Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wzmacniacz HEXFET 400W z.368-k - Za wysokie zasilanie na tr.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Wzmacniacz HEXFET 400W z.368-k - Za wysokie zasilanie na tr.



    Schemat osobom w temacie jest zapewne dobrze znany. Mój problem polega na tym iż posiadam trafo które ma za wysokie napięcie na uzwojeniu wtórnym. Dokładnie nie pamiętamile ale coś koło 80/85V[po wyprostowaniu] Dla tego wzmacniacza to nieco za dużo(z tego co czytałem max to 78v).

    Wymyśliłem tosobie tak jak to zrobić żeby nie bawić się w kupownaie nowego trafa, Odwijanie nie wchodzi w grę...

    Problem pierwszy:
    Z uwagi na fakt iż poza tr. mocy reszta pobierz znikomy prąd wymysliłem żeby tam gdzie są diody w szynie dodatniej i ujemnej dodać ich jeszcze parę i zbić napięcie na stopniu sterującym by po przejściu przez wszystkie diody było te +/-70V.

    Problem drugi,
    Autor obmyslił żeby przy napięciu zasilania +/-70V otrzymac 400W rms, czyli srednio przypada max 1.5A na tranzystor co wychodzi koło 50W zapasu na każdym tranzystorze...
    przy wariancie 85V wartość ta maleje do 20W zapasu co już jest niewielkim zabezpieczeniem... Tranzystory te to irfp240 200V 20A oraz 9240 -200V -12A
    Napięcie to nie przeszkadza tranzystorom więc a żaden sposób, jedynie zbyt duza wartośćprądu moze je uszkodzić. Pomysł jest taki żeby zwiększyć wartość oporników na bramce o kilka/kilkanaście ohm, co wg mnie zmniejszyło by prąd...
    Drugim wariantem było by np. Dodanie jeszcze jednej pary tranzystorów... Tyle ze tu kończy się moja wiedza teoretyczna.

    Co więc zrobić z tym zasilaniem i czy rozwiązania które proponuje wg was są ok.

    Myślę że dosyć wyczerpująco opisałem ten problem i licze na waszą pomoc

    Pozdrawiam

    #2
    Z tego co widze to jest wzmacniacz holtona? popatrz na jego projekty www.aussieamplifiers.com na tych samych tranzystorach jest wersja 800W, wg mnie wystarczy że dołożysz jeszcze 2 pary w stopniu prądowym i powinno być ok.

    Skomentuj


      #3
      http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=3528

      Z posiadanym przez cibie transformatorem bez dokładania IRFP wzmacniacz może pracować z głośnikiem 8 Ohm i moc wyniesie 300 - 350 W

      Skomentuj


        #4
        Zapomniałem dopisać że wartości które podawałem są wartościami skutecznymi, mam na myśli moce... tak że wartości maksymalne będą bliskie maksymalnemu progowi mocy...

        Skomentuj


          #5
          Spokojnie mozesz dac te +-85V. Para tych tranzystorow mocy jest zdolna do ok 150W mocy wyjsciowej a wiec z 4pary maja ok 600W czego i tak przy tych +-85V w spoczynku nie osiagniesz na 4omach.

          Skomentuj


            #6
            mam zamiar tez zrobic ta koncowke mocy. Moje pytanie jest odwrotne do wczesniejszego. Czy jak zasile ten wzmacniacz napieciem +-30 volt mocy 100 wat czy bedzie wogole dzilal.
            (Wiem, oczywiscie ze debilny pomysl i nie musicie mowic mi ze to bezsens, tylko jak mozecie bezwzglednie odpowiedzcie mi ta pytanie)

            Skomentuj


              #7
              Przy +-30V wzmak powinien dzialac. Mozna zmniejszyc rezystory ustalajace prad diod zenera. Przy 100W mocy wystarczy jedna para tranzystorow wyjsciowych. Ten uklad ma jednak niska sprawnosc wiec z +-30V duzej mocy to ty nie osiagniesz.

              Skomentuj


                #8
                Sorka za off topic mam zamiar zrobic taki wzmacniacz ale wole na poczatku zapoznac sie z jego budowa. Prosiłbym o odpowiedzi na pare moich pytan.

                1) Do czego służą elementy na wejsciu (C2, R2, R1, C6) Domyslam sie ze jest to filtr dolnoprzepustowy (R2, C6) i gornoprzepustowy (C2, R1) 1 rzedu. Jesli tak to jak sie wylicza czestotliwosc graniczna dla obu filtrow i czy moge (w przypadku subwoofera) ustawic filtr dolnoprzepustowy na np 300hz.
                2) Do czego sluza kondensatory C13, C14 (tylko prosze łatwym jezykiem)
                3) Do czego sluza kondensatory C7, C4, C11

                Mile widzine jakies wzory. Z powodu slabej jakosci zdjecia podaje link http://www.elektroda.net/audio/mosfet400w.html

                Skomentuj


                  #9
                  1) tak to sa proste filtry wejsciowe. Ale nimi nie ustala sie czestotliwosci granicznych do suba.
                  2) To kondensatory petli sprzezenia zwrotnego, dzieki nim wzmocnienie dla napiecia stalego wynosi 1 a dla zmiennego 15k/470om.
                  3) to kondensatory kompensacji czestotliwosciowej ustalajace gorna czestotliwosc graniczna. Sa tak dobrane aby wzmacniacz sie nie wzbudzal.

                  Jak ty takie pytania zadajesz to moze wezmiesz sie za latwiejszy wzmacniacz.

                  Skomentuj


                    #10
                    Mam jeszcze jedno wazne pytanie:
                    Chce osiagnac moc 170Watt przy 8 ohmach. Używając transformator 300 VA 2x 44V co mi da po wyprostowaniu +-62.2V, zakladajac spadki na rezystorach emiterowych i spadki na trazystorach mocy bedzie to ok. +-52V. Wartość skuteczna napiecia w takim badz razie wyniesie 36.6 V. Kożystając ze wzoru P=U^2/R by sie zgadzalo. Jeśli sie myle niech ktos mnie poprawi. A i czy 2 pary irfp wystarcza by osiagnać tą moc? Czy filtracja w zasilaczu 20000 uF na strone wystarczy? i czy moge uzyc trafiksa 250VA (nie znam sprawności tego wzmacniacza wiec sie pytam)
                    Pozdro.

                    Skomentuj


                      #11
                      jak to jest ze tylu tu madrych matematykow a zaden nie potrafi przewidziec ze napiecie zasilania pod obciazeniem spadnie o ok 5-10V!? Do tego trzeba doliczyc napiecie nasycenia koncowki mocy typowo 5-10V ktoro jest w tym typie koncowki niestety dosc duze bo to prostacki uklad. Na oko mysle ze 120-140W uda ci sie osiagnac z takiego trafa. Do tego celu spokojnie wystarcza dwie pary tranzystorow mocy.

                      Skomentuj


                        #12
                        A jesli chodzi o zasilacz to czy napiecie rowne 63V nie wplynie negatywnie na kondensatory ktore max moga byc na 63V i czy 10000uF na strone wystarczy? (zakladajac ze moc wyjsciowa tego wzmacniacza to 160W)

                        Skomentuj


                          #13
                          Ja mam u siebie +-64V w spoczynku(kondy na 63V) i nic się nie grzeje chociaż jak kondenstory są kiepskie to nie radze dawać na styk, bo może się okazać że jak napięcie w sieci podskoczy to te pare tysięcy uF wyleci z hukiem

                          Skomentuj


                            #14
                            a 10000 uF starczy w zasilaczu na strone do wzmacniacza 160w?

                            Skomentuj


                              #15
                              starczy.

                              Skomentuj


                                #16
                                A jak widzicie ten wzmacniacz w samochodzie? Nie śmiejcie się ze mnie bo nie jestem dobrym elektronikiem ale chce się zabrać za tego HEXFETa. Planuje zrobić suba na dwóch głośnikach o mocy 180WRMS (4ohm) jeden. Jak widzice podłączenie tych przetworników ( mam na myśli szeregowo czy równolegle). Powie mi ktoś jak powinny wyglądać możliwe modyfikacje we wzmacniaczu a może ktoś mi spełni moje mażenie ;-) i mi da jakis schemacik z opisem jak zbudować przetwornice do tego wzmaka?

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Wykonanie w domowych warunkach przetwornicy samochodowej o mocy ponad 200W wymaga sporej wiedzy i doświadczenia oraz posiadania oscyloskopu i opornic dużej mocy (jako sztucznego obciążenia). Nawet posiadając sprawdzony schemat, jak zastosujesz np rdzeń o innej przenikalności magnetycznej to prawdopodobnie należy zmienić ilośc zwojów w trafo i wartości elementów w gasikach itd.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    a może ktoś da mi bardziej optymistyczną odpowiedź? Ja naprawde chce to zrobic! No chyba jest to do zrobienia w warunkach domowych...?

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Poczytaj sobie EDW chyba 9/04

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        EDW? tylko czego gdzie mam znaleść ten artykuł? Irek możesz mi dac jakiegoś linka?

                                        [ Dodano: 2005-05-04, 11:06 ]
                                        A co byście powiedzieli jak bym to zasilił normalnie czyli normalny zasilacz na 230V i zrobić dodatkowo przetwornice samochodowa z 12 na 230? Może będzie to łatwiejsze rozwiązanie ale napewno nie tańsze...

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X