Zamieszczone przez _NATAN_5064
Zobacz posta
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Materiał na obudowę - zestawy materiałów i testy tłumienia.
Collapse
X
-
Płyta stolarska na obudowę to nie jest dobry materiał - za małe tłumienie drgań. Dobra gruba sklejka liściasta - ale raczej nie bukowa - (dwie sklejone) + ewentualnie doklejony MDF na front ze względu na łatwą obróbkę. Można również eksperymentować z płytą typu kanapka: sklejka + np. mikroguma lub korek + sklejka - różne moduły sprężystości o różne prędkości rozchodzenia dźwięku sprzyjają wytłumieniu drgań. Ja taką kanapkę zastosowałem w podstawie.
- 1 lubię
Skomentuj
-
Publikacja z 1977 roku, szacownej instytucji - BBC, wyniki badań i poszukiwań inżynierów BBC najbardziej optymalnego materiału na obudowy monitorów studyjnych:
http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/reports/1977-03.pdf
Skomentuj
-
-
Materiał dostosowuje się do projektu, możliwości jakimi się dysponuje (możliwości obróbki i finansowe). Ja się nie znam na meblach z płyty i laminacie. Nie wiem czy laminat da się jakoś ładnie wykończyć (pomalować, okleić)? Na pewno akustycznie jest dość słaby. Odbija dźwięk, nie pochłania, nie rozprasza drgań... Z mdf, robiłem dwa projekty i o ile do obróbki jest to łatwe, to trzeba stosować jakieś specjalne gniazda, by dało się kilka razy przykręcić i odkręcić głośnik. Mój mdf to był zwykły słabo sklejony ze sobą papier. Pomalować to można tylko jakimiś specjalnymi, drogimi dwuskładnikowymi lakierami i raczej nie jest to amatorsko łatwe i tanie. Najlepiej wspominam klejonkę drewnianą (tylko cena zabija) i sklejkę (u nas nie da się kupić ładnej sklejki w małych ilościach, bo nie ma rynku na luksusowe wyroby ze sklejki. fabryki mebli robią ładną, ale tylko na swoje potrzeby, a fabryki sklejki zrobią na zamówienie, ale trzeba zamówić 2m3). Paździerza i tego typu płyt się brzydzę
Jesteś stolarzem, to wiesz co jest dobre, gdzie to kupić i co ile kosztuje.
Ja za każdym razem musiałem zamawiać wycięcie i żaden stolarz nie zrobił mi z materiału pierwsza klasa a tylko dwóch zrobiło porządnie. Ostatnio zapłaciłem za formatki z dobrej sklejki a dostałem z ukraińskiej (były na niej jakiejś pieczątki cyrylicą) rozwarstwiającej się podczas obróbki. Brakowało tyle materiału w warstwach, że zrobiłem chyba z 60 zastrzyków ze szpachlówki by zatkać dziury na wylot. Stolarz zarobił dodatkowo 4 stówy a ja miałem 5 razy więcej pracy. Niestety u nas większość ludzi, to mistrzowie jednego zlecenia. Wziąć kasę, oszukać i spierdolić. Nowych klientów nigdy nie zabraknie.
Skomentuj
-
Czyli dobre przypuszczenia miałem co do laminatu na MDF. (Zresztą Wojtek nasz pracownik mnie zjechał jak taki MDF chciałem dać z laminatem)
Sklejki różna jest i w kilku klasach, niestety fabryki w Białorusi i Ukrainie robią dobre materiały no ale dostępność teraz słaba. Oczywiście syf też mają wszystko kwestią kasy.
Skomentuj
-
Jesli masz na mysli MDF, ktory jest oklejony po po obu stronach bialym laminatem, to jest to swietny material na kolumny, ktore sa przewidziane do lakierowania oraz skladania z formatek cietych pod katem 45 stopni. Gorzej z fornirowaniem, bo albo trzeba zdzierac laminac, albo kleic na klej kontaktowy.
Skomentuj
-
MDF możesz dostać obustronnie surowy, jednostronnie laminowany i dwustronnie laminowany i to w większości grubości.
Z punktu widzenia stolarskiego to strona surowa powinna być zabezpieczona lakierowaniem. (Chodzi o gięcie się nie jednorodnego materiału)
Tak samo MDF surowy obustronnie jeśli ma być fornirowany powinien być fornirowany obustronnie bo taki zabieg tworzy swego rodzaju sklejką która nie ma tendencji do gięcia (mówię tu o klejeniu w prasie przed cięciem i składaniem kolumn czy mebla)
Do wnętrza kolumny raczej MDF laminowany się nie nadaje chyba że i tak w całości go wykleisz okładziną dźwiękochłonną... Czy może uważasz że zostawienie w kolumnie nie oklejonego laminatu może w czymś pomóc?
Kleje kontaktowe są raczej słabymi klejami nie odpornymi na zmiany temperatur i potrafią puścić lub zwyczajnie zapracować przez co fornir może popękać czy się "rozeschnąć". Chronić się można przed tym zjawiskiem klejąc np. dwa forniry do siebie klejem białym i na koniec do elementu kontaktowym. Generalnie wszędzie gdzie to możliwe powinno się stosować fornirowane elementy już na etapie cięcia a tylko części których nie uda się włożyć do prasy kleić kontaktem lub poliuretanem. Oczywiście taka kolejność prac stwarza problemy gdy chcemy by np. słoje przechodziły między elementami no ale coś za coś.
- 1 lubię
Skomentuj
Skomentuj