To zadanie to wymysl marketingowcow ;p efekt naskorkowosci dotyczy wysokich czestotliwosci, znacznie powyzej czestotliwosci slyszalnych, a te i tak sa niskie dla ludzi starszych
To jeszcze co innego. Podczas efektu naskórkowości, prąd płynie nie w środku przewodnika, a przy jego brzegach (a przynajmniej w większości - zależy to od częstotliwości). W praktyce powinna to być blaszka, a nie drucik.
odgrzebię dinozaura aby nie zakładać tematu i nie zaśmiecać niepotrzebnie forum. Potrzebuje kupić sobie na razie 1 interkonekta i kable głośnikowe. Wiem, że to drażliwy temat o grających kablach itd. bo w CarAudio też to przechodziłem i odnośnie tego zagadnienia zawsze są wojny na wszystkich forach. Ja jestem na to odporny i nie zamierzam się spierać. Wygooglałem sobie kable firmy Melodika, czy ktoś miał z nimi do czynienia i faktycznie są solidnie zrobione i porządne? Potrzebuje 2 kompletów RCA , jeden połączy dekoder UPC ze wzmakiem, a drugi DAC ze wzmakiem.
Jeżeli można coś porównywalnego jakościowo (jeśli te melodiki są dobre) kupić taniej to chętnie poznam. Nie jestem oporny na zmiany. Tylko zależy mi na konfekcjonowanych kablach. Lutownica w moich rękach to niebezpieczna zabawka. Robiłem sobie kiedyś Interkonekty do samochodu, ale ile się nakląłem przy tym to moje. Dlatego wiem, że mając lutownicę, w domu można na metry kupić sobie dobre kable, dobre wtyki i zrobić samemu ale nie chcę się w to bawić, chciałbym kupić plug'n'play więc jeśli ktoś coś może o tych produktach skrobnąć ewentualnie innych konkurencyjnych, sprawdzonych i dobrych to też chętnie się dowiem.
Jeżeli można coś porównywalnego jakościowo (jeśli te melodiki są dobre) kupić taniej to chętnie poznam. Nie jestem oporny na zmiany. Tylko zależy mi na konfekcjonowanych kablach. ...
Z góry dziękuje! :)
Zwykly kabel OFC o odpowiedniej grubosci, a jak chcesz cos 'konkretniejszego' i brandowanego to panowie napewno ci doradza https://www.youtube.com/watch?v=3s7w1Rp9AlQ pewnie drozsze od samych glosnikow ale 'muzycznosc' napewno wzrosnie
Prosze bardzo :)
Jeżeli można coś porównywalnego jakościowo (jeśli te melodiki są dobre) kupić taniej to chętnie poznam. Nie jestem oporny na zmiany. Tylko zależy mi na konfekcjonowanych kablach.
Zwykly kabel OFC o odpowiedniej grubosci, ............
Za wiele to nie wniosło, w zasadzie nic ale dzięki za odpowiedz zawsze to +1 do postów zaliczyłeś.
Jak nie ma żadnych konkretów to wezmę te kable, ułożę, podłączę i zapomnę o nich, chyba ze myszy przegryzą i przestanie grać jakiś kanał to wtedy trzeba bedzie zajrzeć.
To moze zacznij od ustalenia odpowiedniej grubosci kabla, a kosmetyke i napisy na kablu mozesz zostawic na potem 2.5 mm bedzie ok.
Jak chcesz sluchac kabli i myslisz ze jest jakas roznica miedzy poprawnymi kablami a drozszymi z brandingiem, to zerknij na post ktory napisal soundwave na poprzedniej stronie, potem otworz wzmacniacz i zobacz jakie kable ida do terminali, rozbierz glosniki i zobacz jakie tam ida kable. Wtedy mozesz sie zastanowic czy kawalek 'lepszego' kabla w torze audio ma jakikolwiek wplyw na jakosc dzwieku.
Wtedy mozesz sie zastanowic czy kawalek 'lepszego' kabla w torze audio ma jakikolwiek wplyw na jakosc dzwieku.
Dopasowanie odpowiednego okablowania może wprowadzić wiele zmian w dzwięku."Chude" systemy mozna dociążyć,zbyt jasne(ostre) "uspokoić" itp.Dobry system to "pokarze"Kolego ppp000 proponuję pobawić się,potestować !!!!Jak chcesz to mogę Ci wypozyczyć jakiś kabelek do "zabawy" :). W kabelkach nie chodzi tylko o odpowiedni przekrój ale rodzaj,kształt uzytego przetwornika,izolacji,prowadzenie mas,ekranów......
Dopasowanie odpowiednego okablowania może wprowadzić wiele zmian w dzwięku."Chude" systemy mozna dociążyć,zbyt jasne(ostre) "uspokoić" itp.Dobry system to "pokarze"Kolego ppp000 proponuję pobawić się,potestować !!!!Jak chcesz to mogę Ci wypozyczyć jakiś kabelek do "zabawy" :). W kabelkach nie chodzi tylko o odpowiedni przekrój ale rodzaj,kształt uzytego przetwornika,izolacji,prowadzenie mas,ekranów......
Gratuluję odwagi za tą wypowiedź na tym forum :)
Ja tu tematu kabli nie poruszam bo wojny nie chce wywoływać a na siłę nie chce nikogo przekonywać do tego co słyszę, a z Tobą kolego zgadzam się w 100%
A największy śmiech to opieranie wyboru kabla do Audio w domu to patrząc na jego przekrój.
A największy śmiech to opieranie wyboru kabla do Audio w domu to patrząc na jego przekrój.
Wy śmiejecie się z nas, że wybieramy po przekroju, my śmiejemy się z Was, że coś tam słyszycie, jak kabel jest droższy. I wszyscy szczęśliwi...
Ja miałem kable CCA, zwykłe LGY i "lepsze" cordial OFC, jedyna różnica jaką słyszałem, to cena, jaką wymawiał sprzedawca.
Choć przyznam rację, że słychać różnicę między CCA 1,5mm2, a 2,5mm LGY, na długości 5m. Cordial ma lepszą izolację niż pozostałe, ładnie się układa, nie skręca się i to jest jedyny powód, dla którego kupuję taki kabel. Wiadomo, wygląda estetyczniej, dlatego jak nie widać, np. w środku kolumn, wzmacniaczy, to daje zwykłe LGY.
Choć przyznam rację, że słychać różnicę między CCA 1,5mm2, a 2,5mm LGY, na długości 5m.
CCA to kable aluminiowe miedziowane. Taki kabel ma ze 2x wyższą rezystancję niż kabel miedziany. Różnica rezystancji miedzy kablami 1,5m^2 CCA a 2,5m^2 OFC będzie pewnie ze 4x, nic dziwnego, że słychać różnicę.
Kupowanie kabli CCA kompletnie nie ma sensu bo lepiej kupić cieńszy miedziany za dokładnie te same pieniądze ;-)
Jak chcesz sluchac kabli i myslisz ze jest jakas roznica miedzy poprawnymi kablami a drozszymi z brandingiem, to zerknij na post ktory napisal soundwave na poprzedniej stronie, potem otworz wzmacniacz i zobacz jakie kable ida do terminali, rozbierz glosniki i zobacz jakie tam ida kable. Wtedy mozesz sie zastanowic czy kawalek 'lepszego' kabla w torze audio ma jakikolwiek wplyw na jakosc dzwieku.
Najpierw musiał byś sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie to jest ten "poprawny kabel".
Kable tak jak zwrotnice nic nie dodają, co jedynie odejmują:
Dopasowanie odpowiednego okablowania może wprowadzić wiele zmian w dzwięku."Chude" systemy mozna dociążyć,zbyt jasne(ostre) "uspokoić" itp.
Gorszy jakościowo kabel lub o zbyt małym przekroju może powodować takie a nie inne skutki i to jest fizyka a nie audiofilskie wymysły.
Audiofilskie wymysły rodzą się wtedy, kiedy element nie wnosi nic do dźwięku, a sam słuchający próbuje na siłę doszukać się jakichś zmian.
Przykładów jest wiele (ostatnio np. podkładki pod wzmacniacze w postaci kulek).
Ja świra na punkcie kabli nie mam i raczej mieć nie będę.
W przyszłości co najwyżej wykonam sobie samodzielnie kabel z dobrej jakości miedzi i tyle, dla własnego świętego spokoju i dla frajdy.
Dobra, wynika z tego, że wtyki bananowe, sa skręcane i na zaciski a nie lutowane, to już git. Takie umiejętności, posiadam :P Mogę sobie kupić i sam zrobić. Ale zacznę od początku. Wzmacniacz jaki będzie to pędził będzie miał moc ok. 80-90W na kanał przy 8 Ohmach, 150-170W przy 4 ohmach.
Kolumny są trójdrożne zbudowane na poniższych przetwornikach:
1. wysokie - Dynaudio Esotar T330d
2. średniak - Scan Speak Revelator 15M-4531K00
3. woofer - Scan Speak Revelator 22W-8857T00
Z tego co wiem od Yoshiego_80 to w najbardziej prądożernym miejscu impedancja nie spada poniżej 6Ohm w tych kolumnach. Słyszałem też, że Rewelatory są raczej prądożernymi głośnikami a i lubię sobie czasem "głośniej" posłuchać, dlatego więc dla długości kabla głośnikowe 2,5 metry na stronę rozważam zakup 2,5mm^2 czy właśnie od razu kupić 4mm^2, podłączyć, ułożyć i raz na zawsze zapomnieć o nim.
Już w CA się kilka razy przekonałem, że oszczędny zawsze traci więcej - dlatego tutaj też nie chciałem robić, monitorków 2 drożnych, później standów 2 dróżnych, a może dołożyć 2gi woofer aby było 2,5 drogi a suma summarum i tak by zakończyło się na 3 drogach. Finalnie kosztowałoby mnie dużo więcej (te etapy), niż od razu zrobić sobie 3 drogi i zapomnieć o temacie. Tak też zrobiłem. Tak samo z tymi kablami, nie piszę tutaj po to żeby rozpętać o nich wojnę bo jeden coś słyszy, drugi nie słyszy, a trzeci mi pisze o napisie na izolacji. Masakra!?!?!
Chce kupić kabel, który jest OFC (w miarę najczystszy jaki się da w rozsądnej cenie, na pewno nie 50 PLN za metr bo jeszcze na łeb nie upadłem) , widzę że przewijają się Cordiale, Klotz'y, Supra Classic, Melodika, Profigold, Alphard da Vinci, Jantzen, itd. Czyli powiedzmy za 5m takiego kabla (po 2,5m na strone), zmieszczę się w najdroższej opcji za 2x4mm^2 w ok. 150 PLN? Czy to dużo na kable głośnikowe? Jedni stwierdzą, że tak, inni że jakieś strasznie tanie badziewie kupuję za 150 PLN. Tyle to za metr bieżący kabla płacił. Spoko! Można i tak ale tyle nie będę płacił.
No więc znając powyższe, sprzęt i długości, kupić od razu 4mm^2 i jeśli tak to które :P ?
Aha wtyki bananowe to pewnie kupie takie http://sklep.rms.pl/wtyk-bananowy-vi...owy-oksydowany - bardzo miło wspomniam RCA tej firmy, natomiast Neutrik nie bardzo (sorki @marcin55246 ale tamtego IC nie będę brał. Już uwaliłem kilka gniazd RCA, przez te zwężające się blaszki masy na końcu wtyku. Tak ciasno wchodzi że masakra, czasami nie dałem rady ich włożyć do końca.)
Nie wiem jak te Vitalco, ale miałem do porównania wtyki takie jak te z linka oraz takiego typu: http://www.avstore.pl/media/products...?lm=1395703925 ...no i te drugie lepsze, większa powierzchnia styku.
Te z Twojego linka miały luz po włożeniu w gniazdo, czyli styk z gniazdem miały tylko na środku.
Zresztą sam sprawdź jak będziesz miał okazję.
Jeśli chodzi o styk, to chyba najlepsze są grube widełki.
@marian, czyli mając takie gniazda lepiej zaopatrzyć się w widełki? Powierzchnia styku będzie lepsza?
Chodzi o to, aby wykorzystać w pełni potencjał styku.
Wyobraż sobie, kupujesz kabel 4mm* a wtyk z gniazdem styka się tylko na tych wybrzuszeniach w bananach które zalinkowałeś.
Mało tego, jeśli mówimy tu o jakości, to i samo połączenie kabla z wtykiem powinno być pożądne, a sam wtyk i gniazdo wykonane z miedzi.
Te widełki prolinka wyglądają spoko i są pokryte złotem... tyle że nie napisali czy sam wtyk jest wykonany z miedzi czy z np. z mosiądzu.
Patrząc na cenę obstawiam to drugie.
Dopasowanie odpowiednego okablowania może wprowadzić wiele zmian w dzwięku."Chude" systemy mozna dociążyć,zbyt jasne(ostre) "uspokoić" itp.Dobry system to "pokarze"Kolego ppp000 proponuję pobawić się,potestować !!!!Jak chcesz to mogę Ci wypozyczyć jakiś kabelek do "zabawy" :). W kabelkach nie chodzi tylko o odpowiedni przekrój ale rodzaj,kształt uzytego przetwornika,izolacji,prowadzenie mas,ekranów......
Zabawe kablami zostawie tobie, widocznie jestes w tym dobry... mnie ezoteryka czy autosugestia nie kreci. Jak sie gdzies naczytales w sponsorowanych artykulach i wydales kupe kasy to sie nie dziwie ze 'cos slyszysz'.. albo poprostu dobrales niedpowiedni przekroj... a i zapomniales dodac cos o wygrzewaniu kabli... :)
Zabawe kablami zostawie tobie, widocznie jestes w tym dobry... mnie ezoteryka czy autosugestia nie kreci. Jak sie gdzies naczytales w sponsorowanych artykulach i wydales kupe kasy to sie nie dziwie ze 'cos slyszysz'.. albo poprostu dobrales niedpowiedni przekroj... a i zapomniales dodac cos o wygrzewaniu kabli... :)
Taki jak napisalem wczesniej. Wykonany z miedzi beztlenowej o odpowiedniej grubosci.
Jestem tego samego zdania, ale niektorym nalepka z nazwa firmy na kablu porzadkuje elektrony :)
Powiem ci ze grubo. I naprawde odwaznie.
akurat nie grubo, bo moje kabelki mają coś około 1 mm2 i ok 3m. wcale nie zostały w systemie te najdroższe z testowanych
Skomentuj