• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Sub na GDN-32-150-8-SC

Rejestracja
Wrz 15, 2004
Postów
413
Reakcji
0
Lokalizacja
Bielsko-Biała
Chce zrobic subwoofer do domu oraz czasami na male dyskoteki. Glosnik to STX GDN-32-150-8-SC o mocy 150W, zasilany mostkiem z TDA7294. Obudowa o gabarytach okolo 100dm^3 czyli w srodku tak ze 90l bedzie. Regulowany filtr dolnoprzepustowy z sumatorem, moze filtr subsoniczny, nie wiem, doradzcie. Calosc ma byc budzetowa, plyta wiurowa 18mm, przednia scianka podwojna, w srodku umocnienia.
Strojenie na 29Hz, bass reflex o srednicy 82mm i dlugosci 12,5cm. Skrzyna z pochylona przednia scianka, na ktorej glosnik i BR.
Symulacje w WinISD robilem, dziwnie dla mnei wygloda opuznienie, bo przy 30Hz wynosi ono 11,5ms potem rosnie zeby w 40Hz miec 12,3ms a przy 50Hz ma 9,3ms. Wszystko w porzadku? Co myslicie o takiej konstrukcji? Ma ona prawo bytu i jako tako zagrania? I co z subsonikiem?

Nie napisalem jak wyglada charakterystyka :)
No wiec f3 na 30Hz, f0 jest przy 35Hz, +3dB mam na 42,5Hz, max jest na 50Hz +3,88dB. Co o tym myslicie?
 
wg mnie przedewszystkim zaduza buda ja bym zmniejszyl tak do jakichs 60-70 l bR
reszta jest oki

jednak pamietaj ze zawsze bedzie to tylko stx
 
Po zmniejszeniu budy do ok 50Hz impuls jest znaczaco mniejszy, potem wiekszy. Charakterystyka sie przesunelo o ok 10Hz... Oprucz niepraktycznosci i wiekszego impulsu jakie sa wady takiej skrzyni? Bo mysle ze moge troche sie poswiecic i ta duza buda nie robi problemu, jednak czy impuls na poziomie 8 i 10ms przy 40 i 50Hz da duzo lepsze wlasciwosci i czy dla nich warto rezygnowac z w/w 10hz?
 
zawsze najpierw kontrola basu w rzeczywistosci i tak roznica bedzie zapewne z 5 hz
pozatym w duzej skrzyni glosnik ma mniejsza wytrzymalosc mocowa i moze osciagnac x dam
 
Ehehe no dobrze, a tak do 100zl za głosnik dobry to co mi polecicie ;> Bo chyba nie lw800, pozatym nawet jakby akustyka w miare by była na nim (wiem wiem, jedny chwala drudzy nie) to doszedłem do wniosku ze mocy za mało trochu :) Wiec co by było dobre?
 
nie ma dobrego glosnika do 100 zł!!!!
sa duze buble albo buble ;)

za troche wiecej kupisz juz cw 1002 albo 1202 ale tu mostek odpadabo nie pociagnie 4 ohm

zastanow sie bo sam projekt jaki opisales jest bardzo fajny ale wybierz pozadny glosnik ps pomysl moze nad stx 27/150/4 sc to chyba jeden z najlepszych wooferkow stxa a dwa potrafia juz troceh namieszac ale tu znowu klania sie wzmacniacz chodz podejzewam ze dwa jakos tam wysteruje mowie oczywiscie o 4 ohm polaczonych szeregowo chodz u stxa glosnik 4 ohm ma 6,9 ohm ;)
 
Powrót
Góra