Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Symasym by DRuMah

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #61
    Wielkie dzięki. Nie wiem jak to sie stało ze pomimo kilkukrotnego sprawdzania nie widziałem tak rażącego błędu :oops: Najważniejsze jest ze działa na razie tylko jedne kanał bo drugiego już nie chcę lutować w niedziele :wink:
    dulin7 ja tez nie szalałem kupiłem najzwyklejsze elementy węglowe rezystory, ceramiczne kondensatory na wejściu jest najzwyklejszy foliowy 1uF i jestem z dźwięku zadowolony :grin: Mam zamiar niedługo składać jeszcze jedna parę i tam może zaszaleje i kupie lepsze elementy aby sprawdzić jaki dźwięk będzie na nich.
    Mam jeszcze pytanie ile powinien wynosić prąd spoczynkowy mierzony w miejscu bezpiecznika bo na rezystorach 0,22 powinno być 11mV ja mam 0,33 wiec powinno być 16mV a chciał bym to jeszcze sprawdzić w "pewniejszym miejscu" i ewentualnie skorygować.
    Pozdro

    Skomentuj


      #62
      Z tego co mi sie wydaje to prad spoczynkowy podaje sie w mA a mierzy sie to miernikiem wpietym w szereg z szyna zasilania i dla symka jest podane ze ma byc 55mA i w tedy przy rezystorach 0,22om ma byc na wyjsciu napiecie ok 12mV.
      A i jeszcze tak sie zapytam czemu dalez opory 0,33om?? moze ktos by mi wytlumaczyl za co one w ogole odpowiadaja bo wiem ze wyrownuja sinusoide czy cos takiego ale to nie do konca zaspokaja moja zadze wiedzy :mrgreen:
      Pozdrawiam!!!

      Skomentuj


        #63
        tzn tak oryginalnie są rezystory emiterowe przy tranzystorach mocy po 0,22 ohma służą one "wyrównaniu nie doskonalosci produkcyjnych" tranzystorów i bodajze kompensacji temperaturowej ale ze w KALISZU w obu dwóch sklepach nie mieli na stanie rezystorów 0.22 to wziąłem 0.33 . NA audiostereo podwaja pomiar prądu spoczynkowego metoda pośrednią czyli przez pomiar spadku napięcia na rezystorach emiterowych i w oryginale wynosi ono ~11-12mV co odpowiada okolo 55mA prądu spoczynkowego, ale ze ja mam rezystory po 0,33 to spadek powinien wynosić około 16,5-17mA czyli tez około 55mA :wink: Pomiar w miejscu bezpiecznika jest zawsze troszkę pewniejszy na rezystorze przynajmniej ja tak nie lubię robić :wink:

        Skomentuj


          #64
          Aha to dzieki za wytlumaczenie. ja jednak preferuje bardziej wpiac sobie w szereg miliamperomierz a napiecie na wyjsciu to tak sobie mierze sprawdzajaco :grin:
          Pozdrawiam!!!

          Skomentuj


            #65
            Tak nie zmierzysz prądu spoczynkowego. Wpinajac miernik na wyjściu zamiast głośnika zmierzysz napięcie stałe jakie tam masz. Pojawienie sie takiego napięcia jest efektem nie sparowaniem bądź mało dokładnym sparowaniem tranzystorów i niektórych rezystorów z bardziej newralgicznych miejsc (jeżeli nie paruje sie tranzystorów końcowych i sterujących to powinno sie parować chociaż te małe a już na pewno i najdokładniej wzmacniacz różnicowy rezystory zostawmy audiofilom :mrgreen: ). Ni muszę chyba pisać dlaczego napięcie stałe jest niepożądane na wyjściu wzmacniacza :wink: U mnie w jednym kanale jest około 10mV DC na wyjściu czyli jest nie najgorzej a nie parowałem kompletnie nic :grin:.
            Już tak przy okazji dodam ze pomiar prądu spoczynkowego w miejscu bezpiecznika tez jest obarczony pewnym błędem ponieważ część prądu jaka płynie w tym miejscu rozpływa sie rowniez na wszystkie elementy sterujące dlatego prąd mierzony w tym miejscu będzie sie różnic od prądu mierzonego na rezystorze emiterowym w jednym układzie mniej w drugim więcej wszystko zależy od stopnia "skomplikowania"/rozbudowania układów wejściowych.
            Jeżeli coś gdzieś źle napisałem proszę o poprawienie mnie

            Skomentuj


              #66
              Ale ja to wiem ze jak wepne miernik zamiast glosnika to mam pomiar nap stalego.
              Napisalem przeciez ze wpinam w szereg z szyna zasilania miliamperomierz i tak ustawiam prad spoczynkowy. Radze czytac dokladniej posty :razz:
              A co do tego bledu w mierzeniu pradu na bezpieczniku a napiecia i wylizenia pradu na rezystorzeto sobie zobacze jaka jest roznica bo mam koncowke na tranzystorach na stanie to w chwili wolnego cazsu zobacze.
              Pozdrawiam!!!

              [ Dodano: 2007-07-10, 22:57 ]
              A wiec racja z tym ustawianiem pradu spoczynku dokladniejszy jest Twoj sposob.
              Podlaczylem dzisiaj wzmaka i roznica to jakies 20-30mA. a wiec sporo chyba.
              Poczytalem tez troche i ta metoda jest uwazana ogolnie za bardziej dokladna ze wzgkedu wlasnie na zasilanie stopni wstepnych. Czas sie przesiasc na mierzenie pradu poprzez mierzenie spadku napiecia na rezystorze emiterowym. eh i znowu sie czegos nauczylem :mrgreen:
              Pozdrawiam!!!

              Skomentuj

              Czaruję...
              X