Ja juz tez nie wiem co sie dzieje, sie porobilo..
Tak to juz jest jak sie 1.5 godziny za wczesnie do pracy przyjezdza i dlubie heh.
Te co wklejam to koledzy z za granicy akurat porobili, widocznie tez maja na to czas
Dostal lepszy stopien napieciowy. Narazie sobie gra wersja beta. Gora sie troche uspokoila. Plytka jest o 6mm dlozsza. Wzmak jest mega prosty i rusza z kopa.
Pierwsza wersje zrobilem w samolocie (lot trwal 3 godziny), teraz dolozylem pewnie kolejne 3. Narazie niech sobie pogra (ma na to 10h dziennie :P).
SR kolo 15V/us.
Heh lutownicy nie wnioslem ale laptopa udalo mi sie wniesc jakos. Ponizej plytka jak by sie komus udalo lutownice wniesc i planowal jakas podroz lotnicza.
Czy przy zasilaniu DC +/- 41,5V Mogę zastosować jakieś inne tranzystory np. BD, BC, TIP zamiast 2N, 2SC, 2SA?
Przy tym zasilaniu BD139/140 odpadają raczej MJE340/350 i tak mozna by pisać ponieważ nie sprecyzowałeś o jakie tranzystory chodzi,ale luknij w noty katalogowe i sprawdż takie parametry jak VCBO,VCEO czy to co masz jest na wyzsze napięcie czy nizsze.Jak wyzsze mozno zastapić jak nizsze nie możno :)
Adzik
Te male tranzystory to mozesz kupic wszystkie 2N5XX1. Tylko ten T1 co odwraca faze musi wytrzymac obydwie polowy zasilania.
Czyli mozesz kupic np same BCki plus T1 ktory musi byc taki jaki jest.
jak chcesz zaszalec to na wejsciowe kup j-fety 2sk246.
Stopien napieciowy: (z naciskiem na ksc/ksa)
bd139-16/bd140-16
mje350/340
2sa1360/2sc3423
2sa965/2sc2235
Ksa1142/ksc2682
ksa1220/ksc2690
Stopien koncowy - cena/jakosc I tak musisz kupic toshiby.
---------- Post dodany 14.02.2014 o 08:04 ---------- Poprzedni post 12.02.2014 o 21:33 ----------
Dolozylem lustro pradowe na gore pary roznicowej, na papierze jest znaczna poprawa (w gornych partiach) a w rzeczywistosci hmm..., moze gora troche bardziej zlagodniala. Bardzo przyjemnie sie tego zaczyna sluchac. Narazie wyglada to tak jak ponizej.
Dlaczego ciagle dlubie w tym projekcie ?
A no dlatego ze robie kolejny wzmakczek na dwie parki i nie moge sie zdecydowac na stopien napieciowy. Ten patent z tranzystorem odwracajacym faze o 180 stopni byl stosowany w latach 70'tych i niektore firmy do niego wracaja (najnowsze pionki nie wygladaja juz jak A400, i podobno Marantz tez juz gdzies to zaczyna stosowac).
Pierwsza wersja BG2 --> podobala mi sie bardzo srednica i bas ale gora byla za ostra, teraz juz sie to znacznie wyrownalo i jest naprawde fajnie wiec moze pociagne temat troche dalej.
Narazie musze sie obsluchac w mono (juz mam wprawe heh), wzmak zasilony +-43V i loje nim dwie 8R kolumny, nic sie narazie nie rozlatuje, toshiby sa faktycznie dosc odporne na czynnik ludzki.
Obrazkologia:
---------- Post dodany 15.02.2014 o 08:37 ---------- Poprzedni post 14.02.2014 o 08:04 ----------
Na innym forum kolega zapytal sie mnie czy dioda D3 jest potrzebna z lustrem pradowym w wejsciowce, dlogo nie myslac przerzucilem ja w dolny tranzystor stopnia napieciowego (bez ustawiania rozplywu pradow jak narazie). Tak dla porownania wyglada to tak jak ponizej. Narazie to niech sobie pogra troche, pozyjemy zobaczymy.
Tak tylko jako ciekawostka, wejscie i wyjscie odpowiednio przeskalowane, oscyloskop na A minus B i mamy error (fioletowy) --> czyli linie prosta.
Obciazenie dwa 8R glosniki polaczone rownolegle, wzmocnienie jest 33x.
i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/
U mnie też coś się dzieje :P
Płytki okropne, bo nie dość, że żelazko mi ciekło i zalewało wodą płytki, to potem zapomniałem, że są w kąpieli, także jest jak jest
Holgin
Jak to majster na budowie zwykl mawiac '' zatynkuje sie i nie bedzie widac''.
Mnie tez z plytkami ciezko idzie ale po takiej ilosci jak wykonalem jest juz coraz lepiej.
i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/
Dokładnie, przewodzić przewodzi, więc jak to wygląda w gruncie rzeczy nie bardzo mnie interesuje :)
W czwartek pewnie będę miał czas żeby powiercić i wlutować to, co mam na stanie, a pod koniec miesiąca zamówię części (znowu :P)
Nie bardzo narazie wiem czy zakladac nowy watek czy nie. Troche to ustrojstwo rozbudowalem. Na symulacjach wyglada to nawet niezle, ponizej 100V p-p. Jest jeszcze kilka drobnych rzeczy do poprawy i do dolozenia w finalnym schemacie. Kto bedzie chcial wiecej mocy to napewno bedzie.
1kHz 100V p-p
10kHz 100Vp-p
PSSR
Schemat
Ponizej jeszcze jedna wersja :P
Bardzo fajny bas, taki z poteznym kopytem, reszta pasma super.
Juz sam nie wiem jakie nazwy mam wymyslac, pewnie trzeba bedzie zrobic tak jak z androidem heh....
jelly bean, kit kat itp :P
Borys za Tobą nie można nadążyć;p Jak się troszkę uspokoisz to było by dobrze gdybyś każdą wersję oddzielnie opisał i pozbierał dokumentacje do danej wersji bo można się pogubić co do czego jest;p
I tak robisz wielką robotę. Popieram aby twoje projekty posegregować, dla mniej zaawansowanych przedstawić każdy projekt osobno. Zrobiłem twój projekt na mosfetach 2 pary zasilany +/- 60V nazywał się bodajże FET-hex. Bezpośrednio z kompa brzmi lepiej niż z podłączonym przedwzmacniaczem. Wprowadza on dodatkowe szumy, które nie wzrastają przy zwiększeniu wzmocnienia, a jedynie przy zwiększeniu sopranów. Mam jeszcze wizję zrobić wzmacniacze ze zwrotnica aktywną 3 drożną(stereo) + sub(jeden), tak by częstotliwość podziału regulować do podłączonych głośników. Podsuwam ci ten pomysł bo mi brak odpowiedniej wiedzy by to zaprojektować.
pozdro
Dzieki.
Myslalem w sumie o takim filtrze do zestawu tzw 2+1, filtr zamontowany na subie i z suba kabelki do wzmaka do dwuch monitorow.
Ale narazie tak na szybciocha odpalilem to ustrojstwo z postu #76. Generalnie brzmienia nie da sie zmierzyc ale co nieco da sie wychwycic.
Zastanawialem sie czy jest sens w zylowaniu parametrow technicznych, no chyba niekoniecznie. Ponizszy wynalazek ma rozklad harmonicznych preferowany przez audiofili, taki jak np konstrukcie p. passa. Rozklad jest identyczny od malych mocy prawie do samego clippu. Wzmacniacz gra mega lagodnie, napewno dla kogos kto ma uczulenie na ostra ''gore''.
Slew rate to okolo 25V/us - generalnie do poprawnego odtwarzania 20kHz wystarczy 5V/us (z nawiazka).
Gdzie lezy ten zloty srodek - oto jest pytanie.
Jedna mala roznica, jako zrodla pradowe uzylem rezystorow zasilonych z stabilizowanych 15V (na schemacie sa dwa zrodla z zenerka). I wlasnie w tym miejscu pojawia sie 2ga harmoniczna, jej ilosc mozna troche podciagnac w gore lub dol.
Tak dla porownania ponizej SKA150 p. Grega Balla, wzmacniacz zbiera wrecz swietne opinie.
i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/
Skomentuj