Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ocena schematu wzmacniacza z prądowym sprzężeniem zwrotnym

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Ocena schematu wzmacniacza z prądowym sprzężeniem zwrotnym

    Witam
    Proszę o ocenę poprawności schematu wzmacniacza ( modyfikacja AVT−5045)
    Nie chce używać mosfet'ów na wyjściu do sterowania tranzystorami bipolarnymi , więc z tąd zamysł na budowę takiego wzmacniacza.
    Załączone pliki

    #2
    Pomysl to troche za malo zebys zostal konstruktorem. To ze posklejasz ze soba kilka fragmentow znalezionych w necie schematow to troche za malo.
    Albo jestes konstruktorem, robisz i badasz swoje uklady sam albo nie bierz sie za to wcale!

    Nie lubie pseudo konstruktorow ktorzy kopiuja cudze uklady! Szczegolnie moje :)

    Skomentuj


      #3
      gothye
      Niestety nie wypowiem sie w temacie ale moge ci zaproponowac cos podobnego (schemat samej wejsciowki w zalaczniku).
      Ukladzik bardzo prosty z opampem na wejsciu (dziala nie tylko jako bufor wejsciowy, sprzezenie zwrotne zostalo podzielone na dwie czesci), sprzezenie ''pradowe'' jak w temacie, piekielnie szybki z odpowiednim stopniem wyjsciowym, ladnie miekko klipuje, DC serwo dziala pieknie (tylko z jednym opampem) no i najwazniejsze gra bardzo fajnie i nie wybucha




      Pozdr
      Załączone pliki
      i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
      https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/

      Skomentuj


        #4
        Zamieszczone przez borys Zobacz posta
        DC serwo dziala pieknie (tylko z jednym opampem)
        To chyba trudno nazwac to DC serwem :)

        A czemu mierzysz THD przy 3,5W a nie jak wszyscy przy 1W? Ciekawsze wykresy THD to te przy roznym pradzie spoczynkowym a najciekawsze przy roznych temperaturach.

        - - - - - aktualizacja - - - - -

        Zamieszczone przez borys Zobacz posta
        no i najwazniejsze gra bardzo fajnie i nie wybucha
        Nie ma stopnia mocy to i nie ma co wybuchac :)

        Skomentuj


          #5
          irek
          Tak, troche ciezko to nazwac serwem ale dziala swietnie. Opamp pracuje przy wzmocnieniu okolo 2,5x na tym schemacie ale ostatecznie zostawilem 5.5x a reszte oslej roboty robi czesc sprzezenia wpieta pomiedzy emitery w wejsciowce, OP-amp podparty kondensatorem (AC) oraz rezystorkiem 220k (DC). Niby nic specjalniego ale dziala pieknie.

          Jakos tak sie juz przyzwyczailem ze robie pomiary THD przy 15V p-p, robie tez przy 50V dla sprawdzenia czy nic sie tam zlego nie dzieje. Przy 1W nie zauwazylem jakiejs specjalnej degradacji parametrow. Stopien mocy jest jak najbardziej podpiety, 3 parki toshibek obciazone rezystorkiem 8R.
          Zauwazylem ze np. na rezystorach emiterowych dajmy na to 0,22R nie ma co wiecej ustawiac jak 50mA, dalsze krecenie juz nic nie poprawia, nie robilem co prawda takich testow odsluchowych (z duzym i malym pradem spoczynkowym) ale pewnie i tak bym roznicy nie uslyszal.

          Wybuchnac to ja juz raz wybuchnolem i to dobrze, zrobilem piekna zware podlanczajac mase oscyloskopu w rozne miejsca......
          i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
          https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/

          Skomentuj


            #6
            No tak ale tym sposobem moznaby kazdy wzmacniacz nazwac ukladem z DC servo :) W typowym wzmaku wzmocnienie AC wynosi ok ok 20 do ok 100razy a wzmocnienie dla DC zwykle wynosi 1. Ale to nie znaczy, ze jest to DC servo. Czasami stosuje sie osobne galezie dla DC i AC. Zeby szumy byly mozliwie male impedancja widziala od strony wejscia dla AC powinna byc mozliwie jak najmniejsza a dla DC dokladnie taka jak impedancja wejsciowa czyli zwykle 20-50kom. W uniampie po wywaleniu sprzezenia o impedancji ok 1kmo na osobne sprzezenia DC+AC, to drugie o impedancji 100om i impedancji wejsciowej rowniez 100om, szum spadl dwukrotnie. Czyli z ok 40uV do bardzo niskich 20uV.

            Typowo pomiar THD robi sie dla 1W, czy mwyzsza moc tym THD sa nizsze a potem przy pewnej mocy znow wzrastaja. Najepiej wykreslic charaktrystyke THD (dla jednej czestotliwosci) w funkcji mocy. Niektore programy to potrafia.

            THD bardzo silnie zaleza od pradu spoczynkowego. Dla bipolarnych juz od kilku mA mamy THD zedu 0,1%. Uniamp i n-mosfet ktore testowalem osiagaja mminimum THD przy ok 200mA i wtedy jest to kilka tysiecznych procenta. Ciekawsze sa jednak znieksztalcenia "wejsciowe". Pojawiaja sie wtedy gdy impedancja sygnalu jest duza czyli np przy potku wolume ustawionym gdzies po srodku. Rozne koncowki/ opampy maja rozna wrazliwosc na impedancje sygnalu. Kolejna sprawa to parowanie bipolarnych na wyjsciu. Sam wtornik z parki nie parowanych tranzystorow mocy (dane motorolla) przy 100W ma THD rzedu 0,8% a na parowanych 0,08%, czyli 10 razy mniej.

            Skomentuj

            Czaruję...
            X