Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nie działające Koncówki mocy-Pomocy

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Nie działające Koncówki mocy-Pomocy

    Witam serdecznie wszystkich. Mam problem z końcówkami mocy które nabyłem na Portalu Olx.
    Zapłaciłem przez wpłatę na konto 1500zł towar doszedł do mnie lecz jest z nim problem a mianowicie:

    -kanał nr 1:

    Po podłączeniu zasilania na początku 2x77V końcówka się uruchomiła ustawiłem 0mV na wyjściu potencjometrem 10k,Prąd spoczynkowy ustawiłem na rezystorze Emi terowym 17mV spadku napięcia =51mA (bez problemu idzie ustawić 200mA),prąd jest stabilny zarówno na zimnym jak i gorącym radiatorze waha się jakieś 4mA.Podłączyłem sygnał z Pc (Hp zintegrowana karta dźwiękowa Sygnał w zależności od muzyki waha się od 0,2V-0,4V odkręcałem potencjometr powolutku aż do końca,na multimetrze uzyskałem maksymalnie 10V prądu zmiennego.
    Uznałem iż jest stanowczo za mało,Podłączyłem kolumnę i dźwięk grał ładnie czysto Po wyjęciu wtyczki jack 3.5mm i dotknięciu gorącej żyły pokazało się 24V napięcia zmiennego. Stwierdziłem z początku ze po prostu nie jest w stanie Komputer wysterować więc podłączyłem sygnał przez subwoofer 2in1 sygnał ustawiłem na 1,2V z wyjścia satelitek niestety pierwsze włączenie powodowało Gotowanie się Transformatora sieciowego 300VA 2x55V,po odłączeniu subwoofera i dotknięciu wtyczki Spalił się rezystor 100R zasilający Tranzystor Bf422.Wyłączyłem i wymieniłem wszystkie 16 tranzystorów na nowe Bf421/422 8szt o Hfe=90-93,mpsa 92/42 o Hfe=150-170 nie miałem idealnej pary dodatkowo wymieniłem rezystor 100R,wzmacniacz ruszył niestety na wyjściu pojawiło się 1,2V dc nie szło już tego wyregulować koniec potencjometru.
    Postanowiłem zbudować od nowa zasilacz zgodnie z zaleceniami.
    2x68V zasilanie stopnia mocy
    2x82V zasilanie stopnia napięciowego

    Po podłączeniu 2 napięć i uruchomieniu końcówki mocy było ok nic się nie paliło,lecz same dotkniecie i puszczenie przewodu sygnałowego,skutkowało gotowaniem transformatora 300va
    po odłączeniu samego wysokiego napięcia 2x82v nic się nie gotowało po dotknięciu styczki sygnałowej.

    Zasilacz jest sprawny 100% przetestowany na innej końcówce mocy która śmiga od kilku lat.

    Postanowiłem odłożyć ten kanał na bok,co może być spowodowane nie działaniem poprawnie
    Gdzie szukać usterki.

    Kanał nr 2

    Przed podłączeniem postanowiłem odkręcić radiator i sprawdzić płytkę okazało się iż tranzystory MJE340/350 były nie przylutowane tak więc je przylutowałem,przykręciłem do radiatora,uruchomiłem na zasilaniu samym 2x68V i po chwili zadymił się powoli rezystor 100R tranzystor Bazy Mje340.Po rozebraniu okazało się iż były zamienione miejscami Mje340 z Mje350
    Wymieniłem Mje 350na nowy oraz Rezystor 100R posprawdzałem bez wlutowania tranzystory diody wydają się być sprawne. Uruchomiłem ponownie niestety na wyjściu było 12,5V potencjometrem zszedłem do 8,6V stałego na wyjściu. Jak dotykam wtyczkę sygnałową palcem to napięcie na wyjściu pojawia się 32V zmiennego bez obciążenia.

    Dodatkowo na Diodach zenera 15V1.3W mam napięcie -15,9V (prawidłowe) oraz +5,6V (nie prawidłowe) Diody wydają się być sprawne prawidłowo wlutowane. Wygląda to tak jak by zasilanie coś pobierało za dużo.

    Proszę doświadczone osoby o pomoc w ustaleniu/naprowadzenie na przyczyny problemu.

    Płytki są wykonane z Techno service z tego co sprzedający mnie poinformował,laminat fr4 2mm 70um miedz. Niestety sprzedający sprzedał jako sprawne uszkodzone moduły mocy,nie ma z nim żadnego kontaktu Gmail skasowany numer wyłączony.

    2 dni temu się natknąłem na podobny wzmacniacz z elektrody 4x750w niestety wykonawca jego nie ma czasu na pomoc zdalną. Dowiedziałem się tez ze ktoś go wykiwał 2 lata temu.

    Wzmacniacz miał dawać moc 750w/2r,400w/4r,250w/8r.

    Poniżej schemat,zdjecia



    Last edited by Audioamplifierbipolar; 30.03.2016, 12:35.

    #2
    Schematu brak, skorzystaj z uploadera.
    http://diyaudio.pl/uploader.php

    Skomentuj


      #3
      Po pierwsze DC mierz z wejściem zwartym do masy. Wejście wiszące w powietrzu zbiera śmieci przez co obserwujesz te 32VAC na wyjściu w "teście palca"
      Po drugie masz podkładki izolacyjne pod tranami?
      Po trzecie jak uruchamiasz, zasilaj końcówkę bezpiecznie, np. przez rezystory 5-10W ok. 20R. Jeśli na końcówce będziesz miał zwarcie to od razu zaczną ci się te rezy gotować i będziesz czuł nosem że coś nie tak, a może nawet uda ci się nie upalić tranów końcowych :)
      Właściwie powinna być zupełnie odwrotna kolejność :)

      Jak to załatwisz to powiedz czy się dalej gotuje. Jeśli tak, to sprawdź testem diody wszyskie trany i diody, nawet bez wylutowania, może wyłapiesz jakiegoś babola.
      Jeśli nie będzie się już gotować, to można zacząć mierzyć co go boli.

      A jeszcze. Po czwarte multimetrem nie zmierzysz napięcia przy muzyce. Zwykły multimetr potrafi zmierzyć sinusoidę AC 50 czy 100Hz, a nie muzykę. Chyba że masz truerms, ale to się koledzy wypowiedzą jakie są ograniczenia. Jeśli chcesz tak badać napięcia to trzeba podać sinus 50Hz i przy nim mierzyć napięcia. Zwykle wyjście z karty muzycznej to 0,7 lub 2V. Jak zapodałeś mu na wejście sygnał przy którym multimetr pokazywał te 1,2V, to mogłeś mu parę voltów realnie zapodać. I to co mierzyłeś na wyjściu to też fikcja.
      Last edited by Micwoj; 30.03.2016, 13:04.

      Skomentuj


        #4
        Szkoda, że wziąłeś się za aż taki duży wzmak. Jeżeli schemat jest ok (działał komuś) i PCB jest zgodne z schematem i na nim też ktoś grał wzmakiem to pozostaje błąd montarzu lub uszkodzony element.

        Po pierwsze posprawdzaj wszystkie półprzewodniki, tranzystory, nie baw się w parowanie (mamy 21 wiek) jeśli już, to możesz klasami kupić nowe... Rezystory i kondensatory pomiń, chyba że są spalone lub wylane. Jeśli dioda zenera na 15V ma 15.9 to też nie jest ok.

        Następnie sprawdź montaż, ostatnio sam się przyjechałem na przecinku zamiast 0.47R miałem 47R także powoli i spokojnie

        Jeśli montarz jest prawidłowy, odizoluj podkładkami tranzystory z blaszką z tyłu (izolowane jak sama nazwa wskazuje, tego nie wymagają)

        Kolejnym krokiem jest uruchomienie. Jeżeli to wzmacniacz za półtora kafla blaszaków to uwierz mi, stać Cię na żarówkę a nawet dwie Wpinasz je szeregowo do zasialania. Jeśli przy uruchomieniu świecą się to jak najszybciej wyłącz wzmacniacz i posprawdzaj błędy na końcówce (wracasz do pierwszych pktow)

        Jeśli się nie świecą, reguluj bias, zewzyj żarówki i znowu go wyreguluj (te 30min na taki klocek bym spokojnie poświęcił)

        Co jeszcze zostało, daj zdjęcia zasilacza, tak jak koledzy wyżej piszą, zwykły miernik nie nadaje się do sprawdzania napięcia wy. Jedyne i w sumie najważniejsze co możesz nim sprawdzić to DC na wyjściu. Jeśli to w miarę oklepany wzmacniacz to powinieneś gdzieś mieć tam jego czułość.

        Pozdrawiam, życzę sił do walki
        Last edited by SowaZ; 30.03.2016, 16:45.

        Skomentuj


          #5
          Dziękuje za zainteresowanie Tematem przesyłam nowy schemat narysowany,myślę iż bez błędnie.

          Ja kupiłem gotowe moduły mocy,miały być sprawne jak się okazało jest to projekt z elektrody Końcówki mocy 4x750w projekt jest identyczny poza tym iż u mnie wszystko jest na jednym pcb.

          Co do zasilacza jest to standardowy toroid 2x51V 2 moduły diodowe Dsei2x101-06 (100A szybkie przełączanie) Bateria kondensatorów 110.000uf/70V
          Drugi zasilacz to kondensatory 8800uf oraz toroid 10VA 2x8V jak wspomniałem zasilacz jest w pełni sprawny,odłączony od innego wzmacniacza który działa na co dzień.

          Oczywiście pod tranzystorami mocy jest pasta oraz podkładki,na jednym kanale silikonowe na drugim mikowe,lecz to nie jest ważne w chwili obecnej.

          Co do pomiaru miernikiem,to mając wzmacniacz 400W/4R bez problemu uzyskuję na wyjściu 45V zmiennego a tym przypadku jest bardzo mało bo najwięcej pod obciążeniem było 10V.

          Sprawdzałem już elementy rezystory całe nie popalone,diody przewodzą w jedną stronę,tranzystory pokazują oporności 500-600R miedzy E a B oraz B a C oczywiście dla npn i pnp Odwrotnie.

          Co do diody zenera 15V napięcie 15,9V wynika pewnie z źle dobranego rezystora 2k7 zasilanego z 68V.Lecz drugie napięcie jest totalnie za małe.

          Co do parowania wydaje mi sie ze tranzystory par różnicowych trzeba sparować aby był jak najmniejszy dc-offset na wyjściu.
          Elementy sprawdzane wzrokowo i mierzone kilka krotnie.

          Ok wstawię żarówki.

          Wieczorem podam napięcia na poszczególnych tranzystorach.




          Last edited by Audioamplifierbipolar; 30.03.2016, 17:08.

          Skomentuj


            #6
            Dodaje schemat z naniesionymi napięciami mierzone względem Masy zasilania.Mam nadzieje że to coś pomoże.Napiecia się zmieniały wahały w zakresie 0.1-.9V w krótkich czasach 2-3min.Radiator Grzał się przez 15min do 40stopni.

            Zdjęcie wystarczy pobrać i powiększyć.

            dotyczy to kanału Nr 2 (kanał numer jeden na razie zostawimy w spokoju.Spróbujmy jeden naprawić)


            Skomentuj


              #7
              To napięcie które mierzysz na wyjściu to co to jest? Muzyka czy sygnał 50Hz?

              Skomentuj


                #8
                Tak muzyka z komputera.

                Skomentuj


                  #9
                  Jak koledzy wyżej pisali, nie jest to poprawny pomiar.
                  Muzyka ma różne częstotliwości, a miernik poprawnie mierzy napięcie zmienne o częstotliwości 50Hz.
                  Jeśli chcesz wykonać taki pomiar to musisz podać na wejście sygnał sinusoidalny o częstotliwości 50Hz.

                  Skomentuj


                    #10
                    Witaj,zauważ ze sam pomiar nie jest problemem tego tematu..nawet nie mierząc tego napiecia to i tak na wyjsciu było Max 10W mocy.Pozatym w chwili obecnej oba kanały nie są sprawne technicznie aby nawet słuchać tych 10W/

                    Pozdrawiam

                    Skomentuj


                      #11
                      Wylutuj wszystkie tranzystory koncowe i poki co trzeba doprowadzic do sytuacji w ktorej wzmacniacz bedzie poprawnie dzialal na samych tranzystorach sterujacych, w ten sposob ograniczysz straty. Pierwsze uruchomienie zawsze przez zarowke ale ogranicz tez pojemnosc w zasilaczu bo mocny rozblysk na dluzsza chwile bedzie dla Ciebie mylacy a wcale nie bedzie oznaczal zwarcia w ukladzie koncowki tylko udar pradowy w momencie ladowania kondensatorow.

                      - - - - - aktualizacja - - - - -

                      Schemat zamiesc w formie plikow bo jako zdjecie nawet po pobraniu jest nieczytelne
                      Sansui AU-α 907MR, Sony CDP-557ESD, T+A Criterion TCI 3R

                      youtube.com/user/Mr1Raziel

                      Skomentuj


                        #12
                        Trochę za mała rozdzielczość obrazka, ledwo co widać i nie wszystkie napisy widzę. Ale widzę że wejście ma 0,4V względem masy.
                        Jeszcze raz: zewrzyj wejście do masy i dopiero patrz jak ci się poszczególne stopnie biasują.
                        Spróbuj ustawić tak potkiem od regulacji DC żeby mieć od przodu końcówki symetrię i zobacz gdzie zaczyna się rozjeżdżać.
                        Zobacz jakie masz spadki napięcia na rezystorze 2,2 czy 2,5k przy chyba D22 (słabo widać) i symetrycznie z drugiej strony.

                        Skomentuj


                          #13
                          Tranzystorów Wyjściowych końcowych nie ma szans na wylutowanie.

                          Skomentuj


                            #14
                            A rezystory emiterowe i rezystory na bazach?
                            Sansui AU-α 907MR, Sony CDP-557ESD, T+A Criterion TCI 3R

                            youtube.com/user/Mr1Raziel

                            Skomentuj


                              #15
                              Postanowiłem rozebrać końcówkę mocy nr.2

                              Wylutowałem wszystkie tranzystory Mpsa42/92 bf421/422 mje340/350,2sa1837/2sc4793 niestety wszystkie są sprawne Beta taka jak wcześniej pomiar miernikiem pokazuje sprawne.

                              Tak,jest możliwość wylutowania rezystorów bazowych i emiterowych.

                              Zwarc na płytce Brak Ani produkcyjnych ani montażowych.

                              - - - - - aktualizacja - - - - -

                              Do Micwoj trzeba powiększyć na komputerze np.Paint i bez problemu jest ostrość do odczytania u mnie na pc bez problemu.

                              Skomentuj


                                #16
                                Spadek na rezystorze 2,5K koło D22 wynosi 18V

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Ale porównaj z tym samym po drugiej stronie.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Na jednym i na drugim jest 18V

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Ten układ jest radosną twórczość jakiegoś kolesia na bazie accu p-7100 ze schematów które kiedyś wstawiłem na elektrodę, sam schemat ma błędy . Schemat i dokumentacje tego wzmaka wstawiłem na elektrodzie teraz można znaleźć go już w sieci .
                                      Niestety to są kapryśne układy, tak na początek przepnij te diody zenera z kaskody bezpośrednio pod zasilanie, przy podwójnym stopniu napięciowym nie mogą być wpięte za rezystorami 100 r jednego ze stopnia . Chociaż takie rozw ma szalety . to tutaj nie może tak zostać .
                                      Powiem ci krótko tych układów nie można sobie tak składać jak sobie niektórzy myślą z worka tranów na palę i jeszcze na jakiś badziewnych mpsa które maja rozrzut z kosmosu . Każdy stopień musi mieć identyczne tranzystory . Inaczej zapomnij ze układ będzie działał . Zresztą masz tego efekt .

                                      Przypuszczalnie na 80 procent masz padnięty któryś tranzystor z pierwszego stopnia z wtórnika emiterowego - te co idą do sprzężenia .
                                      Na pewno nie będzie przebity całkowicie tylko zmieniła mu się beta - to jest częste w tych układach . efekt jest taki jak opisujesz . Układ nawet działa tylko jest kilka wolt na wyjściu .

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Witaj kurna to po cholerę ten koleś wkleił posta oraz schemat który jest nie prawidłowy tam niby ma mpsa oraz Bf.Kupiłem moduł za 2600zł (1200złpłytki,400radiatory,reszta elementy oraz złożenie a dostałem totalnie złom,A czy to prawda że ten wzmacniacz ma znakomite parametry oraz jakosc dzwieku?

                                        - - - - - aktualizacja - - - - -

                                        Chodzi o diody 5v1?

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X