Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

PC w samochodzie?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    Firma ktora produkuje takie zasilacze to MOREX http://morex.com.tw

    Skomentuj


      #22
      Beatliner, jeżeli to jest soft działający pod dosem, to niema preoblemu, jeszcze pilot do tego - normalnie zaczynasz mnie kusić

      Napisz proszę, jak w koncu rozwiązałeś kwestię zasilania (czy odpalałeś na "sucho" w domu?) Jak wygląda kwestia podłączenia takiego wyświetlacza LCD ??

      Skomentuj


        #23
        http://web.njit.edu/~cas1383/proj/my...r_pc/index.htm

        Skomentuj


          #24
          Jak gość władował 1600Mhz, kolorowy LCD i do tego przetwornica (w naszym przypadku 12-->230V) to się nie dziwię, że to chodzi. Nam chyba chodzi, żeby zastosować to co leży w szafie czyli najprawdopodobniej 486. Chociaż ja bym się pobawił, wrzucił bym tam jakiegoś 200Mhz, tylko pozostaje zasilanie i obraz. Można podłączyć matrycę z laptopa, ale kto to schowa w aucie, trzeba coś mniejszego - raz że ciężko dostać 2 że kłopot ze sterownikami.

          Skomentuj


            #25
            Najwiekszy problem to zailanie takiego PC-ta. Napiszę Wam zasade działania takeigo zasilacza:

            Zasadę działania zasilaczy impulsowych możemy sprowadzić do kilku głównych etapów. Na początku zasilacz pobiera prąd przemienny o napięciu ~230V z sieci energetycznej i prostuje go używając mostka Graetza (mostek wysokiego napięcia i niskiego prądu), oraz kondensatorów, następnie prąd jest oczyszczany z szumów prądu przemiennego. Obecnie w większości zasilaczy, kolejnym etapem jest korekcja współczynnika mocy (układ aktywnego, lub pasywnego PFC, którym zajmiemy się później). Zaraz za nim mamy parę dużych kondensatorów, które mają za zadanie wygładzić napięcie zanim zostanie zmodulowane przez tranzystor polowy (zazwyczaj MOSFET).
            Półprzewodnikowy tranzystor MOSFET jest połączony szeregowo do uzwojenia pierwotnego transformatora i służy jako przełącznik stanów logicznych. Prąd pojawiający się po drugiej stronie transformatora jest prostowany na całej długości fali i rekonstruowany w prąd stały o odpowiednim napięciu. Sprzężenie zwrotne (Vo, Io, itd.) może być przesłane z powrotem na stronę pierwotną aby służyć jako wejście dla obwodu PWM. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu układ PWM dostosowuje czas trwania stanu wysokiego t(wł) tak, aby zachować odpowiednią wartość napięcia.
            Załóżmy, ze nasz zasilacz impulsowy dostarcza napięcie +12V zasilając 6A obciążenie. Teraz gdy nagle zapotrzebowanie obciążenia na prąd wzrośnie do 8A, napięcie automatycznie zmaleje do około +10.67V. W ułamku sekundy sprzężenie zwrotne przesyłane do obwodu PWM odnotuje spadek napięcia i włącza MOSFET na dłuższy okres czasu t (wł). Dzięki temu układ może przekazać więcej mocy i przywrócić wartość napięcia do wartości +12V.

            Oczywiście można pominąć taki zasilacz i zbudować coś prostrzego KONIECZNIE stabilizowanego. Ale tym samym ryzykujemy sfajczenie naszeego PC-ta... Powiem tak. To wyzwanie dla na prawde dobrych elektronikow...

            Skomentuj


              #26
              Dlaczego sfajczenie. Niskie napięcie go nie zabije tylko "zmusi" do niepoprawnej pracy.

              Skomentuj


                #27
                Ludzie, czy nie prosciej kupić starego UPS-a z padniętym akumulatorem ( ok 30,- zł ) i podłączyć go do instalacji w samochodzie ?

                Skomentuj


                  #28
                  Moim zdaniem jednak byloby najlepiej kupic przetwornice DC/AC. Fakt kosztuje troszke ale za to uzyskujemu napiecie 230VAC o mocy nawet do 1500W. Do tego podlaczamy zwyklego PC-ta i gra gitara

                  Skomentuj


                    #29
                    No tak, ale podnosić napięcie do 230V a potem z powrotem je zniżać do 12 to bezsens i niepotrzebne straty - a w samochodzie nie ma miejsca na takie straty!! Lepiej już ten zasilacz na 12V o którym pisał kolega wyżej, a tak całkiem to kupić starego laptopa za 200zł i po sprawie.

                    Skomentuj


                      #30
                      Stare laptopy za 200 zł nie mają karty dzwiękowej lub mają ją fatalnej jakości podobnie ma się z CD-romem nie ma go lub jest fatalny. Na przetwornicy ze starego UPS-a + zasilaczu AT nie powinno się wydzielić więcej niż 20W ( przy zasilaniu komputera z Pentium 133 pobierającego ok 40-50W

                      Skomentuj


                        #31
                        Moim zdaniem pomysł z UPS-em jest najlepszy. Może nie najtańszy, ale napewno bedzie działało.
                        Pozdro.

                        Skomentuj


                          #32
                          Co do zasilania kompa z przetwornicy DC/AC to koszt wykonania takiego urzadzenia nie jest wysoki. otoz najdrozszym elementem jest tutaj trafo takie zwykle sieciowe 2x9..12VAC o wymaganej mocy. reszta to jakis sterwonik chocby na CD4047 (albo 6 nie pamietem dokladnie), kilka elementcikow zewnetrznych i dwa klucze byz11 lub irfz44. Po stronie wtorenj nie ma ani prostownika ani filtra wiec odpada wydatek na nie. Mzna dac jakies zabezpieczenie przed nadmiernym rozladowaniem aku na 2 tranzystorkach z wykonaniem na przekazniku. Pokusisc sie nawet o prosta stabilizacje napiecia...

                          Pozdr

                          Skomentuj


                            #33
                            Pomijając ujemne napięcia nie prościej zrobić stabilizacje 12V na LM317 i do tego wspomóc go jakimś mocnym tranzystorem. Poniżej pewnego progu nie będzie stabilizować, ale reszta powinna działać.
                            Podobnie zrobić z linią 5V.
                            Pozdro.

                            Skomentuj


                              #34
                              Dlaczego wszyscy czepaiają sie tego 12 V?
                              Zadajcie sobie najpierw pytanie co jest nim zasilane a odpowiedz co z nim zrobic będzie prostsza.
                              5V niestety trzeba stabilizować i tutaj niestety szacuje pra na około 5A.
                              12V zasila tylko cewki silnika krokowego twardego dysku.
                              Dlaczego Beatliner nie chce podłączyć do swojej płyty tylko 5V?
                              Sam zobaczysz co będzie działać a co nie.
                              Wg mnie uzycie 7812 jest najlepsze. nawet jesli miałby w efekcie produkowac napiecie pinizej 12V to i tak wystarczy to do poprawnej pracy wentylatora i silników w napędach.
                              Choć sam wentyl mozna zasilać bezpośrednio z "samochodowego" 12V.
                              Pozdrawiam

                              Skomentuj

                              Czaruję...
                              X