Mógłby ktoś napisać krótki kurs klikologii w REW do pomiaru akustyki pomieszczenia?
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Akustyka pomieszczeń
Collapse
X
-
Zamieszczone przez drugimarcin Zobacz postaPetardami w domu bym się nie bawił, lepiej zaopatrzyć się w paczkę balonów i przebijać. Najbardziej pracochłonne jest wykonanie pomiarów dla basu bo najlepiej jest mierzyć w wielu punktach, jest nawet norma ISO na to, żeby uzyskać w miarę użyteczny materiał do analizy.
Biorąc pod uwagę znane mi opracowania i wątłe doświadczenie (utrzymuję się zupełnie z innej branży), zasadniczo jeden pomiar wystarczy do określenia fal stojących w pomieszczeniu. Przy klasycznym sześcianie, to model matematyczny wykazuje się naprawdę dużą przewidywalnością. Pomiar jest uzupełnieniem i upewnieniem się czy tak faktycznie jest. W bardziej "fikuśnych" pomieszczeniach, trzeba już wykonać kilka pomiarów, choć doświadczenie pomoże w ich zmniejszeniu.
Ale biorąc pod uwagę standardowe pomieszczenie przeciętnego kowalskiego, takowa symulacja jest już całkiem pomocna. Mówi ona stosunkowo dużo o rozkładzie gór i dolin naszego pomieszczenia.
Łuki naniesione na pomieszczenie, obrazują fale stojące. Maksima to miejsca największego ciśnienia, zaś minimum to miejsce najwyższej prędkości fali. Widzimy że będąc dokładnym w pomieszczeniu mamy 12 naroży które można zaadaptować (poprzednio przez roztargnienie napisałem 8 ale widzę, że nikt nie poprawiał :)).
Mało kto wie ale osłabiając maksima fali równocześnie minimalizujemy jej minima. Dzięki temu zabiegowi, nie tylko pozbywamy się "buczących" fal stojących, ale poprawiamy równowagę tonalną. Częstym zjawiskiem jest, że na kanapie nie ma basu a w innym miejscu jest. Jest to właśnie praktyczny wymiar tego zjawiska.
Skomentuj
-
https://www.youtube.com/user/AcousticGeometry
Profil komercyjny ale filmiki proste i zrozumiale. Polecam.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez arczi87 Zobacz postaMało kto wie ale osłabiając maksima fali równocześnie minimalizujemy jej minima.
Skomentuj
-
Pojawiła się rewelacyjna wtyczka dla foobara do pomiaru i korekcji akustyki pomieszczenia. Obsługa jest banalnie prosta!
http://www.foobar2000.org/components/view/foo_room_eq
Skomentuj
-
W wolnej chwili moglem sie zabrac za moje panele. Jako ramy uzylem tzw podbitki, ktora przycilem pod katem 45 stopni. Wczesniej wyfrezowalem rowek na plyte hdf, ktora wzmacnia caly szkielet i bedzie sluzyla do przymocowania welny. Welna rockwool 100mm z Castoramy bedzie owinieta najciensza folia malarska, plecy z hdf i nastepnie pojdzie na to dekoracyjna surowka z lnu. Bede wrzucal kolejne zdjecia z budowy.
Skomentuj
-
Gdzie planujesz zawiesić te panele? U mnie na razie są dwa na pierwsze boczne odbicia tylko cieńsze 6cm, różnica jest bardzo duża, w zasadzie po zdjęciu trochę odechciewa się słuchać. W planach mam jeszcze 2-4 w rogi za miejscem odsłuchowym bo tam mam akumulację basu, tamte będą grubsze 10-12 cm i wejdą za zasłonki. Nie wiem tylko kiedy będę miał czas się za to zabrać bo ostatnio jest dramat z wolnym czasem.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz postaA do czego skrzynki za panelem?
Zamieszczone przez drugimarcin Zobacz postaGdzie planujesz zawiesić te panele?
Zamieszczone przez KonradRak Zobacz postaW temacie akustyki pomieszczenia bawię się w wycinanie styropianu
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaelna rockwool 100mm z Castoramy bedzie owinieta najciensza folia malarska
Skomentuj
-
Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz postaTo panele były szybciej zrobione niż skrzynki a na forum później od nich pokazane?
Zamieszczone przez Rfck Zobacz postaChcesz owijać wełnę w folię ?
Zamieszczone przez Rfck Zobacz postaw jakim celu skoro ma być pochłaniaczem ?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaSkrzynki jeszcze czekaja na olejowanie i terminale.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz postaCo to za maszynka dokładnie?:)
http://perfekt-system.pl
Pogromco u mnie sufit wysoko (2,78m). Ostrosłup ma wysokość 25cm czyli zostaje jeszcze 253cm nad głową.
Uff. Sufit w jaskini skończony. Idę spać.
Dayton RS270S + Fountek FW146 + CD3.0
Skomentuj
Skomentuj