
Założenia:
Po pierwsze miało być jak najtaniej(co się nie udało) i jak najgłośniej…
Z tego względu zdecydowałem, że nadstawki będą dwu drożne, a basy początkowo chciałem zrobić na HW1800(alphard’a).
Nadstawki:
Tu szału niema wogóle tj. jakieś piezaki + jakieś szeroko pasmowe 12’(foto) ale jedno założenie w tym przypadku się udało zrealizować > są tanie > piezaki ok. 3,5pln a szerokopasmowe ok. 41pln tu chyba taniej się niedało owszem można za tą cenę kupić dużo lepsze używane gł. i takich też szukałem ale nie znalazłem nic w tamtym czasie. Zależało mi na tym żeby szerokopasmowe były jak największej średnicy (tj. 2x12’ lub 1x >15’), żeby miały jak najwięcej basu i nie trzeba było ich wspomagać jakimiś dodatkowymi basami, w czasie projektowania i przemyśleń zrezygnowałem z tego na rzecz dodatkowych basów, ale „spodobały” mi się te gł. i zostałem przy tych 2x12’….
Zwrotnica: w sumie jako takiej to jej niema jest tylko zabezpieczenie piezaków w postaci kondęsatorka (chyba 4,4u (2x2,2u)) przy którym ciecie jest ok. 4-5 khz i tłumik w postaci rezystora 20W ok1-2ohm (ale jednak to za mało)
Głośniki wysoko tonowe połączone są po dwa szeregowo i takimi parami równolegle no i oczywiście równolegle z szeroko palmowcami, które są ze sobą połączone szeregowo.
Obudowa: hmmmmm…. Szukałem, ale nie znalazłem(co wcale mnie nie zdziwiło) parametrów tych szerokopasmowców wiec zdecydowałem się na obudowę zamkniętą (i tak będzie dodatkowy bas wiec zejście jest nie istotne). Wysokie tony są w osobnej komorze, dlatego żeby nie trzeba było ich uszczelniać. aaaa płyta to wirówka 18 biała laminowana (bo była tańsza od surowej :) :)). Poza tym obudowa jest bardzo sztywna ma parę wzmocnień w środku i jest bardzo szczelna. No i jest tylko skręcana wkrętami i uszczelniona sylikonem potem szpachlowana (szpachlem uniwersalnym a nie badziewiem do drewna) potem szlifowana i malowana (poszło chyba z 1,5L farby )
Kosztorys: dokładnego poza głośnikami (wyżej w opisie) nie pamiętam ale całość wyszła ok. 450 pln (<<<no to jednak trochę dużo zakładałem początkowo ze wyjdzie mniej ale w całej konstrukcji użyłem tylko nowych elementów i podzespołów).
Odsłuch: hehehe a jak się spodziewacie no jak wspominałem na początku szału niema ale pierwsze założenie zostało zrealizowane są w miarę głośne, no i czego można się spodziewać jest trochę za dużo wysokich (4 piezaki)- dlaczego dałem 4 tak na wszelki wypadek żeby się nie spaliły tak od razu :) :) ALE mimo wszystko na otwartej przestrzeni da się tego słuchać i nawet bas dosyć nisko schodzi :) to chyba wszystko……. Jak by co to pytać.
BAS:
Nooo tu jest już dużo lepiej (przynajmniej tak mi się wydaje).
Tak jak na początku wspomniałem najpierw miał być hw1800 ze względu na swoje wymiary 18’ i cenę (nie pamiętam, ale chyba coś koło) 200pln (to chyba nie dużo jak na 18 ).
No i od samego początku miał to być BP raczej 6 rzędu chciałem sprawdzić jak chodzi taka kolumienka. Po długich przemyśleniach jednak zrezygnowałem z głównego założenia (cena zestawu) i zdecydowałem się na celestion’a Truvox 1525 dlaczego akurat ten… nie wiem przeglądałem allegro i tak ładnie się prezentował no może nie tak do końca, tez szukałem czegoś innego bardziej basowego (najlepiej używanego)no ale nic w takiej cenie(350pln) nie znalazłem. Wiem, że to jest głośnik do kolumny pełno pasmowej i że sam bas to nie jest jego przeznaczenie, ale skądinąd wiem, że ten głośnik był montowany w basach LDM’a które współpracowały z nadstawkami na tychże głośnikach.(poprawcie mnie jeśli się mylę).
Obudowa: jak wspomniałem bandpass 6th, strojony na: komora pierwsza155L 32hz, druga 71L 74hz. Płyta tu też coś lepszego sklejka 21 wodoodporna.
Wymiary zewnętrzne (dł./wys./sz.) 80cm x 72cm x 60cm. Wyrodku oczywiście wzmocnienia i tak samo jak nadstawki skręcana i uszczelniana sylikonem, ale oprócz przodu nieszpachlowana. Z wierzchu oklejona kocykiem no i tu jest jeden zauważalny c…j kupiłem na początku 3 kawałki kocyka ale zbrakło wiec w tym samym miejscu kupiłem jeszcze jeden kawałek ale okazał się inny ciemniejszy ale z powodu braku pieniędzy i czasu nie kupywałem kolejnych kawałków, ale aż tak strasznie to nie wygląda. Kocyk przykleiłem na butapren jednoskładnikowy w sumie ok. 1L
Zwrotnica: no tu jest jej całkowity brak dlaczego w planach (trochę już w budowie) jest końcówka do tego zestawiku i w niej będzie aktywna zwrotnica no i może jeszcze jakiś subsonik.
Kosztorys: tez dokładnie nie pamiętam
- głośnik 350
- narożniki 26
- rączki 32
- kabelki gniazda 20
- płyty hehe free
- kocyk 50
w sumie ok.950 -1000 (za dwie)
Odsłuch: na początku przerażenie „gdzie bassss….” <<< kolumienka była ustawiona na środku garażu więc było wpip fal stojących jak skończone były już dwie i ustawiłem je na wolnym powietrzu, kolejne zaskoczenie, ale tym razem bardzo pozytywne, basik schodzi naprawdę nisko (jak na midi-bas) jest szybki kiedy potrzeba i jest ogólnie potężny (głośny wkońcu spl gł. to 98db)ogólnie wrażenia pozytywne chociaż sąsiad się z ty nie zgadzał :)
To tyle….
Jak coś mi się przypomni to dopisze




















Skomentuj