Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wzmacniacz lampowy SE i kolumny 6Ohm

Collapse
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Wzmacniacz lampowy SE i kolumny 6Ohm

  Witam
  Typowe transformatory głośnikowe dla lampek mają impedancję 4 lub 8Ohm, Co zrobić w przypadku konieczności podłączenia kolumn 6Ohm? Ewentualnie dla której impoedacji (4 czy 8Ohm) ma szansę to poprawnie zagrać? Wolałbym nie wchodzić w zamawianie ekstra trafoczków pod 6Ohm, bo kosztowo będzie zapewne wiecej niż upolowanie jakiegoś używanego 4 lub 8Ohm.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  #2
  Witam u mnie kolumny 8 Ohm mam podłączone do wyjścia 4 Ohm. Pomyślałem że będą mniej obciążać wzmacniacz, ale czy to prawidłowo?

  Skomentuj


   #3
   Fizyka jest taka, że jeśli odbiornik ma mniejszą impedancję od źródła, to źródło musi część wyprodukowanego prądu samo zużyć, co nie jest dobrą sprawą, zwykle na ciepło; w drugą stronę odbiornik dostanie trochę mniej mocy, co można olać, jeśli głośność wymagana w pomieszczeniu odsłuchowym jest do uzyskania. Tyle fizyka w wersji power, tak naprawdę to ucho prawdę ci powie (jak cyganka), poszukaj najlepszego brzmienia, spróbuj też użyć wyjścia 8R i włączyć w szereg z kolumną opornik 1R do 2R.

   Skomentuj


    #4
    Jeśli masz wyjścia wzmacniacza 8 i 4 Ohmy, to bym podłączył do 4 aby nie obciążać bardziej wzmacniacza ! A tak w ogóle to rozważania tego typu nie mają sensu. Kolumny mają i tak zmienną impedancję zależną od częstotliwości sygnału a więc dla skrzypiec grających 11 khz mogą mieć 10 ohmów a dla kontrabasu grającego 100 Hz 3 Ohmy

    Skomentuj

    Czaruję...
    X