• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Nieskomplikowany zestaw 2+1 (budowa)

  • Autor wątku Autor wątku manx
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
Rejestracja
Kwi 2, 2010
Postów
7
Reakcji
0
Lokalizacja
Radom
Witam, mój znajomy składa sobie suba na GDN-30-500-4-AP, zapał do pracy przeszedł i na mnie więc i ja sobie postanowiłem coś dłubnąć.

Jakiś czas temu (2-3 lata) zacząłem robić sobie budżetowe monitorki na Tesli ARZ 6604 (lub 6608 nie pamiętam) ale zniechęciłem się bo po podłączeniu ich nie za bardzo mi się podobało brzmienie i tak budowa ugrzęzła na etapie wykończenia i przeleżały parę lat na strychu.



Dobra koniec tej historii. Mam więc dwa niewykończone monitorki oraz wzmacniacz Technics su-v300 (najniższy model ale taki mam).
Tutaj zdjęcie:



Pozostała kwestia kwestia subwoofera i połączenia wszystkiego razem. Jak widać na zdjęciu wzmacniacz nie posiada wyjścia pod subwoofer, ma tylko wyjścia do kolumn. I tutaj rodzi się moje pytanie, czy jest możliwość podłączenia tego wszystkiego tak aby rzeczywiście było to 2+1 ? Czy mogę podłączyć po prostu dwa monitorki normalnie np pod wyjścia A a suba po prostu bezczelnie pod B stosując filtr ?
Chciałbym żeby to był sub pasywny, aby nie iść za bardzo w koszty bo te satelity nie są tego warte :) Ewentualnie zamiast suba dawać pod B, to podpiąć do razem z monitorami pod A oczywiście z filtrem ? Lub w jeszcze inny sposób
 
manx napisał:
Jak widać na zdjęciu wzmacniacz nie posiada wyjścia pod subwoofer, ma tylko wyjścia do kolumn. I tutaj rodzi się moje pytanie, czy jest możliwość podłączenia tego wszystkiego tak aby rzeczywiście było to 2+1 ?
w wzmacniaczu dla subwoofera(jeśli już nie ma) trzeba dorobić wejście wysokopoziomowe...
manx napisał:
Czy mogę podłączyć po prostu dwa monitorki normalnie np pod wyjścia A a suba po prostu bezczelnie pod B stosując filtr ?
No nie bardzo...
manx napisał:
Chciałbym żeby to był sub pasywny, aby nie iść za bardzo w koszty bo te satelity nie są tego warte
satelity z czasem zmienisz... Ten wzmacniacz raz że się nie nadaje do suba to dodatkowo jeszcze bardzo słaby jest... Jeśli ma to mieć ręce i nogi to musisz zainwestować w wzmacniacz
 
Możesz zrobić tak:
- dokupić drugi głośnik i zrobić suba na 2 + filtry dolnoprzepustowe wtedy podpinasz pod pare B
- zrobić wzmaka na TDA 7294
- kupić wzmaka do suba
 
Suba jeszcze nie mam w ogóle, także tutaj sprawa jest otwarta. Widze, że nie jest to takie proste jak myślałem. Czyli np. mogę sobie kupić dwa głośniki np: http://www.stx.pl/gdn-17-140-8-sk.html (pokój nie jest duży), dorobić dwa filtry dolnoprzepustowe i podpiąć pasywnie pod B ?

Przyznam sie, że nie znam się zbytnio na elektronice i wolałbym jej uniknąć, ale za to mnie ona ciekawi to może coś popróbuje :)
 
manx napisał:
Czyli np. mogę sobie kupić dwa głośniki np: http://www.stx.pl/gdn-17-140-8-sk.html (pokój nie jest duży), dorobić dwa filtry dolnoprzepustowe i podpiąć pasywnie pod B ?
można by ale to nie zagra zbyt ciekawie... Tani subek by był z: gdn22scx i do tego albo panel do subwoofera(te z allegro za ok120zł) Albo samemu coś byś poskładał, z tym że tu może być problem bo
Przyznam sie, że nie znam się zbytnio na elektronice i wolałbym jej uniknąć

Zapytam o jeszcze jedną dość ważna rzecz: ile masz na to przedsięwzięcie kasy?
 
Kasa to jak zwykle. W miarę możliwości jak najtaniej :) Przeznaczeniem zestawu miałyby być tylko i wyłącznie filmy, więc jakoś specjalnie głośno też nie musi grać.
Nie chce za bardzo wydawać a wiem że można wydać bo np. wspomniany wyżej mój znajomy zamknie się w kwocie myślę ok. 600zł na tamtym głośniku. Mi taki nie jest potrzebny. Pokój ma ok 14m2.
Czyli powiedzmy że zdecydowałbym się na gdn22scx. Do tego potrzeba jeszcze wzmacniacz i zasilacz zrobić i filtr jeśli miałbym robić sam ? A ten panel to już kompletna konstrukcja, gdzie jest wszystko oprócz głośnika no i obudowy ? :) Chciałbym, żeby w miarę tanio wyszło, ale wiem, że wszystko kosztuje :)
 
manx napisał:
A ten panel to już kompletna konstrukcja, gdzie jest wszystko oprócz głośnika no i obudowy ?
dokładnie
manx napisał:
Czyli powiedzmy że zdecydowałbym się na gdn22scx. Do tego potrzeba jeszcze wzmacniacz i zasilacz zrobić i filtr jeśli miałbym robić sam ?
dokładnie

manx napisał:
Chciałbym, żeby w miarę tanio wyszło, ale wiem, że wszystko kosztuje :)
lepiej wydać odrobinę więcej a będzie miało to ręce i nogi niż wywalić kasę w błoto...
 
Aha, no dobra. w takim razie chyba w ten sposób to zrobię. Tylko jak już zrobię tego suba to gdzie go wtedy podpiąć do technicsa ?
 
manx napisał:
Tylko jak już zrobię tego suba to gdzie go wtedy podpiąć do technicsa ?
pod wejście wysokopoziomowe(poszukaj co to i jak to się podłącza)-bdb i proste rozwiązanie...
 
Poczytałem jeszcze trochę i zdecyduję sie na gdn22scx (chyba, że są lepsze w podobnej cenie). I teraz tak, skoro ma to być aktywny subwoofer to jaką moc powinien mieć wzmacniacz do niego ? Czy te panele z allegro byłyby dobre ?

http://allegro.pl/item979757116_wzmacniacz_panel_subwoofer_do_kina_domowego.html

http://allegro.pl/item969637058_panel_do_suba_aktiv_100w_okazja_mini_cenka.html

Lub myślę też nad zrobieniem tego samemu z zestawów do montażu, ale też nie wiem co wybrać :) Znalazłem np:

http://www.nordelektronikplus.pl/oferta_det.asp?show=0&g=26&pg=26&sg=1&id=438&los=0,4105012
lub
http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/40...da7294+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
lub
http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/42...da2052+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

I nie wiem które rozwiązanie byłoby najlepsze. Pewnie to z allegro :)
 
manx napisał:
http://allegro.pl/item979...a_domowego.html
trochę słaby ale nie jest tak strasznie drogi więc ostatecznie mógł by być, ale naprawdę ostatecznie


manx napisał:
http://allegro.pl/item969...mini_cenka.html
zdecydowanie odpada, to jest pojedyncze tda i to chyba nawet nie tda7294 a to za mało...
manx napisał:
http://www.nordelektronik...8&los=0,4105012
pojedyńcze tda7294- za mało trochę
to samo co wyżej i jeszcze bez zasilacza...
manx napisał:
http://www.sklep.avt.com....go+montazu.html
to już zdecydowanie odpada...

Z Diy nie masz za dużo opcji: holton200(wystarczy), mosfet Irka, wzmacniacz janka(tu mało informacji w sieci jest a szkoda).
Z gotowych najlepszy był by sub150 Irka, ewentualnie to:
http://allegro.pl/item919276815_wzmacniacz_do_subwoofera_aktywnego_300w.html
ale nie wiem czy gość ma je jeszcze...
 
a może mostek TDA Irka?
http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=2897

Wszystko co potrzeba jest na płytce, PCB robione przez siebie miał ktoś na forum na sprzedaż, ewentualnie można samemu trawić. Parę osób zrobiło już suba na takim zestawie (22SCX + mostek TDA) i nie narzekają.
 
To takie minimum na ten głośnik.
manx napisał:
Przyznam sie, że nie znam się zbytnio na elektronice i wolałbym jej uniknąć
Ale nie wiem jak to wyjdzie... I jakby dorwał gdzieś jeszcze ten tani panel z alledrogo to wyszło by taniej :D
 
ciekawy cytat ze mnie...szkoda, że nigdzie nie napisałem tego :razz: :mrgreen:

Co do mostka TDA...wolałbym chyba to złożyć nić kupować panel z Allegro, który bywa bardzo kłopotliwy.
 
Napisałem do sprzedawcy z allegro czy będzie jeszcze miał tamte panele. a ten panel sub150 gdzie można kupić ? Na zamówienie ?
 
A gdybym wziął tonsila 20/80/2 to wtedy pojedyńcze tda7294 by wystarczyło ? W sumie i na tym stx widziałem konstrukcje na pojedynczym a ten tonsil ma mniejsze zapotrzebowanie.

[ Dodano: 2010-04-03, 15:15 ]
Sory, ze tak truje tyłek, ale wychodze z założenia, ze jak się człowiek nie zna to się pyta kogoś kto się zna :)

Więc otrzymałem wiadomość że powyższy panel 300W pojawi się jeszcze w sprzedaży, tym samym jeśli się na niego zdecyduje to biorę STXa i to będzie opcja nr 1. Natknąłem się jeszcze na fajny projekt: http://www.elektroda.pl/rtvforum/vi...+20/80/2&sid=2a912491f79fb7c32e8b0f9af26b75d0 i zastanawiam się czy go nie skopiować, to jest opcja nr2. I pytanie co będzie lepsze, nr1 czy nr2 ? :)

To już ostatnie moje pytanie, późniejsze będą ewentualnie gdybym miał kłopot z połączeniem wszystkiego ;)
 
Powrót
Góra