• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Filtr pasywny 2 - rzędu dla subwoofera

  • Autor wątku Autor wątku apoc
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
Rejestracja
Cze 25, 2010
Postów
17
Reakcji
0
Lokalizacja
Płock
Witam,

Idą już do mnie elementy do zwrotnicy pasywnej (filtra) 2-rzędu do subwoofera na 2 GDNach 25/40 - cewki 10mH oraz kondensatory 270uF. Będzie to grało z kolumnami podłogowymi ale tylko w filmie, w muzyce nie lubię dudnienia, więc będzie wyłączany.

Ale właśnie, sporo czytałem w internecie, oglądałem filmy na Youtube, ale dalej pewności nie mam, i nie mogę spać przez jeden problem... Przesunięcie fazowe subwooferów w przypadku zastosowania filtra 2 rzędu przy tak niskiej częstotliwości cięcia. O ile przesunie się faza subwooferów względem podłogówek, czy się opóźni, oraz czy będę musiał zmienić polaryzację? Dodam, że subwoofer będzie oddalony względem kolumn o jakieś 2-3m. Mam możliwość dostrojenia korekcji czasowych, ale nie wiem czy warto.


Mój kalkulator zwrotnicy sugeruje, że przesunięcie fazowe w tym przypadku będzie wynosiło 90 stopni, a z tego co czytałem, wynika, że o 180 stopni, co by wymuszało już zmianę polaryzacji głośnika.

Proszę znających się na temacie o odpowiedź na moje pytania, jestem laikiem, i za mało jeszcze wiem, a chciałbym zacząć się z tym oswajać. :)
 
Ostatnia edycja:
Możesz rozwinąć? Jak zmieni się brzmienie tych niefiltrowanych - najniższych częstotliwości, po zastosowaniu filtra?
 
myślisz że jeśli zastosujesz filtrowanie pasywne to będziesz miał ,,lepsze brzmienie ,, nikt nie stosuje w subach pasywnego filtrowania i w dodatku 2 rzędu , choć tu takich fanów da się znaleźć i nie należę do nich .
 
Witam,

Idą już do mnie elementy do zwrotnicy pasywnej (filtra) 2-rzędu

Najpierw robi a potem pyta :)


w muzyce nie lubię dudnienia, więc będzie wyłączany.

Zapewne dlatego że nie słyszałeś poprawnie grającego subwoofera.
A takowego nie zrobisz pasywnie, subwoofer powinien być aktywny, z osobnym, mocnym wzmacniaczem oraz stromymi filtrami (zazwyczaj 4 rzędu).
I tu nie ma co wydziwiać. Kupujesz panel do subwoofera i sprawa załatwiona.
Z fazą tez nie będzie problemu ponieważ panele za kilka stów posiadają już płynną regulacje fazy.
I nawet w muzyce fajnie zagra (o i le same głośniki będą spoko a obudowa będzie poprawnie zaprojektowana).
 
Ostatnia edycja:
A tak z ciekawości, jaka cewkę kupiłeś?
Domyślam się że rdzeniową, ale o jakiej rezystancji i grubości drutu?
 
Kupił, to nic nie stoi na przeszkodzie wypróbować.

Natomiast regulację fazy możesz załatwić przesuwając syna względem frontów. Może akurat uda ci się ustawić tak że będzie ok.
No i koledzy mają rację, dudniący sub to źle zgrany sub. Poprawnie zgrany sub skleja się z kolumnami i całość brzmi spojnie.
Kolega kupił suba, po paru dniach walki dzwoni "pomóż ustawić bo nie daje rady". Pojechałem, ustawiliśmy (samemu faktycznie trudno, jeden musi słuchać a drugi kręcić) i był zadowolony. Przez tydzień, bo żona przy myciu podłogi poprzestawiał, pokrętłami nakręciła i cały wysiłek w piach :) trzeba było jeszcze raz.
 
Powrót
Góra