Witamy na forum.
Program posiadam od pewnego czasu i jest całkiem niezły. Cieszy fakt, ze sam autor pozwolił na jego dowolne wykorzystanie. Napisz cos na temat swoich projektow, to moze ruszy sie jakas dyskusja.
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Linia transmisyjna, wady zalety, ciekawostki
Collapse
Ten temat jest przyklejony.
X
X
-
Dzień dobry wszystkim Kolegom, entuzjastom obudowy typu TL; ten temat-rzeka zamarł od lipca – ja niedawno się zarejestrowałem, napiszę kilka zdań, może dyskusja drgnie i rozrusza się na nowo :) ?
Po pierwsze, bardzo dziękuję wszystkim tutaj obecnym zaawansowanym "informatorom" za bezinteresowne dzielenie się swoją bezcenną wiedzą i za praktyczne wskazówki.
Po drugie, jako wpisowe, zamieszczę pewien link - myślę że będzie przydatny. Jest to download programu symulacyjnego liczącego na podstawie dokonań G. Augspurgera, zamieszczony w sieci za jego zgodą w czerwcu 2020.
Jest tu na Forum opisanych kilka starszych oprogramowań do TL, ale ten sznurek jest dość świeży (mam nadzieję, że go tu wcześniej nie zamieszczono):
https://www.drmarksays.com/2020/06/2...esign-program/
Zastanawiałem się, czy nie zamieścić tej paczki tutaj (.zip 200k), ale obawiam się naruszenia praw autorskich. W razie potrzeby, mam ten .zip zapisany. Rozpakowałem go, działa.
Za jakiś czas opiszę własną - subiektywnie: bardzo udaną :biggrin: - przygodę z kolumnami Transmission Line (przynajmniej w założeniu), choć kolumnami nietypowymi: to miniaturki.Last edited by pavyan; 07.12.2020, 11:56.
Zostaw komentarz:
-
Po symulacjach w WinISD myślę ze Beyma 10BR60v2 jest uniwersalnym głośnikiem. W 60L OZ rezonans przy 50Hz. dokładając 1om rezystancji cewki, -6db przypada na 40Hz.
Jeżeli tę samą objętość BR dostroi się na 30Hz i wykona stratność Qa 10 zamiast 100, wtedy -6db przypada na 35 Hz. Opóźnienie grupowe trochę faluje, rośnie dopiero poniżej 30Hz. Odpowiedź impulsowa powinna być niewiele gorsza.
Tylko jak wykonać obudowę o tak dużej stratności? Może w formie metrowej wysokości kolumny z rurą b-r u dołu i w całości wypełnionej watą poliestrową?
A Może OZ z pułapką elektryczną na rezonans Fc?
Zostaw komentarz:
-
Zamieszczone przez sauro Zobacz postaTrochę chyba uproszczony.
Zamieszczone przez sauro Zobacz postaJeżeli zrobię taki rozszerzający się tunel np. 2,0m a na końcu wstawię rury BR to mam dostroić do częstotliwości wynikającej z objętości i fs głośnika? Czy do częstotliwości wynikającej z rezonansu długości tunelu i portu b-r?
Zostaw komentarz:
-
Trochę chyba uproszczony.
Jeżeli zrobię taki rozszerzający się tunel np. 2,0m a na końcu wstawię rury BR to mam dostroić do częstotliwości wynikającej z objętości i fs głośnika? Czy do częstotliwości wynikającej z rezonansu długości tunelu i portu b-r?
Zostaw komentarz:
-
George Augspurger, jeden z ojców linii transmisyjnych, ich symulacji i analiz, udostępnił za darmo swój program do symulacji TL, który kiedyś był wyłącznie płatny.
https://www.drmarksays.com/2020/06/2...yafwrblrHGtklY
Zostaw komentarz:
-
Bawiłeś się już tym Leonard Audio? Jak się posiedzi nad nim to dużo się wyjaśni. Dużo zależy od własnej wizji co się chce zbudować. Jakiej muzyki się słucha... Ja lubię głośniki które da się ciąć filtrem I rzędu, ale basowe, zwłaszcza te o większej sprawności mają te wredne górki na górze. Zazwyczaj im większy głośnik i sztywniejsza membrana tym większe problemy. Przy głośnikach 10 cali typu subwoofer to już niestety zawsze występują. Dodatkowo głośniki mające niski Vas muszą mieć zazwyczaj ciężką membranę, i wielki układ magnetyczny. Mają niski niewysoką sprawność i potrzeba silnego wzmacniacza by je napędzić. Wszystko to gdy chce się mieć małą obudowę. Np. takie potwory:
http://www.loudspeakerdatabase.com/D...S265HO#4%CE%A9
http://www.loudspeakerdatabase.com/SB/SB29SWNRX-S75-6
Zostaw komentarz:
-
Do Beymy MC115 to się przytnie wiele niskotonowych nawet 12". Nie ma sensu dawać na bas, typowego nisko-śrdniotonowego jak SPH-176. W dodatku z cewką 1" ktory pociagnie sam do 4kHz
http://www.loudspeakerdatabase.com/MONACOR/SPH-176
Konstrukcja TL na nim nazywa się Monacor Mindstorm https://www.hifi-selbstbau.de/index....=190&Itemid=36 Ma prawie 60L objętości. W OZ tej objetościi można już wstawić Beyma 10br60v2 i mieć podobny przebieg krzywej spl. Gdyby dla tego głosnika mozna zwinąć TL w takiej samej objętosci obudowy byłoby ciekawie.
Monacor sprzedaje głosniki różnych producentów i różnie pomiarowane. Pomiarrów i recenzji można szukać w Hi-Fi Test .de . Parametry niektórych ich głośników bardzo róznia się od oficjalnych danych technicznych.Last edited by sauro; 09.07.2020, 08:33.
Zostaw komentarz:
-
No ja miałem trochę inny tunel niż tradycyjny, może dlatego był taki efekt. Jak dawałem dużo wytłumienia to dźwięk robił się ciemny. Parametry głośnika brałem ze strony producenta. Wtedy jak robiłem te głośniki nie przyszło mi do głowy nawet, że mogą być inne. https://monacor.pl/produkty/sph-176, a tu parametry z takiej francuskiej bazy głośników http://petoindominique.fr/php/mysql_...hp?ref=SPH-176. Różni się wychylenie liniowe. Tego bym nie umiał sprawdzić i tak. Pewnie głośniki mogą się różnić w zależności od serii, roku produkcji i dokładności złożenia. basowych chyba nigdy nie są parowane? W każdym razie te moje mogły grać wysoko w samym tunelu (bez filtra). Spokojnie jest dużo zapasu by je przyciąć do tej Beymy MC115. Pytanie tylko czy zainteresowanemu wystarczy tak delikatny głośnik na basie. No ale obudowa może być stosunkowo niewielka.
Zostaw komentarz:
-
Zamieszczone przez Adams77 Zobacz postaJak wytłumiłem bardzo to w pomiarach wychodziło mniej sopranu. Stąd takie moje spostrzeżenie. (Pewnie obniża się strojenie w kanale bo powietrze zwalnia). Program zwraca ci wartość umowną wypełnienia, którą trudno przełożyć na realia. Potrzebne są testy.
Zamieszczone przez Adams77 Zobacz postaRealne parametry Monacor podaje dość rzetelnie.
Zostaw komentarz:
-
Jak wytłumiłem bardzo to w pomiarach wychodziło mniej sopranu. Stąd takie moje spostrzeżenie. (Pewnie obniża się strojenie w kanale bo powietrze zwalnia). Program zwraca ci wartość umowną wypełnienia, którą trudno przełożyć na realia. Potrzebne są testy.
Realne parametry Monacor podaje dość rzetelnie. Wystarczy to do zrobienia symulacji w programie. Linia transmisyjna nie jest tak wrażliwa na błędne strojenia jak basreflex. Jeśli nastroi się odrobinę inaczej zmieni się trochę krzywa pasma przenoszenia. Bardziej wrażliwa jest na różną ilość i ułożenie wypełnienia.
Zostaw komentarz:
-
Zamieszczone przez Adams77 Zobacz postaSPH-176 w linii spokojnie dojdzie do 2, a nawet 3kHz (jeśli nie przytłumisz linii).
Zamieszczone przez Adams77 Zobacz postaWażne by nie stroić linii poniżej Fs, bo spada wytrzymałość mocowa i jakość grania.
Zostaw komentarz:
-
Zamieszczone przez sauro Zobacz postaMonacor SPH-176 ma w swoim katalogu ML TQWT czyli własnie tę rozszerzajaca sie linię zakończoną portem BR. W dodatku na jednym kondensatorze i jednej cewce. Głosnik tez stosowany w zestawach Xavian jako produkt Eton.
Mnie jednak interesuje użycie Beyma MC115. Więc do niej jaki głosnik basowy ciagnący powyżej 1kHz. Niskotonowe Beyma Studio sa jednak przygotowane do dużych obudów.
Ja robiłem na nim inny projekt, z innymi założeniami. Miałem na średnicy głośnik szerokopasmowy. Także bas w linii musiałem filtrować bardzo nisko, w dodatku był umieszczony z boku obudowy, żeby zrobić maksymalnie wąską kolumnę.
Zostaw komentarz:
-
Monacor SPH-176 ma w swoim katalogu ML TQWT czyli własnie tę rozszerzajaca sie linię zakończoną portem BR. W dodatku na jednym kondensatorze i jednej cewce. Głosnik tez stosowany w zestawach Xavian jako produkt Eton.
Mnie jednak interesuje użycie Beyma MC115. Więc do niej jaki głosnik basowy ciagnący powyżej 1kHz. Niskotonowe Beyma Studio sa jednak przygotowane do dużych obudów.Last edited by sauro; 07.07.2020, 15:04.
Zostaw komentarz:
-
100 litrów to raczej za dużo, 70-80 litrów styknie, no ale jest jeszcze wiele innych, ciekawych głośników.
Zostaw komentarz:
-
10BR60V2 z tym głośnikiem da się zbudować TL tak, że wychodzi w miarę równe przetwarzanie basu, ale wychodzi wtedy duża obudowa. Około 100 litrów. Jak robi się mniejszą to jest górka na basie w jednym miejscu. Jak zależy ci na mniejszej obudowie to spróbuj ten głośnik: http://www.loudspeakerdatabase.com/MONACOR/SPH-176 Robiłem an nim TL i całkiem fajnie się zachowuje tak w symulacjach jak i w graniu. Jak ci się uda zainstalować Leonard Audio to wczytaj parametry głośników, które chcesz symulować (pozapisuj sobie je w edytorze wprowadzania parametrów głośników). Potem możesz porównywać jak róże głośniki sprawują się w linii którą badasz. Moim zdaniem to niezły program. Na początku mi się wieszał, bo jeśli wprowadzi mu się jakieś akcje, których nie obsługuje to potrafi się zawiesić.
Zostaw komentarz:
-
Dawno liczyłem taka obudowę i detali nie pamiętam. Trzeba by do tego usiąść i popracować chwile. Jesli Hornresp jest dla Ciebie za trudny, to mozesz sprobowac z Leonard https://www.diyaudio.com/forums/soft...ml#post5160274
Zostaw komentarz:
-
10BR60V2 jest spoko do TL czy MLTL ale bedzie potrzebowal nieco wiekszej obudowy.
Co do mc115, pamietaj, ze ma dosc ograniczone realne pasmo uzyteczne. Zwrotnica musi byc bardzo dokladnie zaprojektowana, z podzialem nie nizszym niz 900khz.
Zostaw komentarz:
Zostaw komentarz: