Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Prosty SE w klasie A na lampach ECC83/803 i EL84 (6P14P-EB)

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Prosty SE w klasie A na lampach ECC83/803 i EL84 (6P14P-EB)

    Witajcie ponownie.
    Tym razem postanowiłem zbudowaĆ (złożyć z internetowego gotowca) wzmaczniacz lampowy.
    Wybór padł‚ na konstrukcję ze strony skarabo.net
    http://skarabo.net/sid-21-se.htm

    Podwójna trioda na wejściu i dwie pojedyncze lampy mocy na wyjściu.
    Do tego dołożę automatyczne opóźnienie zasialania anodowego, i najprostszą regulacjębarwy tonu z wyłącznikiem.
    Trafa już kupione (Indel - ponoć różnie z nimi może być jeś›li chodzi o parametry)
    Lampy kupione - u słynnego Pana Floriana z Wolumenu - szkoda gadać ile przepłaciłem ale dopiero potem o nim poczytałem - odradzam zakupy u niego.
    Obudowa drewno olchowe - tu pobiłem mistrzostwo świata bo zużyłem jedną… sztachetkę olchową… z Leroya za 10 pln :).
    Bejca do drewna 14 pln.
    Blachy 2mm grubości na płytę górną dolną i frontową oraz dwa kubki na Trafa 110 pln zrobione w profesjonalnej firmie z pliku dwg.
    Graty w tym gałki/potencjometry/oporniki/kondensatory/gniazda lamp/gniazdo zasilania - myślę że wydałem w granicach 100 pln może ciut więcej.
    Do pomiarów zamówiłem jednokanałowy oscyloskop do zmontowania DSO 150 za 120 pln - niby zabawka z pasmem 200 000 Hz (realne do 150 000 Hz w sinusie) ale podstawowe pomiary powinien zrobić.

    Zapraszam do oglądania i komentowania - tylko od razu psów nie wieszajcie :) dajcie uruchomić układ.
    Last edited by Trzysta; 18.02.2018, 10:04.

    #2
    Piesków nie będzie:) ,wal śmiało :) ,dużo zdjęć......

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez medpak Zobacz posta
      Piesków nie będzie:) ,wal śmiało :) ,dużo zdjęć......

      Zaraz wrzucę co już zrobiłem - pierwsze cięcie było w październiku. Obecnie obudowa (ramka) jest już gotowa. Zostało rozplanowanie mocowań traf głośnikowych i można by blachy pomalować. Tak właściwie to można by już na desce montować prototyp.

      Jak na obecny etap wszystko idzie zgodnie z założeniami, frezowanie obudowy pod płyty i panel czołowy (blacha frontowa jest zatopiona w obudowę od góry i dołu na 2 mm czyli na grubość blachy, blacha frontowa została wpuszczona w obudowę na 9 mm i też ładnie się spasowała) bardzo fajnie się wkomponowały w skrzynkę.

      Zdjęć mam od groma i trochę, aż za dużo :). Dodatkowo kilka filmów zrobiłem.
      Wszystko potem zmontuje i wrzucę na Youtuba jak przy monitorach na Tonsilach https://youtu.be/Ss-46Tbbp74 tylko że dam więcej pomiarów jeśli DSO 150 odpali.

      - - - - - aktualizacja - - - - -

      Schematy i karta 6P14P - raczej będę w pająku robił.



      - - - - - aktualizacja - - - - -

      A przepraszam sztachetki były dwie :)


      - - - - - aktualizacja - - - - -

      Graty :)
      Trochę teorii do zakucia (córka pomaga)
      Układ opóźniający



      - - - - - aktualizacja - - - - -

      Tworzenie szablonu (dla frezarki) na frontpanel.

      Ogólnie frontpanel miał mieć wyfrezowane wgłębienie na płaskownik metalowy w kształcie fasolki zaokrąglonej r23 mm. Fasolka (prostokąt o wymiarach 240mm x 46mm. Nie ma takich frezów więc najpierw musiałem mieć szablon do wyfrezowania idealnego owalu (fasolki) standardowym frezem bez łożyska fi32 mm. Ten szablon miał więc wymiary mniejsze od docelowego wgłębienia.

      Po wyfrezowaniu fasolki w szablonie założyłem palec do kopiowania na frezarkę który miał średnicę zewnętrzną› 19 mm czyli promień 9,5mm, w to włożyłem frez który w tym momencie po odjęciu średnicy palca do kopiowania wystawał‚ poza obrys palca na 7mm (promień„ frezu minus promień„ palca daje 7mm). Po włożeniu frezarki w szablon frez zbierał‚ 7mm więcej materiału niż otwór w szablonie. Czyli przy szablonie wyciętym i zaokrąglonym od frezu 32 mm dostał‚em zaokrąglenie otworu w desce o promieniu 32mm plus dwa razy po 7mm wystające z palca czyli dokł‚adnie 32mm + 14mm (2x po 7mm) 46 mm :) oto jak zrobić otwór 46mm nie dysponują…c takim frezem a tylko frezem 32 mm. I teraz wystarczył‚o przesuwać‡ frezarką™ po obwodzie szablonu ze sklejki o wymiarach 220mm na 32mm zaokrąglonym promieniem r16 z zamontowanym palcem kopiującym, aby uzyskać wgłębienie w panelu frontowym 234mm na 46mm zaokrą…glone promieniem r23mm. Jest to w miarę™ zrozumiałe ? :)

      ]
      Sklejka na szablon o montowanie szyn do posuwu frezarki


      Blokada końcowa posuwu frezarki (do obliczeń bierzemy interesującą nas szerokość maxymalną szablonu i do tego dodajemy średnicę narzędzia skrawającego, na przykład chcemy szablon 200 mm szeroki ale frez ma 32 mm średnicy, tak więc gdy odboje zamontujemy 200 mm od siebie i dodamy promień frezu to otwór będzie miał 200 mm plus zaokrąglenia na 16 mm (promień frezu) na obydwóch końcach szablonu co daje 220 + 2x16 = 232 mm czyli musimy blokady posuwu zrobić na 200 mm MINUS 32 mm :) )


      Blokady obliczone i założone można delikatnie dotknąć frezarką z frezem na obu końcach żeby sprawdzić obliczenia z rzeczywistością.


      Wyfrezowana fasolka w szablonie o odpowiednio mniejszych wymiarach - zostanie nałożona nad deskę frontpanelu i po założeniu pierścienia kopiującego i wpuszczeniu pod szablon frezu wyfrezujemy w desce otwór "szerszy" o średnicę frezu wystającą ponad pierścień kopiujący - u mnie 14mm lub licząc inaczej 2x po 7mm.
      Przykładowo jeśli pierścień kopiujący ma 19 mm i założycie frez 25 mm to łopatki frezu będą wystawać na "zewnątrz" pierścienia kopiującego o 25 - 19 czyli 6 mm na średnicy podzielone /2 da nam 3 mm na promieniu. Obrazowo taki frez założony na taki pierścień będzie zbierał 3 mm materiału z obu stron pierścienia kopiującego - ufffff :)


      Czasochłonne frezowanie otworu pod szablon - pomalutku z ruchami podłużnymi - zagłębianie frezu o 2mm za każdym przejściem frezarki.


      Szablon gotowy teraz należy zrobić linie kontrolne do wycentrowania go z deską - po przykryciu szablonem deski nie będziemy widzieć jej końców i nie będzie wiadomo jak idealnie równo z szablonem położyć deskę żeby wgłębienie w niej zrobione było symetryczne względem środka deski (obudowy)



      Po nakryciu deski szablonem linie pozwolą nam na idealne przyłożenie szablonu tak żeby frezowany owal był dokładnie na środku naszej deski panelu frontowego.
      Szablon musi mieć kilka mm prześwitu nad deską na wsunięcie łopatek fezu pomiędzy szablon a deskę (gdzieś trzeba wiór odrzucić), tu już nie potrzeba szyn do prowadzenia frezarki - szablon i otwór w pierścieniu kopiującym poruszając się w szablonie frezuje otwór właściwy w desce dlatego ważne aby szablon był idealnie równy z równymi krawędziami.
      Już za chwilę sztachetka będzie obudową SE w A klasie :)
      Last edited by Trzysta; 18.02.2018, 12:28.

      Skomentuj


        #4
        Idziemy dalej
        Sztachetka przycięta (wymiary skrzyni to 300mm x 270mm x 90mm)


        Przymiarki po wstępnym frezowaniu - trochę krawędzie nie trzymają prostopadłości ( 1mm odchyłki na 300mm długości obudowy) - ale frezowanie i szlifowanie to wyrówna.






        Przymiarki pokręteł przed finalnym frezowaniem


        Frontpanel po wyfrezowaniu - za blachę czołową robi czarny pasek papieru.
        Początkowo na froncie miały być 4 pokrętła i jeden kogucik jako przełącznik.

        Prace w drewnie ciąg dalszy
        Klejenie, obrabianie boków

        Jedyny nowoczesny element jaki będzie na obudowie to zespolone gniazdo zasilania z bezpiecznikiem i wyłącznikem/włącznikiem.


        Klejenie z przekładkami żeby nie narobić odcisków od ścisków :)


        Po sklejeniu krawędzie dalekie od ideału


        Po obrobieniu krawędzi (tzw. multitool z Tesco za 100 pln - daje radę :) - można założyć głowicę tnącą lub szlifującą lub fugi wydłubującą)


        Można porównać dupkę z kilku fotek wcześniej przed obróbką skrawaniem i tutaj już po szlifie :)
        Niestety w jednym narożniku frez wyrwał trochę materiału - już wiem gdzie będzie dół a gdzie góra obudowy :)



        Idziemy dalej - malujemy
        Pierwotnie pomalowałem wszystko wałkiem baaaardzo gęstą bejcą, byłem zachwycony efektem starej obudowy, że wygląda jak po przejściach i tak dalej
        Co powiecie :) ?















        Na tym "drugim" portalu powiedzieli że koncertowo spitoliłem taką ładną obudowę.
        Po dłuższej chwili stwierdziłem że faktycznie chyba nie jest to zbyt ładne.
        Tak więc musiałem zejść do hali garażowej (mieszkam w bloku) a na multitool poleciała końcówka do szlifowania i papiery 80, 180, 240, 320



        No ale po 2 godzinach tarcia i darcia lakieru miałem czystą obudowę
        I tu wpadłem na pewien pomysł co do lakierowania.
        Lakierując w warunkach domowych zostaje pędzel lub wałek lub ......
        No właśnie przypomniałem sobie o technice malowania zwanej tamponowaniem (a przecież tak pomalowałem domek na drzewie dla dzieciaków który sam zbudowałem :)) tak więc skoro domek wytrzymał już 4 sezony i nic mu nie jest to czemu nie spróbować z obudową


        Tak więc w ruch poszła jakaś stara podkoszulka i ta sama bejca z połyskiem, malowałem maczając w bejcy kulkę ubitą z podkoszulki i pocierając :) nią obudowę. Pozwala to na krycie drewna idealnie cienkimi warstwami farby - mamy o wiele większą kontrolę niż przy malowaniu wałkiem albo pędzlem no i nie ma zacieków.
        Po pomalowaniu pierwszej warstwy i odczekaniu na przeschnięcie - a schnie praktycznie momentalnie - przetarłem obudowę farbą na tamponie jeszcze dwa razy.
        Potem jeszcze pokryłem to wszystko po dwóch dniach lakierem bezbarwnym w sprayu - a oto efekt końcowy :)




        I teraz to jest dopiero efekt WoW - słoje drewna zostały pięknie wyeksponowane - a wszystko błyszczy się jak psu :)


        W tak zwanym międzyczasie zrobiłem nowe szablony z grubego papieru na frontpanel i płyty górną i dolną oraz na kubki na trafa.




        Swoją drogą kubki na trafa to jakiś dramat - w sklepie internetowym kosztują po 70-80 pln za sztukę.
        Kombinowałem a może puszki po herbacie dać :), a może słoiki szklane nakrętkami do dołu założyć i nakręcić na trafa, albo takie koszyczki na długopisy - no nie miałem pomysłu.
        Myślałem też o obudowach aluminiowych dla muzyków

        Aż podjechałem do firmy ślusarskiej którą codziennie mijam w drodze do i z pracy.
        Firma porządna ma kawałek hali i biuro wszystko pobudowane może 2 lata temu - na nacie piszą że robią laserem, gną, spawają.
        A co mi tam zapytam się ile wezmą.
        Tak więc pobrałem najnowszego darmowego DRAFT SIGHTa i wymalowałem 5 elementów - polecam ten soft
        Last edited by Trzysta; 18.02.2018, 13:37.

        Skomentuj


          #5






          I gotowy produkt


          Także na dzień 18 lutego 2018 wszystko wygląda tak






          Na Wolumenie kupiłem za 10 PLN mikroamperomierz zbocznikowany na 2A - będzie z tego mam nadzieję fajny wskaźnik załączenia Ja z podświetleniem tarczy - jest rozbieralny a znajomy tnie lacerem w plexi :)

          Aaa właśnie - stwierdziłem że tyle gałek na froncie jest bez sensu będą tylko 3 jakoś tak bardziej klasycznie wtedy sprzęt wygląda - selektor wejść, regulacja mocy (jako główne największe pokrętło w centrum panela), balans, a od góry regulacja (prosta) barwy tonu - między pentodami przełącznik filtra regulacji barwy tonu z wyłącznikiem tak żeby można było przepuścić sygnał poza filtrami bez zniekształceń.



          Mocowanie przedniego panela/panelu ? będzie niewidoczne, tak samo mam pomysł na schowanie wkrętów od podstawek lamp.
          Toroid wyląduje w środku obudowy z tyłu przy gnieździe zasilania.
          Co tam więcej mogę napisać.

          Wybrałem ten układ na start przygody z lampami z racji tego że jest najprostszy a na pewno jeden z najprostszych do rozpoczęcia przygody z lampami.
          Mocy dużej nie potrzebuję z tego co myślę (poprawcie mnie jeśli się mylę) to w warunkach domowych mogę podłączyć się równolegle woltomierzem do zacisków kolumn (wzmacniacz Yamaha 797 - amplituner ponad 100W na kanał) i znając impedancję kolumn mierząc napięcie podawane na kolumnę bardzo zgrubnie bo bez oscyloskopu mogę obliczyć moc na kolumnie.

          Sprawdziłem Yamahę przy pokrętle na 1/4 mocy (zniekształceń raczej się nie spodziewam w tym położeniu pokrętła od regulacji głośności) amplituner oddaje w porywach do 3 przy walnięciu basu 4 V mierzonych miernikiem TRUE RMS - co daje 16/8 czyli 2 W mocy elektrycznej - jak dla mnie przy tym poziomie głośności jest już za głośno do normalnego słuchania (co innego na imprezie :)), teoria mówi że z tej konfiguracji powinno wyciągnąć się te 2 w porywach 4 a optymiści mówią o 5W mocy na kanał (sprawdzę jak pomierzę po złożeniu mój wzmacniacz).

          Aaa tak na koniec :)
          W ostatniej chwili dodałem opcję automatycznego podświetlenia frontu obudowy przez dwie diody LED pomarańczowe w kolorze grzejników lamp i ukryte na górze nad gałką w drewnie frontu.
          Będzie to działać automatycznie po zmroku delikatnie rozświetlając front, tak samo podświetlenie mA pomiędzy trafami za dnia będzie wyłączone po zmroku samo delikatnie podświetli cyferblat. Ten mA to będzie jedyny przyrząd sygnalizujący włączenie zasilania anodowego lamp więc o ile za dnia bez podświetlenia będzie widać jego wskazania to w nocy już niekoniecznie.



          Last edited by Trzysta; 18.02.2018, 14:22.

          Skomentuj


            #6
            O taki oscyloskop bardzo podobny zamówiłem. Na filmie jest troszkę gorszy DSO 138 a ja zamówiłem DSO 150 ( bardziej stabilnie rysuje przebiegi, ma pokrętło zamiast przeklikiwania menu i o jeden zakres więcej V/div na dole i na górze zakresu).
            Jak widać coś tam przy lampie pokaże ta zabawka.
            https://youtu.be/So634c-GmXQ

            O dokładnie ten zamówiłem
            https://youtu.be/q0ELbI2BWSQ

            Skomentuj


              #7
              Fajny wzmacniacz lampowy się szykuje. Może kiedyś się na takiego skuszę .

              Ile mocy z tegoż wzmaka można wyciągnąć ?

              Skomentuj


                #8
                Zamieszczone przez wiesiek9990 Zobacz posta
                Fajny wzmacniacz lampowy się szykuje. Może kiedyś się na takiego skuszę .

                Ile mocy z tegoż wzmaka można wyciągnąć ?
                Karta katalogowa mówi że PCL84 i "Ruska" 6P14P-EB elektrycznie zasysają 12W mocy (250V x 48mA) z tego w tor audio w klasie A może, może przy dobrych lotach wyciągnie 30-40 % mocy czyli 3-5 W przy idealnym dopasowaniu i super trafach. Mnie zadowolą czyste 4W :). Czyli na wyjściu pod obciążeniem 8 Ohm okolica 5,5 V do kwadratu przez 8 Ohm :).
                No zobaczymy co wyjdzie w praktyce.
                Last edited by Trzysta; 19.02.2018, 07:38.

                Skomentuj


                  #9
                  Wydaje się że to trochę mało ... Patrząc na tranzystorowe wzmaki 100W.
                  Przydałyby się kolumny o wysokiej efektywności...
                  Np przy kolumnie o efektywnosci 84dB/1W/1m
                  1W-84dB, 2W-87dB, 4W - 90dB, 8W-93dB, 16W-96dB

                  zas przy kolumnie 90 dB/1W/1m
                  1W-90dB, 2W-93 dB, 4W - 96dB

                  Skomentuj


                    #10
                    No właśnie sam jestem ciekaw niby głośno nie słucham i już przy 2V na wyjściu czyli 0,5 W jest dla mnie bardzo głośno. Trzeba będzie organoleptycznie sprawdzić. Pomierzę moc i ciśnienie akustyczne - mam sonometr jak by co.

                    Skomentuj


                      #11
                      DSO 150 :) - "oscyloskop" DIY :)

                      Skomentuj


                        #12
                        O takie porównanie ECC83 z ciut większą lampą - Pamax 1kW, Uamax 3,3kV :)

                        Skomentuj


                          #13
                          Działa :)
                          I mierzy :)

                          Skomentuj


                            #14
                            Też se kupiłem takiego, zobacze co to warte
                            DAC .3lite AD1865 | Accuclone E450 | BMS 4524 + 18sound XT120 horn + Sonido SFR 175 AlNiCo + Eminence Alpha 15a - 99% progress… | SBA TW29BN-B + 15M4531 + 2x 18W8531 - 1% progres...

                            Skomentuj


                              #15
                              Zamieszczone przez Pteterycz Zobacz posta
                              Też se kupiłem takiego, zobacze co to warte
                              Nie rąbnij się z płytką tego wybieraka obrotowego :). Ja zlutowałem pipkiem do dna obudowy, musiałem niezle kombinowac zeby naprawic ale działa :).

                              Skomentuj


                                #16
                                Pomiary Yamaha 797
                                Poziom głośności - głośno :)
                                Generator Fon z softem

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Poddałeś mi pomysł z obudową do mojego lampiaka. Mam gotowe dwie sztuki chassis pod 3 lampy, lakierowane boczki drewniane (satyna Vidaron), panele aluminiowe, ale aż tak bardzo mnie nie rajcują jak Twoja obudowa. Moje dwie:

                                  I druga, surowa, z boczkami z grubego plexi. Wszystko frezowane na CNC (bez jakichś wodotrysków i niepotrzebnych otworów).


                                  Wszystko przygotowane pod małe SE 6P1P i 6N2P. W podstawowej konfiguracji miałem 6V6 i ECC83 ale lampy generują koszta a rosyjskie mam EW NOS także budżetówka a gra podobnie jak 6V6 JJ.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Zamieszczone przez Amper6 Zobacz posta
                                    Poddałeś mi pomysł z obudową do mojego lampiaka. Mam gotowe dwie sztuki chassis pod 3 lampy, lakierowane boczki drewniane (satyna Vidaron), panele aluminiowe, ale aż tak bardzo mnie nie rajcują jak Twoja obudowa. Moje dwie:

                                    I druga, surowa, z boczkami z grubego plexi. Wszystko frezowane na CNC (bez jakichś wodotrysków i niepotrzebnych otworów).


                                    Wszystko przygotowane pod małe SE 6P1P i 6N2P. W podstawowej konfiguracji miałem 6V6 i ECC83 ale lampy generują koszta a rosyjskie mam EW NOS także budżetówka a gra podobnie jak 6V6 JJ.
                                    Fajnie że kogoś zainspirowałem.
                                    Boczki ładne :)

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Inspiracją jest Twoja obudowa a moje mają już ponad rok :).

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Niby pierdoła, ale zastosowanie innych śrubek wizualnie odmienia ten aspekt na plus.
                                        http://www.audiostereo.pl/galeria-na...0#entry1717011

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X