• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Wzmacniacz Janka 300W

Rejestracja
Lut 26, 2008
Postów
588
Reakcji
2
Lokalizacja
Lublin
Witam,

z bełkotu na Elektrodzie nie jestem w stanie nic zrozumieć. Bardzo proszę kogoś z Kolegów o udostępnienie dokumentacji tej konstrukcji.

Pozdrawiam,
Jacek Zieliński
 
Jacek podrzuć mi na PW Twój adres email to wyślę Ci dokumentację.
 
Komplet plików zajmuje prawie 600 kB a ograniczenie na forum jest do 250 kB. maxxx222 jak masz konto na jakimś serwerze to Ci podrzucę zip-a a Ty wkleisz tutaj link.
 
szukalem tematu o tym wzmacniaczu ale nikt wczesniej nie zakladal typowo tematu o wzmacniaczu janka
tak wiec przerobimy ten temat na odpowiedni...

wczoraj odpalilem swojego janka



moj ma 4 pary tranzystorow i byl wykonany przez coolombo

gra ladnie, wszystko dziala poprawnie...
z wyjatkiem glosnosci lub oddawanej mocy
zasilanie mam 800W trafem o napieciach +/- 61V (122V) filtracja 2x10 000uF
przy obciazeniu 4r i sygnale muzycznym napiecie spadalo max do 115v

no ale ten wzmacniacz gra ciszej niz tani panel z allegro! :O
brzmi lepiej i lepiej kontroluje glosnik ale cos jest nie tak z ta glosnoscia

no i teraz gdzie mam czego szukac? czyzby zmienic cos na wejsciu?

sygnal podaje juz odfiltrowany z kompa
 
Hym. Z tym zasilaniem to moc powinna podchodzić pod 400W/4om Może coś ze wzmocnieniem ? Próbowałeś bez filtra ?
 
Ostatnia edycja:
z tego co coolombo mi pisal to przy 2r powinien 500w wyciagac

podlaczalem pelny sygnal z lapka i gra glosniej ale nadal 200w STX nie osiagnal kresu swoich mozliwosci...

chyba dobiore sie do wzmocnienia tego wzmacniacza...

---------- Post dodany o 18:00 ---------- Poprzedni post o 14:11 ----------

dla latwiejszego zobrazowania o czym mowa wrzucilem wszystko w PDFy

http://pawel.lutuje.se/janek 300w schemat.pdf
http://pawel.lutuje.se/janek 300w plytka + elementy.pdf
http://pawel.lutuje.se/janek 300w zabezpieczenie.pdf

plytki nie wrzucalem bo by sie jakosc pogorszyla


czy zmiane wzmocnienia uzyskam poprzez zmiane R1, R2?
 
szukalem tematu o tym wzmacniaczu ale nikt wczesniej nie zakladal typowo tematu o wzmacniaczu janka tak wiec przerobimy ten temat na odpowiedni...
Hehe. A ja przekopałem offtopic wzdłuż i wrzesz bo kojarzyło mi się że był tam niedawno temat ze schematami i zonk zniknął :???:
Teraz tak się dokładniej w czytałem i dopiero zaskoczyłem że to ten temat :D

czy zmiane wzmocnienia uzyskam poprzez zmiane R1, R2?

Nie. Ale zmniejszając R7 lub zwiększając R25 ale wtedy trzeba też zmienić R2 bo inaczej może pojawić się jakiś DC offset (R2 = R25 i tak ma zostać :) )
Wzmocnienie tak jak jest na schemacie jest ~39 (~R25/R7). Więc niby karta powinna spokojnie go wysterować.
 
Witam,

a tak apropos offsetu. Czytałem, że ten wzmacniacz ma swoje korzenie w publikacji z RE P. inż. Klapczyńskiej. Dotarłem do tej publikacji i faktycznie tak jest. Oryginał posiada stosowną regulację w postaci peerka 100 ohm , którego suwak jest podłączony do dodatniej szyny zasilana o pozostałe końcówki odpowiednio do R11 i R12. Czy kolega Raven myśli, że w razie jakiegoś dramatu z napięciem stałym na wyjściu można zastosować to rozwiązanie z ewentualną korekcją w dół wartości rezystorów R11 i R12 ?

Pozdrawiam,
Jacek Zieliński
 
Czy kolega Raven myśli, że w razie jakiegoś dramatu z napięciem stałym wyjściu można zastosować to rozwiązanie z ewentualną korekcją wartości rezystorów R11 i R12 ?

Myślę że żadnego dramatu offsetowego nie powinno być w tym układzie :) Offset będzie zależał od "stopnia niesparowania" T1 i T2 ale nawet w jakiś skrajnych przypadkach nie powinien przekroczyć +- kilkudziesięciu mV. Ale oczywiście taką regulację można dorobić lub po prostu spróbować szczęście z inną parą t1/t2.
 
Tak tylko pytam. Faktycznie, gdy uruchomiłem Irkowego Nmosfeta bez żadnego dobierania tranzystorów bardzo się zdziwiłem, że na wyjściu mam + 2,5 mV.

Pozdrawiam,
Jacek Zieliński
 
niestety ten co ja mam jest troche inny
np na wejsciu jest kond 1uF a dopiero po tym rezystor
 
oj dopiero co zlozylem to w calosc...
podlaczylem fabryczny regulator glososci ;)

jutro poszukam tych rezystorow i zobacze co tam dokladnie siedzi
 
Powrót
Góra