Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

[ Kolumny 2-drożne] KEPski i vifa - made by bodzio

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    Hmm, szpachla natryskowa... rozejrze się :>

    Skomentuj


      #22
      Wróciłem z wakacji i znowu zabrałem się za kończenie kolumienek. W tej chwili schną już po drugiej i prawdopodobnie ostatniej warstwie szpachlówki natryskowej. Jak już zmarnowałem trochę grosza na rożne próby uzyskania powierzchni, która będzie się nadawała gładko wyszlifować wiem, że bardzo dobrze nadaje się do tego właśnie wcześniej wspomniana szpachlówka natryskowa. Po przetarciu już pierwszej warstwy papierem 800 w niektórych miejscach uzyskałem tak gładką powierzchnię, że odbijało się od niej światło. Po uschnięciu drugiej warstwy przetrę ją prawdopodobnie papierem 1500, a później czarna baza (renolak czarny - najtańsza farba renowacyjna do karoserii z połyskiem). Jeśli uzyskam od razu zadowalający głęboki czarny kolor podaruje sobie lakierowanie jedynie ostatnią warstwę poddam polerowaniu.

      Skomentuj


        #23
        Zamieszczone przez nonameplum
        Wróciłem z wakacji i znowu zabrałem się za kończenie kolumienek. W tej chwili schną już po drugiej i prawdopodobnie ostatniej warstwie szpachlówki natryskowej. Jak już zmarnowałem trochę grosza na rożne próby uzyskania powierzchni, która będzie się nadawała gładko wyszlifować wiem, że bardzo dobrze nadaje się do tego właśnie wcześniej wspomniana szpachlówka natryskowa. Po przetarciu już pierwszej warstwy papierem 800 w niektórych miejscach uzyskałem tak gładką powierzchnię, że odbijało się od niej światło. Po uschnięciu drugiej warstwy przetrę ją prawdopodobnie papierem 1500, a później czarna baza (renolak czarny - najtańsza farba renowacyjna do karoserii z połyskiem). Jeśli uzyskam od razu zadowalający głęboki czarny kolor podaruje sobie lakierowanie jedynie ostatnią warstwę poddam polerowaniu.
        Obawiam się że narobisz się a efektu zamierzonego nieuzyskasz w taki sposób. Tak drobnym papierem jak 1500 niemusisz się męczyć z szpachlówka. 800 to już drobny papierek do wyprowadzania pod baze. 1500 to już można gotowy lakier dopieszczać z myślą o polerce. Następną kwestią jest ten lakier renowacyjny...może uzyskasz połysk (w sensie że nie matowa powierzchnie) ale jakiejkolwiek głębi nieuświadczysz bo zato odpowiada klar i ilość jego warstw-można z 10 albo i więcej jeśli chcesz kolor z efektem mega głębi. Wsumie przy pięciu już jest głębokob ale na mokro bo lakier zawsze siądzie i po wyschnięciu będzie słabiej tzn normalnie jak na aucie z niezniszczonym ładnym lakierem. Filer (szpachlówka natryskowa) jest chyba najprostszą metodą uzyskania gładkiej powierzchni tam gdzie jest b.nierówno czyli np wiórówka. Są jeszcze podkłady wypełniające ale to na drobniejsze ubytki. Szpachlówke możesz rozcienczać i w ten sposób rególować grubość (jeśli robisz to pistoletem z kompresorem a nie sprejem). Niewiem czy ta renowacyjna farka będzie nadawała się do polerki (tzn na ile powłoka będzie twarda)bo jak będzie mięka to o polerce można zapomnieć-zejdzie farba w farfoclach. Jeśli chcesz nakłądać na to klar a będziesz musiał (wtedy twardość tej renowacyjnej niema żadnego znaczenia) musisz się upewnić czy nadaja sie do nakładania na mokro czy sucho tzn 1.na mokro: zaraz po wyschneciu lecz nieutwarczeniu nakłądasz klar a potem już tak samo do końca z klarem wedle uznania bo ten lakier z regóły nakłada się na mokro a ewentualnie tylko ostatnią warstwe poleruje na lustereczko, 2. na sucho: po nałożeniu ostatniej warstwy bazy czekasz aż wyschnie i uzyska wytrzymałość mechaniczną (utwardzi się) i jedziesz z matowieniem powierzchni/wygładzeniem drobnym papierkiem np 1500, odpylasz, odtłuszczasz i jedziesz z klarem już "na mokro" do końca z warstwami wedle uznania itd. klar ma dużą wytrzymałość mechaniczną więć polerka idzie ale też go można spalić jak się to nieumiejętnie robi, normalnie wychodzi lustereczko (ja umiem bez potrzeby polerowania). Osobiście poradziłbym abyś paczki tą szpachlówką sobie przygotował jak należy a eksperyment z farbami przeprowadził na testowych powierzchniach a jak będziesz wiedział jak to wygląda to dopiero na skrzynkach bo jest bardzo prawdopodobne że będziesz musiał ścierać baze do szpachlówki gdy coś się zwarzy a tak często bywa dlatego staraj się użyć jednakowego rozpuszczalnika do każdego rodzaju farby jak również i szpachlówki wtedy teoretycznie powinno być ok. Farby same ze soba także mogą się "pogryźć" dlatego jak się pracuje z nowymi/nieznanymi farbami dobrze est dokońać natrysk próbny :wink: miłej zabawy

        Skomentuj


          #24
          Oczywiście najpierw będę na boku próbował sił z tym renolakiem. Kupiłem go ze względu na cenę. To najtańsza samochodowa farba, także do polerowania się nadaje jedyne czego się obawiam to to, że nie będzie miała odpowiedniej głębi czy też połysku. Ogólnie renolak przypomina lakier akrylowy. Ze szlifem szpachlówki może i masz racje wystarczy 800. Myślę, że dwie warstwy renolaku wystarczą także pierwszą przeszlifuje 1500. Ogólnie renolak to farba 2-krotnego malowania (czy jak to się fachowo zwie) czyli podkład i renolak. Już bez lakierowania itd. Szpachlówka nie wiem na jakim jest rozpuszczalniku, bo nigdzie się nie mogę doczytać. Oczywiście ją rozcieńczałem, bo jest za gęsta trochę jak na mój pistolet poza tym szybko twardnieje. Ale z tego co zauważyłem nie gryzie się z produktami karbomidowo pochodnymi, a na jego bazie właśnie jest renolak, więc powinno być ok. Natomiast jeśli chodzi o uzyskiwanie głębi to ja myślałem o lakierze wodorozcieńczalnym, który raczej nie powinien się z żadną farbą gryźć. Sprawdzę to... O klarze pierwsze słyszę :)

          Skomentuj


            #25
            Klar to potoczna nazwa lakieru bezbarwnego. Obecne bezbarwne samochodowe są dwu składnikowe. Lakier+utwardzacz-dzięki temu schnie szybko i uzyskuje trwałą powłoke trudną do uszkodzenia i łatwą do polerowania. Różnica w ściąganiu (np papierem) z powierzchni jest kolosalna między jednoskładnikowymi a dwu. Z lakierem wodorozcienczalnym bym nieryzykował a biorąć pod uwage nakład pracy potrzebny do uzyskania gładkiej powierzchni(nienawidze tego) to już napewno. Zwykły dwuskładnikowy bezbarwny samochodowy jest tani(w sensie że nie drogi) i cena nieróżni się od lakierów domowych/do drewna itd. drogie są bazy jak perła, metaliczne też już niesą takie drogie. Najtańsze są akryle. Niepowiem teraz ile średnio kosztuje bezbarwny bo przez lata zawsze brałem różne ilości i z regóły z baza w komplecie...ale napewno ceny niestraszne w porównaniu ze zwykłymi bezbarwnymi pozatym dobry bezbarwny się eksra nakłada nieporównywalnie lepiej od lakierów "drewnianych" no od tego zależy głebia, niema wielkiego problemu z uzyskaniem powierzchni jakby była pokryta szkłem :cool: .Tak czy inaczej pobaw się testowo-będziesz wiedział co robić na skrzynkach. :wink:

            Skomentuj


              #26
              Zamieszczone przez kuririn-bogus
              zaczyna mi brakowac glebi w ich brzmieniu
              Odgrzewam stary temat ale już myślałem że coś mi na uszy pada... :) Że tego wcześniej nie widziałem :mrgreen:

              Skomentuj


                #27
                mi z początku brakowało bardzo dużo w KEPach, głównie średnicy i niższego basu. Grało to wybiórczo, bez wyrazu. Teraz to się pojawiło i poprawiło, ale dopiero jak skończę drugą kolumnę to porównam ze starymi Tonsilami 16/30.
                ONKYO TX-SR501E | Monacor SPH165KEP + Vifa XT19

                Skomentuj


                  #28
                  odswiezam temat poniewaz wreszcie znalazlem czas na zmiane wizerunku moich kolumienek.
                  na razie sa juz frezy pod glosniki oraz szlif pod nowy lakier :) dojda jeszcze nowe terminale, podstawka z kolcami, lepsze kable, porzadniejsze poskladanie zwrotnicy. ponadto poeksperymentuje z wytlumieniem i rura bassreflex.

                  i tu mam moze troche glupie pytanie odnosnie doboru rurki :oops: obecnie mam fi47x100mm, ktora chce zwiekszyc na wieksza bo jak pisalem przy najnizszych rejestrach slychac lekki swist powietrza. na szybkiego w winisd mam przy 19l strojenie 45Hz, group delay 11ms. zakupilem rury fi68x160mm w polinku co daloby troszke wyzsze strojenie na poziomie 50Hz i 10ms. jak wg was ta zmiana wplynie na brzmienie a w szczegolnosci na najnizsze rejestry?
                  boje sie tylko ze odstep miedzy koncem rury a przednia scianka bedzie wynosil niecale 6cm. czy wystarczy dla plynnego przeplywu powietrza?

                  zastanawiam sie jeszcze czy nie zakupic takich paneli i nie zamontowac za kolumnami dwa kwadraty 1m x 1m. http://allegro.pl/item612356018_pian..._promocja.html

                  Skomentuj


                    #29
                    Kup może dwa tunele jeden 160 drugi 220 przecież to nie duży koszt. U mnie w około 19-19.5 litra mam tunel długi na około 170 mm. Strojenie wychodziło koło 45 Hz. Trochę szkoda KEPa pchać w wyższe strojenie.

                    Skomentuj


                      #30
                      jak wplynie na bas? bedzie bardziej dudnil i stracisz na kontroli - szkoda go tak marnowac

                      Skomentuj


                        #31
                        tak jak pisalem jestem ograniczony dlugoscia tunelu ze wzgledu na odleglosc do przedniej scianki.
                        widzialem ze kolega dolphin123 http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=13169 ma swoich kolumienkach taki sam tunel tylko ze przy prawie 20l i nie narzeka
                        mysle ze jak nie bedzie za ciekawie to wydluze tunel i pobawie sie w kolanka

                        [ Dodano: 2009-05-04, 20:48 ]
                        troche sie naskrobalem ale nawet niezle wyszly frezy nozykiem, myslalem ze bedzie gorzej



                        Skomentuj


                          #32
                          bardzo pierwsza liga :)
                          masz moze porownanie z vifa m18wh ?

                          Skomentuj


                            #33
                            Bartuś dla mnie to tylko liga podworkowa... niestety nie mialem stycznosci z m18wh.

                            dzis zrobilem od nowa zwrotnice. mistrza swiata w lutowaniu moze nie mam ale w porownaniu z tym co bylo to jest git.

                            Skomentuj


                              #34
                              cewke obroc, postaw inaczej jedna

                              Skomentuj


                                #35
                                Zamieszczone przez dolphin123
                                cewke obroc, postaw inaczej jedna
                                Przecież tam jest więcej jak 10cm Nie przesadzaj. Jedynie dla świętego spokoju audiofilii możesz odwrócić żebyś mógł w nocy spokojnie spać.

                                Skomentuj


                                  #36
                                  teraz wyjdzie na jaw czemu jestem z ligi podworkowej? co nie tak z cewka i ktora? :oops:

                                  Skomentuj


                                    #37
                                    kuririn-bogus, prosze bardzo, uzasadnienie :)
                                    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=1...o%BFenie+cewek

                                    Skomentuj


                                      #38
                                      no taak po co na to podworko w ogole wychodzilem? :P
                                      Warg :thx: poprawie zwrotke.
                                      nowy lakier w toku. podstawki z granitu zamowione.

                                      Skomentuj

                                      Czaruję...
                                      X