Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Modyfikacja układu zabezpieczenia akumulatora żelowego 12V

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Modyfikacja układu zabezpieczenia akumulatora żelowego 12V

    Szukam pomocy u elektroników - chciałbym przedstawiony poniżej układ dostosować do zabezpieczenia połączonych szeregowo czterech ogniw li-ion 18650, zasilających przenośną diodową lampę roboczą. Wiadomo, że napięcie pojedynczego ogniwa nie powinno spaść poniżej 2,7 V, dla czterech ogniw będzie do dokładnie 10,8 V.

    Natomiast naładowane ogniwa mogą osiągnąć napięcie 4,2 V co przy czterech daje 16,8 V bez obciążenia. Lampa pobiera około 1,2 A przy ~14 V.
    Układ został zaprojektowany do akumulatorów żelowych, które mają napięcie po naładowaniu ok. 13 V, dlatego mam obawy o cewkę przekaźnika, która może się nadmiernie grzać i uszkodzić. Myślałem o daniu opornika w szereg z cewką przed diodą D2 od strony + zasilania tylko nie wiem, jak to może wpłynąć na pracę stabilizatora U1.
    Proszę o poradę kolegów elektroników, czy mogę ten układ zmodyfikować i wykorzystać do tych ogniw?

    #2
    Dla popularnego przekaźnika RM84 w wersji z cewką zasilaną z 12VDC zakres roboczy napięcia może zawierać się w przedziale 8,4 do 30,6 VDC. W tym przypadku nie ma obaw o przekaźnik. Niestety do przekaźnika widocznego na zdjęciu nie mogę znaleźć datasheeta. Możesz w razie czego zamontować rezystor w szereg z przekaźnikiem o wartości około 40% rezystancji cewki przekaźnika, mocy tam się wiele nie wydzieli, ćwierć watowy rezystor powinien wystarczyć :)
    Arcam CD17 + Denon TU580RD + I-amp + W18E001 + T25CF002
    Grado SR125i

    Skomentuj


      #3
      Możesz też zastosować diodę Zenera np. na 5,6V lub inną dobraną eksperymentalnie. Będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie w sytuacji, gdyby element sterujący przekaźnikiem dostał zwarcie do masy, co skutkowałoby działaniem przekaźnika aż do spadku napięcia, przy którym odpuściłaby cewka (zapewne poniżej 10,8V).

      Skomentuj


        #4
        Chyba nie będę już nic kombinował, zaryzykowałem i okazało się, że przekaźnik wytrzymał i zrobił się na początku tylko lekko ciepły. Jutro zobaczę jeszcze jaki jest pobór prądu przez sam układ przy 12 i przy ~ 16,5 V. Dziękuję za pomoc!

        Skomentuj

        Czaruję...
        X