Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

STX FX-300 o wyglądzie Sonus Faber Amati

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    STX FX-300 o wyglądzie Sonus Faber Amati

    Napisze po kolei na spokojnie co już mam zrobione i co jeszcze do zrobienia i jak.

    Podobają mi się kolumny Amati z dwoch powodów po pierwsze sposób ich wykonania a konkretnie kształt ścian pozwalają na uzyskacie ciekawych właściwości akustycznych. Otrzymujemy też całkiem ciekawy wygląd.

    Niestety wiele kolumn DIY tego typu imitują tylko w części sposób w jaki są wykonane kolumny a praktycznie nie widziałem żadnego projektu wykonanego w sposób identyczny jak te omawiane.
    • Po pierwsze wszyscy praktycznie robią obudowy z płyt Które często sa potem tylko fornirowane a nie okładane prawdziwym gietym drewnem co nie pozwala dokońca uzyskać dokładnie takiego samego wyglądu jak i podfrezowań a także ma toteż wpływ w pewnej mierze na charakterystykę właściwości akustycznych obudowy. Co prawda ja włoskim orzechem nie bede okładał swoich egzemplarzy a będę giął iglak (tak da się na tak małym promieniu iglaste drzewo też wyginać) także oczywiste iż moje kolumny będą odbiegały od orygonałów dużo już chociażby z tego powodu w brzmieniu (pomijając już temat przetworników jak i zwrotnic)
    • Po drugie często są one owalne tylko po zewnątrz a wewnątrz mamy różne kombinacje trapezów prostokątow etc na ktore okłada się płyte lub płyte i fronir a wypełnia pianką. Według mnie pianka to zły pomysł wypełnienie powinno być pełne neutralne dla dziweku a nie puszyste coś takiego może powodować podbicia np różnych częstotliwości etc.
    Zatem założenie jest takie aby wykonać je techniką i na sposób dokładnie taki jak oryginały jest to dość trudne ale nie aż tak jakby się to wydawało po zgłębieniu tematu.



    Kroki:
    1. Wycięcie na frezarce poziomych kształtów na ktorych będziemy giąć płytę tak jak jest to w orygnale (samo drewno ze względu na swoje właściwości akustyczne na kolumny się nie nadaje a już na pewno nie do tych przetworników które zastosuję)
    2. Stworzenie orzebrowania które utrzyma nam poziome kształtki w odpowiednich miejscach jak i pozwoli na otrzymanie dodaktowych punktów przyłożenia dla giętej płyty.
    3. Gięcie płyt HDF 3mm sztuka wybór na tę płytę padł dla tego iż jest ona jeszcze dużo gęstrza i twardsza od mdfki zapewni to konstrukcji lepsze właściwości akustyczne jak i lepszą sztywną przy zachowaniu łącznie "tylko" 12mm dla 4 warstw płyty w przypadku innych materiałów nawet mdf ten sam efekt byłby przy ok 30% większej grubości.



    4. Okładanie kolumn drewnem już wcześniej pogiętym w prasie z formą. Zastosuje tę technikę http://www.youtube.com/watch?v=nwTFw8Ol2o4


      1.14p4.jpg
    5. Szlifowanie i gładzenie wszystkiego przygodowanie pod malowanie
    6. Środek smarujemy masą bitłumiczną
    7. Dzięki urzebrowaniu piankę wytłumiającą zamocuję ok 1cm od ścian a nie bezpośrednio na nich.
    8. Robimy front
    9. Robimy dokładany frezowany tył taki jak w oryginale
    10. Zastanawiam się jeszcze czy wykonać zwrotnice samemu z lepszych elementów niż są zastosowane w oryginale czy kupić gotowe? Proszę o radę w tym temacie.
    11. Całość stroimy między innymi dodając bądź ujmując wypełnienia w postaci piasku w worku i robiąc pomiary odpowiednim sprzętem (mikrofon + pc + soft) jak i pokombinujemy też z innymi długościami i srednicami BR aczkolwiek skłaniam sie ku oryginału
    12. Po uzyskaniu zadowalających efektów mieszamy piasek z żywicą i wylewamy go na dnie kolumny ale tak aby po zastygnięciu uzyskać skośna ścianę (tak jest w Amati w FX-Jest luźny piasek przykryty ukośna przegrodą z płyty.
    13. Całość lakierujemy na lustro a tam gdzie jest czarny dajemy czarny oczywiscie pod bezbarwny według tego projektu zrobiłem sobie test na mebelku i wychodzi bajeczka http://diyaudio.pl/content.php/87-Lakierowanie-kolumn
    Oczywiście zachowuję objętości komór oryginalne jak w FX'ach z takim samym wykonaniem jak nie lepszym.

    Last edited by shazzy; 14.12.2011, 12:16. Powód: Link add

    #2
    Poniżej fotki w jaki sposób licze objętości sobie dla komór:


    Diy-FX-300-schemat%20ideowy%20obudowy.jpgelipsa.JPG
    8.jpg7.jpg5.JPG

    Jako, że jestem bardzo zadowolony póki co z efektów w trakcie zacząłem się zastanawiać czy aby nie zmienić konstrukcji na inne przetworniki i zastosować inne zwrotnice ale to był głupi pomysł, który już mi na szczęście minął.

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez shazzy Zobacz posta
      Według mnie pianka to zły pomysł wypełnienie powinno być pełne neutralne dla dziweku a nie puszyste coś takiego może powodować podbicia np różnych częstotliwości etc.
      kazdy material ma swoje wlasciwosci i czestotliwosc rezonansowa(podbicie) wiec kazdy tak czy inaczej wplywa na to co slyszymy

      obudowy godne poswiecenia im chwili dluzej!

      Skomentuj


        #4
        Dziś będę giął deski na jedną stronę całą jutro oklejanie fajnie, że podpatrzyłem iż zamiast studzić w prasie np 2 sztuki zgiętego drewna spokojnie można je wyjąć i pozwolić stygnąć zgięte wciśnięte między dwa punkty już tylko. Dzięki temu możemy hurtowo zgiąć dużą ilość desek zamiast dwóch dziennie
        Po zgnieceniu w formie pod konkretny kształt wciskając je potem do stygnięcią uzywając juz tylko dwóch punktów przyjmuja kształt nadany przez formę po dniu schnięcia zachowują ten kształt bez tendencji do wracania.

        Co ważne uwagi mógłbym giąć deski na klej do obudów bezpośrednio jak płyty ale działała by wtedy siła rozprężna ponieważ nie zgniecione drewno w formie dążyło by do wyprostowania się mogło by to skutkować peknieciami np lakieru dlatego dodatkowa zabawa z prasowaniem i gięciem tak na wszelki wypadek aczkolwiek jest pokusa aby zrobić to na skróty eheh

        Skomentuj


          #5
          Hej. Widzę, że robisz tą samą metodą co ja swoje. Hdf 3mm dość dobrze nadaje się do gięcia. Ile ja się namęczyłem ze swoimi ale udało się. No i oczywiście wewnątrz żadnych trapezów czy prostokątów :) Powodzenia w gięciu.

          Skomentuj


            #6
            HDF'k jak widać na foto gnie się pięknie ten etap mam za sobą teraz gięcie drewna samego http://diyaudio.pl/attachment.php?at...7&d=1323862992
            Dzięki masz linka pod ręką do swojego projektu gdzieś? Chętnie podpatrzę może coś zaporzyczę jeśli trzeba będzie. Zobaczymy jak wyjdzię całość wstępne testy bardziej niż zadowalające

            Skomentuj


              #7
              Daję linki do frontowych i do centralnego - to tylnych nie umieściłem jeszcze zdjęć. Oczywiście ja oklejam fornirem.

              1. http://diyaudio.pl/showthread.php/18...can-speak-vifa
              2. http://diyaudio.pl/showthread.php/18767-W-samym-centrum

              Skomentuj


                #8
                Podziwiam, ze chce Ci sie robic takie paczki :)

                Skomentuj


                  #9
                  No niezły jest. I to gięcie drewna .... jak bym miał czas i warunki też bym spróbował. Musi wyjść fajnie.

                  Skomentuj


                    #10
                    Zamieszczone przez shazzy Zobacz posta
                    Po zgnieceniu w formie pod konkretny kształt wciskając je potem do stygnięcią uzywając juz tylko dwóch punktów przyjmuja kształt nadany przez formę po dniu schnięcia zachowują ten kształt bez tendencji do wracania.
                    życzę Ci aby nie miały tej tendencji, aczkolwiek i tak uważam że to nie zbyt dobry pomysł...
                    Ja bym się w to nie bawił choćby dlatego że to tylko stx`y (jak to mawiają - przerost formy nad treścią; ale to tylko ja tak uważam )

                    Mimo tego co napisałem to i tak Ci kibicuje, jestem ogromnie ciekaw co z tego wyjdzie :)

                    Jakiej grubości te deski ? modrzew :) ?
                    Ile kosztował Cie m2 hdf 3mm ?

                    Skomentuj


                      #11
                      ir0nhide
                      Wielkie dzięki za troskę ale metody wszystkie których używam testowałem zanim zacząłem budować te kolumny. Deska która zgiąłem tą metodą utrzymuje już drugi miesiąc kształt po wyjęciu z formy na drugi dzień
                      drewno rozpręża się lekko ale dalej zachowuje już kształt na stałe. Ważne aby woda całkiem odparowała zanim się je wyjmie z formy i ważne aby dobrać doświadczalnie większy kąt zgięcia tak aby po rozprężeniu uzyskać dopiero kąt który nas interesuje. Zabawę z kolumnami tymi zacząłem właśnie od zrobienia formy i przetestowania tej metody teoretycznie tylko liściaste drzewo nadaje się do gięcia w praktyce iglak bezsęczny
                      z Castoramy świetnie się do tego nadaje deski 1cm na 4cm mają wymiar
                      To było dla mnie istotne aby od początku do końca poprowadzić projekt bez zmian i bez niespodzianek aby w trakcie budowy nic nie zmieniać planów.
                      Głównie dlatego że front jak w oryginalne robię wpuszczany w środek czyli hdf zeszlifowuje do równa a wystawać będą deski w które wpuszczę fronty.
                      Gdyby ta metoda nie wypaliła z gięciem i musiałbym fornirować zeszlifowane boki fronty już nie były by wpuszczane do środka a nakładane co by znacznie odbiegło od tematu widziałem takie kolumny jedne nie podobało mi się to.
                      Zatem bez obaw to co wydawało się najbardziej czasochłonne i najtrudniejsze okazało się na początku już najszybsze do zrobienia i najpewniejsze. W jeden dzień po pracy na spokojnie po obiadku 30 minut zgięcie desek i na dzień do schnięcia i tyle.
                      Najgorsze było gięcie hdf ponieważ były to duże powierzchnie jak i długie odcinki.

                      Może to tylko STX ale mi wystarczą takie kolumny. Źle, że będą ładnie wyglądać?
                      Owszem czasu to trochę zabrało ale koszty w porównaniu do zwykłych pudeł nie są wcale dużo większe.
                      Powiedziałbym, że cena dokładnie taka sama wręcz bo przecież objętość pozostaje taka sama jak
                      by to były kwadratowe pudła. Dochodzi jedynie cena desek ale tez nie do końca bo przez to ze dojdzie 1cm warstwy desek to jest o 5mm cieńsza warstwa hdf niż w tradycyjnej obudowie zatem tu dochodzi tam odchodzi łącznie poświęciłem póki co:

                      1 dzień na zrobienie kształtek
                      1 dzień na zrobienie szkieletów obu
                      Po 1 dniu na stronę na spokojnie zostawione na schnięcie zatem 4 dni na boki
                      1 dzień na oszlifowanie obu
                      Licząc średnio po 4h dziennie jak człowiek wróci z pracy z je obiad odeśpi i weźmie się za robotę
                      to wyjdzie ze 20h.
                      Fakt kwadraty można by zrobić do tego etapu 4x krócej ale ja po prostu takie dłubaniny lubię i mam z tego przyjemność

                      Dodam, że wszystko wyszło bardzo dokładnie na tym etapie kolumny są idealnie równe a uciekają może o pół mm w paru miejscach Naprawdę dokładność wykonania mnie bardzo zadowoliła myślałem że będzie dużo gorzej.

                      Powiem szczerze jak znam życie to drugie tyle czasu zejdzie mi na pomalowanie ich na lustro co poświęciłem na ich wykonanie
                      Last edited by shazzy; 14.12.2011, 15:21.

                      Skomentuj


                        #12
                        Nie napisałeś jeszcze tylko ile kosztował Cie hdf 3mm (za m2) ?

                        Skomentuj


                          #13
                          Nie mam pojęcia kupowałem w Castoramie wszystko już pocięte z zapasem na pewno dużo więcej niż w hurtowni którą mamy w Kaliszu chcą 39zł za płytę cała wielką ale nie miałem czasu bawić się w cięcie ich więc w miarę postępu po drodze z pracy wbijałem do Castoramy chyba hdf na całość mnie wyniosła ok 75zł z tym że brałem w tym płyty na testy i podkładowe aby podłogi np nie zapieprzy klejem bo to tak tanie ze niema nawet tematu.

                          Cena w Kaliszu właśnie patrze paragon 7,1zł za 1m2 cięcie gratis

                          Skomentuj


                            #14
                            Zamieszczone przez shazzy Zobacz posta
                            Zastanawiam się jeszcze czy wykonać zwrotnice samemu z lepszych elementów niż są zastosowane w oryginale czy kupić gotowe? Proszę o radę w tym temacie.
                            lepsze to mozesz dac co najwyzej kondy
                            z cewkami bedzie ciezko zeby zachowac podane opornosci

                            ale polecam zrobic samemu - zawsze taniej

                            Skomentuj


                              #15
                              Boki mają wymiary:
                              31cmx107cm=0,3317 m2 sztuka
                              4sztuki na bok x 4 boki to mamy 16x0,3317= 5,3072 m2
                              A to daje nam kwotę 37,68112 plus jakieś 3 zł za oba tyły po jednej płycie i tak idzie solidne grube drewno.

                              Jeszcze mała uwaga co do przerostu formy nad treścią
                              Kolumny będą stały w ładnym nowym salonie mają grać przyjemnie bez przesady ale mają też ładnie wyglądać i pasować do pomieszczenia.
                              Salon mały (33m2) bo to nie dom te kolumny będą jak dla mnie w sam raz do niego.
                              Na tę chwilę mam ważniejsze wydatki niż strasznie drogie audio więc będą jak się uda mega ładne przeciętnie grające jak dla większości tu STX które najtańsze nie są do tego wzmacniacz
                              chcę lampowy w miarę do tego odpowiedni za 2tys. To nie jest mało łącznie jak policzymy mimo wszystko.
                              Ale nie będą mnie drażnić w oczy a cieszyć
                              A po drugie nic więcej mnie to nie kosztuje czy zrobię takie czy zwykłe taka prawda.
                              Last edited by shazzy; 14.12.2011, 15:45.

                              Skomentuj


                                #16
                                :flapper: madier fakier...A chcialem byc pierwszym na forum ktory zbuduje cos w tym stylu. Co do mnie to mam juz wszystko-glosniki, okablowanie, elementy zwrotnicy,plyty, klej itd. Prace zostawiam na nowy rok...Cel- amati futura, avalon indra i usher dancer w jednym. Ja bede wyginal plyty mdf 1,6mm (oczywiscie wyfrezowane do giecia), czyli duzo roboty przede mna...
                                Co do twojej roboty to gratulacje:biggrin:

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Hehe chyba 16mm frezowany mdf? Bo przy 1,6mm to nie maja frezy pod gięcie sensu co hehe?
                                  Myślałem nad tym mdf sporo czasu ale pojawił się problem wypełnienia ubytków (frezowań) które zostaną później dla tego poszedłem drugą metodą na cebulkę.
                                  Myślałeś już czym wypełnisz te ubytki/pod frezowania?

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    :biggrin:upsik...no tak 16mm. Prawdopodobnie kupie wiadro taniego kleju do drewna lub butaprenowego aby nie pekalo. Wnetrze kolumn i tak bedzie powzmacniane a na koniec wytlumione gabka.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Jeśli nie masz jeszcze kleju to polecam Ci super wodoodporny klej poliuretanowy Soudal ten http://www.ekwasek.pl/index.php?prod...t&prod_id=1413. Wydaje się go mało ale to klej który pęcznieje jak pianka poliuretanowa z ta różnicą, że jest od niej bez żadnego porównania twardszy po zaschnięciu stanąłem i skakałem po bańce która zwiększyła swoją objętość ze 40x bez przesady i żadnego wgniecenia.
                                      Klej wiąże sie z wilgocią z powietrza więc aby przyspieszyć schnięcie i polepszyć pęcznienie bierzesz zraszacz do roślin zraszasz w srodku kolumny frezy smarujesz pędzlem środku klejem bardzo oszczędnie naprawdę ładnie i szybko spuchnie masz solidną konstrukcje na bank nie pęknie ma też lepsza sprężystość mechaniczną w porównaniu do wikolowych klei.

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        dla mnie nacinany MDF jest glupota wlasnie z tego powodu - trzeba wypelnic wolne przestrzenie
                                        dlatego zdecydowanie bardziej wolalbym giety HDF

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X