Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak zmostkować TDA2040 ?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak zmostkować TDA2040 ?

    Witam
    Mam następujący problem:
    Chcę zmontować mały wzmacniacz na dwóch TDA2040 w mostku, nie byłoby problemu jeśli robiłbym to na podstawie aplikacji układu bo tam jest wszystko rozrysowane, ale chcę to zbudować na podstawie schematu wzmacniacza z grundig'a, który przedstawiam poniżej, narysowałem moje przypuszczenia co do tego jak to powinno wyglądać, ale pewnie zrobiłem jakieś błędy.
    Będę bardzo wdzięczny, jeśli któryś z bardziej zaawansowanych elektroników napisze co zmienić, co poprawic, co wyrzucić.
    Dzięki i Pozdrawiam
    Załączone pliki

    #2
    Ten uklad jest zasilany symetrycznie? Bo nie wiem po co ten uklad sztucznej masy.
    Ten rezystor * w zasadzie dobrze podlaczyles ale musisz zamienic miejscami 100R z 100uF i bedzie ok.

    Skomentuj


      #3
      A, więc to jest układ sztucznej masy ? nie wiedziałem po co to tam jest, czyli mogę ten cały układ wywalić ? Zasilanie mam symetryczne (- 0 +). A ten rezystor * podejrzewam że powinien być 3k9, czy tak ? I jeszcze jedno, elementy na wyjściu opornik 4R7 i 100n mogą być podłączone do - ? W sumie mam taki jeden wzmacniacz i działa bez problemów, ale wszędzie w aplikacjach te elementy idą do masy.
      Wielkie Dzięki

      Skomentuj


        #4
        A ja całe zycie myślałem ze mostek to dwa wzmacniacze pracujące na jedno obciązenie z których jeden dostaje sygnał "ryginalny" a drugi odwrocony w fazie. Ty zasilasz je tym samym sygnałem wiec z mostka chyba nici.
        Pozdrawiam

        Skomentuj


          #5
          http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=3621

          Układ wydaje się poprawny, tylko ja wywalil bym cały układ sztucznej masy i kondensator 470nF między + i - zasilania, a dodał ceramiczne 220nF od + i - do masy (bezpośrednio przy nodze 5 i 3 ). Na wejściach nieodwracających od 1 do masy po 22kOhm, w sprzężeniu zwrotnym między wejściem odwracającym 2 a wyjściem 4 również 22kOHm, rezystor doprowadzający sygnał z wyjścia 4 górnego scalaka do wejścia odwracającego 2 dolnego scalaka 22kOhm, rezystory ustalające wzmocnienie od 470 Ohm do 1kOhm - można wtedy zmniejszyć elektrolit w sprzężeniu na 22 lub 47mikroF. W/w rezysory najlepiej 1%

          Skomentuj


            #6
            bimber
            No tak, ale jak bym dał właśnie takie elementy to miałbym praktycznie to samo co w nocie aplikacyjnej układu, a już raz taki zbudowałem i niezbyt mi się to podobało, nie wiem czemu, ale strasznie stukał przy włączaniu i wyłączaniu, a ten grundig nie ma tego problemu, poza tym tamten tak jakby mi łapał jakieś zakłucenia.
            Rzeczywiście ten 470n między + i - mogę wyrzucić i dam dwa 220n.
            Dzięki

            ditomek
            Zauważ że dolny układ dostaje sygnał przez rezystor oznaczony * na wejście odwracające, więc na jego wyjściu sygnał jest odwrócony

            Dorysowałem korekty, myślicie że teraz będzie OK ? Niepokoi mnie tylko ten rezystor * przenoszący sygnał z pierwszego układu na wejście drugiego, czy mogę tam do prób dać potencjometr i bez głośnika z dołączoną do wejścia sinusoidą porównać amplitudy obu wyjść względem masy i w ten sposób dobrać odpowiedni opór ?
            Przyszedł mi do głowy też inny pomysł, jakbym między wyjścia i masę podłączył dwa identyczne głośniczki, powinny one pracować w przeciwfazie i tak regulować potencjometrem żeby dźwięk był jak najcichszy.
            Załączone pliki

            Skomentuj


              #7
              http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=3621

              Przy zastosowaniu 1% 3,9k i 100 Ohm powinno być dobrze, ja dodał bym na obydwu wejściach od 1 do masy 47kOhm i cztery ceramiczne 100 - 220nF w zasilaniu bezpośrednio przy nóżkach. Dwójnik 4,7 Ohm i 100nF masz podłączony do minusa bo jest to pozostałość po zasilaniu niesymetrycznym ze sztuczną masą którą wywaliłeś. Ten dwójnik zapobiega wzbudzeniu się na skutek wzrostu impedancji obciążenia dla w.cz. i powinien być równolegle do obciążęnia - czyli wystarczy jeden między wyjściami

              Skomentuj


                #8
                ten rezystor 3.9k i 100om w zupelnosci wystarczy 5%. W tak prostym ukladzie w zupelnosci wystarczy taka tolerancja. Na pewno na ucho nie bedziesz w stanie ustawic tego dokladniej. Na ostatnim schemacie brakuje jeszcze polaryzacji wejsc czyli nozki nr 1 scalakow. W zasadzie powinny to byc rezystory o wartosc spzrezenia zwrtonego czyli 3.9k, wtedy rezystancja wejsciowa bedzie wynosic wlasnie tyle. Na wejsciu dobrze jest dac kondensator sprzegajacy dostosowany pojemnoscia do rezystancji tego rezystora.Dla 22k moze to byc 470n ale dla 3.9k bedzie musialbyc juz >4.7uF. Elementy RC na wyjsciach 4.7R i 100n mozna dac do masy albo miedzy wyjsciami to trzeba by sprawdzic na oscyloskopie.

                Skomentuj


                  #9
                  biję sie w piers, nie zauważyłem skubanego rezystora.
                  ...ale teorie mam wrytą, co nie Panowie :-)))))
                  Pozdrawiam

                  Skomentuj

                  Czaruję...
                  X