• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Subwoofer Visaton tIW 250xs

Może stary temat i trochę kotleta odgrzeję ale jestem właśnie przed produkcją suba na głośniku tonsil GDN 30/100/7 . Myślę zmotnowac podobna konstrukcję choć nie wiem czy do Altusów nie lepiej będzie pasował sub z okrągłymi dwoma bas reflexami ? . Myślę też że Twoim błędem było jako materiał użyć zwykłej płyty wiórowej , ja zastosuje MDF dużo twardszy i można bardziej wymodelować ( frezować ) .
Jak oceniacie mój pomysł ?

Pozdrawiam Artur

Oj odgrzałeś kotlecika ale cóż :)
To jak zrobisz bassreflexy to tylko i wyłącznie twoja wola czy dwa okrągłe czy jeden prostokątny ;) byleby odpowiedniej długości :)

Po czym wnioskujesz że błędem było użycie wiórówki ?? A może lepsza od MDFu będzie sklejka ?? Jeśli usłyszysz różnicę między paczką z wiórówki, a MDFu :) to masz u mnie piwko ;) Pomysł jak pomysł ;) ale jak powiesz coś więcej na temat tego subika jaki litraż itp i czym zasilany to powiemy Ci więcej co z pomysłem :)

PS. Pozdrawiam kolege z Tarnowa :)
 
A więc tak :
Litraż - do specyfikacji tegoż to głośnika litraż zalecany jest 130 L lecz po przeczytaniu kilku tematów na ten temat dowiedziałem się że nie robi zbyt ciśnienia w takiej konstrukcji owy GDN 30/100/7 i polecany jest aby pokój był dość duży . W moim wypadku 25m na kwadracie było by okej ale przecież moje życie nie ograniczy się do tego jednego pokoju . Jak się przeprowadzę chce swój sprzęt przetransportować w inne miejsce i może być to pomieszczenie mniejsze i wtedy dupa nie będzie " dudnić" . Więc bezpieczniej byłoby zbudować konstrukcję 60-70L gdzie ten głośnik będzie mógł zrobić sobie ciśnienie i troszkę podmuchać . Zastanawiam się też czy głośnik dać na zewnątrz czy do środka? . Chciałbym żeby jak najbardziej przypominał oryginał tonsilowski czyli głośnik w środku . Jaka więc konstrukcję zmontować ?

Zasilanie - I tu prośba do was o pomoc , chciałbym dać jakiś wzmacniacz wbudować w środek z możliwością regulacji pasm . Myślę że 100W by było jak najbardziej ok znamionowe . Najlepiej jakbym dorwał gdzieś wzmacniacz z Tonsil Aktiv 250 http://www.tonsilsklep.pl/index.php?p56,tonsil-aktiv-250-subwoofer-aktywny .

Co do różnicy w płytach wiórowych a z MDF to na pewno jak już pisałem plastyczność ( lepiej się obrabia z racji że mdf jest twardszy i nie rozłazi się nie kruszy ) myślę że lepiej jest słychać dźwięk jednak z skrzyni twardszej bardziej przypominającą strukturę drewna które jest twardsze niż płyta wiórowa . Różnica więc jest , zasługuje na piwo ?
 
1grzecho

I ogolnie wszyscy ktorzy byli zainteresowani, wiem ze totalnie mocno odgrzewam kotleta ale, mialem duzo przygody z moim subwooferem, obudowa napila duuzo wody po awari w domu, glosnik zostal zdemontowany i tak lezal, ale mam zamiar wziac sie raz jeszcze za niego ;)
 
Nie na temat...
- Też bym chciał jeszcze raz zrobić subwoofer na tym VISATONIE
- już raz zrobiłeś?
- nie, już raz chciałem :P
 
Powrót
Góra