Już sie bałem, że cały efekt zepsują masywne czy toporne standy, a tutaj nie, bardzo fajna propozycja :)
Tylko może faktycznie lepiej zrobic ciut głębsze i szersze bo teraz proporcje wydają się jakby zachwiane.
Nigdy nie pracowałeś z drewnem ?
Sposób klejenia nie jest przypadkowy :)
To że góra jest wpuszczana a nie nakładana
To ze góra ma usłojenie w poprzek a nie wzdłuż
To że przy klejeniu jest bardzo mocno ściskane
To że po sklejeniu obrabia się dopiero po dłuższym czasie itd.
Wszystko jest celowe aby drewno jak najmniej pracowało, najlepiej się ułożyło i jak najbardziej się znosiło.
A w przypadku niestabilnych gatunków lub połączeń niekoniecznie najlepszych ( ale potrzebnych np. ze względu na design ) normą jest frezowanie rowków wzdłuż miejsca klejenie aby ukryć ewentualną prace drewna dla oka
Nie klei się litego drewna pod ukos - Nigdy nawet w przypadku tak prozaicznej rzeczy jak blaty kuchenne
Za wyjątek można podać łączenia ruchome ( pracujące celowo ). W przypadku kolumn głośnikowych takim przykładem mogą być skrzynie z przykręcanym frontem i tyłem z bokami wykonanymi raczej z miękkiego i cienkiego drewna.
I tak i nie.
Xavian robi tak jak robi, bo to niższa półka. Ma być w miarę tanio i estetycznie. Zobacz jak z litego drewna struga Diapason, to kompletnie inny poziom stolarstwa. Piszesz, ze nigdy nie tnie sie drewna na ukos? Bajki. W japonskim stolarstwie laczenia na ukos to klasyka, zarowno w wykonaniu klejonym jak i na wcisk.
Nie chodzi o to, aby robić każda ściankę na 45 stopni jak z mdf czy sklejki, ale aby ukryć te najbardziej widoczne i nieestetyczne łączenia na gorze.
Pogromco za bardzo bujasz w obłokach i inspirujesz się najdroższymi. Ja staram się pracować w realnych warunkach i rozsądnych kosztach.
To jest kwestia drewna z jakiego robimy i funduszy na prace z nim.
Jak weźmiemy drogie gatunki drzew egzotycznych których stabilność jest praktycznie doskonała to Sobie możemy nawet kleić w kółeczka i nic nie będzie pracowało ani wyginało się.
DIAPASON klei korpusy z trzech ram 1 i 2 to przednia i tylna z bardzo grubego drewna - które później najnormalniej w świecie hebluje / szlifuje w kształt - nie ma w tym nic nadzwyczajnego
3 rama to wewnętrzna głęboka której już tak nie obrabia.
Drogi materiał - bardzo duża grubość i nadanie kształtu - Ot cała tajemnica.
Dało by się to zrobić na tańszym drewnie ale wymagało by to długiego sezonowania pomiędzy każdym klejeniem i obrabianiem a to dla firmy koszty większe niż kupienie drogiego drewna.
Tutaj też diapason -
w tańszym modelu zabrakło już funduszy na drogi materiał i przesadną grubość i nawet musiał wyfrezować rowki na wszystkich łączeniach - Amatorszczyzna nie uważasz :). Ohydne te łączenia.
Owszem, to jest stary model, który wg mnie wygląda dość słabo. Oczywiscie to kwestia gustu, ale dla mnie nowe modele, ze skosami wyglądają znacznie lepiej.
Generalnie można to zrobić na wiele sposobów, jeśli ktoś pisze, ze się nie da na 45 stopni to wiesz... bez urazy, ale ręce opadają
- wyjaśniłem wyżej - można ale trzeba mieć odpowiednie drewno i dużo czasu :). W normalnych warunkach tego się nigdy nie robi - jeśli chce się mieć święty spokój.
Zaczniesz dłubać w litym drewnie to Sobie przypomnisz moje słowa :)
Wiesz ile by kosztowały obudowy z np. 5cm litego Teaku ?? - Jakieś 10 razy więcej niż te z Jesionu. A takich z 20mm Jesionu żaden stolarz nie zrobi ci poniżej 1000zł (A tysiak to by było bardzo bardzo tanio )
A generalizując że się coś da - pewnie że się da zawsze i w każdej dziedzinie. Ale jakoś konstrukcyjnie marki samochodowe dla Kowalskiego a nawet marki premium nie są zbudowane jak samochody pokroju Bugati czy koenigsegg. Ciekawe dlaczego - przecież się Da :)
Po prostu pracując szybko i na "tanim" materiale nie łączy się nigdy drewna pod ukos - Każdy stolarz Ci to powie :)
Premio. droższy Orfeo to coś koło 28 tysi i tam siedzą już lepsze głośniki z Włoch - ale tez bez przesady - można je kupić na kilka stówek.
Pewnie te same kolumny w fornirze mogły by być sporo tańsze - więc nie takie tanie to drewno :)
Nie musi być od razu Teak. Najtańsze Xaviany z klejonki kosztują 3.5 zl za sztukę, wiec to żadna wielka kasa. Paczki są zrobione najprościej jak się da, materiał to o ile pamiętam dąb.
Bardziej bym się obawiał o to jak po latach będą wyglądać Xaviany niż Diapason :)
Premio to najtańsze z litego drewna ... JOY i Perla nie są z litego drewna tylko z płyt klejonych na mikrowczep.
Xavian Robi z Dębu i Orzecha. Joy jest klejony na Fazy - najtańszy sposób bo nie trzeba później czasochłonnie obrabiać.
Zobacz ty nawet sklejki w swoim projekcie nie kleiłeś na 45 stopni mimo że się da i to w pełni bezpiecznie - tylko obłogowałeś. Bo to bardzo czasochłonne ze względu na "kruchość" sklejki suchotrwałej - ciężko idealnie dociąć i połączyć aby nie było odprysków.
Skomentuj