• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Głośniki samochodowe do kolumny ???

Rejestracja
Paź 18, 2008
Postów
31
Reakcji
0
Lokalizacja
Białystok
Witam. Mam takie pytanko czy można zastosować takie oto głośniki Hertz'a HV200 jako niskotonowy, a HV165L jako średniotonowy, i jeszcze jakiś wysokotonowy, ale to niema znaczenia?? Te kolumienki oczywiście mają być trójdrożne.
 
Ktorko mowiac nie a aakrgumentow przeciw jest tak duzo ze wymienie tylko 2:
- nie ma pod nie zaprojektowanej zwrotki
- w tej kasie mozna dopasowac glosniki ktore lepiej sie sprawdza

Powiedz ile masz kasy na te 3way? Jaki pokoj - ile m2? Do czego te kolumny?
 
Zwrotnice to myślałem sam zaprojektować. Pokój ma 9m2. Kolumny będą jako przednie główne . Najczęściej to będę na nich słuchać muzyki.

A jeszcze jedno chciałbym żeby te głośniczki wyglądały coś w stylu tych Hert'z ów.
Kasy mam na to gdzieś koło 1000zł.
 
adam1717, zwrotnica to nie taka prosta sprawa chyba ze ma byc do dupy ;).. w prkatyce nie wystarczy symulator i tabelka z filtrami ale potrzebny jest zestaw pomiarowy oraz sporo doswiadczenia zeby taka zwrotka miala sens.

Jesli masz 1000zł to proponowalbym albo dobre 2way albo 3way na stx.. takie 3way to 800zł jest zwrotka itd ale mysle ze mozesz za ta sama kase zrobic cos o wiele lepszego jakosciowo np klony Ostinato albo http://akustyk.com.pl/projekty/HX18.html cus takiego.. basu powinienes miec wystarczajaco mimo ze to tylko 2way. Do takiego zestawiku musilbys dorwac dobrej mocy wzmaczek... masz cos na oku? albo juz zakupione?

Wiesz ile kosztuje parka nowek :P? http://www.esa.com.pl/triton1.htm
 
Co do zwrotnic to właśnie chcę się trochę pouczyć.
Wzmacniaczyk to już mam własnej roboty 2*150 W o fajnej dynamice.
Jakie firmy głośniczków polecacie??
Na STX patrzyłem, też mi się podobają tylko że potrzebuje 4-Omowych głośniczków i nic nie mogę skompletować.
 
Jesli masz wzmacniacz 150W@4R to dla 8R bedziesz mial cos ponad 100W prawdopodobnie co spokojnie wystarczy do napedzenia 3way na stx tylko czy nie lepiej za ta sama kase zrobic wyzszej klasy 2way:P?

Na czym dokladnie ten wzmacniacz?
 
Nie wiem jakoś mam większe przekonanie do trójdrożnych.
Wzmacniaczyk chodzi na tranzystorkach bipolarnych darlingtonach z seri BDW tylko nie pamiętam jakich.

[ Dodano: 2008-10-19, 20:06 ]
Jeszcze coś takie mi wyszły wykresu przy projektowaniu obudowy.
Czy są w porządku??
 

Załączniki

  • 3_103.jpg
    3_103.jpg
    25.7 KB · Wyświetleń: 0
  • 1_156.jpg
    1_156.jpg
    31.9 KB · Wyświetleń: 0
  • 2_207.jpg
    2_207.jpg
    32.6 KB · Wyświetleń: 0
Mam jeszcze takie pytanko??
Czy głośniki 4Ohm'owe będą głośniej grały od 8Ohm'owych na tym samym wzmacniaczu???

Przeszukałem prawie wszystkie stronki z głośnikami jakie podaliście. I mam dwie koncepcje kolumn:
* trójdrożne 8Ohm: bas-Peerless HDS 180 EXCLUSIVE, śred-Peerless HDS 152 EXCLUSIVE, i jakiś wysokotonowy (na razie nie wiem jaki)
* trójdrożne 4Ohm: bas-2 x Peerless HDS 152 EXCLUSIVE, śred-Peerless HDS 152 EXCLUSIVE, i jakiś wysokotonowy
 
Nie mogę wstawić większych basów, bo to ma być mała kolumna 20-30 litrów, która będzie stała na biurku.

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie : Czy głośniki 4Ohm'owe będą głośniej grały od 8Ohm'owych na tym samym wzmacniaczu???

A dlaczego se nie poradzę ze zwrotnicami? ??
 
nie ma wiekszego sensu dla HDS180 dawac dodatkowy sredniotonowy... zrob zwykla dwudrozna i tyle
 
adam1717 napisał:
Czy głośniki 4Ohm'owe będą głośniej grały od 8Ohm'owych na tym samym wzmacniaczu???
Jeżeli podasz taką samą moc to głośnik 4ohmowy będzie grał o 3dB głośniej. Różnica prawie nieodczuwalna.

[ Dodano: 2008-10-23, 17:48 ]
adam1717 napisał:
A dlaczego se nie poradzę ze zwrotnicami? ??
A masz system pomiarowy i umiesz się nim posługiwać, żeby zaprojektować zwrotnicę pod Twój zestaw?
 
Nie mogę wstawić większych basów, bo to ma być mała kolumna 20-30 litrów, która będzie stała na biurku.

dwa perlesy to będzie 40l (a tego to już na biurku nie postawisz) ....to raz dwa to nie ma pod dwie drogi zwrotki .....jest zwrotka ale pod 2.5 drożne (ale nie ma na forum musiałbyś spróbować od kogoś odkupić projekt)

po prostu zrób sobie HX18 (czyli jeden hds180 + xt25) mam taki zestaw i jest bardzo fajny....masażu bebechów nie będzie ale bas jest szybki i dokładny... jest tam gdzie powinien być i w odpowiedniej ilości .....

tu masz taka konstrukcje http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=10647&start=0
Ty jak chcesz to na biurko po prostu zrób 20l
(choć jak na mój gust 20l to i tak za dużo na biurko )
 
Powrót
Góra