Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Speaker Workshop cz. IV

Collapse
X
Collapse
 •  

 • Speaker Workshop cz. IV

  Kolejna część artykułu o SW będzie o pomiarach związanych z elektroniką a dokładniej o ściąganiu charakterystyk przetwarzania naszych wzmacniaczy, przedwzmacniaczy, filtrów, korektorów - elementów aktywnych.

  Zaczniemy od przygotowania SW, a więc tak:

  W zakładce options->preferences klikamy zakładkę acoustic i ustawiamy reference na none


  Pomiar z włączonym kanałem referencyjnym jest lepszy ponieważ SW porównuje sygnał lewego kanału który przechodzi przez wzmacniacz->głośnik->mikrofon->JIGa, z kanałem prawym gdzie sygnał wędruje tylko przez JIGa, a ma to na celu zredukowanie niepożądanych rzeczy z karty muzycznej. Ale wyłączenie tego kanału katastrofalnie nie pogarsza naszego pomiaru.

  Teraz ustawiamy JIGa w tryb FREQ MEAS 0dB

  Podłączając nasze aktywne elementy elektroniczne musimy pamiętać aby sygnał wchodzący do karty muzycznej nie był za duży. Poziomy nagrywania i odtwarzania zostawiamy takie jak były, jedynie ustawiamy nasze elementy aktywne na wzmocnienie równe 1 (sygnał na wejściu = sygnałowi na wyjściu), aby były przezroczyste dla SW. We wzmacniaczach najlepiej dać na wyjście dzielnik napięcia zrobiony z rezystorów i podregulować potencjometrem od głośności, a w filtrach i przedwzmacniaczach ustawiamy odpowiednio poziom głośności ale już bez dzielnika. Z tak przygotowanym zestawem możemy przejść do działania.

  Pomiar karty muzycznej naszego komputera:

  Podłączamy nasz sygnał wyjściowy z karty muzycznej out L do wejścia J4 zamiast mikrofonu. Dajemy Resource->New->Driver i postępujemy tak jak byśmy mierzyli głośnik.

  Robimy pomiar NearField i OnAxis. Łączymy pomiary i wychodzi wykresik:


  wykres jest przykładowy i przedstawia charakterystykę karty SB 128. Powyżej 2kHz są drobne zachwiania w obrębie 3dB i powyżej 16kHz ostry spadek. Świadczy to o nienajlepszej karcie, ale znając ten wykres możemy wprowadzać korekcję w dalszych pomiarach.

  Pomiar filtra dolno-przepustowego:

  Nasz sygnał out L podłączamy do wejścia filtra, a wyjście filtra pod J4. Ustawiamy interesujące nas odcięcie i mierzymy NearField.


  wykres przedstawia charakterystykę kitu NE125. Linia czarna i zielona była robiona przed modyfikacją wejścia filtru. Dokładnie widać jak dwa skrajne położenia odcięcia filtra.

  Linia niebieska i czerwona byłą robiona po modyfikacji wejścia modyfikacja polegała na zmianie kondensatora wejściowego na mniejszy co miało spowodować przesunięcie o kilkanaście Hz lewego zbocza charakterystyki. Oczywiście spowodowało to także osłabienie sygnału. Bardzo dobrze widać że producent grubo się machnął z podaniem częstotliwości odcięcia. Kto zna ten kit będzie wiedział :P. No ale nie rozczulajmy się już nad tym.

  Pomiar preampa do mikrofonu:

  Podłączenie takie samo jak przy filtrze.


  Co tu dużo pisać. Do 20Hz nie za ciekawie, później liniowo do samego końca dla czego piszę liniowo, od 2kHz to jest idealnie to samo co reprezentuje sobą karta muzyczna a więc preamp musi być liniowy do samego końca J .

  W podsumowaniu podam, że dużo ogranicza nas sama karta muzyczna górną granicą przetwarzania. Nie podawałem charakterystyki wzmacniacza z tego względu, że pomiar skończył by się przy tych 20kHz, a to co jest wcześniej zazwyczaj jest liniowe od 20Hz także nic nadzwyczajnego. Na razie tyle.

  GRZESIO (2005)
   Pisanie komentarzy jest wyłączone.

  Kategorie

  Collapse

  Ostatnie Artykuły

  Collapse

  Czaruję...
  X