Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Portal

Collapse
Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
Nasz serwis w sposób przystępny traktuje o szeroko pojętych zagadnieniach elektroakustyki i elektroniki audio. Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki.

To co nas wyróżnia na polskiej scenie internetowej to fakt, że do Waszej dyspozycji oddajemy nie tylko obszerne forum dyskusyjne zrzeszające ogromną liczbę hobbystów i profesjonalistów, ale także ponad 50 autorskich artykułów, których celem jest wprowadzenie Cię w świat akustyki w sposób możliwie przystępny i prosty w zrozumieniu. Lektura naszych artykułów pozwoli Ci zrozumieć elektroakustykę od najprostszych zagadnień począwszy (jak działa głośnik), poprzez zasady projektowania obudów głośnikowych (i ich rodzaje), aż po skomplikowane zagadnienia związane z projektowaniem filtrów zwrotnic czy wykonywaniem pomiarów akustycznych.

Niniejszym zapraszamy do zapoznania się z publikacjami naszego serwisu oraz na forum dyskusyjne, gdzie będziesz mógł uzupełniać swoją wiedzę, konsultować własne pomysły z doświadczonymi pasjonatami samodzielnej budowy nagłośnienia, korzystać z projektów naszych Użytkowników oraz dzielić się własnymi projektami.

Prosimy jednak, abyś pamiętał o podstawowej zasadzie jaka obowiązuje w naszym serwisie: zanim zadasz jakiekolwiek pytanie na forum użyj opcji "Szukaj"

Strona główna portalu DIYaudio.pl

  •  
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • WinISD Pro (wg Q)

    WinISD Pro (wg Q)

    Czym jest ten program ?
    Jest to darmowy program-symulator dla konstruktorów obudów głośnikowych. Cechują go spora prostota i nienajgorsze wyniki. Można go pobrać ze strony producenta LinearTeam. Nie będę się zajmował suchym opisem poszczególnych funkcji, tylko od razu przystąpimy do pracy z programem na konkretnym przykładzie z obszernymi wyjaśnieniami. Po uruchomieniu programu widzimy okno gdzie do dyspozycji mamy pasek menu (file, utilities ), pasek narzędzi (new project, open proj...
    Zobacz więcej | Idź do posta

  • JIG krok po kroku

    JIG krok po kroku

    Wstęp
    JIG to niezbędne urządznie przy wykonywaniu pomiarów przetworników z pomocą programu Speaker WorkShop. Konstrukcja JIGa jest stosunkowo prosta, jednak z otrzymywanych przeze mnie zapytań wnioskuję, że wielu z Was wykonanie JIGa przysparza wielu problemów. Oto geneza niniejszego artykułu omawiającego sposób wykonania JIGa metodą krok po kroku. Oczywistym jest, że w trakcie lektury tego artykułu część z Was uśmiechnie się pod nosem, ponieważ opisane poniżej czynności wydadzą się Wam oczywis...
    Zobacz więcej | Idź do posta

  • Parametry głośnika

    Parametry głośnika

    Każdy głośnik posiada zestaw parametrów, bez których obliczenie obudowy jest niemożliwe. Podstawowe z nich:

    Fs- częstotliwość rezonansowa podawana w Hz. Znając ten parametr możemy wstępnie ocenić jakie są możliwości głośnika w zakresie niskich częstotliwości. Ale uwaga, sugerowanie się tylko częstotliwością rezonansową jest dużym błędem, jest to tylko jeden z parametrów odpowiadający za dolną częstotliwość graniczną.

    VAS - objętość ekwiwalentna w litrach. Jest to...
    Zobacz więcej | Idź do posta

  • Obudowa - po co ?

    Obudowa - po co ?

    Żeby sobie odpowiedzieć na pytanie tytułowe wystarczy zrobić mały eksperyment. Każdy wie jak gra głośnik w obudowie. Dla porównania posłuchajcie przez jakiś czas zwykłego zestawu głośnikowego, a następnie wyjmijcie głośnik niskotonowy z obudowy. Co się dzieje ? Gdzie się podziało najniższe pasmo ? Głośnik niezabudowany nie emituje tak pożądanego przez nas basu. Ale dlaczego ? Najlepiej wyjaśnić to na podstawie rysunku:


    Powodem takiego stanu rzeczy jest zwarcie ak...
    Zobacz więcej | Idź do posta

  • Parametry głośników

    Parametry głośników

    Na pewno każdy przyszły konstruktor zastanawia się co musi wiedzieć o głośniku, by wykorzystać drzemiące w nim możliwości w sposób efektywny i dający zadowalające efekty. Z punktu widzenia konstruktora parametry podawane najczęściej na samym głośniku (moc głośnika, impedancja znamionowa), efektywność i jego wielkość wcale nie są najistotniejszymi parametrami. A zatem jakie parametry są tymi najważniejszymi ? Odpowiedź jest prosta: parametry Thiele’a-Smalla (parametry T-S). Dzięki pracy naukowej...
    Zobacz więcej | Idź do posta

  • Budowa głośnika

    Budowa głośnika


    1. Membrana
    2. Kopułka
    3. Górne zawieszenie membrany
    4. Resor
    5. Kosz
    6. Magnes
    7. Nabiegunnik
    8. Nabiegunnik
    9. Uzwojenie cewki głośnika
    10. Karkas cewki
    11. Otwór wentylacji cewki...
    Zobacz więcej | Idź do posta
There are no articles in this category.
Czaruję...
X