Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

3db

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    Do tego jeszcze dochodzi izofona ludzka która też bardzo kształtuje sposób odbierania głośności różnych dźwięków zależnie od ich częstotliwości (mimo iż mają takie same natężenie). Na koniec polecam zaznajomić się z prawem Webera-Fechnera, aby wszystko stało się jasne.
    dokladnie - dla przedzialu 2-4,5khz roznica 1db jest wychwytywalna mysle bez wiekszego problemu. schody zaczynaja sie ze skrajami pasma i tam 3dB moze byc juz ciezkie do wychwycenia. a to jak kto odbiera "dwa razy glosniej/ciszej" jest subiektywna sprawa kazdego.

    Skomentuj


      #22
      Zamieszczone przez marian
      Panie Irku,zalozylem ten temat zeby padla prawidlowa odpowiedz. Wiekszosc ludzi pisze ze gdy wlaczymy drugi glosnik bedzie wzrost cisnienia o 3db,Pan teraz pisze ze o 6db,a na audiomani Quester napisal ze tez 3 (http://audiomania.info/articles.php?id=34) i jak tu nie byc glupim? Albo na forum pisze sie prawde albo glupoty.
      Dodanie drugiego niezaleznego zrodla dzwieku powoduje dwukrotny wzrost cisnienia akustycznego czyli o 6dB. Tak samo bedzie jak dolaczymy druga kolumne pod to samo wyjscie wzmacniacza. Wtedy efektywnosc mocowa obu kolumn bedzie o 3dB wyzsza a ze spadnie impedancja to pobierana moc wzrosnie dwu krotnie co w konsekwencji przelozy sie na 6dB wzrostu efektywnosci, krotko mowiac efektywnosc napieciowa wzrosnie o 6dB.

      Skomentuj


        #23
        Dwukrotny wzrost ciśnienia akustycznego to 3dB.
        Dla ucha ludzkiego żeby było 2x głośniej spl musi być podniesione o 10dB. Większość ludzi ma rozdzielczość słuchu na poziomie 3dB czyli najmniejsza słyszalna zmiana w głośności.

        Skomentuj


          #24
          Zamieszczone przez coolombo
          Dwukrotny wzrost ciśnienia akustycznego to 3dB.
          Zgadza sie ale nie interesuje nas to co sie stanie z cisnieniem tylko co pokaze miernik poziomu dzwieku i ten pokaze 6dB.

          Zamiast uzyc wyrazenia wzrost cisnienia powinienem napisac wzrost poziomu dzwieku.

          Skomentuj


            #25
            Jeżeli podłączymy jedną kolumnę i zmierzymy spl następnie dołożymy drugą kolumnę równolegle i zmierzymy poziom to będzie +6dB. 3dB jest z racji podwojenia zestawu następne 3dB jest z racji podwojenia mocy.
            Przy łączeniu szeregowym moc spada dwukrotnie przez co spl jest -3dB, ale z racji tego że ilość przetworników jest x2 zyskujemy +3dB. Efekt przy połączeniu szeregowym jest taki że spl się nie zmieni.
            Przy podłączeniu z dwóch źródeł jak to jest w stereo moc się podwaja i sytuacja jest identyczna jak w przypadku łączenia zestawu równolegle do jednego źródła czyli +6dB.
            Jeżeli jestem w błędzie proszę o poprawkę.

            Skomentuj


              #26
              Wszystko sie zgadza, najwiekszym problemem jest sucha naukowa definicja opisujaca cisnienie akustyczne a ktora w akustyce jest pojeciem niepraktycznym. Czasami skrotowo pisze cisnienie dzwieku a powinienem poziom dzwieku.

              Jesli jestesmy przy laczeniu glosnikow to mozna napisac skrotowo ze efektywnosc mocowa wzrasta o 3dB przy kazdym podwojeniu ilosci glosnikow i wtedy rodzaj polaczenia nie ma zadnego znaczenia.

              Skomentuj


                #27
                Zamieszczone przez coolombo
                Większość ludzi ma rozdzielczość słuchu na poziomie 3dB czyli najmniejsza słyszalna zmiana w głośności.
                Myślę że wielu przyda się lektura, bo nieraz to aż się nóż w kieszeni otwiera :P



                Dodam że jest to fragment skryptu z Podstaw elektroakustyki - jakby ktoś chciał poczytać więcej.

                Skomentuj


                  #28
                  Zamieszczone przez takero
                  Myślę że wielu przyda się lektura, bo nieraz to aż się nóż w kieszeni otwiera
                  Taaa,a zanim Ty poczytałeś lekturę to komu innemu się otwierał.

                  Nie każdy posiada decybelomierz żeby mógł osobiście sprawdzić ile db daje zysku podłączenie drugiego głośnika,na ucho jest głośniej,ale ile głośniej to nie jesteśmy w stanie stwierdzić. A z tym 2x głośniej to lepiej samemu sprawdzić na własnym uchu z pomocą decybelomierza bo każdy może mieć inną skale odczuwania tej że głośności.

                  Skomentuj


                    #29
                    rozdzielmy elektroakustykę, od psychoakustyki. Jesteśmy w stanie sprawdzić ile dB doda podłączenie drugiego głośnika i to bez decybelomierza , ale nie jesteśmy w stanie bezwzględnie określić jaka to będzie odczuwalna różnica w głośności bo to już dość subiektywne.

                    [ Dodano: 2009-04-07, 17:46 ]
                    Zamieszczone przez marian
                    Taaa,a zanim Ty poczytałeś lekturę to komu innemu się otwierał.
                    zadałeś pytanie, odpowiedziałem, więc daruj sobie takie teksty...

                    [ Dodano: 2009-04-07, 21:59 ]
                    UWAGI MODERATORA
                    mam już dość Twoich wypowiedzi pod moim adresem w tym tym tonie.
                    Jak chcesz dać upust swoim nerwom to rób to w domu, w szkole, na podwórku, pod trzepakiem, wszędzie, ale nie na forum, takiego poziomu akceptował nie będę. Jeśli żywisz do mnie jakiś uraz to wyraź to prywatnie, na gg, pw , mailem czy w jakikolwiek inny sposób, a nie na forum publicznym gdzie nie wiem czy wiesz, ale robisz z siebie osobę co najmniej o 10 lat młodszą niż wynikało by to z Twojego podpisu.
                    Nie masz nic do powiedzenia na temat, więc nie mów nic.
                    Jak chcesz poobrzucać kogoś błotem to pokomentuj sobie newsy na WP.

                    Skomentuj

                    Czaruję...
                    X