• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Projekt "Big 22" na Stx

Rejestracja
Sie 20, 2010
Postów
339
Reakcji
39
Lokalizacja
Białystok
Dzień dobry
Powoli ruszam z kolejnym projektem, duże monitory na 8", który będzie za trudny dla mnie, ale powoli się ogarnie. Momo rzucania słowami na lewo i prawo podczas wykonywanie, projekt ukończę do sierpnia, taki termin.
Kolumny będą bazować przede wszystkim na wooferze firmy Stx, modelu W.22.200.8.MCX_v3. Do tego będzie jakiś głośnik wysokotonowy, jak już usłyszałem propozycję "daj byle co", więc tak zrobię, może ciężko będzie, ale strzelam puki co na T.10.150.8.MSX, jest on trochę cichszy od woofera, ale pomiary pokażą, a słych zweryfikuje.
Wstępny projekt obudowy:

Pewnie jeszcze dodam wzmocnienie, ale później :)
Czy wyjdzie jak na rys? Tego nie wiem xD
 
Postaraj sie dopracowac pozycje glosnika wysokotonowego. Jesli glosniki maja byc w osi, to lepiej bedzie podniesc tweeter maksymalnie do gornej krawdzi obudowy. Moglbys jeszcze przemyslec uzycie tweetera z drukowanym waveguide.
 
Dlaczego taka obudowa?
Będzie to prezent, nie chciałem standardowej obudowy, trochę ciężka dla mnie do wykonania, ale postaram się zrobić też inny front i pomierzyć.
Postaraj sie dopracowac pozycje glosnika wysokotonowego. Jesli glosniki maja byc w osi, to lepiej bedzie podniesc tweeter maksymalnie do gornej krawdzi obudowy. Moglbys jeszcze przemyslec uzycie tweetera z drukowanym waveguide.
Postaram się poeksperymentować, będzie jak, a WG mogę zawsze wytoczyć, dostęp jest w razie czego. WG pewnie by trochę rozwiązał problemów.
 
Ostatnia edycja:
Zamiast tych pasów stosuj taśmę zwykłą pakową, a wszystko fajnie się zsunie do siebie. Paską są oki ale taśma lepsza :) (Przynajmniej ja mam taką pinie po pracy z oboma wariantami)
 
offtopic

kiedys mialem klej z wiadra nalany do butelki po ketchupie
siostra na weekend podrzuca mi syna...
wstaje w poludnie i widze na talerzu resztki parowek, cos bialego na talerzu i obok butelka z napisem KLEJ :D
"zjadles to?! :o "
"nieee!" ;'(
 
offtopic

kiedys mialem klej z wiadra nalany do butelki po ketchupie
siostra na weekend podrzuca mi syna...
wstaje w poludnie i widze na talerzu resztki parowek, cos bialego na talerzu i obok butelka z napisem KLEJ :D
"zjadles to?! :o "
"nieee!" ;'(

Pięknie! xD

Idealnie, to nie jestem w stanie tego zrobić :)
 
Cześć.
Projekt już gotowy? Jeśli tak, to jak wrażenia odsłuchowe. Bardzo mnie interesuje jak spisuje się ta kopułka w tym zestawie.
 
Jeżeli przypadkiem mówisz o kleju SOUDAL 65A, który jest reklamowany jako "spieniający się podczas utwardzania i wypełniający ubytki", to zdecydowanie odradzam.
Raz się naciąłem i KONIEC z nim. Niektóre "spienione" spojenia rozlazły się jak po klajstrze z mąki, bo: klej trzyma najlepiej gdy go nie ma (tak głosi stara stolarska zasada ;^) , dotycząca pasowania elementów). Oczywiście nie robię antyreklamy firmie, ale temu klejowi.
Do wypełniania ubytków tylko przeznaczona do tego szpachla zwykła (czyli b. mała zawartość wody/rozpuszczalnika) albo szpachla chemoutwardzalna - a do źle spasowanych elementów najlepiej kleje chemoutwardzalne (te ostatnie z ew. dodatkiem wypełniacza).
Kiedyś była szeroko stosowana jako chemoutwardzalny klej stolarski żywica mocznikowa na zimno, utwardzaczem był wodny roztwór salmiaku - nie znam lepszego i tańszego kleju do drewna.
Prawie wszystko w dawnym warsztacie mojego Staruszka było nim klejone, a także fornirowane.
Niestety, ponieważ zawierał formaldehyd, został wyklęty, zakazany, wycofany i zostało tylko smutne wspomnienie.
Może jestem w błędzie, ale dzisiaj zawierzam tylko klejom poliwinylowym D3 lub D4.
 
D3 i D4 to tylko klasy wodo odporności. Kleje poliuretanowe pienią się i wypełniają wszystkie luki i na pewno lepiej to trzyma niż gdy do dziury wepchasz szpachle, której własności klejących raczej nie ma. Ostatecznie zawsze te dziury na kilka razy możesz wypełnić klejami białymi jeśli brak Ci zaufania do poliuretanów.
 
Kurcze, jak kleiłem poliuretanami, to nie szło nawet nadmiaru zdrapać.. Że nie wspomnę o rozdzielaniu elementów.
 
Ciekawe czy udało się ukończyć projekt?
Ktoś słyszał jak grają te W.22.200.8.MCX_v3?
Jak gra na basie i na średnich - szczególnie w konstrukcji dwudrożnej.
 
Powrót
Góra