Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Unitra ws-304s - dawca trafa i o czy kandydat do naprawy?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Unitra ws-304s - dawca trafa i o czy kandydat do naprawy?

    Witam
    Mam taki wzmacniacz jak w tytule. Ostatnio zaczął mi szwankować, mianowicie pada jeden kanał. Objawia się charczeniem, przy większej głośniści. Do tego dochodzą wszystkie bolączki starych gratów: trzeszczenie, słabe potencjometry itd.
    Już kiedyś dałem go do naprawy - z tego co pamietam, to wynieniane były tranzystory, ale teraz problem wrócił.

    Pytanie jest wic takie, czy w ogóle opłaca się go stawiać na nogi. Trafo nie jest zbyt mocne i to chyba nawet nie toroid - nie będe się wymądrzal, bo elektronika jest mi całkiem obca niestety. Dla mnie jednak moce które oferuje teraz ten wzmacniacz sa wystarczające do jego przeznaczenia ( obsługa pasma pow. 100hz). Na dół mam juz akupiony moduł Uniampa.
    Mam płytki do Syma z ostatniego zamówienia floodinsa. Najprostrzym rozwiązaniem byłoby pewnie zestukanie jakiegoś Gejklona, bo miałbym największe sznase na ukończeie projektu o własnych siłach.

    Bardziej skłanaim sie do robienia czegoś od nowa z obecnym trafem i obudową, ale jesli już to za co się wziąć.

    #2
    Trafo w niej jest TS 120/9 - 2 x 25,0V / 2 x 2,4A lub 2 x 22,8V /2 x 2,6A
    Od tego trzeba by zacząć.

    Skomentuj


      #3
      Witam!
      Sam zrobiłem wzmacniacz na LM3875 wykorzystując do tego WS-304S, a dokładniej obudowę i trafo. Trafo z unitry miało być wykorzystane tylko tymczasowo dopóki nie kupie jakiegoś mocniejszego, ale do mocy z jaką słucham w domu tego wzmacniacza to ono wystarcza i chyba już takie zostanie, bo przymierzam się do budowy innego wzmacniacza i w tego już nie będę inwestował. Trafo to ma moc 120VA, nie jest to toroid i napięcie 2x25V, więc nadaje się do LMa. Można wykorzystać praktycznie wszystko z tego wzmacniacza - przedwzmacniacz(nie polecam, kiepsko gra i szumi), selektor wejść i głośników. Ja to wywaliłem bo było mi zbędne w nowym wzmacniaczu. A co do usterki w tym WSie to myślę, że to kwestia jakiejś pierdoły i można przywrócić wzmacniacz do życia. Końcówka i przedwzmacniacz z mojego działają do tej pory w innej obudowie, mam jako wzmacniacz awaryjny

      Skomentuj


        #4
        Ja na Twoim miejscu oddał bym Ws-304S do naprawy. To na prawdę całkiem nie złe wzmacniacze. Sam kilka takich wskrzesiłem o podobnych objawach. Możesz też sam podjąć się naprawy. Co do wymiany końcówki mocy to jak zrobisz GC to będzie to tylko jeden kanał bo trafo niestety oferuje 2*22.8V i 2*2,4A co daje nie całe 110VA, zgodnie z tym że powinno być ok 40-50% zapasu mocy na zasilaczu, to transformator wystarczy zaledwie na jeden kanał. Sam mam WS-304S i jestem z niej zadowolony bez problemu radzi sobie z kolumnami Tonsil Space 86, jak i ma ją mój kuzyn i świetnie radzi sobie z Altusami 75. Co do przedwzmacniacza w tym wzmacniaczu, może rewelacyjny nie jest jak już koniecznie będziesz chciał coś zmienić możesz pomyśleć o nowym przedwzmacniaczu .Pozdrawiam.

        Skomentuj


          #5
          A czy ktoś próbował trochę tuningować tego typu stare wzmaki? Mam na myśli wywalenie przedwzmacniacz, regulacji barwy i balansu, seelktorów wejść i wyjść? To w sumie najgorsze źródła szumów, więc poprawa powinna być odczuwalna.

          Mam teraz na stanie jeden z niższych modeli Cambride Audio i Unitra ma chyba przynajmniej 60% więcej miedzi w trafie. CA sprawia wrażenie takiego plastikowego - fuj.

          Wymiana końcówek nie powinna być duzym kosztem, na tyle przynajmniej, aby nie przebiła wartości całego sprzętu.

          Skomentuj


            #6
            Tu http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=14590 jedne zapaleniec tuningowal Radmora. Moze cos wyciagniesz ciekawego z tych bojów jegomościa.

            Skomentuj


              #7
              ja bawiłem się tylko w zwiększanie mocy w ws301s i przyznam że efekty zaskakujące napięcie na konensatorach wynosi teraz 36V i naprawdę słychać i czuć dużą różnicę w mocy a co do szumow to jakoś specjalnie nie doskwierają praktycznie ich nie słychać

              Skomentuj


                #8
                Oo. Jak ta roznice w mocy czuć? Wzrost mocy z 30W na 50W jest nieodczuwalny w ogole słuchem. no chyba ze przekrecimy galke w prawo... ale to samo bedzie przy 30W.

                Skomentuj


                  #9
                  Siemka jestem tu nowy i mam problem z moim wzmakiem UNITRA WS 304S mianowicie nie gra mi jeden kanał i nie wiem co mu się stało. Komponenty w środku wyglądają oki nic nie widać spalonego może mi ktoś podpowiedzieć od czego zacząć ??

                  Skomentuj


                    #10
                    Zacznij od sprawdzenia czy kolumna jest podłączona pod wzmacniacz.
                    A na poważnie to nie jesteśmy jasnowidzami. Potrzebny byłby schemat, trzeba by było rozebrać wzmacniacz i posprawdzać miernikiem. To nie jest takie proste jak Ci się wydaje...

                    Skomentuj


                      #11
                      Oki zrobię to w najbliższym czasie

                      Skomentuj


                        #12
                        Tez mam podobny WS303 i przy okazji "zdjąłem" schemat stopnia mocy. Wyglądał jakby ktoś się na nim uczył projektowania układów :-(. Do tego rzeczywiście mocno szumi przedwzmacniacz.
                        po pewnym czasie wymieniłem w nim końcówkę mocy - wsadziłem oparta na TDA7294 - trzeba tylko pamiętać, ze typowa aplikacja tego układu ma na wejściu kondensator 1nF i przy sterowaniu ze źródla o dużej imperancji (np. z potencjometru 50kOhm w tym wzmacniaczu) będzie ciął pasmo od góry -sporo osób się na to nacina, a potem mówi ze scalak jest do kitu.
                        Po przeróbce wzmacniacz gra rewelacyjnie i różnicę docenił nawet mój jeszcze nie wyrobiony muzycznie syn, który dostał ten wzmacniacz "w spadku".

                        Problem szumów to kolejne ciekawe "nowatorskie rozwiązanie" owego projektanta. Otórz przedwzmacniacz ma bardzo duże wzmocnienie (pewnie na potrzeby gramofonu) i wszystkie wejścia wysokosygnałowe są podłaczone do tego wejścia przez bardzo duży dzielnik napięcia (conajmniej kilkadziesiąt razy). U siebie na jednym z wejśc kontrolnie zmniejszyłem dzielnik i przy tej samej mocy wyjściowej mam proporcjonalnie mniejsze szumy (oczywicie gałke wzmocnienia trzeba proporcjonalnie mniej odkrecić) - nie można przesadzać ze zwiększeniem sygnału do przedwzmacniacza, żeby nie przesterować przedwzmacniacza, ale np. dwu-trzykrotne podniesienie sygnału znosi bez problemów (czyli zniekształceń).

                        Przeróbka jest bardzo prosta i wg. mnie warto ją zrobić. A trzeszczące potencjometry trzeba potraktować olejem w spraju (WD40 czy coś takiego).

                        Nie wiem, czy Ws304 ma taką samą koncówkę mocy, w WS303 jest to wyjmowany moduł (płytka sterujaca, bo tranzystory mocy KD502 są na radiatorze) - jakby co, to mam dwa takie sprawne moduły do oddania, na pewno nie będe ich do niczego już używał.

                        Skomentuj


                          #13
                          Zamieszczone przez Zbig
                          jakby co, to mam dwa takie sprawne moduły do oddania, na pewno nie będe ich do niczego już używał.
                          Nie znam sie na budowie wzmacniacza ale posiadam WS 503 w której właśnie mam popalone płytki od końcówki mocy tranzystory chyba są całe, tak jak piszesz na radiatorze...pasowałoby to co Ty masz?

                          Zbig, sugerujesz, że scalak TDA7294 gra lepiej od tych tranzystorów? Bo właśnie też mam ten wzmacniacz, przedwzmacniacz jest w dobrym stanie jedynie ta popalona płytka i nie wiem co by tu zrobić może właśnie taka przeróbka jak Ty skoro gra to nieźle, i koszta chyba też niewielkie

                          Skomentuj


                            #14
                            Zamieszczone przez Zbig
                            trzeba tylko pamiętać, ze typowa aplikacja tego układu ma na wejściu kondensator 1nF i przy sterowaniu ze źródla o dużej imperancji (np. z potencjometru 50kOhm w tym wzmacniaczu) będzie ciął pasmo od góry
                            zwiekszenie czy zmiejszenie wartosci tego kondensatora podnisi gorne pasmo odciecia?

                            Skomentuj


                              #15
                              Na TDA gra zdecydowanie lepiej i według mnie warto było go przerobić. Niestety nie wiem czy 503 ma takie same moduły jak 303 :-( Może wrzucisz fotkę swoich, to porównam wizualnie. Zmierz też napięcie zasilania (na tych wielgachnych kondensatorach)

                              Pasmo od góry poprawia zmniejszenie tego kondensatora, ale UWAGA: on nie tylko ogranicza pasmo sygnału wejściowego, ale również jest ważny dla poprawnej pracy sprzężenia zwrotnego dla najwyższych częstotliwości (i dużej impedancji źródła sygnału), wiec nie można go np. całkowicie usunąć. Według moich pomiarów można go zmniejszyć do ok. 330pF, najlepiej montując jak najbliżej nóżek wejścia i masy (ja dałem kondensator smd od strony druku przy samych nóżkach scalaka).
                              Wzmocnienie oryginalnego stopnia mocy jest dosyć wysokie (większe niż układu z podstawowej aplikacji dla TDA), więc trzeba podobnie ustawić wzmocnienie dla TDA odpowiednio dobierając oporniki sprzężenia zwrotnego, np. zwiększając opornik (22kOhm) między wyjściem a wejściem (-) TDA.

                              Skomentuj


                                #16








                                Zbig, mniej więcej tak wygląda ten moduł co ja mam jest popalony ścieżki są popalone, ten Twój to takie coś?

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Wygląda na ten sam - zgadza się numer modułu, choć niektóre elementy na płytce są inaczej ułożone.

                                  Zapodaj na PM swój adres, to Ci wyślę moduł.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Jeśli lubisz muzykę, to nie będą chcieli sprzedać STK 459 i 463. Są standardem, według którego można oceniać innych wzmacniaczy. Do stosowania, patrz Technics usługi SA80 instrukcji. Korzyści: bass Pretty jak LM3886, ale bez zawszony średnica górnej nowoczesne chipy. Te dwa STK zabrzmi jak spędzić małą fortunę na dyskretnym wzmacniaczem. Moc wyjściowa to 25W na kanał przy 0,08% THD i zapora dla ryb o wiele więcej energii, zanim jeszcze dojdzie do 1%. Będą bić większość 70 wat na kanał wzmacniacze pod każdym względem.
                                    http://www.diyaudio.com/forums/chip-...-chips-19.html

                                    http://www.audiostereo.pl/forum_wpis...=12090&p=131#k

                                    Do podmiany jak znalazł.

                                    Skomentuj

                                    Czaruję...
                                    X