
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Przedwzmacniacz reduktora szumu RS Sample preamp - problemy z uruchomieniem
Collapse
X
-
Może ktoś podeśle linka panu RSowitaz klasa sama w sobie wiedza a i sprzęt widzę konkretny. Może nagrasz odpowiedź na yt RSowi?
-
Ciut powalczyłem z tym układem. Czy to miało sens? Oceńcie sami.
Generalnie jest parę rzeczy, które widziałbym inaczej i od nich zacznijmy:
- rezystory od LEDów. R39 i R40, zdecydowanie polecam tutaj je wymienić na coś w przedziale 3,3-4,7kOhm. Obecne wartości mogą doprowadzić do uszkodzenia słabszych LEDów oraz powodują nadmierne nagrzewanie się radiatorów.
- rezystory R37 i R38 można również lekko zwiększy do 68 Ohmów (przy założeniu, że korzystasz z Omronów G5V-2-12VDC w wersji ze standardową cewką)
- pasowałoby dorobić filtr wejściowy, widzę to jak poniżej
- kolejna zmiana to wartości rezystorów przy IC1 22k -> 2,2k oraz 47k -> 4,7k, ten układ będzie mniej szumiał (kondensator 100p z powyższego rysunku jest opcjonalny)
- teraz trudny fragment, musimy przerobić obwód loudness
Oznaczenia ze schematu RSa: R8 zmieniamy z 6,8k na 3,3k, C7 zostaje nie zmieniony, C5 dajemy 1n i dokładamy w szereg 22k (coś czego nie było wcześniej). Taka zmiana powoduje, że loudness staje się bardziej symetryczny względem średnich tonów i możemy regulować osobno tony wysokie oraz niskie. W "oryginalnym" rozwiązaniu ten obwód dużo mocniej uwypuklał tony wysokie.
- coś o czym wspominałem wcześniej, mianowicie musimy przeciąć to połączenie
- idziemy dalej, możemy skasować C3 (47pF), ten kond nic tam nie robi
- przedostatnia modyfikacja dotyczy dolutowania do R33 równoległego kondensatora (ja używałem 220pF, tak wiem, że na zdjęciu jest inna wartość)
- ostatnią rzeczą jest przecięcie jeszcze jednej ścieżki
Oczywiście wszystkie zmiany wykonujemy w obydwu kanałach :)
Głównym problem nie rozwiązanym powyżej jest to, że obwód regulacji barwy jest sterowany ze źródła o wysokiej impedancji (zestaw potencjometrów). Idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby za potencjometrami znalazł się bufor na opampie i dopiero za nim byłaby regulacja barwy. To taka rada dla tych co zamierzają zbudować swój własny preamp.
Na potwierdzenie spójrzcie na to (loudness off, direct off):
-30dB bass max, treble max
-30dB bass min, treble min
-20dB bass max, treble max
-20dB bass min, treble min
Widać, że ujmowanie basu w szczególności nie wychodzi na zdrowie preampowi. A teraz spróbujmy obniżyć impedancję źródła przez skręcenie potencjometru głośności na maksimum.
+13dB bass max, treble max
+13dB bass min, treble min
Widać jak na dłoni, że obniżenie impedancji źródła poprawia charakterystyki i regulacja zaczyna działać tak jak powinna.
Podsumowanie? Można być świetnym mechanikiem samochodowym, ale kiepskim kierowcą. Nobody is perfect
Kilka dodatkowych pomiarów (direct on, loudness on):
-37dB
-30 dB
-24 dB
-18 dB
-12 dB
-6 dB
0 dB
+6 dB
+13 dB
Wszystkie pomiary są w zipie. pomiary.zip
- 4 polubień
Zostaw komentarz:
-
-
Faktycznie, wzmacniacz operacyjny będzie to miał gdzieś, jakoś zignorowałem jego obecność.
Nasze propozycje będą też różniły się w sposobie działania. Przy Twojej, po załączeniu konturu, nastąpi stłumienie środka i lekkie podbicie wysokich (niskie zostaną bez zmian). A w mojej propozycji po załączeniu konturu, środek zostanie bez zmian, a zarówno niskie jak i wysokie zostaną podbite. Tak więc, zależy co kto woli.Last edited by tytka; 03.03.2023, 20:45.
Zostaw komentarz:
-
W moim rozwiązaniu nie będzie pracował żaden tłumik wysokich częstotliwości. Obwód RC jest równolegle do wyjścia. Wraz ze wzrostem częstotliwości reaktancja kondensatora będzie spadała co za tym idzie opamp będzie widział nieco większe obciążenie. To wszystko.
Zostaw komentarz:
-
Cóż nie ma złotego środka. W moim rozwiązaniu, przy wyłączonym konturze będzie faktycznie ciszej, bo rezystor będzie równolegle połączony z częścią potencjometru. Natomiast przy Twoim rozwiązaniu, będzie wówczas pracował tłumik wysokich częstotliwości.
Wolę jednak swoje rozwiązanie, bardziej mnie przekonuje.
p.s.
Osobiście, to rozważyłbym rezygnację z podbicia wysokich częstotliwości i nie montował wcale C5.Last edited by tytka; 03.03.2023, 19:57.
Zostaw komentarz:
-
tytka w Twoim rozwiązaniu potencjometr będzie miał podpięty równolegle do odczepu rezystor 6,8k. Wpłynie to wydatnie na jego parametry.
Opampowi nic się nie stanie jak dostanie 6,8kOhm i kilkaset pF do wyjścia.
Zostaw komentarz:
-
Zamieszczone przez taz Zobacz postaSpróbujmy zmodyfikować ten schemat. Pierwsze co trzeba zrobić to ciachnąć połączenie przekaźnika od rezystora/kondensatora (niebieski X na schemacie). Tam musi być przerwa.
Przy proponowanej przeze mnie modyfikacji, przy wyłączonym Loudness, obwód RC (C5, C7, R8) jest `zupełnie odłączony i nie wpływa na charakterystykę układu.
Możesz sprawdzić to w LtSpice, będzie OK :)Last edited by tytka; 03.03.2023, 19:19.
Zostaw komentarz:
-
Wrzuciłem fragment tego schematu do Ltspice. Zielona linia to wejście, niebieska linia to wyjście.
Loudness off
Loudness on
Hmm, coś tu jest nie tak. Skąd ta górka się nam wzięła?
Spróbujmy zmodyfikować ten schemat. Pierwsze co trzeba zrobić to ciachnąć połączenie przekaźnika od rezystora/kondensatora (niebieski X na schemacie). Tam musi być przerwa. Oczywiście modyfikacja jest potrzebna w obydwu kanałach. Na poniższym obrazku macie tylko jeden kanał.
Wynik?
Yupi, wyłączenie loudnessa działa :)
Wracamy z powrotem do tej charakterystyki.
Tutaj rodzi się pytanie, czy taki przebieg jest subiektywnie "spoko"? Otóż nie wiem, podbicie wysokich tonów jest minimalnie niższe niż "dołu" i wydaje się to całkiem zrównoważone. Pamiętajcie, że słyszymy <20 kHz :) Symulator może więcejLast edited by taz; 03.03.2023, 14:30.
- 2 polubień
Zostaw komentarz:
-
Gavron04, zanim zaczniesz z KICadem to może zobacz na takie cuś:
https://diptrace.com/buy/offer/
Jak masz licencje na Eagla, to full versja jest za chyba rozsądne pieniądze. Nie sprawdzałem osobiście, bo jak pisałem na czym innym jadę i jest cacy, ale znajomy ten właśnie bardzo zachwalał.
Miłego.
Irek_N.
Zostaw komentarz:
-
Sprawdziłem - nie ma tam połączenia z masą. No cóż, jeden krosik +. Nie wiem czy były różne wersje płytek, na mojej jest tylko napis: "RS SimplePreamp 2021".
- 1 lubię
Zostaw komentarz:
-
Nie na temat...Nadal tak jest. Albo generujemy całość albo edytujemy pad w bibliotece elementu. Z poziomu PCB tego nie zrobimy Mam licencję do eagle i nic się nie zmieniło przez ostatnie 6-7lat. Poza odświeżeniem wyglądu ikon. Sporo funkcji trzeba robić na około. Nie można edytować padów, nie można ustawić jak w altiumie pth,.npth, czy pad tylko na top czy bot. KiCad jest aktualnie na topie, ma sporo funkcji z altiuma. Można powiedzieć że jest między eagle a altiumem. Może w tym roku znajdę czas, żeby się na niego przenieść. Last edited by gavron04; 21.02.2023, 22:02.
Zostaw komentarz:
-
Acha, rozumiem.
Mam kupioną (okazyjnie na Automaticonie była promocja) licencję na Eagla w wersji 4, ale nie byłem w stanie się przestawić, na niego. Zwyczajnie nie "leżał mi w ręku" :( Przykładowo aby zmienić właściwości padu należało wygenerować sobie nowy element biblioteczny z poprawionym padem. Ciekawe czy nadal tak jest, czy już to ogarnęli?
Irek_N.
Zostaw komentarz:
-
Irek_N Ja znam osoby, które siedzą w programie naście lat (Eagle i inne) i nie potrafią rysować. Już mniejsza o obsługę, ale trzeba wiedzieć jak prowadzić ścieżki, jak układać elementy, jak zaprojektować układ. Nie sztuką jest zrobić jak RS, nawalić skopiowanych elementów, połączyć i może zadziała. Altiuma używałem 2lata, za bardzo rozbudowane narzędzie do tak prostych układów.
Granat tak naprawdę wszystko. Prowadzenie ścieżek, raz 45, raz 90st, raz po skosie (w Eaglu jest funkcja, która narysuje ścieżkę tak jak klikniesz myszką i takich ścieżek jest sporo w tym projekcie, brak decouplingu przy WO, siatka z masy a na niej ścieżki z masy, do tego wylewka na top i bot pocięta ścieżkami sygnałowymi, brak przelotek łączących wylewki, okrojona aplikacja 317/337 + skopane prowadzenie masy przy nim (nota podaje jak powinna wyglądać prawidłowa aplikacja oraz jak prowadzić ścieżki, przy źle zaprojektowanej PCB 317 337 mogą pracować niestabilnie), losowo rozmieszczone elementy. I można tak wymieniać :)
- 1 lubię
Zostaw komentarz:
-
Faktycznie jest błąd na schemacie z tymi kondensatorami i jeśli w rzeczywistości nie jest to podłączone, to może być problem.
Kolego gavron04 z ciekawości zapytam, co jest złego w tym 'layout-cie'? Masz na myśli dużą niewykorzystaną przestrzeń między op-ampami a elementami biernymi i potencjometrami? Czy jeszcze coś?
Zostaw komentarz:
-
Mówisz o różnicy pomiędzy rzemieślnikiem, a artystą? :)
Swoją drogą, co takiego jest w Eaglu, że aż trzeba go umieć obsłużyć? Serio pytam (u mnie Altium w wersji SW na pokładzie).
Miłego.
Irek_N.
Zostaw komentarz:
-
Żeby jeszcze RS był świadom tego co robi w Eaglu :) I tego, że zrobił błąd na tej pcb poza layoutem, który jest dramatyczny :) Jest dobry w opowiadaniu, wszyscy podjarani słuchają, większość z tych osób uważa to za święte.
Nie mówię, że RS nie ma pojęcia, wiedzy, ale momentami czegoś brakuje. RS SimpleAmp to kolejny temat, gdzie też wszystko leży, ale na razie na forum (tutaj) była jedna, dwie osoby (wzbudzanie wzmacniacza, palenie mosfetów itd)
Zostaw komentarz:
-
No miałem problem z uwierzeniem. Znaczy wiem, że można się pomylić, nic niezwykłego, ale nie wierzyłem, że można puścić taki układ w sprzedaż nie mówiąc nic o tym. Trochę słabo.
Widzę, że była wersja przed niebieską serią i że "zgodnie z Waszymi radami" coś tam pozmieniał. Znaczy nikt nie zauważył tego wcześniej, na poprzedniej wersji? KB też nie, aż tak polega na netliście? Lutując te kondensatory zastanawiał bym się "co jest grane", no ale ja stary jestem i przyzwyczajony do pracy bez wspomagania krzemowego.
Nie wierzyłem, gdyż zastanawiałem się nad ścieżką idącą na Top-ie w okolice kondensatorów (na zdjęciach kolegi mrc12 nie widać wyraźnie), ale w RS_Elektronika na filmie #193 w 4.47 widać doskonale, że to nie masa jest, poza tym podłączona do 4 IC1. Dziwne w ogóle jest to zasilanie, jakoś tak "cyfrowo" ścieżki poukładane. No ale nie mnie oceniać.
Przyznaję więc rację, niestety.
Irek_N.
Zostaw komentarz:
-
Spójrz na zdjęcia od mrc12, kondensatory C15, C16. Widać przecież , że wiszą w powietrzu na top jak mi nie wierzysz :) Zresztą tak jak taz napisał, schemat wszystko przedstawia. A nie wierzę, że RS wie jak połączyć sygnał tych 4 kondensatorów do innego np.masy bez wstawiania opisu na schemacie do której jest podłączony. (Kto narysował kilka projektów w Eaglu to wie o co mi chodzi)
Jak nadal nie wierzysz to niech się użytkownicy PCB wypowiedzą - miernik do ręki i sprawdzić czy jest połączenie do AGND (pozostałych kondensatorów z zasilacza czy złączki ark).
Zostaw komentarz:
-
Nie, żebym go bronił, ale raczej nie było by dobrym pomysłem podłączenie do wylewki na której ma ARK-i i kondensatory filtrujące. Widać, ze wylewki są dwie, może na TOP-ie podciągnął z masy "sygnałowej"? Jakąś tam ścieżkę widać.
Irek_N.
Zostaw komentarz:
Zostaw komentarz: