Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wytłumienie szumu odbiornika bluetooth

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Wytłumienie szumu odbiornika bluetooth

    Cześć,

    Zamontowałem sobie we wzmacniaczu moduł bluetooth CSR64215 https://pl.aliexpress.com/item/Modu-...87f0a58a3c28-1 i w sumie spełnia swoją funkcję, ale tylko jeśli na wzmacniaczu mam gałkę ustawioną na max. 1.5/10 vol.
    Mogę wprawdzie zrobić głośniej, ale wtedy przy słuchaniu muzyki przebijają się szumy "cyfrowego pochodzenia".

    Dodam, że miałem mały problem z zasilaniem, który tymczasowo rozwiązałem. A więc, wcześniej miałem zasilanie z linii 32 V (blisko kondensatorów) ---> LM317 ---> [17 V] ---> LM317 na płytce modułu. Kiedy trochę posłuchało się muzyki to te stabilizatory się mocno grzały i to ćwierkanie w głośnikach było uporczywie głośne. Obszedłem tymczasowo problem przez włożenie niewielkiej przetwornicy między stabilizatory LM317 i obniżenie napięcie wchodzące na drugi stabilizator - nie ma już tego problemu z "ćwierkaniem". Tak więc najprawdopodobniej, przegrzewał się LM317 na płytce, co powodowało niedostateczne zasilanie.
    Moduł pobiera 100 mA prądu, stąd ten problem z odpowiednim regulatorem. Będę musiał oprzeć zasilanie o przetwornicę lub stabilizator z radiatorem.

    Ale nie o tym rzecz. Zauważyłem, że szumy pochodzą z indukowania się napięć na stopniu wejściowym wzmacniacza. Dlaczego taka diagnoza - po wyłączeniu muzyki moduł automatycznie wyłącza przekaźnik i rozłącza się od toru wejściowego wzmacniacza, a szum nadal pozostaje.
    Przewód audio doprowadza sygnał na wejście i nie przebiega wskroś płytki. Skoro szumy indukują się przez wysoką impedancję wejściową wzmacniacza, jaki byłby poprawny sposób na rozwiązanie problemu z odbiornikiem bluetooth?

    #2
    Nie jestem pewien jak ten moduł działa, ale może być tak że przekaźnik przełącza cię z BT na wejście liniowe i to wejście liniowe coś zbiera. Masz wiszące w powietrzu, zwarte, czy coś jest do niego podłączone? Spróbuj może zewrzeć?
    Oni coś piszą, ale to w ChinEnglish i ja nie bardzo czaję. Coś chyba o dodaniu oddzielnego zasilacza dla BT?
    "If the conversion, the Bluetooth work with a slight noise at the end of noise or interference with the sound, plus a small power supply 6-36V 500MA or more, to the Bluetooth module independent, you can solve the noise problem, and equipment sharing power easy to produce a total ground interference noise"
    Podaj dźwięk cisza na BT. Będzie szumieć jak przy wyłączonym BT, czy będzie cicho?

    Skomentuj


      #3
      Tak, tam jest wejście liniowe na które przełącza się odbiornik bluetooth (wykorzystuje do tego scalak DRV632).
      Zrobię za chwilę testy ze zwieraniem wejścia do masy i podzielę się rezultatami.

      Skomentuj


        #4
        Zwarłem wejście R i L do masy, ale niestety, niewiele to pomogło. Najgorzej jest jak się słucha głośno muzyki i są w niej cichsze fragmenty, wtedy szum się przebija. No i szumu nie słychać jak jest te co najmniej 1/2 - 3/4 skali głośności na odtwarzaczu w telefonie/na laptopie.
        Wyciągnąłem nawet ten układ poza obudowę wzmacniacza, ale było tak samo. Obawiam się, że problemem jest jakiś błąd na płytce w prowadzeniu sygnału audio.

        Myślałem jeszcze nad pominięciem przekaźnika i tego drivera audio DRV632, bo nie potrzebuję rozłączania sygnału od Aux (opcję BT mam na innym wejściu wzmacniacza i nie koliduje mi jego zajętość przez odbiornik). Dodatkowo, to pstrykanie przekaźnika jest dosyć głośne :biggrin:. Tylko czy taka próba ma jakikolwiek sens?

        Skomentuj


          #5
          Spróbuj mu zrobić oddzielny zasilacz zamiast ciągnąć ze wzmacniacza - to może być problem, bo jak masz zwarte wejście to nie powinno działać jak antena.

          Skomentuj


            #6
            Podłączyłem zasilanie z zasilacza impulsowego 12 V i teraz nie ma "cykania" od części cyfrowej. Tak więc problem mogę uznać za rozwiązany . Zbuduję zasilacz z trafo 6 VAC, mam nadzieję, że jeszcze je zmieszczę do obudowy wzmacniacza.

            Skomentuj


              #7
              Problem został rozwiązany przez montaż osobnego zasilacza. Temat można zamknąć :).

              Skomentuj

              Czaruję...
              X