Zamieszczone przez Pawel S.
Zobacz posta
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Subwoofer - pierwsze próby diy
Collapse
X
-
Mosfet Irkowy dostaniesz w kicie do montażu. Kupujesz dwa zmieniasz tranzystory na IRFP250 chyba, oporniki w zabezpieczeniu prądowym, filtr SUB4 od mael (cartonaudio kiedyś) i łączysz obie końcówki w mostek. Piec prosty w budowie i skuteczny. Testowałem kiedyś na zasilaniu 2x32V AC i bujało to GDN30/120/1/8 aż miło. W razie problemów służę pomocą. Końcówki nie sprawiają żadnych problemów w uruchomieniu. Pozdrawiam Daniel.
Skomentuj
-
Ok, poczytałem co nieco, zerknąłem na stronkę maela i już jakieś pojęcie na ten temat mam. Czy moje 200W trafo wystarczy żeby zasilić dwa zmostkowane wzmacniacze? Czy drugi odczep z trafa /2*55VDC - 2*0,2A/ może służyć za zasilanie filtra SUB4 (na stronce pisze, że powinno być do ±15VDC ale podobny układ A-140 z AE też ma podane takie napięcia zas. ale obsługa zapewniła mnie, że ten drugi odczep może zasilać filtr)
I podstawowa sprawa, czy pod taki układ mostkowy można podłączyć głośnik 4Ohm?
---------- Post dodany 02.02.2013 o 08:10 ---------- Poprzedni post 01.02.2013 o 21:24 ----------
Przespałem się, poczytałem trochę więcej i zdecydowałem że kupię układ avt-2762B i na początek poskładam go i uruchomię na standardowych elementach. Prawdopodobnie za jakiś czas zmienię trafo więc wtedy też wymienię w układzie rezystory i tranzystory na IRFP250 i będę eksperymentował.
W opisie układu pisze, że na płytce znajduje się stabilizator +/-12V więc odpadłby problem zasilenia filtra.
Myślę, że będzie to najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji. Tanie i w miarę proste.
Zgodzicie się ze mną?Last edited by etaks; 01.02.2013, 20:41.
Skomentuj
-
Cóż za niefart i cholerny pech. W ubiegłą sobotę zdecydowałem o zakupie kita do montażu n-mosfeta. Złożyłem zamówienie i dziś rano dostałem paczkę. Zadowolony i przepełniony niepohamowaną chęcią tworzenia otwieram paczkę i co ... okazuje się, że wewnątrz nie ma k..wa najważniejszego czyli kita... :mad: Są wszystkie dodatkowo zamówione elementy ale co z tego. Najlepsze, że na FV jest wszystko.
Oczywiście od razu złapałem za telefon, kazali mi wysłać maila - wysłałem i cisza.
To mój pierwszy zakup w AVT i chyba ostatni bo jakoś mnie poziom obsługi nie zadowala (nie chodzi o braki w zamówieniu bo to każdemu może się zdarzyć).
Skomentuj
-
Miałem Go spytać tak jak radziłeś ale w domu zawrócili mi głowę jakimiś bzdurami i zapomniałem o tym a później klepnąłem "wyślij zamówienie"...
Później, jak już sobie o Irku przypomniałem, skonsultowałem ewentualne modyfikacje układu.
Miałem tylko nadzieję, że cały proces zamawiania przebiegnie nieco szybciej. Jedno jest pewne, firma nie zachęciła mnie do kolejnych zakupów.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez elerom Zobacz postaCo do podłużnego wylotu tunelu to są takie przelotki montowane w meblach biurowych, służące do podawania z dołu taśmy papieru do drukarek igłowych. Ta którą mam w biurze ma 41 cm długości, ale może są krótsze.
Pozdrawiam
Skomentuj
-
Poskładałem i uruchomiłem Irkowego mofseta na parze IRFP250N. Nie obyło się bez drobnych niespodzianek ale mniejsza z tym. Ponieważ był niewielki problem z prądem spoczynkowym (wzrost prądu po ostygnięciu) dlatego dziś wymieniłem diodę D2 na LM385-1.2 i tak jak to autor opisuje w artykule zmieniłem R7 ze 100 na 220Ohm. Teraz max prąd jaki mogłem ustawić to ok 30mA, co teraz zmienić żeby była możliwość zwiększenia prądu spoczynkowego?
Skomentuj
-
Nie na temat...
Zamieszczone przez etaks Zobacz postaO widzisz! To jest coś co może się nadać. Dzięki za podpowiedź. Znalazłem wymiar, który będzie prawie pasował http://www.akcesoria.meble.pl/p81465...ne-czarny.html
Skomentuj
-
Chyba udało mi się z tym uporać. Metodą prób i błędów wymieniałem R7, owszem regulacja prądu była w większym zakresie ale prąd był bardzo niestabilny więc wsadziłem oryginalny 220R i P1 max w prawo (prąd ok 30mA). Rozpiąłem wszystko w celu ponownego sprawdzenia płytki ale nic nie znalazłem. Wylutowałem LM385 i jeden sąsiedni tranzystorek, sprawdziłem je raz jeszcze - wszystko ok. Wlutowałem, podłączyłem, uruchomiłem. Po pół godziny cichego grania coś mnie tknęło żeby dotknąć radiatora a ten prawie parzy... Szybko wyłączyłem, wpiąłem miernik i włączyłem. Prąd nieco poza skalą (200mA) ale bezpiecznik wytrzymał, szybko skręciłem P1 i ustawiłem ok 55mA. Wzmacniacz pracuje tak od kilku dni i jest ok. Co to mogło być, zimny lut?
Skomentuj
-
Po dość długim czasie nieróbstwa diy-owego czas zabrać się za niedokończony projekt. Poszczególne elementy panelu wzmacniacza zostały zakupione i zmontowane, wszystko na elementach z Advanced Electronic (filtr, zasilacz, autostart) poza samym wzmacniaczem. Umieściłem całość na płycie z blachy nierdzewnej wypolerowanej na błysk. Na to trafił kosmicznie wielki radiator, który udało mi się wylicytować za 10zł... Zdjęcia pokażę wkrótce, jak tylko znajdę chwilę wolnego czasu.
---------- Post dodany o 11:19 ---------- Poprzedni post o 09:25 ----------
Nie miałem pomysłu na naniesienie napisów na panel (termotransfer się zupełnie nie chciał trzymać) więc zrobiłem wydruk na kartce samoprzylepnej i wyszło jak wyszło. Chyba nie jest fatalnie. I tak tego nie widać przy normalnym użytkowaniu.
---------- Post dodany o 11:50 ---------- Poprzedni post o 11:19 ----------
Teraz trochę relacji z fornirowania. Zdjęcia gorszej jakości bo robione telefonem. Klej Pattex nanoszony wałeczkiem gąbkowym. Robiłem to pierwszy raz więc nie spodziewałem się rewelacji ale efekt końcowy pozytywnie mnie zaskoczył.
Jako, że fornir Apricot Black nie był wcale taki black a chciałem uzyskać powierzchnię bardzo zbliżoną do posiadanych już przeze mnie kolumn dlatego podjąłem decyzję o zabejcowaniu całości kolorem czarnym. Czarnego oczywiście nie było w sklepie - wziąłem najciemniejsze co mieli - heban.
Nic się nie odkleiło, nic nie spuchło, nie popękało - jest dobrze. Po wyschnięciu kolej na lakier. Z zamiarem zakupu porządnego produktu poliuretanowego udałem się do sklepu ale cena mnie zniechęciła - ok 70zł/0,75l (ale za to bardzo dobra wydajność tego lakieru - zachwalał sprzedawca, co mi z wydajności jak mam pomalować jedną skrzynkę...). Wziąłem najtańszy poliuretanowy półmat wodny za równe 30zł/0,75l, pełen obaw że coś się po nim schrzani.
No i próba, pierwsza warstwa:
Druga warstwa:
Ostatnia trzecia (miała być jeszcze czwarta ale odpuściłem sobie)
Na szczęście moje wcześniejsze obawy nie sprawdziły się. Wszystko wyszło nie najgorzej. Lakier nanosiłem tym samym wałeczkiem gąbkowym co klej, oczywiście po zmianie gąbki.
---------- Post dodany o 14:08 ---------- Poprzedni post o 11:50 ----------
Panel na miejscu.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez El_liero Zobacz postaJaką końcówkę mocy użyłeś?
Radiator wiem, powinien być w pionie ale miałem już zrobiona poziomą komorę na elektronikę - składając skrzynkę nie miałem pojęcia, że trafi się taki kolos :) Z resztą przy pierwszych testach na ok 60% mocy radiator nawet się nie rozgrzał :cool:
Skomentuj
-
Panel wyszedł bardzo estetycznie :)
Z takim napięciem na 4om jest koło ~110-130W.
Tranzystory stykły by nawet tańsze irfp240.
Z tym radiatorem i tranzystorami spokojnie mogłeś dać większe napięcie nawet 2*40VAC.
Było by koło 300W i miał byś zapas na następną konstrukcję
PS
Nie żebym się czepiał ale przewody sieciowe jak nie ma uziemienia to powinny być w podwójnej izolacji.
Po prostu zawsze najlepiej w sadzić je dodatkowo w koszulkę :)
Skomentuj
Skomentuj