Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kolumny ala Dali Concept 6

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    Co do firm musisz zapoznać się z ofertą moim zdaniem liczących się firm Seas, Dayton, Vifa, Scan-speak, Usher, peerless, Visaton no i może STX to w zasięgu ręki jest u nas w kraju. Daruj sobie chińszczyznę, tonsila itp.
    Wszędzie był, wszytko widział, na wszystkim się zna...
    Wulgarny, przemądrzały to właśnie ja.

    Skomentuj


      #22
      Od siebie mogę polecić:
      Tweeter: Seas 27TDFC / 27FFFC i Usher T9930
      Midbass: Seas CA18RNX / CA18RLY i Usher 8935A

      To takie sprawdzone głośniki, które raczej każdy Ci poleci. Niestety musiał byś lekko nagiąć budżet do około 800-850zł. Kopułki tekstylne, a woofery na bazie celulozy.

      Z aluminium:
      Tweeter: Dayton RS28A i Seas 27TBFC/G
      Midbass: Dayton RS180
      Nie wiem jak z dostępnością Daytonów, ale woofer bardzo zachwalany za oceanem podobnie tweeter tyle, że jest trochę drogi jak na Twój budżet. Ale z powodzeniem można by go zastąpić tańszym seasem.

      Skomentuj


        #23
        nonameplum, Jeszcze jest L18 i ER18RNX seasa.
        Wszędzie był, wszytko widział, na wszystkim się zna...
        Wulgarny, przemądrzały to właśnie ja.

        Skomentuj


          #24
          Zamieszczone przez skierniak
          Mam takie pytanko - dlaczego na kopułki przeznaczasz prawie połowę - a właściwie czy często ta proporcja tak wygląda?
          250zł za dwie kopułki to tak na prawdę pułap cenowy od którego zaczynają się głośniki mające "ręce i nogi" , poniżej tej kwoty wchodzisz na teren o nazwie tandeta.

          Jeden z najtańszych sensownych głośniczków , vifa DX 25 : http://www.loudspeakershop.eu/glosni...04-p-1959.html , jak widać cena poniżej pułapu o którym mówię ale ten głośniczek jest przyzwoity i łatwy w aplikacji. Co do brzmienia różne są opinie moim zdaniem jest całkiem dobre jak za te pieniądze.
          Drugi , najtańsza vifa XT 25 , http://www.loudspeakershop.eu/glosni...004-p-550.html , bardzo udany głośnik ale trudniejszy w aplikacji przez te jego cykanie na wysokich, jak się to opanuje to gra wyśmienicie. Monitorki RLSa z ostatniego AS pokazały co można mieć z poczciwej vify XT 25 .
          Kolejny vifa D27 http://www.loudspeakershop.eu/glosni...06-p-2015.html , miałem go raz na pomiarach, nie zaskakuje w żaden sposób ani pozytywny ani negatywny ale to świadczy o jego neutralności. Dość łatwy i przyjemni w "obróbce", dobrze gra, trudno popsuć aplikację nawet popełniając błędy.
          Vify D25 AG i XT 19 radziłbym ci omijać szerokim łukiem. Druga nie oferuje nic ponad to co ma XT 25 a nawet jest gorsza , strata czasu na ten głośnik. Pierwsza to jakiś aluminiowy niewypał, trudna w palikacji, kiepsko gra , ogólnie dla kogoś doświadczeniem i mnóstwem czasu żeby siedzieć i w końcu coś pozytywnego z tego głośnika wyciągnąć.
          Visaton G20SC - w greltonie taniej http://grelton.mycom.pl/index.php3?c...a_id_1167=2444 , dobry głośniczek ale bez wyrazu, spokój, spokój i jeszcze raz spokój brzmienia :wink: , do niektórych zestawów jak znalazł.
          USHER 9930 - tego nie miałem ale jeżeli jest w 50% tak dobry jak 9950 to można go brać w ciemno :mrgreen:
          Seasy - tu koledzy podali parę modeli więc nie będę się powtarzał, trochę tego przerobiłem a mdłe oznaczenia ich głośników zupełnie mi się pomieszały i nie wiem co do czego z czym. Ogólnie wszystkie grają dość podobnie, na przyzwoitym poziomie. Ostatnio robiąc zwrotnicę dla jednego z kolegów z forum jednak doszedłem do momentu w którym uznałem, że kopułka Seasa jest najsłabszym ogniwem zestawu i co by nie robić lepiej nie zagra, jedynie wymiana głośnika dałaby skutek. Tak wiec one są ok na takim pułapie budżetowym. Seasy można powiedzieć ogólnie ok ale bez rewelacji.

          Z nisko-średnich , wspomniany seas 18 RNX , fajny głośnik, przyjemny w aplikacji, nadajacy sie nawet na przerośnięty monitor :).
          AURUM 130-F1 , http://www.loudspeakershop.eu/glosni...f1-p-1072.html , najtańśzaz 13'tek auruma, nie wiem jak gra miałem droższą na warsztacie i jest świetna więc drogą dedukcji tę też można polecić. Cena przyzwoita.
          Visatony 130/170 S/SC - tu jak ktoś nie ma kasy ale chce mieć coś firmowego i trzymającego w miarę parametry to taki rozsądny wybór.
          Visaton AL 130/170 - jeżeli cię stać to bierz ! Trudne w palikacji ale jak się je opanuje .. grają wyśmienicie, tylko ta cena
          Tonsile - chybił trafił, kolega składający parę razy klony "miektów" na sprzedaż mówi, że nie miał nigdy 2 identycznych 13'tek tonsila, każda na oko się różniła, tak wiec pochodzenie, jakość wykonania i powtarzalność parametrów głosników tonsila jest wątpliwa.
          Niemniej można polecić dwa produkcji -GDN 16/50/6 - bardzo fajna ch-ka i sednie tony, dużo gorzej z basem, będą sporawe problemy z aplikacją, raczej kandydat na linię transmisyjną czyli wchodzimy na obszar trudniejszych konstrukcji. Ogólnie można go brać pod uwagę w ostateczności.
          Drugi GDN 13-50-9 najlepiej 6 ohm , głośnik zaskakująco dobry jak na tonsila. Twarda, pleciona membrana , trochę trudny w aplikacji ale gra przyjemnie.
          Wavecor - świerzak na naszym runku, miałem na razie stycznosć z modelem WF152BD04-01 , cena o ile pamiętam ok 200 paru zł, czyli bardzo przystępna. Głośnik godny polecenia, świetne wykonanie, parametry i dobre brzmienie, niezbyt trudny a aplikacji. Naprawdę głośniczki ten firmy m ogą zrobić furorę jak się ludzie za to wezmą.
          Peerless SDS - poprawne na ch-ce, dość łatwe w aplikacji, brzmieniowo może bez fajerwerków ale za tę cenę pozycja godna uwagi. Dość dużo basu . Chyba w sam raz dla początkującego.
          Z modelami HDS nie miałem do czynienia ale powinny być lepsze, przynajmniej brzmieniowo mozńaby oczekiwać więcej. W sumie cena nadal przystępna, więc czemu nie, wybór któregoś z HDSów na pewno nie będzie błędem, nie za 220zł .
          USHER - przy naszych finansach moznaby sie pokusić o model 8935 http://www.loudspeakershop.eu/glosni...5a-p-1340.html .

          Tak więc wybierać masz w czym .

          Skomentuj


            #25
            Zamieszczone przez skierniak
            drażnią mnie wysokie tony - chciałbym na górę coś łagodniejszego - takiego bardziej aksamitnego
            Na poczatek dobrze stlumic wysokie bo moze to wystarczy. A jak nie to najdelikatniejsze wysokie tony maja glosniki wstegowe.

            Zamieszczone przez Yoshi_80
            Co do brzmienia różne są opinie moim zdaniem jest całkiem dobre jak za te pieniądze.
            No wlasnie, bo brzmienie jest subiektywne jeden powie ze mu ostro gra a drugi cos calkiem przeciwnego. Dlatego odnajdywanie swojego brzmienia przez wiadomosci z forum jest bez sensu. Dopuki nie odslucha sie wszystkich glosnikow osobiscie to nie ma mowy o ocenie i wyborze.

            Co z tego ze ja i wielu innych sluchalo dziesiatki czy setki glosnikow, nikt z nas nie potrafi powiedziec ktory glosnik jest najlepszy. Na jednym pewne nagrania graja lepiej a na drugim inne.

            Skomentuj


              #26
              skierniak, boję się o ten twój zapał w zdobywaniu wiedzy na temat zwrotnic, jeśli nie chce ci się zdobyć wiedzy na temat polecanych głośników poprzez czytanie tego forum.

              Jeśli od pierwszego kroku idziesz na skróty, to nie dziw się że każdy mówi ci to co wyżej usłyszałeś...

              Skomentuj


                #27
                Zamieszczone przez kondrax
                nonameplum, Jeszcze jest L18 i ER18RNX seasa.
                Wiem, ale są droższe także musiałby mocniej naciągać budżet.
                Ja chętnie widziałbym aplikacje CA18RNX z T9930. Mogłoby z tego wyjść coś ciekawego. Na pewno po usherze możesz się spodziewać łagodnej góry.

                Przypomniał mi się też bardzo dobry głośnik z łagodną górą Morel MDT-29 (nie pamiętam jakie ma teraz nowe oznaczenie)

                Także wybór masz spory, powodzenia :)

                Skomentuj


                  #28
                  Yoshi_80
                  sądzę, że AWX to całkiem przyzwoite głośniki, a pomysł, że w razie "jak by co", też najgorszym nie jest. :wink:

                  Akkus miał w swej ofercie ushery 8945A + T9930. Zestaw gra wyśmienicie a zwrotnice w nim zastosowane to filtry 1 rzędu i rezystor. Tak więc można się nad takimi głośnikami zastanowić. Gorąco polecam.

                  Skomentuj


                    #29
                    Właściwie jestem w podobnej sytuacji co bohater tylko większa ilość wiosen na koncie i elektronik z wykształcenia chociaż obecnie siedzę w cyfrówce. Mam czas przez zimę, więc też chciałem coś sam zrobić ala HX2 (http://www.akustyk.com.pl/projekty/HX2.html) na dwóch peerless'ach 180 i vifie w BR. Widziałem tu u Was podobny projekt, chociaż bez dokładnych wymiarów obudowy i schematu zwrotnicy. Czyba, że przy kupnie u nich samych głośników dostaje się też schematy w co wątpię?
                    Mój plan wobec tego jest taki, że sam obliczam obudowę i wrzucam na forum do sprawdzenia, to samo ze zwrotnicą - robię pomiary, projektuję i wrzucam pliki Workshopa do sprawdzenia i liczę na to że rzucicie okiem. Ewentualnie może ktoś się znajdzie z Krakowa to pomoże na miejscu (oczywiście się odwdzięcze).

                    Kilka dodatkowych pytań:
                    1. Zacznę zabawę od wykonania JIG'a - to nie problem, tylko co użyć jako przedwzmacniacza mikrofonowego. Macie jakiś sprawdzony schemat, czy użyć któregoś z kitu avt (http://sklep.avt.pl/c/pl/38_863/1/1/...krofonowe.html) np. tego (http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2392.pdf)?.
                    Będzie dobry do Panasonic-a WM61a (http://www.panasonic.com/industrial/...61_a_b_dne.pdf)?

                    2. Dostosowanie impedancji - przypominam 2,5-way na dwóch Peerless'ach HDS 180. Planuje zakupić amplituner KD Denona avr-1911 z wyjściami od 6Ohm. W tej kolumnie są dwa równoległe HDS z jak widzę 8Ohm'ami (http://www.akustyk.com.pl/peerless/P830883.html, http://www.tymphany.com/830883-app-note) czyli wyjdzie 4Ohmy, bo jak rozumiem dla tych częstotliwośći oba filtry są "otwarte". Co teraz? Pójście w 3-way? Wiem, że trudniejsze ale liczę na małą pomoc przy zwrotnicach, ewentualnie zlecenie dla kogoś.
                    Ostatecznie mógłbym kupić wzmacniacz stereo Denon PMA-710AE (http://denon.pl/pl/Product/Pages/Pro...e-943fbe2907cb) - ma obciążalność od 4Ohm. Rozumiem, że będzie też lepszy dźwięk, ale jednak wolę więcej cyfrowych bajerów (9 pasmowy korektor, hdmi, 5 wyjść). Wiem, że macie true analog sentymenty...
                    Ale znowu wspomniane Dali 6 jest też 4Ohm'owe (http://audio.com.pl/testy/dali-concept-6:1 - właściwie jest tu odpowiedź w tym artykule.)

                    Na razie tyle.

                    Skomentuj


                      #30
                      1. Są gotowe zwrotnice. W tym wątku
                      2. 20litrów dla każdego z głośników, bass-reflex BR-60TR.
                      :wink:


                      Co do wzmacniaczy, to wybrał bym coś znacznie "mocniejszego". Używany NAD C370 czy Xindak XA-6950V to dużo lepszy wybór.

                      Skomentuj


                        #31
                        O temat z gotowymi zwrotnicami nawet w przyklejonych był - nie zauważyłem. Thx.

                        Niestety pierwszego wzmacniacza nie ma nawet na allegro, a drugi jest jeden za 3200zł więc to nie moja półka.
                        Ale przesiadam się z głośniczków komputerowych za 100zł, więc nie szalejmy - na jakiś czas zostanę przy tym amplitunerze denona (1700zł nowy).
                        Dalej: dostosowanie impedancyjne. Ten denon ma biamping, więc co Wy na to, że podłączam niskotonowy oraz resztę osobno? Będzie wtedy 2x8Ohm na kanał i nic innego się nie zmieni, czy trzeba będzie przeprojektować zwrotnicę?

                        Macie jakieś sposoby na frezy pod głośnik domowej roboty?
                        Mam zamiar wykończyć front skajem. Czy to będzie miało negatywny wpływ na zjawisko dyfrakcji na froncie obudowy?

                        Skomentuj


                          #32
                          Zamieszczone przez jarsulk
                          2,5-way na dwóch Peerless'ach HDS 180. Planuje zakupić amplituner KD Denona avr-1911
                          Ten amplituner i inne z tej pułki cenowej nie radzą sobie z jednym HDS,em a co dopiero z dwoma na kanał, albo wzmacniacz stereo albo inne, mniejsze głośniki w 5.1.
                          Zamieszczone przez jarsulk
                          że przy kupnie u nich samych głośników dostaje się też schematy w co wątpię?
                          Dawali schemat, nie wiem jak teraz, z własnych doświadczeń z projektem zwrotnicy akustyka HDS180+XT25 mogę powiedzieć że ich zwrotki będę omijał z daleka, brak sceny i cykająca xt25, niby na pomiarach jest dobrze ale gra kiepsko a ta vifa potrafi zagrać pięknie o czym się przekonałem w zestawieniu z innym nie najlepszym głośnikiem i zwrotce robionej na ucho. Nie słuchałem kolumn na dwóch HDS,ach może to gra lepiej ale i tak odradzam bo za tą kasę można złożyć coś ciekawszego np; AL170+XT25 zwrotka jest na forum.

                          Skomentuj


                            #33
                            Zamieszczone przez jarsulk
                            ...Niestety pierwszego wzmacniacza nie ma nawet na allegro, a drugi jest jeden za 3200zł więc to nie moja półka...
                            http://www.hifi.pl/gielda/wzmint1000/62981.php

                            Można do 2000zł bez problemu znaleźć i xindaka. :wink:

                            jarsulk, jak podwójne okablowanie ma zmienić impedancję głośników? :wink:

                            funiax1 "ciekawsze" to pojęcie mocno względne, peerlessowi jeśli dać odpowiedni wzmacniacz, może bardzo pozytywnie rozczarować. "Ciekawszy" od AL170 jest USHER 8945-A i łatwiej go "napędzić" niż dwa HDS'y. :idea:

                            P.s.
                            "Niskie w hierarchii" amplitunery KD to w stereo nieporozumienie.

                            Skomentuj


                              #34
                              Mówiłem o biampingu a nie biwireningu.
                              Ale nie ważne skoro mówicie, że nie uciągnie to się nie będę kłócił i pójdę jednak w stereo.
                              Dzięki, tą giełdę sobie zaraz przejrzę.
                              Dobra dwa pomysły w zależności od wzmacniacza:
                              1) 2 hds180
                              2) AL170+XT25

                              Skomentuj


                                #35
                                jarsulk
                                Słusznie.
                                Jednak mimo wszystko, filtry podzielił bym na sekcję niskośrednią i wysokotonową.
                                :wink:

                                P.s.
                                Na HDS 180 EXC i VIFA XT25 jest 2.5 drożna konstrukcja esa triton 3, którą możesz posłuchać w grodzie Kraka na ulicy Malborskiej 24 (Nautilus)

                                Skomentuj


                                  #36
                                  Zamieszczone przez jarsulk

                                  Macie jakieś sposoby na frezy pod głośnik domowej roboty?
                                  Kup sklejkę o grubości równej głębokosci frezu . Dotnij arkusz do wymiaru frontu kolumny i zaznacz osie otworów pod głośniki. Wyrzynarką wycinasz otwory równe średnicom zewnętrznym głośników. Przyklejasz do płyty czołowej z wyciętymi otworami i gotowe . Pzdr

                                  Skomentuj


                                    #37
                                    Frezarki reczne nie sa takie drogie, chyba bylo zbiorowe zamowienie na forum.

                                    Skomentuj


                                      #38
                                      Zamieszczone przez funiax1
                                      Dawali schemat, nie wiem jak teraz, z własnych doświadczeń z projektem zwrotnicy akustyka HDS180+XT25 mogę powiedzieć że ich zwrotki będę omijał z daleka, brak sceny i cykająca xt25, niby na pomiarach jest dobrze ale gra kiepsko a ta vifa potrafi zagrać pięknie o czym się przekonałem w zestawieniu z innym nie najlepszym głośnikiem i zwrotce robionej na ucho.
                                      Ja też jestem pewny, że z tą zwrotnicą jest coś nie tak. Zero stereofonii, słaba scena. Zresztą gdyby to była udana konstrukcja zwrotnicy to by mieli ja dalej w ofercie. Coś nieźle skopali ze zgraniem fazowym głośników. Ale nie wszystkie są tak kiepskie, przynajmniej dobra jest HDS164+DX, która jest w dalszym ciągu w sprzedaży w przeciwieństwie do HDS180+XT.

                                      Skomentuj


                                        #39
                                        Witam Panowie,
                                        i przepraszam za długotrwały brak oznak życia - ale sami wiecie ... życie. Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi :). Przeglądam, czytam i porównuję.
                                        Zapoznaję się z teorią i nasunęło mi się takie pytanie dotyczące mechaniki/akustyki przetwornika i obudowy - nie mogę tego nigdzie znaleźć, a chciałbym to zrozumieć.
                                        Zadaniem obudowy jest wytłumienie fal generowanych przez przetwornik podczas grania, ale kiedy te fale powstają? Rozumiem, że dźwięk to zagęszczenie cząsteczek przed głośnikiem, które powstaje na skutek ruchu membrany w przód, w związku z tym czy w obudowie tłumimy fale/drgania powstające w wyniku ruchu membrany do tyłu? (bo rozumiem, że tylko wtedy powstaje tam takie zagęszczenie). Jak wygląda krokowo takie wygenerowanie dźwięku przez przetwornik? Czy ruch membrany w przód następuje po uprzednim "wciągnięciu" membrany do środka? Wybaczcie te, może banalne, pytania ale sami wiecie - teoria :).

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X