Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Potencjometr.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Potencjometr.

    Witam,

    Proszę o radę. Kupiłem uszkodzony wzmacniacz Sony TA-F270 aby umieścić w nim jako końcówkę UniAmp-a. Oryginalnie jest w nim zastosowany potencjometr 120k. I teraz z tego co mi wiadomo należałoby go wymienić na coś w okolicy 50k. Chciałbym Was zapytać czy taka zamiana spowoduje przypadkiem rozwalenia charakterystyki pracy konturu ? Co proponujecie? Zostawić? Wymienić i odłączyć kontur? Czy 120k faktycznie upośledzi Uniego?
    Zasadniczo w ogóle nie używam regulatora barwy itp bo po prostu przy Unim mam tylko potencjometr głośności ale chciałbym zachować maksymalną funkcjonalność oryginalnych bloków Sony-ego.

    Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

    #2
    Z tego co widzę, potencjometr jest między wzmacniaczem a barwą, więc nie powinien wpływać na pracę regulacji barwy.
    Spróbuj podłączyć UniAmpa pod potencjometr który już jest, ja miałem potencjometr 100k czy 150k, nawet jeżeli on obcinał trochę pasmo to i tak nie dało się tego zauważyć.

    Skomentuj


      #3
      Tak zrobię, dzięki. Barwie raczej nic nie będzie. Natomiast nie mam pojęcia jak zachowa się kontur. Tu wartość elementów od niego chyba raczej jest bezpośrednio związana z rezystancją potencjometru. Poświęcę trochę czasu i porównam z innymi schematami wzmacniaczy.

      Pozdrawiam,
      Jacek Zieliński

      Skomentuj


        #4
        A trafo zostaje oryginalne?
        BTW - w serwisówce jest napisane:
        Power consumption - UK model 380W, AEP/Germany model 180W (?)

        Skomentuj


          #5
          Witam,

          tak, trafo oryginalne I po gabarytach skłaniam się raczej do realnej mocy 180W a i to mocno naciągane. Mieszkam poza miastem i niedawno postawiony transformator zapodaje u mnie w porywach do 242V. Tak więc zasilanie Uni-ego na poziomie 2x32 VAC z tego trafa uważam za w zupełności wystarczające do słuchania muzyki z kolumn stojących przed nosem na biurku. Przeszczep zakończony. Wszystko działa jak należy z oryginalnym zabezpieczeniem przed DC na wyjściu włącznie. Nie zauważyłem negatywnego wpływu wysokiej rezystancji oryginalnego potencjometru i tak już zostanie.

          Pozdrawiam,
          Jacek Zieliński

          Skomentuj


            #6
            Pochwal się zdjęciem udanego przeszczepu. Sam szukam domku dla Uni-ego i bardzo mi się podobają wzmaki sony od TA-F110 po TA-F545R

            Skomentuj


              #7
              Witam,

              zasadniczo, to nie bardzo jest o czym pisać i co pokazywać. W moim przypadku Uni bardzo ładnie wpasował się w miejsce po oryginalnym radiatorze. Jestem leniwy i nie chciało mi się mocować go do oryginalnego radiatora a to dało by się zrobić bez problemu. No może poza koniecznością odwrócenia radiatora o 180 stopni. Uprościło by to sprawy mechaniczne ponieważ nie trzeba by dorabiać praktycznie żadnych nowych wsporników.
              Od strony elektrycznej też prosta sprawa. Patrząc na schemat wystarczy usunąć wszystkie zbędne elementy starych końcówek i powalczyć z takim podłączeniem masy aby nie było przydźwięku.
              Myślę, że jeśli chcesz użyć obudowy Sony to porównaj płyty główne wybranych wzmacniaczy z tym moim. Jeśli są podobnie zaprojektowane i z podobnej wielkości radiatorem to nie powinno być z tym problemu.

              Pozdrawiam,
              Jacek Zieliński

              P.S.

              Tak naprawdę wydaje mi się, że największym problemem nie jest sam montaż a znalezienie wzmacniacza w bardzo dobrym stanie zewnętrznym i w dodatku z uwagi na koszt jeszcze uszkodzonego. Mi udało się to dopiero za drugim razem, ponieważ pierwszy kupiony pod tym kątem Kenwood w naprawdę bardzo dobrym stanie zewnętrznym okazał się tak naprawdę sprawny. Szkoda bo był w minimalnie lepszym stanie. Teraz gra u Kolegi z naszego Forum ponieważ nie miałem serca do wybebeszać.
              Last edited by Jacek Zieliński; 12.01.2014, 19:35.

              Skomentuj


                #8
                Nie na temat...
                Chciałbym tylko delikatnie przypomnieć o trafie i o zasilaczu w ogóle. Jeśli nawet napięciowo się zgodzi to zagra "jakoś" zawsze - nawet jeśli trafo będzie miało 40VA. Ale po obciążeniu w najlepszym przypadku "kucnie" zasilanie i wzmacniacz będzie (sorry za kolokwializm) pierdzieć, ew. spali bezpieczniki, termik na trafie (jeśli jest) a w drastycznych przypadkach coś się "zaświeci" jak kabaretowa choinka :P
                Last edited by infinity; 12.01.2014, 19:50.

                Skomentuj


                  #9
                  Jacek ale zdjęcie środka możesz poglądowo wrzucić przy okazji jak będziesz miał kiedyś otwartą obudowę.
                  Jaki to był kenwood?

                  Skomentuj


                    #10
                    Ok, jak będę robił eksperymenty z zastosowaniem elektrolitów 2x10000 uF z płyty głównej to cyknę jakieś fotki. Ale trochę trzeba będzie zaczekać bo wzmacniacz stoi pod amplitunerem KD i nie bardzo chce mi się rozpinać sporą ilość kabli połączeniowych.
                    Kenwood KA-3020. Oba wzmacniacze kupiłem na Tablica.pl. Warto poszperać. Tak jak w szmateksie, codziennie nowy towar...

                    Pozdrawiam,
                    Jacek Zieliński

                    Skomentuj


                      #11
                      Ok dzięki. Dobrze to ująłeś z Tablicą. Obserwuję już od jakiegoś czasu i zdarzają się okazje.
                      Gratuluję udanego przeszczepu i czekam na zdjęcie w trakcie mojego składania Uni.

                      Skomentuj


                        #12
                        Aby nie być gołosłownym:



                        Świeci na zielono czyli żyje i ma się dobrze...

                        Skomentuj

                        Czaruję...
                        X