Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przerabiamy Glośniki. Pomiary, Projekty...

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #61
    W ramach modyfikacji GDN13/40/2 na razie uzyskałem takie efekty j/n.
    Porównanie w polu bliskim 0,5cm od membrany przy 2V w w/w obudowie 12l oz:
    czarny - oryginał (2 egzemplarz)
    czerwony - modyfikowany.

    To samo z większej odległości 0,5m przy 2,8V:
    czarny - oryginał przed modyfikacją
    zielony - modyfikowany.


    Głośnik ma silny rezonans przy 3kHz i trudno się go pozbyć działaniami na membranę, jest oporny. Ten drugi pik przy ok. 5-6kHz łatwiej stłamsić. Te piki na szczęście nie generują thd. Najbardziej negatywny wpływ na brzmienie oryginału ma za to zakres ok.0,5 - 2kHz z dominującą tam 3hd. Powoduje to, że brzmienie jest jazgotliwe i nieprzyjemne. Zawsze mi to przeszkadzało w brzmieniu tego GDNa, więc popularnych Totemów Mite nie byłem w stanie strawić.

    Skomentuj


      #62
      Mysle, ze ten glosnik powinien pracowac pod katem, na pochylonej sciance. Faktycznie jego brzmienie jest dosc dziwne. Ja mam co prawda wersje ekranowana ale brzmienie jest to samo.

      Skomentuj


        #63
        A ja widzę ze pomiar z odległości 0,5 metra wskazuje na gorsze parametry po modyfikacji (zielony jest modyfikowany).
        Ten głośnik nie ma zaznaczonego prawie żadnego rezonansu przy 3khz a tym bardziej przy 6. To najbardziej masowo produkowany głośnik Tonsila używany przez wielu producentów w dziesiątkach różnych wykonań. Z czego przynajmniej trzy słyszałem i nigdy nie zauważyłem żeby miał "jazgotliwe brzmienie" podobnie jak żadna polipropylenowa membrana Tonsila - ani 20 lat temu ani pięć. Raczej odczucia odsłuchowe takich głośników były częściej przeciwne.
        To jest wypisywanie kolejnej porcji wierutnych pierdół i bzdur wyssanych z palca wprowadzających tylko czytelników w błąd.

        Skomentuj


          #64
          To, że na charce amplitudowej oryginałów rezonanse są słabo widoczne nie znaczy, że ich tam nie ma. One są ukryte, czają się. Po modyfikacji wylazły na wierzch, bo obniżyła się efektywność w szerokim paśmie, a te poczynione mody nie działały na ten rezonans przy 3kHz, więc widać go wyraźniej.
          Wykres csd oryginału z 0,5cm przy 2V.


          Wykres csd moda z 0,5cm przy 2V.


          Przy pomiarze z 0,5m widać to wyraźniej.
          Csd oryginału przed modyfikacją.

          Csd moda.


          Głośniki mam od chyba 2007 r. zakupione w ProTonsilu razem z ich papierowymi wykresami z pomiarów z komory. Od początku jak je posiadam ich brzmienie mi nie odpowiadało. Było agresywne, w zakresie średnicy nieczyste i jazgotliwe na skutek sporych thd. Postanowiłem sprawdzić możliwość poprawy ich brzmienia w drodze modyfikacji by sprostały moim oczekiwaniom, a że mam inne oczekiwania niż wielu producentów kolumn, którzy te głośniki wykorzystywali, no cóż ... taka sytuacja.
          Jak ktoś ma jakiś pomysł jak zminimalizować ten rezonans przy 3kHz lub co jest jego przyczyną (ja na razie tego nie wiem) i zmniejszyć poziom thd w zakresie średnich tonów, to pisać. Dotychczasowe moje działania nie wpływają na ten rezonans i w niewielkim stopniu wpłynęły na profil thd głośnika. Jak widać udało mi się trochę wyrównać charkę nie powodując powiększania się dołka przy ok. 1kHz, ale to nadal mnie nie satysfakcjonuje niestety, choć mod gra lepiej.

          Skomentuj


            #65
            Zamieszczone przez Patefil Zobacz posta
            To, że na charce amplitudowej oryginałów rezonanse są słabo widoczne nie znaczy, że ich tam nie ma. One są ukryte, czają się.
            Taki przyczajony tygrys.
            To jest typowe dla membrany polipropylenowej.

            Zamieszczone przez Patefil Zobacz posta
            Po modyfikacji wylazły na wierzch,
            To po diabła robić taką modyfikację ??

            Skomentuj


              #66
              Rezonans przy 3kHz usunięty. Jest dobrze, a może będzie jeszcze lepiej.

              Skomentuj


                #67
                Robi sie coraz bardziej ciekawie

                Skomentuj


                  #68
                  Sprawdziłem jak oba modyfikowane głośniki współpracują ze sobą. Zakładałem zrobienie jak najprostszej zwrotnicy. Pomiary z 0,5m/2,8V na wysokości głośnika wysokotonowego.

                  Być może w trakcie dalszych działań uda mi się jeszcze bardziej uprościć układ.


                  Skomentuj


                    #69
                    Sprawdziłem czy zmniejszenie komory tylnej w głośniku wysokotonowym będzie miało jakiś wpływ widoczny na pomiarach. Komorę zmniejszyłem do ok. 4cm3 i przy otworze w magnesie o średnicy 10mm jak i 5mm nie zaobserwowałem praktycznie nic sensownego, właściwie wraz ze zmniejszaniem objętości pojawiały się negatywne efekty na csd. Obecnie komora ma ok.28cm3 tj. 1/3 pierwotnej objętości i jest wytłumiona watą i kawałkiem filcu.
                    Zmieniłem kształt tubki powiększając jednocześnie komory w jej wnętrzu. W tym przypadku zmiany w pomiarach są bardzo duże i jakoś sensowne.
                    W otworze w magnesie, na całej jego długości umieściłem tuleję miedzianą o średnicy10/5mm ale jakiś zmian nie stwierdziłem, może trochę mniejsze thd, ale to wszystko takie mało jednoznaczne.
                    Poniżej jak głośniki współpracują ze sobą na minimalistycznej zwrotnicy.


                    Udało się m.in. zlikwidować rezonans przy ok.11kHz widoczny na wcześniejszych pomiarach csd.


                    Pomimo starań nie udało mi się już uzyskać jakiś sensownych zmian w przypadku GDNa. Bardzo ciężko już w nim coś polepszyć bez pogorszenia innych wyników. Nie podoba mi się ten dołek przy ok. 1kHz, ale nie wiem czym by tu go "zasypać". Jest co prawda niezbyt szeroki, więc zbytnio nie przeszkadza przy słuchaniu.
                    Generalnie tubka coraz bardziej mi się podoba i spełnia dobrze swoją rolę.

                    Skomentuj


                      #70
                      Ten dolek przy 1khz to dosc typowe dla membran polipropylenowych. Nie wszystkich co prawda, ale czesto jest widoczny w pomiarach, ale w odsluchu raczej nie razi. Beyma 6b30p ma to samo ale z uwagi na wieksza membrane, polozone troche nizej http://www.beyma.com/getpdf.php?pid=6B30/P

                      Skomentuj


                        #71
                        Poniżej wykresy thd tubki przedstawiające wpływ sprzęty pomiarowego na wyniki pomiarów:
                        1. mój komp z kartą zintegrowaną
                        2. laptop Lenovo z kartą zintegrowaną.
                        Warunki pomiarów takie same: 2,8V/0.5m, pozycja kolumny i mikrofonu jednakowe.


                        Skomentuj


                          #72
                          nie masz tam jakiego uśredniania czy wygładzania? Te wszystkie pomiary THD nie nadają się do detalicznej analizy.
                          Dodatkowo, progam powinien mieć możliwość kalibracji wejścia i wyjścia kanału aby znać TRF samej karty i jej możliwości. Co powinno wyeliminować znacząco wpływ zmiany sprzętu.

                          Skomentuj


                            #73
                            Pomiary są oczywiście wygładzone do 1/48 oktawy, stąd są takie poszarpane, by było widać wiele szczegółów.
                            Nie robiłem żadnej kalibracji karty. Moja karta ma wejście mikrofonowe, a z wyjścia słuchawkowego mogę wycisnąć tylko 0,3V, więc i tak muszę użyć wzmacniacza, by osiągnąć te 2,8V, które następnie musiałbym poprzez dzielnik podać na we mikrofonowe do kalibracji. Pomiary przedstawiają thd całego toru pomiarowego i są wystarczające do analizy porównawczej. Poza tym wiele efektów, które widać na wykresach nie słychać i wiele efektów, które słychać nie widać na wykresach. Ostatecznie i tak weryfikacja jest poprzez odsłuch, wykresy są tylko pomocą, narzędziem, a nie celem.

                            Skomentuj


                              #74
                              1/48 oktawy? Ło la boga :) To nie są szczegóły, tylko niejasnosci. Wynik pomiaryu THD otrzymywany jest z pomiaru transmitancji SPL źródła w dziedzinie częstotliwosci. Ja nigdy nie widziałem profesjonalnego, albo mówiąc potocznie poprawnie zrobionego pomiaru z tak małym uśrednianiem. Minimum 1/18 oktawy. JEstem prawie pewien, że nie używasz 1/48 oktawy do pomairów SPL bo wyjdą ci jakieś kosmiczne góry i myślę, że nie znawiesz tego szczegółami :)
                              A jeżeli analizujesz charakterystyki częstotliwościowe z wygładzaniem 1/x (np: 1/12) a THD z 1/y (np: 1/48) to bardzo prawdopodobne że wyciągniesz błędne wnioski.
                              Teraz to co ty nazywasz szczegółami ja nazwę jako typowe, nieliniowe zachowanie się źródła (drgania powyżej częstotliwosci, w której membrana nie zachowuje się jak sztywny tłok) + drgania, rezonanse okolicznych elementów (szczegółnie te które są mechanicznie sprzężone) + akustyczne tło otoczenia + nieskalibrowany system pomiarowy + ...
                              Teraz, jeżeli dalej myślisz, że jesteś w stanie detalicznie dojśc do wniosku co jest czym spowodowane to ... :)
                              Może jakiś przykładzik - losowy fullrange, brak wygładzania z wygładzaniem 1/12 oktawy.


                              Kolejna sprawa - wyłącz logarytmiczną skalę osi Y, włącz liniową, ucho ludzkie rozróżnia liniowy przyrost/redukcję ciśnienia akustycznego.
                              Zamieszczone przez Patefil Zobacz posta
                              Poza tym wiele efektów, które widać na wykresach nie słychać i wiele efektów, które słychać nie widać na wykresach.
                              Nie do końca. Głosiś, że ludzie (albo tylko pojedyncze jednostki, albo tylko ty) są w stanie usłyszeć coś, czego sprzęt elektroniczny (paretysiecy bardziej czuły niż ucho ludzkie) nie zmierzy... Na odwrót w 100% sie zgadzam, sprzęt potrafi zmierzyć coś, czego człowiek nie usłyszy. Można też pogadać o charakterze brzmienia "metlaiczny" "delikatny" "szczegółowy", ale ani ja ani nikt pewnie nie zna zależności wybranych pomiarów od tego zjawiska.
                              Zamieszczone przez Patefil Zobacz posta
                              są wystarczające do analizy porównawczej.
                              zgadza się.
                              Zamieszczone przez Patefil Zobacz posta
                              Ostatecznie i tak weryfikacja jest poprzez odsłuch, wykresy są tylko pomocą, narzędziem, a nie celem.
                              zgodzę się, prócz tego celu, ale nie będę wylewny tutaj :) Zostawiam.

                              Skomentuj


                                #75
                                Ustawiam 1/48 ponieważ program wykonuje wtedy więcej pomiarów i dlatego jest widać więcej szczegółów. Nie wiem w jaki sposób program STEPS wykonuje pomiary. Nie jestem przecież jego twórcą.

                                Zamieszczone przez El_liero Zobacz posta
                                Nie do końca. Głosiś, że ludzie (albo tylko pojedyncze jednostki, albo tylko ty) są w stanie usłyszeć coś, czego sprzęt elektroniczny (paretysiecy bardziej czuły niż ucho ludzkie) nie zmierzy... Na odwrót w 100% sie zgadzam, sprzęt potrafi zmierzyć coś, czego człowiek nie usłyszy. Można też pogadać o charakterze brzmienia "metlaiczny" "delikatny" "szczegółowy", ale ani ja ani nikt pewnie nie zna zależności wybranych pomiarów od tego zjawiska.
                                Nic nie jest doskonałe, więc i metody pomiarów również. Poniżej przykład mojego wniosku, że nie wszystko co słychać widać na wykresach np. z powodu niedoskonałości metody pomiaru.
                                Wykres thd tubki.


                                Kolejny pomiar thd, ale inaczej.

                                Sygnał pomiarowy podany w prawym kanale wzmacniacza, a w lewym kanale w innej kolumnie z ok. 1m od mikrofonu pod dużym kątem do niego odtwarzałem muzykę (Jarre "Equinoxe") z takim poziomem, by oba sygnały były słyszalne. Czy widać na wykresie jakieś wyraźne różnice, ba ja nie widzę. Skoro siedząc w drugim pokoju słyszałem zarówno muzykę i sygnał pomiarowy, to czemu nie widać tego na wykresie? Mikrofon tego nie wychwycił, czy program tego nie zmierzył? Słuchając w czasie prac nad modyfikacją tych głośników muzyki lub też samego sygnału pomiarowego odtwarzanego przez głośnik do takich wniosków można dojść, że więcej słychać niedoskonałości niż widać na wykresach.

                                Skomentuj


                                  #76
                                  Zamieszczone przez Spurek Zobacz posta
                                  Pacjent to szerokopasmowy Monacor SPX32M
                                  Przerobic drewniany korektor fazy i albo dotoczyc normalny korektor fazy z alu w ksztalcie "pocisku" albo wkleic kopulke przeciwpylowa. Mozna takze sprobowac stoczyc ten drewniany korektor fazy na ksztalt pocisku. Jak narazie udalo mi sie zdemontowac ten drewniany korektor fazy. Jest on przyklejony do rdzenia nabiegunnika. Trzeba uzyc delikatnie sily i bez problemu odrywamy korektor uwazajac na cewke glosnika rzecz jasna. Nie jest on przykrecony jak niektorzy mysleli wiec do dziela

                                  Hej !

                                  Czy może próbowałeś Monacora SPX32M "doposażyć" w inne korektory fazy?
                                  Jeśli tak, to jakie to dawało rezultaty?

                                  - - - - - aktualizacja - - - - -

                                  Zamieszczone przez Spurek Zobacz posta
                                  Sa dobre ksiazki, miedzy innymi A.Dobruckiego
                                  Masz na myśli Dobrucki A. "Przetworniki elektroakustyczne", Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2006,
                                  czy inną publikację ???

                                  Skomentuj


                                    #77
                                    Przeróbka tweetera - czyli jak się pozbyć ferrofluidu na przykładzie Morel CAT 298.
                                    Uwaga ! nie wszystkie tweetery po usunieciu ferrofluidu lepiej grają.
                                    Jak ktoś przerabia to na własną odpowiedzialność,
                                    bo pewnie będzie już po gwarancji no i można niechcący uszkodzić tweetera.


                                    Do odkręcenia wkrętów potrzbny okazał sie specjalny bit szesciokatny.


                                    Zdejmujemy metalowa oslone.
                                    Następnie trzeba delikatnie podważyć element zawierający membrane i cewke
                                    i delikatnie wyjąć na bok - tak aby przypadkiem nie urwać drucików ktore są przylutowane do terminala głosnika



                                    Wygląd po demontazu


                                    Przygotowanym wacikiem delikatnie czyścimy cewke z ferrofluidu. Drugą strone plastiku wacika nozem do tapet scinamy
                                    tak aby moc wsunąc w szczeline magnesu. Stąd mozna wydłubac ferrofluid.


                                    Dodatkowo zwiniety w rurke papier wsuwamy w szczeline i kilkukrotnie obracamy aby zebrał ferro.
                                    W sumie korzystałem z 3 takich rurek z papieru żeby zebrać ferro.

                                    Po zakonczeniu prac , składamy w calość, skręcamy i gra. :)
                                    Last edited by wiesiek9990; 10.10.2015, 07:31.

                                    Skomentuj


                                      #78
                                      Zabieg totalnie bez sensu jeśli chodzi o glosniki morela
                                      W głośnikach tej firmy nie polecam tego robic ze względu na rodzaj cewki i ich częste uszkodzenie
                                      Juz mi sie nie chce...

                                      Skomentuj


                                        #79
                                        Wiesiek a teraz opisz co zmieniłeś z charakterystyce częstotliwościowej oraz w parametrach liniowych przetwornika. Jeżeli zrobiłeś ten zabieg na pałę to przestrzegam przed takimi próbami inne osoby.

                                        Skomentuj


                                          #80
                                          No nie calkiem na pałe (mam nadzieje), zrobiłem to na podstawie opinii kolegów z audiotransducers, którzy twierdzą że ten głosnik bez ferro brzmi lepiej.
                                          Bede miał chwile to zrobie dodatkowe pomiary. Obecnie mam tylko charakterystyki i impedancje.

                                          Charka złagodniała, poprzednio mialem wrażenia że głośnik syczy.
                                          Ponadto z wstepnych wrażen mogę powiedziec że jest bardziej szczególowy, podobnie jak Wavecor TW0030WA07.

                                          Jesli chodzi o rezonans to przesunal sie z 1k na 1.2k.

                                          Narazie przesluchuje kolejną wersje zwrotki zrobionej przy pomocy Boxsima do mojego projektu z TB1320 i Daytonem, i mogę powiedzieć że jak narazie jestem zadolwolny zarówno z boxsima jak i głosnika. :)
                                          Last edited by wiesiek9990; 10.10.2015, 22:24.

                                          Skomentuj

                                          Czaruję...
                                          X