Zamieszczone przez irek
Zobacz posta
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Wzmacniacz tranzystorowy - pierwszy projekt
Collapse
X
-
Plytke na poczatek mozesz zrobic taka jaka jest. Niech Ci sie nie wydaje, ze za pierwszym razem zrobisz dobry projekt czasem trzeba wiele prototypow i lata doswiadczenia. I tak niepotrzebnie rozbudowales ten wzmacniacz. Przy tej mocy mozna bylo spokojnie dac darlingtony i proste zrodla pradowe. A tak to zwiekszyles ile sie da wzmocnienie calosci a wiec glebekosc petli sprzezenia zwrotnego bedzie ogroma a taka ustabilizowac to bedzie ciezka robota. Mam nadzieje ze masz jakis generator i oscyloskop, bo jak nie to tracisz czas.
---------- Post dodany o 18:55 ---------- Poprzedni post o 18:41 ----------
Zamieszczone przez mbar Zobacz postaNigdzie nie znalazłem wyjaśnienia, dlaczego tak musiało być (może nie trafiłem na dobre źródło)? Możesz napisać parę zdań?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez irek Zobacz postaPlytke na poczatek mozesz zrobic taka jaka jest.
Zamieszczone przez irek Zobacz postaaka ustabilizowac to bedzie ciezka robota
Zamieszczone przez irek Zobacz postaglebekosc petli sprzezenia zwrotnego bedzie ogroma
Zamieszczone przez mbar Zobacz postaNigdzie nie znalazłem wyjaśnienia, dlaczego tak musiało być (może nie trafiłem na dobre źródło)? Możesz napisać parę zdań?
Tranzystor 2 stopnia dostarcza większość wzmacniania i po stopniu wyjściowym jest największym źródłem zniekształceń nielinowych.
Zamieszczone przez irek Zobacz postaszybkie BF870/71/72
Teraz bez problemu można kupić tranzystory wysokonapięciowe z ft 150-200Mhz. Są tak samo dostępne jak końcowe Toschiby w Uni.
Niezłe są popularne 2sd669(A)/2sb649
Skomentuj
-
Zamieszczone przez irek Zobacz postaPlytke na poczatek mozesz zrobic taka jaka jest. Niech Ci sie nie wydaje, ze za pierwszym razem zrobisz dobry projekt czasem trzeba wiele prototypow i lata doswiadczenia. I tak niepotrzebnie rozbudowales ten wzmacniacz. Przy tej mocy mozna bylo spokojnie dac darlingtony i proste zrodla pradowe. A tak to zwiekszyles ile sie da wzmocnienie calosci a wiec glebekosc petli sprzezenia zwrotnego bedzie ogroma a taka ustabilizowac to bedzie ciezka robota. Mam nadzieje ze masz jakis generator i oscyloskop, bo jak nie to tracisz czas.
Skomentuj
-
Witam po dość długiej przerwie. W końcu uporałem się z poważnymi problemami zdrowotnymi i powróciłem do tematu.
Przez ten czas(ze 3 miesiące) zmieniłem koncepcje. Zgodnie z sugestiami Irka uprościłem nieco źródła prądowe. Zastosowałem "klasyczny" VAS. Para różnicowa obciążona lustrem prądowym. W końcówce wylądowały IRFP(9)240. Zaraz się pojawią głosy, że za duże do tego zastosowania - użyłem ich, ponieważ dysponuje dużą ilością z próbek Vishay'a.
W załączniku aktualny schemat oraz PCB. Wersja już któraś(od 2tyg), ale żadna nie przekonuje mnie na tyle żeby ja wytrawić. Prosiłbym o jakieś ewentualne sugestie bo gdzieś mi się tu ciasno robi na początku płytki a w okolicach fet'ów pustynia istna. A chciałbym zrobić to PCB maksymalnie z wymogami sztukiBD139 może być dany na kablach i na radiator nie mam ciśnienia na to aby był montowany na pcb(ułatwiło mi to sporo pracę).
Pozdrawiam
Symulacja wygląda ok i pora już coś zbudować :)
---------- Post dodany o 10:43 ---------- Poprzedni post o 21:19 ----------
Wtorek przeciągnął się dość mocno na dzień dzisiejszy dodaję więc kolejna wersję PCB(68x82mm) i lekko poprawiony schemat. Rozdzieliłem masę sygnałową i zasilania.Płytkę wypadałoby trochę skompresować. Pozmieniać obudowy niektórym elementom. Szczególnie przeszkadza mi rozwleczona cześć przy mosfetach. W pracy nudy więc będę dalej walczyłPoza tym przyjmuję każdą konstruktywną krytykę
Pzdr
---------- Post dodany o 12:28 ---------- Poprzedni post o 10:43 ----------
Kolejne PCB, tym razem już bardziej kosmetyczne poprawki. Rozmiar zmniejszony po centymetr z każdego boku. Jutro trawie i lutuje prototyp
Skomentuj
-
Zamiań sobie Q7 na MOSFET-a IRF5X0 inaczej prędzej wyrwiesz sobie włosy z głowy niż ustawisz prąd spoczynkowy.
C8 spokojnie możesz pewnie zmniejszyć bo i tak dominujący biegun będzie od pojemności MOSFERT-ów i ta pojemność będzie stanowiła główne źródło zniekształceń dla większych f ale to inna bajka.
Przydał by się jakiś ogranicznik prądu i zabezpieczenie bramek zenerkami przed przebiciem.
Rozdziel masy wejścia i C5 rezystorem 10om inaczej przy wspólnym zasilaniu obu kanałów będziesz mieć problemy z buczeniem.
masy kondensatorów c9 i c11 powinny być rozdzielne i odp. połączone osobnym kabelkiem do zasilacza - ale to w tym układzie detal :)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaZamiań sobie Q7 na MOSFET-a IRF5X0 inaczej prędzej wyrwiesz sobie włosy z głowy niż ustawisz prąd spoczynkowy.
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaPrzydał by się jakiś ogranicznik prądu i zabezpieczenie bramek zenerkami przed przebiciem.Zenerki między B-D będą dolutowane pod płytka.
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaRozdziel masy wejścia i C5 rezystorem 10om
Samo PCB ujdzie?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaFakt, już w multisimie wyglądało to dziwnie, albo minimalny prąd, albo jakiś po byku. Opornik i potencjometr "towarzyszący" dobiera się tak samo jak dla tranzystora bipolarnego w tym wypadku czy są jakieś inne zasady?
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaSamo PCB ujdzie?
Skomentuj
-
Prototyp odpalony. Ruszył od kopa co mnie cieszy :) Po niedzieli pomierzę co mogę i zapodam fotki. Ogólnie na płytce wyszło mi kilka błędów drobnych. Np C9/11 zasłaniają otwory montażowe mosfetów. Niektóre ścieżki między diodami i opornikami udało się skrócić. Prąd spoczynkowy jest stabilny na bipolarnym Q7 po rozgrzaniu ustawione 40mV na oporniku źródłowym(w źródłach 0,47Ohm mniejszych nie miałem aktualnie). Nie zaobserwowałem żeby się wzbudzał. Po niedzieli wykonam też testy z obciążeniem pojemnościowym.
Skomentuj
-
Tak jak pisałem tak zrobiłem. Są zdjęcia, oscylogramy i wyników pomiarów jakie mogłem zrobić. Jest też parę wniosków i problemów. Na początek foto głównego bohatera:
Zasilanie napięciem +/- 35V. Trafo to Zatra TS120/24. Zasilacz z filtrem o pojemności 8800uF na gałąź. Na płytce wzmacniacza 2x2200uF przy fet'ach i 2x470uF po rezystorach 20Ohm przy części napięciowej. Po uruchomieniu napięcie stałe na wyjściu wynosiło 0,7mV - znikome napięcie. Po rozgrzaniu się to nie zmieniło.
Prąd spoczynkowy wstępnie ustawiony na zimno na ok 80mA. Po rozgrzaniu wartość skorygowana do 75mA. Trzyma ją dość sztywno wahania w zakresie +/- 2mA. Jednak nie jest to super stabilne. Będzie Vgs multiplier.
Planowałem moc ok 20...30W w praktyce wyszło ok 52W sin dla 1kHz. Napięcie na wyjściu to 58Vpp. Według pomiarów pasmo -3dB 8Hz - 250kHz(nie mam oscylogramów z ponad 20kHz, ponieważ mój generator który mam w domu pracuje tylko do 20kHz, pomiary pasma robione u znajomego).
Teraz parę oscylogramów:
1kHz; 2V/dz; 0,5ms/dz
1Hz; 2V/dz; 0,2ms/dz
10kHz; 2V/dz; 20us/dz
20kHz; 2V/dz; 10us/dz
500Hz; 2V/dz; 0,2ms/dz
100Hz; 2V/dz; 2ms/dz
10Hz; 2V/dz; 10ms/dz
Nie podoba mi się to co dzieje się od 500Hz w dół z prostokątem. Coś wyraźnie zaczynami rąbać dół pasma. Rozumiem, że przy 10Hz to już jest koniec pasma praktycznie, ale 100Hz to piękne nie jest w ogóle. Gdzie szukać przyczyny?
Aktualny schemat:
Na koniec kilka innych ujęć:
Skomentuj
-
źle masz podłączony rezystor 10om masy.
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaNie podoba mi się to co dzieje się od 500Hz w dół z prostokątem.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaźle masz podłączony rezystor 10om masy.
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaPrzełącz oscyloskop na DC
Zamieszczone przez tomq88 Zobacz postaJeśli możesz dodaj też pomiary THD+N i przelicz SR
THD nie mam jak zmierzyć niestety. Jeżeli ktoś z forumowiczów znalazłby trochę czasu i chęci będę mógł wysłać egzemplarz na pomiary, ale dopiero jak wprowadzę poprawki wszystkie.
Teraz deser:
Obcinanie bez obciążenia; 1kHz; 10V/dz; 0,2ms/dz
Nie obcina zbyt równo. Dodatnia połówka zaczyna być obcinana szybciej.
8Ohm + 470nF; 10kHz; 2V/dz; 20us/dz
8Ohm + 470nF; 10kHz; 2V/dz; 10us/dz
Oscylacje nie są duże tłumione są szybko.
8Ohm + 470nF; 10kHz; 10V/dz; 10us/dz
Tutaj oscylacje nawet nie są widoczne...
8Ohm + 2,2uF; 10kHz; 2V/dz; 20us/dz
...ale tu już się robi kaszana. Większego napięcia nie mogłem uzyskać, ponieważ:
a) już przy tym kondensator parzył
b) przy wyższym napięciu oscylacje rosły strasznie szybko i w nieskończoność
W przy niskim napięciu oscylacje też rosły ciągle i nie chciały się wytłumić. Wniosek: oporność na obciążenie pojemnościowe leży i kwiczy :|
Wracam do czytania i poprawiania. Za obecną pomoc bardzo dziękuję, za dalszą będą niezmiernie wdzięczny :)
Pozdrawiam
---------- Post dodany o 23:40 ---------- Poprzedni post o 20:23 ----------
Prąd źródła pary różnicowej zwiększyłem do 4mA. Teraz SR jest na poziomie 22V/us przy pełnym wysterowaniu i 20kHz. Pierwotnie prąd był za mały i SR wychodził bardzo marny ok 6V/us. C8=100pF, a nie 200 - mały błąd na schemacie.
Skomentuj
-
THD nie mam jak zmierzyć niestety. Jeżeli ktoś z forumowiczów znalazłby trochę czasu i chęci będę mógł wysłać egzemplarz na pomiary, ale dopiero jak wprowadzę poprawki wszystkie.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaDlaczego? Przecież rozdziela masę C5 i masę wejścia.
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaTHD nie mam jak zmierzyć niestety. Jeżeli ktoś z forumowiczów znalazłby trochę czasu i chęci będę mógł wysłać egzemplarz na pomiary, ale dopiero jak wprowadzę poprawki wszystkie.
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaPrąd źródła pary różnicowej zwiększyłem do 4mA. Teraz SR jest na poziomie 22V/us przy pełnym wysterowaniu i 20kHz. Pierwotnie prąd był za mały i SR wychodził bardzo marny ok 6V/us. C8=100pF, a nie 200 - mały błąd na schemacie.
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaa) już przy tym kondensator parzył
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postab) przy wyższym napięciu oscylacje rosły strasznie szybko i w nieskończoność
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaNie podoba mi się to co dzieje się od 500Hz w dół z prostokątem.
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaObcinanie bez obciążenia; 1kHz; 10V/dz; 0,2ms/dz
Nie obcina zbyt równo. Dodatnia połówka zaczyna być obcinana szybciej.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaPróbowałem i sytuacja jest taka sama jak przy AC.
Bo tak z grubsza to -3dB będzie koło 8-9Hz a na tych oscylogramach jakoś więcej mi się widzi ale może mi się tylko wydaje :)
Nie chce mi się liczyć :)
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postapojemnościowe leży i kwiczy :|
Nie oczekuj że na 2u2 wzmacniacz będzie stabilny :) Wtórnik na MOSFET-ach ma większą otwarto pętlową impedancję wyjściową niż bipolarne a to właśnie ona wspólnie z kondensatorem który dołączasz wprowadza dodatkowy biegun w pętle sprzężenia - czyli dodatkowe przesunięcie fazy.
Pokombinuj z C4 i spróbuj uzyskać najmniejsze oscylacje. Możesz też spróbować włączyć szeregowo z C8 rezystor 100- kilkaset om.
Spr. czy nie ma oscylacji na klipie i tuż przy klipie na różnych częstotliwościach (1Kz - 100Khz) także z obciążeniem pojemnościowym ale z kondensatorami nie przesadzaj 100n-470n równolegle z 4/8om . Czasami pojawiają się oscylacje na wierzchołkach przebiegu o niewielkiej amplitudzie kilkadziesiąt/set mV które łatwo przegapić .
Warto też spr czy wzmacniacz nie wzbudza się na ceramicznym kondensatorze kilkaset pf. Takim obciążeniem w praktyce może być długi kabel :)
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaPrąd źródła pary różnicowej zwiększyłem do 4mA
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaTeraz SR jest na poziomie 22V/us
Możesz też C8 podłączyć zamiast do kolektora q8 bezpośrednio do wyjścia ale nie gwarantuje że układ będzie stabilny.
I jeszcze jedno. Mozęsz nieco poprawić ujemny PSRR podłączając kondensator o takiej samej wartości jak C8 między bazami Q4/5 a masą.
Zamieszczone przez Zigrin Zobacz postaa) już przy tym kondensator parzył
Zamieszczone przez irek Zobacz postaWiekszosc zalezy od wartosc kondensatora absolutne maksimum to 100pF. Wazny bedzie jeszcze prad wzmacniacza napieciowego bo to on laduje pojemnosci bramek.
Pojemność bramki jest "boostraopwana" bo to wtórnik :)
Skomentuj
Skomentuj