Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zasilacz stabilizowany do filtra

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Zasilacz stabilizowany do filtra

    Witam

    Tak jak w temacie potrzebuje zasilacz stabilizowany.
    Mam do dyspozycji +/- 21V zmiennego z ktorego korzysta wzmacniacz a potrzebuje +/-15V stalego, chce zeby napicie bylo jak najrowniejsze i nie wiem czy uzycie przed stabilizatorem na 15V jeszcze jednego na 24 przyczyni się do wiekszego wyrownania napiecia.

    Moze wydziwiam ale elmety mam pod reka i wzor plytki tez mam gotowy wiec pytam.

    Dzieki za pomoc

    #2
    daj stabilizacje na zenerkach tania prosta i nic się nie dzieje

    Skomentuj


      #3
      Eh
      Wlasnie szukajac odpowiedzi na moje pytanie co chwile natyklem sie na stwierdzenia ze stablizacja na diodach jest tania i prosta.
      Pytanie tylko o ile tansza i o ile prostsza ?
      Roznica jest chyba taka ze zamiast stabilizatora wstawia sie diode i rezystor.. Mozna zaoszczedzic cale 50-80gr

      Skomentuj


        #4
        ale jak dasz większe napięcie to nadal działa :) a stab potrafi sie spalić.... na 24V niema co dawać to i tak nic niesa!! mozesz dać stabilizator a zanim zenerke z rezystorem to dodatkowo wygładzi napięcie

        Skomentuj


          #5
          zaoszczedzone 90gr to moze zadna oszczednosc. choc jak sie policzy zajmowane miejsce i mozliwosc pracy zenerki z duzym napieciem to wcale stabilizator nie wyglada tak kozystnie. Pozatym 90gr na jedno zasilanie to 1,80 na plus i minus.
          A koszty sa proste dwa stabilizatory kosztuja 2zl a oporniki i zenerki 20gr wiec mamy 10razy taniej!!!
          W przypadku kiedy glowne zasilanie nie przekracza 30-35V mozna smialo dac stabilizatory 7815/7915 . Bo liczenie rezystorow do zenerek to juz wyzsza szkola trzeba by znac prawo ohma a z tym nie zawsze jest dobrze.

          Skomentuj


            #6
            W przypadku kiedy glowne zasilanie nie przekracza 30-35V mozna smialo dac stabilizatory 7815/7915
            u mnie nie przekroczy 28.5V. Odrazu zapytam - jaki powinien byc mostek prostowniczy zeby sie nie zjaral podczas ladowania kondensatorow (w granicach 2200 uF). Prad pobierany jest pomijalny wiec i 1A mostek by starczyl tylko nie wiem czy mostki sa odpone na chwilowe impulsy czy nie ?

            Bo liczenie rezystorow do zenerek to juz wyzsza szkola trzeba by znac prawo ohma a z tym nie zawsze jest dobrze.
            spoko,tyle umiem i prawo oma tez znam. Az za takiego kreta mnie nie bierz. Ostatnio nawet staram sie troche bardziej doksztalcic( tylko czasiu nie ma bo sesja sie zbliza) bo przymierzam sie do zmiany kierunku na Elektronika i telekomunikacja - aparatura elektroniczna (duzo ciekawsze niz geodezja)

            Ja mam stabilizatory po 1.5 zł zenerki po 30-40 gr a rezystory po 5 gr.
            Ale mysle ze jak na DIY to cena i tak nie gra roli. Niestety nie mam oscyloskopu co pozwoliloby mi samemu stwierdzic kiedy zasilanie jest gladsze. To odrazu zapytam. Ile trzeba zaplacic za uzywany ale w dobrym stanie oscyloskop ktory sie nie zepsuje w ciagu 2 lat ?

            Skomentuj


              #7
              500-1000zł 2kanały analogowy w średnim stanie wizulanym i dobrym technicznym mozna trafić

              Skomentuj


                #8
                NDN robi tanie oscyloskopy dla poczatkujacych, zobacz na ich www. Ja mam rosyjski od lat z ogromnym ekranem i jak na razie oprocz glosnego pisku podczas pracy dobrze dziala.

                Do zasilania pomocniczego wystarczy mostek 1A jesli jest osobne trafo. Kondy nawet 220uF beda ok. Jak chcesz dawac drugi mostek do glownego trafa to nie ma to sensu, podlaczasz stabilizatory pod glowne napiecie. Tetnienia zasilania jak nie masz na czym obserwowac to mozesz uslyszec. Wystarczy podpiac sluchawki z szeregowym rezystorem regulowanym i kondensatorem. Bedziesz slyszal wtedy bzzzzzzz 100Hz.

                Telekomunikacja to dobry kierunek bo szybko sie rozwija. Elektronika ogolna to kanal i nie polecam. Z elektronika jest w polsce krucho dlatego musze jezdzic 150km do pracy.

                Hurtowe ceny: 78xx -70gr, rezystor 0,33W 0,5-1gr, zenerka 6gr (wszystkie netto)
                Warszawiakom polecam zakupy w RCS-ie na wolumenia za 100 rezystorow placi sie 1zl a na placu mozna kupic najwyzej 20sztuk. Rezystory zawsze sie przydadza.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X