Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wzmacniacz do subwoofera na RSS265HF-4

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Wzmacniacz do subwoofera na RSS265HF-4

    Wzmacniacz ma być przeznaczony do napędzania przetwonika RSS265HF-4 (350W RMS, 600W max, impedancja 4 Ohm) oczywiscie do subwoofera aktywnego, którego koncepcję rozwijam w tym wątku.
    Wzór płytki o której będzie mowa jest do pobrania tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic282860.html
    i jest dostępna dzięki życzliwości użytkownika "kociątko" z elektroda.pl, któremu chciało sie przerysować układ scieżek z jakiegoś zdjęcia.
    Z pomocą googla na ruskiej stronce znalazłem pełną dokumentację (po angielsku) tego układu: http://pro-radio.ru/user/uploads/11566.pdf .

    Zapewne wśród tych, którzy zaczną czytać ten wątek będą tacy co chwycą się za głowę i krzykną "po co kolesiowi taka moc !?"
    Bedą pewnie też tacy co podejdą do tematu z zaciekawieniem.


    Postaram sie wyjaśnić dlaczego moważniej myślę o tej akurat konstrukcji i tej akurat płytce.
    • dość ciekawe ułożenie MOSFET'ów na płytce, dzięki czemu układ na radiatorze bedzie dość zwarty konstrukcyjnie a ciepło rónowmierniej będzie się rozprowadzać po radiatorze.
    • jak mniemam dość duża "skalowalność mocy".
    • porównując ten układ z Holtonem 400W (np z kitu Altrona AL-13) dochodzę do wniosku że główne różnice między nimi polegają na ilości par komplementarnych IRFP240/IRFP9240 i wartości napięcia zasilania.
    • Zakładam że potrzebując mniejszej mocy mogę nie montować np 2-3 par MOSFET'ów, zostawiając sobię rezerwę taktyczną na przyszłość (dolutowanie kolejnych tranzystórów w zgrabny sposób, no i oczywiście zmiana trafo)
    • W przypadku gdy zamontujemy wszystkiw MOSFET'y zapłacimy z 35pln więcej a zyskamy sporą rezerwę mocy, której nie koniecznie od razu musimy używać.
    • Podobno ten holton (niewiem jak inne na miejszą moc) dość mocno się grzeje przy obciążeniu 4Ohm i nagrzewa sie nawet do 120*C przy długim graniu wiec i może uzasadnione jest wlutowanie wszystkich MOSFET'ów i grzanie ich mniejszą mocą.
    • Powołujac się na opinie ludzi z audiostereo.pl holtony to "nic specjalnego, zero fajerwerków. Brzmienie suche, z dobrym basem." a o bas tu głównie chodzi :)
    • Stosunkowo prosty do uruchomienia i podobno idiotoodporny :)
    • Podobno mimo braku układu opóźnionego załączania obciażenia nie generuje niechcianych stuków przy właczaniu i wyłączaniu.
    Oczywiście to tyle jeśli chodzi o samą końcówkę mocy, w temacie zasilania nie planuję zbytecznego przewymiarowania więc będę dążył do tego by zapewnić układowi tyle ile bedzie faktycznie potrzebował w moim zastosowaniu.

    I teraz kilka pytań które mnie nurtuje, i bedę wdzięczny za pomoc:

    • Jakiej mocy transformatora użyć by realnie można było osiągnąć tę moc 500W dla 4Ohm ?
      • czy trafo 500W wystarczy + sugerowana bateria kondensatorów ? (6.8mF na każdy 1A)
      • czy może zapewnić rezerwę i zamontować 600W ? , oczywiście ta sama bateria kondensatrów na pokładzie.
    • Skoro bedzie wiadoma moc to przychodzi kolej na napięcie na uzwojeniu wtórnym trafo, jaka wartość będzie właściwa zakładajac ze wlutuję pełny zestaw tranzystorów (7par komplementarnych) ?

      Do głowy przychodza mi dwie opcje, ale niewiem któtra będzie własciwsza:
      • napięcie sugerowane dla hotona AV800 (+/-92V) , czyli trafo o napięciu 2x66V (w sieci spotyka się zastosowanie trafo 2x67V)
      • napięcie pośrednie pomiędzy holtonem AV400 (+/-80V) i Holtonem AV800 (+/-92V) czyli trafo o napięciu z zakresu od 2x58V do 2x66V (pytanie tylko jakie ?)
    • Co sądzicie ogólnie o takiej konstrukcji ? czy ma jakieś rażące wady których powinienem się wystrzegać ?

    #2
    http://www.diyaudio.pl/showthread.ph...altron-AL35%29

    Zapoznałeś się z tym wątkiem? holtony mają taką samą topologie - więc problemy te same, a irek je częściowo rozwiązuje. Warto by było je uwzględnić - gdyż szkoda już kilkunastu par mosfetów podczas gdy układ się wzbudzi bądź głośnika - gdy potraktuje go kilkadziesiąt voltów DC.
    Całość jest nieopłacalna - budowa takiego cacka to koszt porównywalny do zakupu nowego estradowego wzmacniacza, z zabezpieczeniami, obudową i gwarancją.

    Pozdrawiam, LightSound

    Skomentuj


      #3
      Tak zaponałem sie z terścią tego artykułu wszakże nie pod tym adresem ale bezpośrednio na stronie Irka http://www.fratu.pl/irek/?holton400-(al13),46
      I z tego co wyczytałem to Irek porusza temat niezbyt dobrze rozwiązanej modyfikacji orginalnego układu regulacji prądu spoczynkowego, który jak rozumiem jest w tym układzie taki jaki jest typowy dla regulacji za pomocą Mosfeta.


      Zamieszczone przez LightSound Zobacz posta
      Całość jest nieopłacalna - budowa takiego cacka to koszt porównywalny do zakupu nowego estradowego wzmacniacza, z zabezpieczeniami, obudową i gwarancją.
      Sęk w tym że zależy mi na konstrukcji dość zwartej do zastosowania w panelu subwoofera aktywnego. Estradówki to juz raczej kolubryny, które na dodatek na swoje potrzeby musiałbym przebebszać :/.

      ---------- Post dodany o 13:58 ---------- Poprzedni post o 13:51 ----------

      Oczywiście jestem otwarty na propozycje w kwestii lepszej opcji wzmacniacza zapewniającego moc 500W przy 4Ohmach.

      Skomentuj


        #4
        To już lepiej zainteresuj się hexfetem 400W - dasz mu wyższe zasilanie i będzie 500W, a to już lepszy wzmacniacz :)

        Skomentuj


          #5
          Nie wiem po co ci aż taka moc. Ja od kilku dni testuję nowy filtr do suba i podpiąłem go do jednej końcówki mocy z dwóch napędzających moje stereo, a są to n-mosfety Irka na dwóch parach tranów mocy, zasilanie 2x40VAC 600VA, co daje jakies 250W przy 4R i nie zauważyłem aby brakowało mocy. Mój sub to OZ 45l na RSS315HF-4. Z drugiej strony sam robię do niego końcówkę, która ma dać jakieś 350-400W (400W to moc RMS tego Daytona). Myślę, że 300W w zupełności zadowoli twojego Daytona.

          Skomentuj


            #6
            Nie potrzebuje wiadomo aż takiej mocy dla tego przetwornika, ale myślalem, że zrobienie układu z większym zapasem nie zaszkodzi, wiadomo napewno nie z zapasem 450W ale te 100W zapasu to jeszcze w granicach rozsądku jest, wiadomo planowanie większej mocy pociaga za sobą dodatkowe koszty głównie chłodzenia, trafo zasilającego i baterii kondesatorów.

            do Bebok - skoro twierdzisz że w zupełności wystarczy te 300W na ten przetwornik przetwornik (moc RMS : 350W). To nawet lepiej dla mnie bo to z 30-40 złotych mniej na kondesatorach i na trafku pewnie drugie tyle. W takim razie moje wymagania ulegają złagodzeniu z 500W do 350-400W co myśle na tym AV400 jest spokojnie do osianięcia.

            do Lightsound - umiałbyś zaproponować jakiś konkretny, sprawdzony, ja sam zabieram się do czytania, bo narazie to dochodzę do wniosku, że wzmak na hexfetach to typowa konstrukcja holtona tylko inne tranzysotory (np AVT5000, który ma 5 par komplementarnych tranzystorów 2SK1530 / 2SJ201)

            Skomentuj


              #7
              300W wyciąga właśnie końcówka mocy Irka przy zasilaniu około 2x45VAC, a jest zapewne lepiej zaprojektowana niż Holtony. Koszt elementów (rezy metalizowane) to około 50zł. Możesz też zainteresować się końcówką mocy V2 Zbiga, ale musiałbyś poprosić go o zaktualizowanie projektu o dodatkową parę tranów mocy. Zapas mocy się przydaje, ale jak ktoś gra "rozważnie" czyli nie na pełny regulator, to aż takiej potrzeby nie ma.

              Skomentuj


                #8
                Z tego co wyczytałem to nie o dodatkowa parę mocy a dodatkowe 3 pary mocy. Wersja V2 tego wzmaka jest jakby rozwojowy ale materiały przygotowane są dla mocy 100W, z tego co czytam Zbig nie testował tego na wyższym napięciu i wiekszej ilości tranów, jedynie dla 2 różnych rodzajów w tym pary kompmentarne takie jak w tym Holtonie AV800 czy AV400.

                Ja wolałbym coś wielokrotnie sprawdzonego na docelowych interesujących mnie parametrach.
                Co do konstrukcji panelu Irka to widzę same pozytywne opinie, pytanie tylko czy jest taka konstrukcja z której pobiorę te moc nominalną 350-400W ? mimo że należę raczej do osób które grają "rozważnie". Gdzieś mi sie obiło o uszy że Irek ma jakiś panel 450W tylko, że nigdzie poza tą wzminaką nie znalazłem jej potwierdzenia.

                Skomentuj


                  #9
                  jest taki wzmak
                  pisz do niego na pw lub maila bo dawno go tu nie bylo
                  Juz mi sie nie chce...

                  Skomentuj


                    #10
                    Własnie napisałem, ale jak coś to niespodziewam się raczej krótkich terminów realizacji, no i cena bądzie raczej niemała. Już Sub300 podchodzi niby pod 500pln. przypuszczam że kontrukcja będzie bardzo podobna do SUB 150 i SUB 300 z wyjatkiem trafo, moe wiekszych kondensatorów w zasilaniu i 3 par komplementarnych (SUB150 ma 1parę, SUB300 ma 2 pary) to daje 150W na jedna parę trochę sporawo, pytanie co to za tranzystory ? Ktoś może wie ?

                    Skomentuj


                      #11
                      Trany to pewnie irfp250 albo irfp250n. Ja już mam końcówkę Irka na dwóch parach poskładaną, jedynie trany wlutować i odpalić. Trany mam irfp264, zasilanie 2x50VAC 500VA. Planuje przeciąć radiator A6023 na pół i przykręcić trany bez podkładek izolujących, aby poprawić wymianę ciepła. Pewnie dam też po jednym wentylatorze 92mm na każdą część radiatora. Są to zabiegi profilaktyczne, bo jeszcze nie rozgrzał mi się radiator na końcówce Irka powyżej 50 stopni, no ale wyższe napięcie zrobi swoje.

                      Skomentuj


                        #12
                        Mnie tak trochę korci zmontowanie wzmaka samodzielnie, tylko mam straszny dylemat które rozwiazanie, żeby był jednak dość odporny na zwarcie i takie tam.

                        Podobno suby od Irka są dość zbliżone do avt2762 w specyfikacji piszą że można tam zastosować mocniejsze trany własnie IRFP240 lub IRFP250 + zmiana 4 rezystorów by podnieść próg ogranicznika prądowego. Piszą też że jeśli ktoś odważny to może użyć tranzystorów IRFP264N i uzyskać nawet 300W RMS. Pytanie teraz jak rozbudować układ o dodatkowe pary komplementarne ... wydaje mi się że przez powielanie R15,T8 i dla drugiej połówki R28,T13. Nno i trzeba by było chyba zostosować jakieś rezystory wyrównujące prady w poszczególnych parach, chyba najlepiej od strony Drenu,bo po stronie źródła dokumentacja stwierdza obecnośc układu pomiarowego dla zabezpieczenia zwarciowego. Mogę się oczywiście mylić. Fajnie by było jakby sam Irek sie na ten temat wypowiedział.

                        Skomentuj


                          #13
                          Nie trzeba się nad tym głowić, bo projekt już dawno jest opracowany. Jak niby miałbym składać końcówki na dwóch parach :) ?
                          http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=296767

                          Zamieszczone przez dna_prof Zobacz posta
                          Wersja V2 tego wzmaka jest jakby rozwojowy ale materiały przygotowane są dla mocy 100W, z tego co czytam Zbig nie testował tego na wyższym napięciu i wiekszej ilości tranów
                          Jedna rzecz się zgadza - jest to wersja rozwojowa wcześniejszej końcówki.
                          Zamieszczone przez Zbig Zobacz posta
                          ruchomiłem i przetestowałem na +/-50V. Działa super. Przetestowałem na 4 Ohm i wycisnąłem 220W :-)
                          Zamieszczone przez Zbig Zobacz posta
                          zakładam ok. 100W na każdą parę
                          Zamieszczone przez Zbig Zobacz posta
                          układ przystosowany do zasilania w zakresie +/- 35V...60V lub po drobnych modyfikacjach elementów (z uwagi na napięcia i moce) nawet do +/-80V

                          Skomentuj


                            #14
                            Faktycznie ciutke sie to rozwinęło w przeciagu ostatnich paru dni, jak zerkałem tam ostatnio to nie było jeszcze kondensatorów 80V, a teraz już testy. Do pełni szczęścia to potrzeba jeszcze 3 pary tranzystorów, i jakoś w schemacie nie umiem sie doszukać bloku zabezpieczeń. Pod tym względem na chwile obecną atrakcyjniejszy wydaje mi się N-MOSFET od Irka. Prześedzę jeszcze raz wątek o tym AVT2762 i zmodyfikuje samodzielnie schemat pod 3 pary, Tam jest już zabezpieczenie prądowe, softstart i wyłączenie, no i konstrukcja przetestowana w dziesiątkach (jeśli nie setkach) konstrukcji. Póżniej tylko bajecznie prosty układ zasilacza z softstartem transformatora, i preamp z odcieciem gainem i regulacją fazy w ostatecznosci przełącznikiem fazy.

                            Skomentuj


                              #15
                              Blok zabezpieczeń jest w temacie o mosfecie V1, tylko nie wiem, czy nie trzeba zmienić wartości jakichś elementów (dodałem zapytanie w temacie o te wartości oraz o płytkę pod 3 pary), a preamp polecam ten http://www.lcaudio.com/index.php?page=27 testuję go od kilku dni na mojej pcb i działa przednio, odcięcie czwartego rzędu naprawdę robi swoje.

                              Skomentuj


                                #16
                                ... i jeszcze takie pytanie, od jakiego producenta masz te IRFP264 ? IR SEC czy Vishay? i czy na tych 2 parach to masz zamiar uzyskac 400-450W ? chodzi mi o tego ampa w konstrukcji Irka.

                                Ten filtr wygląda zachęcająco :) aż sobie zapisze PDF'a :)

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Mam z Vishaya. A mocy około 350-400W przy tym zasilaniu. Jak chcesz płytkę pod ten filtr, to mogę ci zrobić, bo będę trawił też inne.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Heh narazie nie, tak po kolei bedę robił, poczawszyod dopracowania szczegółów wzmaka , a z płytką myślę że sobie spokojnie poradzę, multum papieru kredowego leży, laser też jest , swego czasu zbudowałem nawet wytrawiarkę na zdjęciach nie jest jeszcze skończona - http://www.fotosik.pl/u/prof/album/758006 , teraz jest w niej zmieniona pompa na mocniejszą by uciągnęła 72 dysze spryskujące płytkę z obu stron, grzałka ma 300W, póki co wszystko sterowane ręcznie. Może będzie wkótce okazja ją odpalić, no chyba że płyteczki będą małe to zrobię w kuwecie.

                                    Jeśli chodzi o tego n-mosfeta od Irka na 3 trany to bazując na tym co wczytałem wygląda to narazie tak.


                                    Na czerwono podświetlone elementy, które zostały zmienione w stosunku do elementów referencyjnych AVT2762. Mam nadzieje że niczego nie pokiełbasiłem, bo mam pewne wątpliwości co do dobranych wartości rezystorów zabezpieczenia zwarciowego.
                                    Last edited by dna_prof; 11.07.2011, 12:38.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Taki radiator myślę że wystarczy z nawiązką, i będzie fajny na bazę pod spore elementy zasilacza :


                                      rozmiar 20cm x 30cm x 3,5cm


                                      ---------- Post dodany o 18:40 ---------- Poprzedni post o 15:59 ----------

                                      Aktualniejsza wersja modyfikacji :

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        A może by tak na skróty?

                                        http://allegro.pl/show_item.php?item=1713778198

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X