Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Sygnalizator przesterowania

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Sygnalizator przesterowania

    Cześć

    Szukam schamaty układu sygnalizującego przesterowanie konwencjonalnej końcówki mocy
    Sygnalizacja ma odbywać się za pomocą diody LED.

    Pomożecie ?

    #2
    układy typu TDA7293, 7294S maja specjalna koncowke CLIP informujacą o przesterowaniu sygnału. To jest chyba najprostszy sposob :)

    Mozesz takze poczytac troche tutaj:

    http://sound.westhost.com/project23.htm

    Skomentuj


      #3
      Najprosciej bedzie poprostu uzyc wzmacniacza operacyjnego i kilku rezystorkow. Na minus podajesz sygnal zmniejszony do bezpiecznej wartosci przez dzielnik rezystorowy a do plusa podlaczasz dzielnik (do zasilania) z peerkiem ktorym mozesz sobie regulowac punkt wlaczania diody. Na wyjscie podlaczasz diode (do plusa) przez rezystor i gotowe. Oczywiscie to prosta zabawka w zasadzie pokazujaca osiagniecie i przekroczenie pewnego poziomu napiecia.

      UPDATE:
      Ten przedstawiony w linku powyzej jest fajny i ma zalete ze nie wymaga regulacji ale jest troche bardziej skomplikowany

      Pozdro
      Dexter

      Skomentuj


        #4
        ewentualnie mozna zrobic komparator(na 1 wzmacniaczu operacyjnym) i podpiac go na wejscie - tylko musimy znac czulosc koncowki - ustawiamy punkt przelaczania komparatora w okolicach max. napiecia wejsciowego i bedziemy wiedzieli kiedy jest ono przekroczone - co najczesciej powoduje przesterowanie. Standardowo czulosc ta wynosi okolo 0.7 V

        [ Dodano: 2005-02-13, 21:30 ]
        update :P Dexter napisal szybciej to co ja chcialem dodac :P

        Skomentuj


          #5
          Może ktoś wie czy można gdzieś znaleźć płytke do tego schematu powyżej. Z tego co zrozumiałem to pokazuje on rzeczywiste przesterowanie wzmacniacza, więc byłby bardzo przydatny w przypadkach kiedy ktoś nie wie czy pierdzenie jest spowodowane zbyt słabym wzmacniaczem czy może kiepskim głośnikiem.

          Skomentuj


            #6
            Ciut skomplikowany ten uklad i nie pokazuje rzeczywistego clip-u tylko zblizenie sie napiecia wyjsciowego do napiecia zasilania. A jest ono rozne w roznych koncowkach mocy i w duzym stopniu zalezne od obciazenia.
            W najprostrzym wykonaniu wystarczy dioda led rezystor i dioda zenera. Po przekroczeniu pewnego napiecia LED sie zaswieci. Nie jest to dokladne ale chyba nie musi byc.
            Lepszym rozwiazaniem jest uklad wzmacniacza operacyjnego porownujacy napiecie wejsciowe z napieciem wyjsciowym i w przypadku clip-u powstaje roznica i sygnalizacja. Takie uklady sa jednak trudne do dostrojenia.
            Prawdziwe uklady Clip sa konstruowane na podstawie odpowiedzi z petli sprzezenia zwrotnego i dlatego najczesciej sa w scalonych wzmacniaczach.

            Skomentuj

            Czaruję...
            X