Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

DIY alternatywa dla B&W CDM2 - co i jak?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    DIY alternatywa dla B&W CDM2 - co i jak?

    bry,
    poprzedni temat okazał się porażką, więc postaram się lepiej sprecyzować oczekiwania. punkt odniesienia - B&W CDM2. małe monitory z BR, o mocy rzekomo 120 W(producent zaleca wzmacniacz 30-120 W). stoją obecnie w pokoju 20 m2, ustawione niestety inaczej niż producent przewiduje(powinno być po 50 cm od ściany, z tyłu jest może 20 cm...), napędzane przez TEAC AG-H600. skala w nim jest od -88 dB do 0 dB. kolumny grają prawie tak, jak bym chciał(coś basu jest, potrafią zagrać głośno i czysto, choć środka trochę brakuje). da się zagrać nimi głośno - nie wiem jak bardzo kłamie sound meter w telefonie, ale siedząc 4 m od nich pokazywało 80 dB przy głośności -20 dB we wzmacniaczu. jaką alternatywę DIY do tego poskładać? fajnie by było, gdyby było więcej środka, bas - jak będzie to będzie, jak nie to trzeba będzie jakiegoś suba dorobić. jeśli chodzi o niskie tony, to preferuję te z obudowy zamkniętej, więc jeśli się tak da to fajnie. zejścia nie oczekuję, budżet nie taki. no i, co ważne, fajnie by było, gdyby to spokojnie wytrzymywało sporadyczne odpały i granie ciut poniżej granicy przesterowania(na ucho) przed godzinę, może półtorej - ale głównie do cichego słuchania muzyki siedząc przy komputerze, czy sporadycznie jakiegoś filmu(ale tu efektów się nie spodziewam), dlatego fajnie by było, gdyby to grało dobrze, a nie tylko głośno. budżet liczę jakieś 1500 zł na same głośniki, zwrotnice(która wyjdzie, jak zakładam, z 400-500 zł) i budy(rozmiar nieistotny, czy to będą monitory czy podłogówki 3way - nie ma znaczenia) oddzielnie. kupno gotowców odpada, chyba że jakiś starszy sprzęt i na pewno nie stąd(przeprowadzam się do Irlandii i tam będę to składać). napęd? nie ma jeszcze, coś się dorwie okazyjnie - albo odkupię od taty jego Sansui AU-D33. da się coś sensownego wymyślić z takimi założeniami? czy zbierać więcej kasy?
    Last edited by siewcu; 22.02.2016, 20:23.

    #2
    Może źle uzytkujesz B&W. Ze specyfiakcji wynika, że są dedykowane aby wstawić je w regał ksiązkowy. Spowoduje to podbicie częstotliwosci w zakresie hmm 80-300Hz, przybędzi ci kick basu.
    Druga sprawa wzmacniacz TEAC. On dostarcza 2x 75W @ ohm W @0.5% THD a ten zestaw głośnikowy może ogarnąć 120W. Kup mocniejszy wzmak, bo i tak bedziesz go potrzebował, jak po wszystkim zdecydujesz się na zmianą B&W. A możę okaze sie ze nei zmienisz? :)

    Ponizej wykres:
    czerwony to co możesz osiągnąć
    zielony to co masz.


    Oczywiscie interpretuj wykres jako względnie do zmian w systemie a nie bezwzglednie. Bezwzględnie zestaw ma już swoją charakterystykę częstotliwosciową, która zaprojektowali inżynierowie.
    Last edited by El_liero; 23.02.2016, 20:14.

    Skomentuj


      #3
      Może z punktu widzenia charki częstotliwościowej to nie byłby zły pomysł, ale w rzeczywistości bardzo rzadko się zdarza aby dobrze to brzmiało, zazwyczaj kolumny gdy mają trochę powietrza wokół grają lepiej, w instrukcji do moich małych B&W podali minimum pół metra. Ciekawy jestem jak dużo różni (jeśli) się woofer z tego modelu od mojego z 601, bo po moich doświadczeniach z wsadzeniem go w inną obudowę aż żal mi słuchać oryginału. Gra o wiele lepiej w linii transmisyjnej, u mnie miała ok.170-175cm 1,7Sd na początku i 1Sd na wylocie z offsetem blisko 1/3. Charakter basu bardzo mi się podobał, co do zejścia nie ma porównania, tam gdzie 601 ledwo coś popierdywały w sposób podkolorowany, tl zupełnie bez wysiłku odgrywała np, gitarę basową czy kontrabas. W skrócie nie spodziewałem się że ten kewlarowy woofer potrafi tak przyjemnie grać i żal go pakować do tych małych br tak jak to robią w B&W.

      Skomentuj


        #4
        problem jest tego typu, że to nie mój zestaw(B&W i TEAC) tylko taty, a ja się wyprowadzam i zostanę z niczym. i tylko dlatego, że mogę tego słuchać(choć wiem, że jest źle ustawione w pokoju) mam jakiś punkt odniesienia. chciałbym coś lepszego, basem się aż tak bardzo nie przejmuję(bo, tak jak pisałem, jak będzie mało to się skończy na subie albo następnej konstrukcji) tylko martwi mnie ta odporność na moc - szkoda by było po pół godziny grania uszkodzić głośniki albo spalić zwrotnicę...

        Skomentuj


          #5
          nie patrz tylko na moc ale również na maksymalny średni poziom ciśnienia akustycznego. Przykład:
          Zestaw głośnikowy o efektywności szerokopasmowej 80dB SPL (8ohm) zasilany 100W wypromieniuje 100dB SPL
          Zestaw głośnikowy o efektywności szerokopasmowej 90dB SPL (8ohm) zasilany 100W wypromieniuje 110dB SPL

          Wniosek: masz taką samą moc elektryczną dostarczoną do zestawów, a mimo to drugi zestaw napierdziela o wiele głośniej.
          Last edited by El_liero; 23.02.2016, 22:57.

          Skomentuj


            #6
            nie nie, nie o to chodzi - to akurat wiem, że jak chcę głośniej to muszę celować w wyższy SPL. chodzi o to, żeby wybrać takie głośniki i dobrać takie elementy do zwrotnicy, które przy długotrwałym dostarczaniu wysokiej mocy się nie uszkodzą. jeśli chodzi o naprawy to jedyne co to wymieniałem cewkę w gdwt według tutoriala, więc nie wiem co się z tym może stać - przegrzeją się, popalą, nie mam pojęcia - ale tego chciałbym uniknąć. nawiązuję do tego, że (chyba) w projektach ktoś pisał o tym, że jeśli ktoś planuje głośno grać na tym konkretnym zestawie to należy kupić rezystor 10 W a nie 5 W, żeby się nie uszkodziło.

            Skomentuj


              #7
              ja ci zaproponowałem inne rozwiazania zamiast alternatywy DIY (nowego projektu).
              A jaki projekt, to musisz poszukać w gotowych konstrukcjach. Nie pamiętam wszystkich konstrukcji.
              Albo moze ktoś inny ci poleci zestaw spełniajacy twoje wymagania.

              Skomentuj

              Czaruję...
              X