Wątpie żeby polink udostępnił jakieś dane o krzywej magnesowania. W najlepszym wypadku podadzą materiał rdzenia . To i tak nieleie powie bo wszystko zalezy od prądu jaki się przepuszcza przez cewkę.
Najprościej trzymać się zasady, że jak nie trzeba to nie stosować rdzeniowej. Każdy sobie sam oceni na miarę możliwosci finansowych i wymagań jakościowych.
Yoshi_80, chodzilo mi zeby raczej wyjasnili roznice miedzy rdzeniowa a powietrzna.
ja jakos stosuje rdzeniowe i problemow z nimi narazie niedoswiadczylem. roznicy w brzmieniu tez nie slysze
Nie rozumiem co polink miałby tłumaczyć. Różnica między rdzeniową i powietrzną jest oczywista i można jej opis znaleźć bez problemu w podręczniku szkolnym czy akademickim. Rdzeń powiększa przenikalnośc magnetyczną w stosunku do powietrza i dzieki temu dla tej samej indukcyjności można mieć mniej zwojów. Za to wprowadza histerezę i graniczą wartośc prądu magnesującego powodującego nasycenie rdzenia.
Im większa przenikalność rdzenia tym mniej zwojów (np rdzeń z dyskami a bez dysków) jednak tym samym wieksza histereza. Im wieksza histereza tym bardziej obserowalne zmiany indukcyjnosci cewki.
Jedni może to usłyszą inni moze nie. Kwestia głośników, pozostałego sprzętu, sluchacza no i mocy.
Jedno jest pewne , takie problemy nie istnieją przy aplikacji cewki powietrznej.
To występuje przy każdej mocy. Mówie wszystko zależy od przenikalnosci rdzenia. Efekt nasycenia rdzenia występuje dla jakiegoś granicznego prądu. Efekt histerezy występuje dla każdej mocy. Szerkość i nachylenie pętli histerezy jest zależne od konstrukcji cewki , czyli rdzenia, indukcyjnosci.
Przerwę wam tą dyskusję na momencik, ale prawdopodobnie będę zamawiać zwrotnicę w sklepie robioną na zamówienie (zamawiałemtam zwrotki do obecnego zestawu, co jednak nie było zbyt trafione :P ) i po prostu chce im podać schemat zwrotek z wartościami, a oni mi taką zrobią - teraz pytanie - mam mówić im coś więcej - tj dokładnie jakich cewek mają używać itd?
Zamówie prawdopodobnie bez kondensatorów, żeby móc wsadzić swoje, bo oni używają jakiś czeskich, a te są dość awaryjne.
A tak swoją drogą to którą zwrotnice mam użyć? Od Borysa czy ta z załącznika (pierwszy post)? Nie powiem, ale ta z załącznika będzie tańsza :P
Chyba nie dokładnie czytałeś ten temat, bo wiedział byś że obie zwrotnice są zaprojektowane przez borysa i ta z pierwszego postu jest wersją najbardziej osłuchaną (ostateczną)
Właśnie, że tak w ogóle to on zrobił zwrotkę pod jednego KEP'a jak i układ d'Appolito :). I nie tylko pod vife, ale również pod morel'a i seas'a. Borys zrobił wiele zwrotek. Także jesteś w błędzie.
Tak kopiuj tą, jeszcze może będę się konsultował z borysem gdyby coś nie odpowiadało i zrobi małe zmiany, ale to głównie się dotyczy wysokich tonów, tor dla KEP'a raczej zostanie bez zmian.
Borys coś wspominał, że w tej zwrotce wycięta jest trochę najwyższa oktawa. Dlatego jeśli to by przeszkadzało to można trochę powalczyć na ulepszeniem.
nonameplum, to chyba nawet lepiej, bo dźwięk może będzie delikatniejszy :)
Pawel S., nawet nie wiem, za jakąś "uniwersalną" płaciłem chyba 40zł od sztuki, ale oni używają nędznych bebechów i jeśli byłbyś konkurencyjny czyli nawet nie chodzi o to, że tańszy, tylko po prostu za pewne pieniądze wykonujesz porządną zwrotkę (a widziałem Twoje zdjęcia :) ) to byłbym skłonny złożyć u Ciebie zamówienie :)
Skomentuj