Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Visaton W200SC vs STX GDN 22-140-8-SCX

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Visaton W200SC vs STX GDN 22-140-8-SCX

    Visaton W 200SC vs GDN 22-140-8-SCX


    Jako że kilka dni temu stałem się posiadaczem nowych głośników m.in. STX GDN 22-140-8-SCX pozwoliłem sobie na porównanie ich do podobnych Visaton W200SC na których mam zbudowane monitory. W pierwszej kolejności dokonałem oględzin wzrokowych i organoleptycznych.




    Obie konstrukcje są bardzo podobne. GDN ma nieco mniejszą średnicę całkowitą, ale średnica membrany jest taka sama. Kosz Visatona ma pięć wsporników i otworów na wkręty mocujące, u GDNa to tylko cztery. Może nie ma to większego znaczenia, ale zawsze to chyba lepiej gdy jest ich więcej. Głośnik równomierniej przylega do ścianki i są mniejsze naprężenia materiału (kosza). Co do estetyki to Visaton GDNa pozostawia w tyle jeśli chodzi o impregnację membrany. W Visatonie wygląda to bardzo dobrze – powłoka jest idealnie naniesiona na całej powierzchni membrany i nakładki przeciwpyłowej a jej satynowy półmat robi miłe wrażenie.



    W GDNie o ile na samej membranie warstwa impregnacyjna - błyszcząca położona jest przyzwoicie, tak na osłonie przeciwpyłowej to jakaś pomyłka. Wygląda to tak gdybym wziął jakiś badziewny i sztywny pędzel i niedbale zaciapał jakimś akrylowym świecącym jak psu jajca lakierem made in china, a do tego jeszcze te drobinki kurzu zatopione w lakierze...feeee.



    Szkoda, bo ogólnie ( poza tą impregnacją) nasza rodzima i ponad dwa razy tańsza konstrukcja sprawia pozytywne wrażenie. Sam kosz wygląda solidniej i jest jakby dokładniej wytłoczony, zawieszenie górne, resor , magnes, nabiegunniki – wszystko to wygląda bardzo dobrze. I jeszcze jedna istotna rzecz – jak wiadomo membrana głośnika powinna być możliwie sztywna lecz lekka (dobroć mechaniczna). W Visatonie nawet lekkie i ostrożne naciśnięcie membrany od dołu zaraz przy zawieszeniu powoduje jej odkszałcenie.



    Jest ona cienka i dość wiotka, w GNDie natomiast takie zjawisko nie wystąpiło. Tutaj membrana jest twarda, sztywna i solidna. Tak jak we wcześniejszych konstrukcjach Tonsila. To chyba duży plus.
    Po tych oględzinach przystąpiłem do odsłuchu. Z prawego monitora wymontowałem Visatona i wsadziłem GDNa ( objętość monitora 27l ) . Jako że głośniki posiadają bardzo zbliżone parametry T-S takie porównanie może być miarodajne. W obu przypadkach Qts=0.33 , w Visatonie Vas=70l , w GDNie Vas=67l jedynie w częstotliwości rezonansowej jest między nimi spora różnica – Visaton fs=30Hz , GDN fs=37Hz, dlatego spodziewałem się ogólnie mówiąc słabszego basu mimo że ten drugi ma SPL=91dB a Visaton 88dB. Oczywiście GDN jest jeszcze nie wygrzany a porównanie przeprowadziłem zaraz po podłączeniu, tak więc za jakiś czas pewnie nastąpią nieznaczne różnice. Głośnik podłączyłem przez tę sama zwrotnicę jak dla Visatona (fp=2,5kHz 2 rząd). Kręcąc balansem i porównując oba kanały – lewy z Visatonem i prawy z GDNem miałem wrażenie że gra on ciut głośniej, ale nie ze względu na wyższy SPL ale dlatego że przez zwrotnicę przebijało się więcej tonów średniowysokich, nieco głośniej „jazgotał” . Oczywiście docelowo GDN będzie pracował w układzie trójdrożnym z fp=ok.500Hz z filtrem 2 rzędu tak więc jazgotów nie będzie. No ale wracając do tego co bardzo istotne w głośniku niskotonowym – ku mojemu ogromnemu zdziwieniu na plus (biorąc pod uwagę wyższą fs GDNa ) nie doznałem spodziewanego wcześniej spadku sprawności w zakresie tonów niskich. Co więcej wydawało mi się że schodzi on nawet niżej niż Visaton. Korzystając z pomocy osobnika którego zadaniem było przekręcanie gałki balansu z lewej na prawą i w nazad kiedy o to prosiłem , siedząc sobie w fotelu na mojej twarzy pojawiała się radość gdy gałka wędrowała w prawą stronę. Jak wiadomo sygnały lewy i prawy mogą się znacznie różnić, więc nie ulegając zbytniej euforii zapodałem płytę testową audio i oceniałem na ucho sprawność sygnałów o częstotliwości : 68Hz, 63, 58, 53, 48 i 43 Hz.
    I tak : przy 68 Hz nie słyszałem różnicy między Visatonem a GDNem, przy 63 Hz ledwo zauważalna przewaga Visatona, podobnie przy 58 Hz, przy 53 Hz brak różnicy, natomiast przy 48 i 43 Hz wyraźna przewaga GDNa.
    Nie wiem, może za głupi jestem i za mało wiem , może moja ocena nie jest poprawna, może podane przez producenta parametry nie pokrywają się w praktyce, może inne jeszcze czynniki wpływają na ostateczne cechy dźwięku przetwarzanego przez głośnik niskotonowy.
    Na koniec zamieniłem w lewym kanale Visatona na GDNa i przesłuchałem kilka płyt z różną muzyką i odnoszę wrażenie, że bas jest subiektywnie bardziej melodyjny, precyzyjny i szybki, ale to tylko moje odczucia nie poparte pomiarami dlatego nie chcę wydawać opinii.
    W każdym razie jestem bardzo pozytywnie ustosunkowany do tej konstrukcji. W moim odczuciu w starciu z ponad dwa razy droższym Visatonem , nasza rodzima konstrukcja z STX’a staje się propozycją godną uwagi.

    #2
    Czego zaraz niby mieli by mu płacić? radzior3 porównał obydwa głośniki i na tej podstawie stwierdził, że GDN 22-140-8-SCX jest lepszy. Te Visatony są przeciętne taka prawda i można tego W200SC porównać do Tonsila 20-80-2, a nawet sam irek i dużo innych osób napisało, że STX lepszy od tego Tonsila i tańszy.

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez tomq88
      To porównanie zapewne jest a'propo tematu http://diyaudio.pl/viewtopic.php?p=2...64dc329#216932 Przyznaj się ile Ci dali za tak pozytywną opinie o tym GDNie
      No, to ładnie mnie Kolega podsumował :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

      No cóż, kryzys mamy, z pracą ciężko, może jak pokażę temat Panom z STXa to mnie zatrudnią do smarowania membran tym chińskim oczojebnym lakierem :razz: :twisted: :mrgreen: :mrgreen:

      Skomentuj


        #4
        elvis18, Przecież to był żart... radzior3 tylko powtoierdził opinie, ze Visatony nie są warte swojej ceny (W 200 na chwile obecna kosztuje ze 3 x tyle co ten STX). Podobnie jak stwierdzenie ze ten STX dysponuje zroznicowanym basem.

        Mnie osobiście nieco zdziwiło tak duże podobieństwo tych głośników do siebie (wczesniej nikt ich nie pokazywal razem).

        Skomentuj


          #5
          Hehe bo każdy tak mówi, że STX płaci komuś jak ktoś napisze jakąś pozytywną opinię :wink: Może po prostu STX rośnie w siłę i robi coraz lepsze głośniki i dlatego opinie jakie są, takie są. To już nie ten Stx co kiedyś. Kiedyś sam się śmiałem z ich głośników, że to rupiecie jakieś i to nie gra, ale teraz od dłuższego czasu wolę Stxa, niż Tonsila i kibicuję temu pierwszemu.

          Skomentuj


            #6
            Ja niedługo porównam tego stx'a do Monacora SPH-200KE to też może coś skrobnę takiego.

            Zamieszczone przez radzior3
            GDN fs=37Hz, dlatego spodziewałem się ogólnie mówiąc słabszego basu
            Wysokie FS nie koniecznie musi oznaczać, że głośniczek będzie kulawy przy niskich rejestrach :)

            [ Dodano: 2009-11-29, 17:39 ]
            A tak swoją drogą to czym niby się różni ten SCX od starszych 8 calowców, przykładowo porównajmy parametry 22-200-8-SC (niegdyś nazywał się 22-120-8-SC):

            SC SCX
            Qms 1,30 Qms 1,24
            Qes 0,44 Qes 0,44
            Qts 0,33 Qts 0,33
            Cms 0,93 mm/N Cms 0,74 mm/N
            Mms 22,23 g Mms 24,14 g
            BL 8,02 T.m BL 8,77 T.m
            VAS 84,36 L VAS 67 L
            dBSPL 91,1 dBSPL 91,1


            Z tego jak widać by wynikało, że różnią się dolnym zawieszeniem, bo niby czym więcej? Ew. cewka może być też inna, choć wątpię. Zatem może tu mamy do czynienia z efektem placebo ? Może stx niczym nvidia, zaczyna robić 15 produktów różniących się między sobą nazwą.... Wiem, że TiS nie grają, ale te głośniki są zrobione praktycznie z tych samych części, więc jak mają grać inaczej? A tego SC nikt pod niebiosa nie wychwalał nigdy, opinie były takie, że prawie tak dobry jak 20/80/2, ale nie lepszy. Śmiem twierdzić, że różnica pomiędzy nimi będzie niesłyszalna.

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez Overclocker
              Śmiem twierdzić, że różnica pomiędzy nimi będzie niesłyszalna.
              już Ci powiem z góry, że się mylisz :wink: w innym wątku napisałem że tak nie jest

              Skomentuj


                #8
                A skąd niby się wziął ten wykop, skoro masa membrany jak i membrana taka sama, BL prawie identyczne i dobroć mechaniczna tak samo niewielka ?

                Słuchałeś SC pod wzmacniaczem 200W? Wg mnie wykopu mu nie brakowało.

                Te głośniki to praktycznie bliźniaki pod każdym względem, chyba wyolbrzymiacie te różnice...

                Skomentuj


                  #9
                  mierzyles te glosniki czy bierzesz parametry ze strony ?

                  Skomentuj


                    #10
                    Zamieszczone przez dolphin123
                    mierzyles te glosniki czy bierzesz parametry ze strony ?
                    można nawet zmierzyć , tylko co z tego ? PARAMETRY NIE GRAJĄ i tyle.

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez dolphin123
                      mierzyles te glosniki czy bierzesz parametry ze strony ?
                      Tak, biorę ze strony.

                      można nawet zmierzyć , tylko co z tego ? PARAMETRY NIE GRAJĄ i tyle.
                      No nie grają, gra głośnik - i w zasadzie to, z czego jest zrobiony, ma wpływ na to, jakie ma parametry a w efekcie - jak gra. A skoro parametry są na pierwszy rzut oka "troszkę" podobne, kosz ten sam, układ magnetyczny ten sam, membrana, górne zawieszenie, może nawet cewka, no na pewno różni się troszkę dolny resor, ale gołym okiem widać, że tylko trochę jest sztywniejszy w SCX (mniejsze Vas, wyższe Fs), to jakim cudem ma grać inaczej, czy dużo lepiej? W to nie uwierzę.

                      Mity trzeba obalać, tak więc pokuszę się o zakup tego scx'a a potem go komuś ożenię.

                      Skomentuj


                        #12
                        Zamieszczone przez Overclocker
                        No nie grają, gra głośnik - i w zasadzie to, z czego jest zrobiony, ma wpływ na to, jakie ma parametry a w efekcie - jak gra. A skoro parametry są na pierwszy rzut oka "troszkę" podobne, kosz ten sam, układ magnetyczny ten sam, membrana, górne zawieszenie, może nawet cewka, no na pewno różni się troszkę dolny resor, ale gołym okiem widać, że tylko trochę jest sztywniejszy w SCX (mniejsze Vas, wyższe Fs), to jakim cudem ma grać inaczej, czy dużo lepiej? W to nie uwierzę.
                        Poważnie - nie chce mi się tego tematu po raz kolejny wałkować... Ostatnio sporo o tym pisałem. Naprawdę chcesz kwestionować to że jeden z dwóch głośników o podobnych parametrach TS gra lepiej ?
                        Zamieszczone przez Overclocker
                        A skąd niby się wziął ten wykop
                        To pytanie na które ciężko wbrew pozorom odpowiedzieć , bo elektryczno mechaniczne parametry TS nijak się mają do psychoakustyki.
                        Poczytaj nieco paru dniowych tematów bo nie chce mi się znów elaboratów pisać :P

                        Skomentuj


                          #13
                          Rozumiem że można twierdzić non stop i uparcie że para,etry nie graja, ale na Boga nie mozna nie dopuszczac do siebie pytania co wtedy tak naprawde gra? Cena? Obudowa? Kolor membrany? Ilosc wpisow na forum?

                          Skomentuj


                            #14
                            Boga do tego nie mieszajmy , ok ?
                            pegelmesser, a co wg Ciebie gra ? Bo jeśli TSy to mówię - 27 150 8 sc w budzie około 100l strojonej na około 20hz lub alpierd sw803z w 20 l closed - i masz 20hz liniowo, superszybki bas najniższych rejestrów.

                            Skomentuj


                              #15
                              Zamieszczone przez takero
                              Boga do tego nie mieszajmy , ok ?
                              Dlaczego, bog jest odpowiedzia na wszystkie pytania http://demotywatory.pl/440208/Nauczyciel
                              Parametry jeszcze trzeba zinterpretowac - poprawnie.
                              A druga sprawa to chyba czegos po prostu nie wiemy albo nie rozumiemy. Kiedys tez w elektronice nie rozumiano znieksztalcen TIM.
                              Nie ma czegos niewidzialnego co powoduje "granie" glosnika.

                              Skomentuj


                                #16
                                scx ma pierścienie symetryzujące :P hehe a tak w ogóle to magnes, szczelina itp to wszystko chyba też jest inne...

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Parametry może i nie grają ale mają kluczowy wpływ na sposób aplikacji głośnika i jego osiągi mierzalne czyli zakres przetwarzanej częstotliwości, charakter spadku ch-ki na basie, odpowiedź impulsowa itd.
                                  Skoro ww właściwości są mierzalne to są również słyszalne, więc twierdzenie, że parametry nie grają nie jest do końca prawdą. Mają wpływ na dużą część brzmienia głośnika, pozostały kawałek tortu to generalnie "niemierzalny" i subiektywny charakter brzmienia, który determinuje to czy jeden głośnik gra fajnie a inny nie.
                                  Charakter brzmienia to nic innego jak zachowanie głośnika w stanie dynamicznym a tego nie można opisać w kilku prostych parametrach i tu lezy problem klasyfikujący głosniki na te co dobrze grają i te co niestety robią to kiepsko.

                                  Tonsil 20/80/2 tez ma taką gumowata membrane jak ten visaton.
                                  Różnica jak zauważyłeś jest w brzmieniu, visaton lepiej gra średnimi tonami, troche słabiej basem. Jak zmierzyłem tonsila to też byłem nawet zdziowiony jego poprawnością w zakresie średnich tonów, płaska wyrównana ch-ka , łagodnie opadajaca przy ok 3kHz. Coś za coś, szerokie pasmo i gumowa membrana co słabiej nadaje sie do basu lub twarda membrana i dobry bas ale kulawe średnie tony.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Zamieszczone przez takero
                                    można nawet zmierzyć , tylko co z tego ? PARAMETRY NIE GRAJĄ i tyle.
                                    wiem ze nie graja ale jak Overclocker kloci sie ze mna ze SC gra tak samo jak SCX bo ma takie same parametry, to chcialem sie dowiedziec skad ma je takie same :)

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Parametry jeszcze trzeba zinterpretowac - poprawnie.
                                      A druga sprawa to chyba czegos po prostu nie wiemy albo nie rozumiemy. Kiedys tez w elektronice nie rozumiano znieksztalcen TIM.
                                      Nie ma czegos niewidzialnego co powoduje "granie" glosnika.
                                      Wpierw proponuję lekturę:
                                      http://en.wikipedia.org/wiki/Thiele/Small


                                      Wbrew pozorom jest wiele rzeczy których mierzyć nie potrafimy lub mierząc je tak naprawdę nie wiemy do końca co mierzymy i jaki jest sens fizyczny mierzonej wielkości.
                                      Prosty przykłąd - tony Korotkowa, które wydają się czymś zupełnie banalnym dla każdego kto mierzył kiedyś komuś ciśnienie tętnicze - tak naprawdę nadal do końca ich natura nie jest wyjaśniona , mimo że minęło już grubo ponad 100 lat od ich odkrycia. Każdy kto na bieżąco śledzi np 'Science' i interesuje się fizjologią , widzi ile błędów zawiera każde, najnowsze nawet wydanie Guytona. A jest to dziedzina na badanie której wydaje się miliardy dolarów każdego roku, a pracują nad nią tysiące ludzi, w tym od niedawna także ja
                                      Nie można parametrów Thiela - Smalla traktować jako jedynie słusznej wyroczni, gdyż nawet sami Thiel i Small ~40 lat temu mówili że ma to możliwie w wierny , ale przede wszystkim dość prosty i jednolity sposób określić to jak zachowuje się głośnik w najniższym paśmie przetwarzania.
                                      Nie ma tu jakiejś magii i przewidywań...
                                      Mogą one być jedynie pomocne przy wyborze jednego z klasycznych typów obudów w której głośnik ma szansę zagraj najbardziej optymalnie, ale jeśli chodzi o cokolwiek więcej to niestety ale bez odsłuchów się nie obędzie. Najważniejsza jest konstrukcja głośnika która nie zawsze ma swoje odzwierciedlenie w parametrach TS.

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Dlatego Ja uważam (od pewnego czasu) że żeby ocenić głośnik najpierw samemu trzeba go posłuchać a nie wierzyć w słowa pisane na forum (chyba że to samo pisze dużo osób),dlatego właśnie dziś zakupiłem GDN-22-140-8-scx i na własne uszy chcę się przekonać o jakim "wykopie' wy mówicie.

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X