• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Waveguide

Chodzi mi oto że będę projektował waveguide do konkretnego głośnika i chciałem Was zapytać do którego chcielibyście mieć falowód.

Na pewno opracuję waveguide do Seas 27TB(F)C/G bo taki posiadam.
 
Jakas praca na zaliczenie? Czy z ciekawosci?
I najwazniejsze pytanie - co chcesz tym uzyskac?
Bo z tego co kojaze to mozna "modelowac" ch-ke
 
Jakas praca na zaliczenie? Czy z ciekawosci?

Raczej chęć wejścia na wyższy stopień wtajemniczenia elektroakustycznego hobby.

Narzędzie do modelowania tubek jest ogólnie dostępne
http://www.randteam.de/AxiDriver/Index.html
http://www.randteam.de/VACS/Index.html

I najwazniejsze pytanie - co chcesz tym uzyskac?
Bo z tego co kojaze to mozna "modelowac" ch-ke

Dzięki falowodowi można uzyskać:
zalety
+ niższy podział w zwrotnicy
+ mniejsze zniekształcenia nieliniowe
+ bardziej podobne charakterystyki kierunkowe tweetera do midwoofera
+ cofnięcie wysokotonowca do tyłu co daje lepsze wyrównanie czasowe głośników
wady
- większa odległość między głośnikami
 
Ostatnia edycja:
Zaleta to wlasnie lepsze zgranie fazowe, mniejsze znieksztalcenia i bardziej kierunkowy dzwiek ( to akurat nie dla kazdego moze byc zaleta ). Moze sie okazac rowniez, ze zwrotnica bedzie duzo prostsza niz do samego tweetera bez WG.
 
+ bardziej podobne charakterystyki kierunkowe tweetera do midwoofera
+ cofnięcie wysokotonowca do tyłu co daje lepsze wyrównanie czasowe głośników
wady
- większa odległość między głośnikami
czyli wychodzi na to ze trzeba dobierac do pary glosnikow a nie do samego tweetera?
 
czyli wychodzi na to ze trzeba dobierac do pary glosnikow a nie do samego tweetera?


Figure-1.-Typical-off-axis-response-of-a-two-way-loudspeaker1.png








Figure-2.-Off-axis-response-of-a-two-way-loudspeaker-with-controlled-directivity.png


- - - - - aktualizacja - - - - -

http://seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=214&Itemid=204

http://seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=184&Itemid=179


h1plt4wra2rcgxlwmx4c_1398963431.jpg
 
Porobiłem symulacje i wyszło mi że bardzo ważne jest zgranie czasowe głośników. Projektując falowód warto uwzględnić położenie centrum akustycznego współpracującego z tweeterem midwoofer'a. Najlepiej pomierzyć oba głośniki w testowej obudowie i na tej podstawie przyjąć odpowiednią głębokość falowodu.
 
SBAcoustics podaje wartości offsetu dla swoich głośników

http://www.sbacoustics.com/index.php/download_file/-/view/457/


Tak sobie teraz myślę że większość amatorów DIY zbyt mało uwagi poświęca na odpowiednie dobranie wymiarów przedniej ścianki i umiejscowienia na niej głośników. Zazwyczaj niestety jest na opak, robi się przypadkową obudowę a potem walczy się ze zwrotnicą.
 
Ostatnia edycja:
Nie wiem jak wygląda nazewnictwo w angielskim, ale falowody to elementy mechaniczne (stalowe rurska o precyzyjnych przekrojach, chyba pokryte wewnątrz innym materiałem przewodnikowym) wykorzystywane w technice B.W.CZ i nie mają nic wspólnego z akustyką klasyczną gdzie panują drgania mechaniczne... więc proponuje zaprzestać nazywania tuby, falowodem, bo jest to mylące.
Teraz chyba zapomniano, albo po prostu nie wspomniano o pierwszej i najważniejszej właściwości tub i jednocześnie głownej przyczyny ich stosowania - dopasowanie impedancji żródła do impedancji medium/otoczenia/powietrza.

Dzięki falowodowi można uzyskać:
zalety
+ niższy podział w zwrotnicy
nie jest to bezpośredni efekt dodania tuby, ale myślę, że można to tak rozważyć.
+ mniejsze zniekształcenia nieliniowe
tu się nie zgodzę, gdyż dodanie tuby jako elementu akustycznego nie wpływa na źródło tylko na falę promieniowaną przez nie. Wręcz zbudowanie słabej tuby, podatnej na drgania spowoduje dodanie jej rezonansów własnych i może powiększyć zniekształcenia.
+ bardziej podobne charakterystyki kierunkowe tweetera do midwoofera
taaak, drugą najważniejszą cechą stosowania tub jest możliwość dowolnego kształtowania charakterystyki kierunkowosci czyli zysku i współczynnika kierunkowości. To czy będą podobne zależy jak dobrze zaprojektujesz tubę i stawiam, że nie będzie to proste, szczególnie, że tuby działają w pewnym zakresie częstotliwości.

- - - - - aktualizacja - - - - -

zbyt mało uwagi poświęca na odpowiednie dobranie wymiarów przedniej ścianki i umiejscowienia na niej głośników.
e :) każdy zna bafflestep i związane z tym określeniem dyfrakcje i interferencje fal.
 
Powrót
Góra