Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

uziemienie- masa

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    uziemienie- masa

    uziemienie podlaczam do obuidowy wzmaka,
    mase wejsc , wyjsc , koncowki mocy i preampa podlaczam w jednym punkcie ( za mostkiem prostowniczy)

    wszystkie wejscia i wyjscia sa galwanicznie oddzielone od obudowy.

    panowie, czy takie polaczenie jest poprawne?
    czy powinienem oddzielac te czesci , czy nie? bo jesli bym nie oddzielal to automatycznie masa bedzie polaczona z uziemieniem.

    powiedzcie mi jak powinno byc poprawnie. wszystkie te kombinacje z powodu brumienia... acha, jesli radiatory mam galwanicznie oddzielone od obudowy i scalakow, a sa zamontowane na zewnatrz obudowy to powinienem podlaczyc je do masy czy do uziemienia?

    #2
    Jak składałem piecyk gitarowy z przesterem, to stweirdziłem, że najlepiej łączyć masę "szeregowo", tzn od wyjścia do wejścia, bo w jednym punkcie nie dawało dobrych efektów. Musisz też pamiętać, że jeżeli łączysz preamp z końcówką przewodem ekranowanym to nie powinieneś już podłączać żadnej dodatkowej masy.

    W Twoim przypadku widziałbym to tak: z punktu pomiędzy kondensatorami filtrującymi w zasilaczu podłączasz masę do końcówki mocy i osobnym przewodem bezpośrednio do gniazdka głośnikowego. Wejście końcówki łączysz przewodem ekranowanym z wyjściem preampa, do preampa zasilanie tylko + i - (masy nie bo zrobi się "pętla masy"), a wejście preampa łączysz przewodem ekranowanym z potencjometrem (o ile jest) i dalej z gniazdkiem (pewnie chinch) w obudowie i jak najbliżej tego gniazdka masę podłączasz do obudowy. Uziemienie natomiast powinno być podłączone do masy w zasilaczu, pomiędzy kondensatorami, a obudowa nie powinna już być w żadnym innym miejscu podłączona do masy.

    Co do radiatora - gdzieś czytałem, że lepiej podłączyć do uziemienia niż do masy, ale nigdy tego nie próbowałem, ani nie widziałem - ja bym podłączył do masy (obudowy).

    Jeszcze kwestia potenjometru - jezeli jest odizolowany od obudowy, to jego obudowę podłączas do masy z przewodu ekranowango, a jeżeli pot nie jest odizolowany od obudowy wzmaka to nie podłączaj jego obudowy do masy bo zrobisz pętlę.

    Skomentuj


      #3
      ventor, wielkie dzieki za odpowiedz
      w zalaczniku rysunek , jak bym to widzial po Twojej wypowiedzi. narzucaja mi sie pewne pytania.
      1. czy uziemienie nie powinno byc podlaczone do obucowy przy samym gniazdku zasilajacym, a nie do masy przy kondach?
      2. czy preamp napewno nie powinien byc polaczony masy przy kondach, ? bo z Twojej wypowiedzi wynika ze preamp dostanie mase przez kabel sygnalowy:/ to chyba nie jest poprawna sytuacja.
      3. czy napewno chinch powinien byc podlaczony z masa obudowy? czy nie powinien byc raczej odizolowany od obudowy?

      licze ze watek sie rozwinie, i moze by go przykleic?

      jesli ktos poprawilby moj rysunek, aby bylo poprawnie to bylbym bardzo wdzieczny
      Załączone pliki

      Skomentuj


        #4
        Tak, dokładnie o to mi chodziło, nie wziąłem co prawda pod uwagę, że masz osobny zasilacz do preampa.

        1. Uziemienia właściwie nie musisz w ogóle podłączać i nie powinno być żadnych problemów, a jeżeli Twoja instalacja elektryczna nie ma trzeciego przewodu ochronnego (nie mylić z zerowaniem, gdzie bolec podłączony jest do zera), to nawet nie powinienieś podłączać uziemienia.
        Czy lepiej byłoby do obudowy to nie wiem, może ktoś inny się wypowie.

        2. Podłączenie preampa jest według mnie prawidłowe - zasada jest taka, żeby nie robić pętli masy (gdybyś oprócz przewodu ekranowanego podłączył masę do zasilacza to powstanie pętla) i druga zasada - masa prowadzona od wyjścia do wejścia. Chodzi w tym przede wszystkim o to, że duży prąd płynący np przez przewód głośnikowy powoduje duże spadki napięć na przewodzie (rzędu mV). Takie spadki nie wpłyną na przydźwięk jeżeli będą na samym przewodzie głośnikowym, gdzie napięcia sięgają kilku (nastu/dziesięciu) V, ale gdyby dyżu prąd płynął np przez przewód od chinch-a do preamapa, gdzie napięcie na pewno nie przekracza 1V to kilka mV już robi różnicę i stąd się bierze przydźwięk.

        3. Jeżeli odłączysz, to cała obudowa będzie odizolowana i nie będzie prawidłowo ekranowć, a między innymi po to stosuje sie metalowe a nie plastikowe obudowy. Chyba że chcesz podłączyć w innym miejscu - gdzieś czytałem, że masę do obudowy podłącza się przy wejściu, ale dlaczego to nie wiem. Być może nie ma to znaczenia, poczekamy, może ktoś inny się wypowie, a najlepiej gdybyś poeksperymentował.

        Na koniec dodam jeszcze, że masa do wyjścia głośnikowego w normalnych warunkach powinna być podłączona do płytki, ale może się okazać, że masa na samej płytce jest nieprawidłowo zaprojektowana, więc bezpieczniej jest dać przewód bezpośrednio do zasilacza. Tak właśnie było w moim przypadku i na prawdę dużo czasu straciłem na rozwiązanie tego problemu.

        Skomentuj


          #5
          jesli stosujesz gniazdo lub przewod zasilajacy z uziemieniem to obudowa i wszystkie czesci metalowe dostepne na zewnatrz musza byc podlaczone do tego uziemienia. Mase sygnalowa wzmacniacza najlepiej polaczyc z uziemieniem kondensatorem 220nF, rownolegle do niego dobzre dac przelacznik i bedzie to ground/lift czesto spotykany w profesjonalnych wzmacniaczach. Jesli nie chcesz pzrelacznika to mozna rownolegle do tego kondensatora dac opornik 1k, bedzie wtedy "miekkie" polaczenie masy sygnalowej z uziemieniem.
          Punk polaczenia uziemienia do masy sygnalowej dobrze dobrac eksperymentalnie. Niektorzy podlaczaja sie przy zasilaczu a inni przy wejsciach.

          Skomentuj

          Czaruję...
          X