Zamieszczone przez LightSound
Zobacz posta
---------- Post dodany o 22:21 ---------- Poprzedni post o 22:08 ----------
Panowie, Line Array systemow PA, to nie to samo co glosniki kolumnowe ( bo tak to sie fachowo nazywa ). Glosnik kolumnowy to taka paczka, ktora na plaskiej sciance ma pionowo zamontowane wiecej niz 2 takie same glosniki, z reguly 4 sztuki i wiecej. Pozornie konstrukcja taka ma sporo zalet, ale to tylko pozornie. Nie mozna ustrzec sie problemow fazowych. W jednym miejscu odsluchu z roznym czasem beda dochodzic fale czestotliwosci z glosnika na srodku i glosnika na skraju linii, szczegolnie w przypadku wysokich tonow. Stosuje sie wiec wygiete, wklesle linie, ktore odpowiednio zaprojektowane skupiaja dzwiek w jednym miejscu na odpowiednio wyliczonej odleglosci.
Aby taki glosnik kolumnowy spelnial swoje zadanie ( zrodlo dzwieku w ksztalcie walca, a nie malego punktu ) trzeba zachowac odpowiednia ( zazwyczaj duza ) odleglosc. Jak bedziecie sluchac takiej linijki z metra czy poltorej, to na bank powstana problemy z faza i ogolna charakterystyka czestotliwosci.
Osobiscie wolalbym zastosowac odpowiednio niskie ciecie i laczenie z glosnikem wysokotonowym umieszczonym w srodku kolumny glosnikow. Tak to sie najczesciej robi. Inaczej stosuje sie w takie glosniki kolumnowe w kosciolach, na powietrzu czy jakis duzych pomieszczeniach, gdzie potrzeba efektywnosci, szerokiego i sfokusowanego czola fali ( pionowo ) i relatywnie nieduzych wymiarow obudowy.
A tak to robi Bose
http://www.youtube.com/watch?v=aRoFcrRuGWo
http://www.youtube.com/watch?v=Vazso...feature=relmfu
Skomentuj