Zwróćcie uwagę, że spirala w tunelu ułożona jest tak, że pole przekroju poprzecznego tunelu rośnie wykładniczo (spiralna tuba).
Po pierwsze: taki b-r ma większą efektywność działania niż tradycyjny.
Po drugie: pomiary dowodzą o szerszym zakresie działania takiego tunelu b-r. Inaczej mówiąc można wycisnąć przy takiej samej obudowie i głośniku niższą dolną częstotliwość graniczną. Częstotliwość strojenia takiego tunelu wypada w szczycie pierwszego piku impedancji (w przypadku klasycznego b-r strojenie wypada w minimum lokalny pomiędzy pikami impedancji).
Po trzecie: taki sposób realizacji kształtu wykładniczego wiąże się z mniej problematyczną konstrukcją niż w przypadku budowania klasycznej tuby, jednak pociąga za sobą pewne ograniczenia. Dla efektywnego działania liczba "obrotów" spirali nie powinna przekraczać dwóch.
Sprawa jest znana już od dość dawna, jednak strojenie takiego portu jest bardzo problematyczne (wymaga wykonania kilku portów. Jeden na podstawie teoretycznych obliczeń, pozostałe w zależności od wyników pomiarów dłuższe lub krótsze.
Koszty wykonania takiego tunelu domowym sposobem przy odrobinie wyobraźni nie powinny być astronomiczne. Ilość pracy włożona w wykonanie takiego tunelu jest jednak niewspółmiernie większa niż zamontowanie zwłykłej "rury".
Zygmunt: Miękkie piłeczki zostały zastosowane jako wytłumienie obudowy.
P.S. Zastanawia mnie SŁAWOMIR po co zadajesz pytanie na forum skoro wszystko jest dokładnie opisane na stronie, do której link sam podałeś...
Quester,bo na tej stronie nie jest npisane czy ktoś z was się z tym spotkał lub to praktykował
Wybacz, ale w pierwszym poście pytanie o wykorzystanie w praktyce nie padło :)
Tak jak napisałem: rozwiązanie znane już od dość dawna, więc z pewnością wiele ludzi się z nim (wizualnie) spotkało. Co do faktycznego jego wykorzystania, to nie widziałem nigdzie w polskim diy, aby ktoś sięgnął po to rozwiązanie (a szkoda) :)
Skomentuj