Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Filtr dolnoprzepustowy z wzmocnieniem sygnału wejściowego

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Filtr dolnoprzepustowy z wzmocnieniem sygnału wejściowego

    Musze zbudować filtr dolnoprzepustowy z wzmacniaczem sygnału wejściowego (chyba to się zwie preamp) dla mojego wzmacniacza dla suba (wzmacniacz to kit NE013 Norda na TDA7294, filtr to moja własna konstrukcja na mostku prostowniczym 35A i dwóch kondensatorach 10000uF po jednym na gałąź, trafo to 200W 2x27V, głośność regulowana poprzez potencjometr 47k na wejściu sygnału - na starym forum składałem go praktycznie wraz z forumowiczami krok po kroku).
    Zaszła potrzeba dobudowania takiego ustrojstwa gdyż poziom opadania charakterystyki filtra z sterowników karty jest zbyt powolny - potrzebuje czegoś co będzie mi cięło na 70Hz z szybkim opadem (tak żeby na 90Hz lub ewentualnie 100Hz już nic nie było słychać).
    Filtr prócz szybkiego opadania musi mieć wzmocnienie sygnału regulowane potencjometrem gdyż sygnał na wyjściu Sub PreOut w ampli jest zbyt niski i sub gra o wiele ciszej względem głośności kolumn w tym samym czasie (to nie jest wina amplitunera - karta podaje mały sygnał na analogowym wyjściu dla suba). Dlatego musi ten sygnał być wstępnie podgłośniony zanim trafi na wejście docelowego wzmacniacza a regulacja wzmocnienia jest mi potrzebna gdyż nie wiem o ile dokładnie musze go podgłośnić więc nie moge ustawić wzmocnienia na stałe.
    Trzeba jeszcze dodać że filtr nie ma posiadać żadnych sumatorów kanałów lewego i prawego - podam na niego już zsumowany i wstępnie odfiltowany sygnał mono, ani także żadnych odwracaczy fazy i innych niepotrzebnych wynalazków.

    Prosiłbym o schemat samego takiego układu a najlepiej także o schemat płytki drukowanej - jeśli układ okaże się za trudny dla mnie to zaniose go do zrobienia wójkowi elektronikowi :)

    Chyba że można zrobić tak: kupić gotowy kit jakiegoś filtra i gotowy kit jakiegoś małego wzmacniacza mono (np. 6W RMS), wmontować je we wzmacniacz i poprowadzić sygnał wpierw do filtra później przez mały wzmacniacz do głównego wzmacniacza. Sęk w tym że te gotowe filtry mają powbudowywane właśnie sumatory wejść, odwracacze faz, a do tego mają powolną charakterystyke opadania (12dB/okt) a znowu taki mały tani gotowy wzmacniacz może się charakteryzować mizernym dźwiękiem i wprowadzi jakieś zakłócenia do samego sygnału...a tego bardzo bym nie chciał.
    Wolałbym coś dobrego nawet jeśli bym musiał sam to składać :)

    #2
    Na elektronice sie dobrze nieznam ale coś mi sie niewidzi zeby wzmacniacz 6W dac przed to tda przeciez 6W to juz kupa mocy.

    Skomentuj


      #3
      Dlatego publikuje tego posta - nie chce popełnić błędu i czegoś zepsuć poprzez złe skonstruowanie tego układu.

      Ciągle czekam na pomoc :)

      Skomentuj


        #4
        jakie 6W stary to nie oto chodzi. FFPfan musisz zbudować prosty preamp oparty na wmiare dobrym najlepiej niskoszumowym wzmacniaczu operacyjnym np. tl072 lub ne5532. jest troche schematów na elektrodzie.

        Skomentuj


          #5
          Ale ja się na tym nieznaju...a w dodatku to ma być wraz z filtrem dolnoprzepustowym...dlatego też potrzebuje gotowego schematu na podstawie którego będe to konstruował :)

          Skomentuj


            #6
            moge ci polecic ten filtr dp. sam go zbudowałem i działa naprawde dobrze:
            http://www.elektroda.net/download/dw...%20aktywny.pdf

            niestety bedziesz musiał dobudować tez prosty preamp aby wzmacniał sygnał. ale tego poszukam jutro bo już późno.

            Skomentuj


              #7
              Po to wlasnie stosuje sie nachylenie filtru 12dB/okt zeby sub dobrze polaczyl sie z satelitami ktore maja najczesciej rowniez spadek 12dB/okt. Czasem stosuje sie wieksze nachylenia ale nie wieksze od 24dB/okt. Odciecie na 70Hz to bardzo nisko i w praktyce malo bedzie slychac subwofer. Pozatym skoro podlaczasz to pod wyjscie filtrowane np12dB/okt to podlaczajac drugi filtr o takim samym zboczu uzyskujesz wypadkowe nachylenie 24dB/okt. Widze ze i tak nie masz o tym pojecia wiec lepiej niech wujek Ci to sam zlozy. A jak jest elektronkiem to 5minut zajmie mu konstrukcja takiego filtra. Jako baze do eksperymentow najlepiej wykorzystac gotowy filtr 20-100Hz z AVT ktory wlasnie na wejsciu ma wzmacniacz napieciowy ktorego wzmocnienie mozna dowolnie zmieniac. A to ze ma sumator na dwa wejscia to zaden problem wywalasz jedne opornik i masz jedno wejscie.

              Skomentuj


                #8
                Co do cięcia na 70Hz to wtedy właśnie sub gra mi najlepiej (kolumny grają od 60Hz więc to świetnie pasuje z przenoszeniem suba) - miałem tak ustawione za czasów SBLive 5.1 i sterowników KX Drivers. Sygnał subwoofera przepuściłem przez dwa spięte szeregowo pluginy KxDSP "EQ Lowpass filter" obydwa miały ustawione cięcie na 70Hz i dobroć na "1.00" - to dawało mi bardzo szybki spadek efektywności tak że przy 100Hz sub już praktycznie milczał (teraz sub z ustawionym w sterownikach cięciem na 70Hz jeszcze całkiem głośno gra na 150Hz a jadąc generatorkiem wyżej jeszcze go nawet słychać na 250Hz ale juz cicho).

                "Widze ze i tak nie masz o tym pojecia"
                Aż tak źle ze mną nie jest - w końcu złożyłem sobie wzmaka - "kit'y" potrafie bezproblemowo składać tylko kompletnie płytki drukowane mi nie wychodzą dlatego nie podejme się samodzielnego trawienia płytki - musze mieć gotową.

                irek => twierdzisz że ten wzmacniacz z AVT po drobnych przeróbkach byłby tym o co mi chodzi ?
                Jesli tak to było by bardzo dobrze. Sęk w tym że nie wiem który to filtr z produktów na stronie AVT.

                Znalałem na ich stronie dwa filtry:

                http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=2120
                http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=2611

                Który z nich to ten właściwy o którym mowa ???

                Skomentuj


                  #9
                  Jesli chcesz sie w to bawic polecam ksiazke "Wzmacniacze operacyjne" P.Gorecki. Jest rozdzial o filtrach. Ksiazka przystepnie pisana i tlumaczy wiele aspektow lacznie z szumami. Po przeczytaniu sam sobie zaprojektujesz filtr o wzmocnienieu jakie bedziesz chcial.
                  Pozdro
                  Dexter

                  Skomentuj


                    #10
                    moze cos takiego jak na rysunku (to filtr Irka 18dB + pierwszy czlon z avt), zmniejszajac wielkosc rezystora na wejsciu (albo zwiekszajac wartosc potencjometru w sprzezeniu pierwszego czlonu) zwiekszasz wzmocnienie

                    P.S. niech mnie ktos poprawi jesli zle mysle
                    Załączone pliki

                    Skomentuj


                      #11
                      No to czekamy na potwierdzenie poprawności :)
                      Układ nie wygląda na strasznie skomplikowany - jedynie nie wiem co oznaczają te szare elementy u góry a także te wzmacniacze operacyjne jakie to elementy w rzeczywistości (symbol, typ układu ?)

                      Skomentuj


                        #12
                        te szare to function generator i bode plotter potrzebne tylko do symulacji w EWB, opampa wrzucilem standardowego, wiec tl072 powinien sie nadac, ten rezystor na wejsciu i pierwszy potencjometr dzialaja jak dzielnik napiecia, wiec skoro to wzmacniacz odwracajacy to zeby wzmocnic sygnal pierwszy rezystor musi miec mniejsza wartosc niz potencjometr
                        P.S. postaram sie moze nawet dzisiaj zrobic do tego plytke

                        Skomentuj


                          #13
                          Bardzo by się przydała a także przydał by się też opis dla opornych - wstyd się przyznać ale nie wiem gdzie tam jest wejście a gdzie wyjście - czyżby to te "IN" i "OUT" na tym środkowym szarym ?

                          Skomentuj


                            #14
                            Zadziała, ale lepiej zrobić inaczej.

                            Pierwszy stopień zrobić ze stałym wzmocnieniem x2, a na wyjście dodać opampa z potencjometrem o maksymalnym wzmocnieniu np. x5. Takie wzmocnienie będzie na pewno wystarczające i nie będzie powodowało szumów czy przydżwięku.

                            Skomentuj


                              #15
                              czyli cos takiego?
                              Załączone pliki

                              Skomentuj


                                #16
                                Zaczyna się robić ciekawie Kontynujcie rozważania panowie to może coś naprawde fajnego wyjdzie :)
                                Oczywiście czekam na wersje finalną :)

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Na wejście daj jeszcze kondensator MKT 2u2, kondensator 22pF wywal.

                                  Szeregowo z wyjściem daj rezystor 220R. Potencjometr na wyjściu 100k, a rezystor na wejściu ostatniego opampa 22k.

                                  Teraz jest git ;-)

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    wiec tak by to mniej wiecej wygladalo, plytka troche dziwna, bo nie chcialem zadnej zwory, daloby ja sie zwezic w razie potrzeby, ale dostosowalem do rozstawu otworow w obudowie po starym wzmaku
                                    Załączone pliki

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      A gdzie podwójny potencjometr? ;-)

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        ale to filtr Irka 18dB na jednym potencjometrze z topicu: http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=2062 tylko dorzucilem pierwszy i ostatni czlon (wg symulacji w EWB jest ok, tzn. regulacja okolo 65-175Hz i max wzmocnienie ok 20dB)

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X