Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nowa klasa A wzmacniacz P5W4R

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Nowa klasa A wzmacniacz P5W4R

    Wzmacniacz P5W4R jest wzmacniaczem czystym i posiada prostą stabilizację prądów spoczynkowych. Zastosowane punkty pracy są jednie dokładne aby uzyskać najwyższą wierność wzmocnionego sygnału. Te cechy jako jedynie dokładane i możliwe dają jakość wzmacniacza jak czysta klasa A. Polskie i francuskie tranzystory były wystarczająco dobre aby można zbudować wzmacniacz najwyższej jakości i to bez stosowania najlepszych japońskich tranzystorów. Jakość tego wzmacniacza jest tylko możliwa dla małej mocy i wzmacniacz kompletnie zrobiony na tranzystorach MOSFET nie jest lepszy. Zasilanie ma stabilizowane napięcie i dobre filtry kondensatorowe i inne rzeczy są dokładnie robione i dopiero wtedy nawet wzmacniacze techniki lamp elektronowych nie są lepsze -ale kultura dokładnego wykonania jest niska i tylko dlatego nie porównuje się wzmacniaczy tranzystorowych i lampowych.
    Załączone pliki

    #2
    Re: odpowiedź

    Nikt dobrze odpowie, bo ludzie nie mogą prostymi pomiarami dobrze mierzyć tranzystorów, chociaż mogliby. Kiedyś sprzedawane były wzmacniacze Kl.A i na pewno nie były lepsze od tego z mojego schematu, jeśli porówna się ich liniową moc. Brak kultury w dokładnym wykonaniu wzmacniacza czyni każdy przeciwsobny stopnień mocy złej jakości, ale to nie wszystko bo i do tego potrzebny jest też dobry schemat. Może Zaproponujecie gorsze sterowanie się tranzystorów, jako niecelowe jest stosować tą technikę, bo tylko gorsze schematy można podać i nie chce mi się pisać dlaczego zastosowałem takie punkty pracy bo można to odczytać ze schematu.

    Jest to nowy schemat i ma błędną wartość rezystancji emitera tranzystorów sterujących (62R) i powinno być 120R.
    Last edited by marek157; 11.12.2011, 17:40.

    Skomentuj


      #3
      UWAGI MODERATORA
      Wpisy nie na temat będą kasowane.

      Skomentuj


        #4
        Mnie ciekawi tylko jedno, czy ty tylko masz schematy i teorie w ekwipunku czy możesz też to poprzeć jakimś zdjęciem gotowego układu, pomiarami itd?

        Skomentuj


          #5
          Re: odpowiedź

          To wszystko jest moje własne i z praktyki a nie z teorii i punktem wyjścia są pomiary liniowego sterowania się tranzystorów -inaczej byłbym ślepy. Kto mierzy tranzystory to wie to samo i bez różnicy co elektronik projektant, dlatego pomyłek nie ma i nic lepiej nie może działać. Ci co korzystają tylko z cudzych informacji nigdy są pewni czyje rzeczy są najlepsze, czyli tacy ludzie muszą sprawdzać co każdy pisze i robić sobie rzeczy i testować. Gotowych rzeczy nie zrobiłem, ale mam chętkę na ten właśnie wzmacniacz. W innych państwach jeśli ktoś pisze logicznie i coś wynika z pomiarów to jemu wierzą, dopóki się nie potknie.
          Załączone pliki
          Last edited by marek157; 11.12.2011, 21:57.

          Skomentuj


            #6
            to go zrób i pokaż pomiary...
            Juz mi sie nie chce...

            Skomentuj


              #7
              Re: odpowiedź

              Aby łatwiej zrobić taki wzmacniacz, który ma zrobione coś szczególnego dla stabilizacji prądów spoczynkowych dodałem w dzielniku jeden rezystor R=62K, którym ustala się symetryczną regulację prądów spoczynkowych(30k*) dla tr.mocy.
              Załączone pliki

              Skomentuj


                #8
                Jak będziesz robi zastosuj KD503 uzyskasz mniejsze zniekształcenia, gdzie w tym układzie będą znaczne.

                Skomentuj


                  #9
                  Re: odpowiedź

                  KD502 były dawno stosowane w wzmacniaczach Kleopatra i rzeczywiście Meluzyna miała trochę gorsze tranzystory Toshiba 2N3055. Nie wiem jakie obecnie są produkowane tr. 2SC2922, ale wiem jeśli nie przekraczają wzmocnienia b=100 dla napięcia zasilania 24.7V/Rc=4R to takie sobie wyselekcjonowałem i nie są takie złe.

                  Schemat jest nowy i od razu nie mogłem go całkiem dobrze podać i jest to też wzmacniacz specjalnie dobry przy małej mocy i nie ma co do niego żałować dobrych kondensatorów elektrolitycznych i konieczne jest stabilizowane napięcie zasilające i ekrany wewnętrzne i dobrze jest zastosować węzły prądowo napięciowe i na zasilaniu złożone filtry kondensatorowe.
                  Załączone pliki

                  Skomentuj


                    #10
                    to moze ja zapytam:
                    marek157 czy ty kiedykolwiek wykonales ktorys z twoch wzmacniaczy?
                    Juz mi sie nie chce...

                    Skomentuj


                      #11
                      Re: odpowiedź

                      Te moje schematy wynikają z pomiarów tranzystorów i tylko małej mocy wzmacniacze można czysto wykonać. Nie wykonałem ani jednego takiego wzmacniacza i nie muszę bo wiem jak jest dobry, bo inaczej tranzystory nie mogą działać jak je zastosowałem w schemacie. Podam przykład: znane schematy dużej mocy wzmacniaczy mają podane typy tranzystorów mocy i sterujących i śmieszne jest to że ani tr.mocy ani t.sterujące daleko nie sterują się liniowo, ale tylko symetrycznie -jeśli ktoś w ogóle i tak jest taki dokładny. Czyste wzmacniacze to czysta kl.A łącznie z tranzystorami sterującymi i tr.mocy są sterowane do takiego prądu aby też czysto wzmacniały i tylko mają dla nie dużych prądów zniekształcenia skrośne.

                      Jeśli kogoś przeraża filtr dzielnika, przy stopniu różnicowym, to można zastosować inną wartość: 2x430R/6800uF.
                      Takie proste rozwiązanie dynamicznej stabilizacji prądów spoczynkowych wymaga stabilnego napięcia wyjściowego i stabilnej symetrii napięcia zasilania. Układ dynamicznej stabilizacji prądu spoczynkowego działa poprawnie dla jednej rezystancji obciążenia wzmacniacza, a dla innej trzeba ustawić podwójnym potencjometrem. Regulacje dynamicznej stabilizacji przeprowadza się dokładnie i to jest jedyna wada tak prostego ale automatycznego układu. Nie jeden chce usłyszeć jak działa stabilizacja prądów spoczynkowych i jaki jest jej sens: wystarczy na wejście wzmacniacza dać napięcie podkładu 90kHz(najlepiej dla szybkich wzmacniaczy) i wtedy wszystko będzie jasne.

                      Uwaga: moc prądu podkładu nie może być większa jak P=1W, bo uszkodzi się głośnik wysoko tonowy, który dodatkowo można zabezpieczyć filtrem dolnoprzepustowym(powyżej 20kHz).
                      Last edited by marek157; 14.12.2011, 09:37. Powód: dodatkowa uwaga

                      Skomentuj


                        #12
                        proponuje zrób w takim razie taki wzmacniacz chętnie zobaczyłbym pomiary, ja z reguły wpierw robie a póżniej sie chwalę co mi wyszło i konsultuje to co słychać z ludzmi, którzy znacznie więcej słyszą oddemnie a teoria to tak jak z tą deską.......................
                        mam niedaleko to nawet bym podjechał aby go usłyszeć.

                        Skomentuj


                          #13
                          marek157- audioEinstein :)

                          Problem tylko w tym, że niektóre teorie Einsteina w obecnych czasach już zostały podważone :)

                          Skomentuj


                            #14
                            Re: odpowiedź

                            Te wszystkie moje informacje robiłem dla szkół i dla młodych aby zainteresować i dlatego nie są złe i po to są różnorodne aby zainteresować tym co ktoś lubi lub uczyć różnych rzeczy, bo najpierw trzeba coś mieć aby później myśleć o czymś nowym.

                            Ten prosty wzmacniacz niczym się różni od innych i tylko ma więcej rezystorów i jest to wzmacniacz nie głuchy i wzmacnia każdy najmniejszy szczegół obwiedni głównej amplitudy, które to szczegóły w innych wzmacniaczach giną w osiemdziesięciu procentach lub więcej i poza tym tranzystory sterują się liniowo a nie tylko symetrycznie. Najlepiej dla wzmacniacza aby tr.mocy miały wzmocnienie b=125, ale już dla takiego wzmocnienia są nieliniowe, chyba że są to tr. polskie i francuskie(BUYP53, BDY23---25). Podałem do tak małej mocy wzmacniacza odpowiedni przedwzmacniacz z barwą dźwięku na bazie schematu Hi Fi magnetofonu ZK246. Czy ja muszę wykonać tak prosty wzmacniacz, czy ciekawi tego elektronicy. Ciekawie myślą ludzie: inne wzmacniacze nie są czyste ale tylko dużej mocy -ten co szuka to ma to co ma.
                            Załączone pliki

                            Skomentuj


                              #15
                              Re: odpowiedź

                              Dla wygody podałem kompletny schemat wzmacniacza z barwą dźwięku.
                              Załączone pliki

                              Skomentuj


                                #16
                                aby ocenić jak co działa trzeba to usłyszeć a takie teorie to mozna sobie pisać i dlatego uważam, że powinienes wykonać taki wzmacniacz.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Zamieszczone przez SP7LZA Zobacz posta
                                  aby ocenić jak co działa trzeba to usłyszeć
                                  Wystarczy spojrzeć na schemat żeby zobaczyć że nie będzie czego słuchać :)

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Re: odpowiedź

                                    Jeśli trudno jest sprawdzić wzmacniacz małej mocy to najlepiej róbcie sobie wzmacniacze dużej mocy i problemu nie ma -a młodzi mają nadzieję mieć coś innego i nie takiego co starsi piszą i proponują. Czyjaś jednostkowa opinia nie jest głównym wektorem, tym bardziej że i tak sam za dużo podałem dobrych informacji i było by głupotą dodatkowo mną udowadniać to co jest prawdą.

                                    Uwaga: można stosować tr.mocy o większym wzmocnieniu jak b=100(jeśli są liniowe), ale należy zmniejszyć rezystory emitera Re=120R aby prąd spoczynkowy tr.sterujących był dobre Io=4.5mA.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Re: odpowiedź -dodatek

                                      Napięciowa Kl.A z źródłem prądowym dynamicznie pracuje w przedziałach napięć zasilających i w przedziałach prądowych w taki sposób aby tranzystor wzmacniał szeroko pasmowo tzn.liniowo dla głównej amplitudy i liniowo dla małych amplitud nałożonych na dużą amplitudę, oraz tranzystor pracuje szeroko pasmowo -co jest także dodatkowo związane z zakresem prądu i napięć zasilających. Taką zbieżność liniowości punktu pracy na rezystancji dynamicznej kolektora Rdc=1.5k można osiągnąć tylko z stopniem napięciowym z źródłem prądowym i takie rozwiązanie zastosowałem i dzięki temu prąd spoczynkowy kl.A jest Io=18mA a nie Io=16mA/1.5k. Ten wzmacniacz dla tr.mocy b=125 ma moc Hi Fi 6W4R.

                                      Ciekawe jak zachowają się za dokładni Francuzi skoro to są też ich tranzystory i inaczej tego wzmacniacza wykonać nie można.
                                      Załączone pliki

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Re: odpowiedź

                                        Na schemacie jest błąd: rezystor 680R i kondensator elementów sprzężenia zwrotnego nie powinien się powielać dla końcówki mocy a jedynie powinien być przy zewnętrznym module sprzężenia zwrotnego. W wielu schematach są pomyłki, które jakoś nie można zauważyć i dlatego tak jest.

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X