• Witamy w największym polskim serwisie internetowym poświęconym w całości zagadnieniom samodzielnej budowy nagłośnienia.
    Dzięki DIYaudio.pl poznasz zagadnienia samodzielnej budowy nagłośnienia od podszewki oraz będziesz mógł dyskutować o DIY audio do woli.

    Artykuły z dawnego portalu zostały przeniesione do sekcji forum na samym dole.

Projektowanie zwrotnicy krok po kroku :)

Czy mógłby ktoś spojrzeć i skomentować zwrotnicę? Głośniki to GDN 13/50/9 6 omowy i Morel MDT29. Charakterystyka mi się nawet podoba. Z takich większych rzeczy jest górka przy 1300Hz, jest dziurka przy 1900 i jeszcze górka przy 14kHz ale ona wygląda niegroźnie. Impedancja łagodnie rośnie do 17 omów przy 1200Hz i łagodnie spada do 3,5 oma przy 4kHz. Potem już nie robi nic ciekawego. Kondensatory trochę duże powychodziły, nie wiem czy może to być jakiś problem, poza tym, że duże kosztują więcej niż małe. Możliwe, że przy pomiarach jeden z głośników miał odwróconą polaryzację, ale to wyjdzie po złożeniu.

Od góry: schemat, wykres niewygładzony, wykres wygładzony 1/8 oktawy.





 
Wykres impedancji jest nudny strasznie i miałem nadzieję, że opis słowny wystarczy.

Wygląda tak:
 
dolphin123 napisał:
dokladnie :P moje 19taf/g i arny 116 zrobily szumik na audiostereo:P

Bo tam ludzie sluchaja charakterystyk a nie kolumn wiec co sie dziwic. Nie potrafia zrozumiec ze rozne sa gusta i po to sie w to bawimy zeby sobie dogodzic a ze sie udalo bez zwrotnicy to tylko sie cieszyc.

Saginata napisał:
Kondensatory trochę duże powychodziły, nie wiem czy może to być jakiś problem

No i wlasnie to jest przyczyna spadku impedancji bo te duze kondensatory i mala cewka tworza filtr o duzej dobroci ktory podbijajac charakterystyke w punkcie rezonansu robi to kosztem spadku impedancji.
Dobra praktyka jest pokazywanie charakterystyki impedancji a szkoda ze nie pokazales w calym pasmie bo nie wiem czy niskotonowy ma 4, 6 czy 8om.
Od biedy ta zwrotka moze byc choc ja bym proporcjonalnie zmniejszyl kondensatory i zwiekszyl cewke i wtedy zobaczyl czy nam ucieknie charka i o ile podniesie sie impedancja. Jak na razie sumowanie jest ok i jak dla mnie to mozesz jeszcze bardziej wygladzic wykres bo nie interesuja mnie krzywulce wynikajace z bledow pomiaru tylko ogolny wyglad charakterystyki.
Sumowanie jest dobre jak w punkcie przeciecia mamy +6dB (dla II rzedu) nie zawsze latwo to zmeirzyc wiec czasami wykonuje sie pomair w pzreciwfazie i wtedy widac jak gleboka jest dziura na podziale ci czym glebsza tym lepiej.

januss73 napisał:
Pozwolę sobie zauważyć, że chwyt, nazwijmy go bypassem, stosowany jest na tłumiku, który zwiększa impedancję toru wysokotonowego. Jeśli tylko będzie dotyczył częstotliwości znacznie wyższych niż odcięcia nie może być mowy o niebezpiecznym spadku impedancji, gdyż nie doprowadzi do spadku więcej niż impedancja samego głośnika. Innymi słowy w najgorszym przypadku głośnik wykaże dla tej częstotliwości impedancję, jaką wykazałby gdyby tłumika nie było. Poza tym chyba każdy wie jaki procent mocy ze wzmacniacza odkłada się a tonach niskich, a jaki na kopółce. Osobiście zagrożenia dla wzmacniacza nie widzę tu żadnego.

to juz napisalem tu:
irek napisał:
jesli glosnik ma zapas efektywnosci to obnizamy jego efektywnosc w calym pasmie aby tylko w punkcie dziury zachowac oryginalna efektywnosc i wtedy impedancja w punkcie dziury jest znamionowa a w reszcie pasma wyzsza bo tlumik ja podnosi.

januss73 napisał:
irek napisał/a
I rzad elektrycznie a akustycznie to zupelnie dwa rozne pojecia. .

Mógłbyś trochę bliżej wyjaśnić o co chodzi?

I rzad to moze byc tylk ocewka lub kondensator ktore to elementy nie zapewniaja nawet elektrycznego filtrowania I rzedu co glosniki to nie rezystory, jesli nawet wyrownamy ich impedancje to taki filtr zapewni tylko elektryczna charakterystyke I rzedu co nie ma nic wspolnego z akustyczna, dlatego jesli ktos chce miec akustyczne zbocza I rzedu to musi niezle sie napocic i czesto taka zwrotnica ma kilkanascie elementow. Wystarczy popatrzec na zwrotnice Thiela. Wszystkie filozofie na temat charakterystyk kierunkowych i wyzszosci jednego filtru nad drugim dotycza charakterystyk akustycznych a nie elektrycznych. Dwa glosniki bez zadnych zwrotnic tez maja czestotliwosc podzialu mimo ze nie maja zwrotnicy.
 
Dzięki za odpowiedź.

irek napisał:
No i wlasnie to jest przyczyna spadku impedancji bo te duze kondensatory i mala cewka tworza filtr o duzej dobroci ktory podbijajac charakterystyke w punkcie rezonansu robi to kosztem spadku impedancji.
Dobra praktyka jest pokazywanie charakterystyki impedancji a szkoda ze nie pokazales w calym pasmie bo nie wiem czy niskotonowy ma 4, 6 czy 8om.

Nominalnie to ma 6. Poniżej 200Hz ta impedancja liczona przy przeliczaniu zwrotnicy jest zupełnie bez sensu. Dalej wkleję impedancję z nałożoną zmierzoną impedancją samego głośnika.

irek napisał:
Od biedy ta zwrotka moze byc choc ja bym proporcjonalnie zmniejszyl kondensatory i zwiekszyl cewke i wtedy zobaczyl czy nam ucieknie charka i o ile podniesie sie impedancja. Jak na razie sumowanie jest ok i jak dla mnie to mozesz jeszcze bardziej wygladzic wykres bo nie interesuja mnie krzywulce wynikajace z bledow pomiaru tylko ogolny wyglad charakterystyki.

Zmieniłem filtr dla Morela. 22uF->15uF, 8,2uF->6,2uF i 0,22mH->0.27mH. i pozmienialem rezystory w tłumiku 2.2->3, 39->100

Wyszła nawet ładna charakterystyka:


Impedancja też lepsza: minimum ma 4,0 oma.


irek napisał:
Sumowanie jest dobre jak w punkcie przeciecia mamy +6dB (dla II rzedu) nie zawsze latwo to zmeirzyc wiec czasami wykonuje sie pomair w pzreciwfazie i wtedy widac jak gleboka jest dziura na podziale ci czym glebsza tym lepiej.

Dziura wychodzi taka. Jak na moje oko to całkiem głęboka. Trochę tak na prawo ją ciągnie. Ale jak polaryzacja jest poprawna to w tych okolicach nie ma żadnych problemów.

 
Rp2 wywal wogule z tlumika bo przy tak duzych wartosciach on do niczego nie sluzy a tylko obniza impedancje.

Teraz masz faze na podziale ok 90stopni wiec nie masz wogule sumowania, po odwroceniu fazy glosnika bedzie dokladnie to samo.
Przy podziale na 2khz cewka w wysokotonowcu powinna miec min 0,5mH.
Ty to symulujesz czy mierzysz? Bo w symulatorze byloby latwiej nanosic zmiany pomiary wymagaja regulowanej zwrotnicy ktora zapewni wygode.
Wogule podzial na filtarch III rzedu jest trudny bo teoretycznie idealne sumowanie jest nie mozliwe.
 
Ciągle był ten sam problem. Jak charakterystyka przy dobrej polaryzacji była w miarę równa, to przy odwróconej dziura wychodziła w złym miejscu. Jak udało się dziurę przesunąć pod punkt przecięcia, to charakterystyka była brzydka przy normalnej polaryzacji.

Wywaliłem całkiem tamtą zwrotnicę i inną zrobiłem. II rząd. W inny sposób usunięty ten okropny rezonans GDNa przy 5-6k. Wykresy są ładniejsze, dziura jest głęboka, impedancja nie schodzi poniżej 4 omów, ale schemat trochę dziwny. Wszystko jest symulowane. Nie stać mnie, żeby żonglować elementami. Poza tym pewnie by mnie rodzina szybko przegoniła z dużego pokoju gdzie pomiary robiłem.

 
8u2 i 0,13mH stanowczo mi sie nie podoba, musisz uciec w wieksze indukcyjnosci i mniejsze pojemnosci. To co masz daje bardzo duza dobroc a ''hamuje'' ja tylko wejsciowy rezystor ktory dostanie po tylku.

Teraz masz dobre sumowanie ale powyzej i ponizej sa dolki to klasyczne sumowanie na ostrych zboczach, gdybys niskotonowca nieco ''nagial'' zeby kolano nie bylo takie ostre.
warto pomeczyc sie z 18dB/okt na wysoki bo przy tak niskim podziale trzeba jakos ratowac glosnik no chyba ze bedziesz uwazal na volume.

W pulapce rezonansowej gdn-a musisz wstawic szeregowy rezystor symulujacy rezystancje cewki, duzo od niego zalezy wiec trzeba go uwzglednic.

Moze mi podrzucisz ten projekt to ja troche sie pobawie elementami.
 
W pulapce rezonansowej gdn-a musisz wstawic szeregowy rezystor symulujacy rezystancje cewki, duzo od niego zalezy wiec trzeba go uwzglednic.

W Sw można wpisać rezystajce dla cewki, nie trzeba wstawiać opornika który będzie to symulował.[/quote]

BTW Irek przeprosiles sie z SW który tak krytykowałeś ?
 
Rfck napisał:
W Sw można wpisać rezystajce dla cewki, nie trzeba wstawiać opornika który będzie to symulował.

obojetnie byle byla ona uwzgledniona, czasem ta rezystancje zalatwia cewka a czasem trzeba dodac opornik. Jak jest wymagany np 1om to latwiej kupic cewke z cienkim drutem niz ''gruba'' a potem dodac opornik.

BTW Irek przeprosiles sie z SW który tak krytykowałeś ?

Nie, nigdy go nie uzywalem i nadal uwazam ze programy komputerowe i domowe pomiary sa malo wiarygodne. Niedlugo z Takero bierzemy wszystkie programy z sieci i mierzymy kolumny zeby zobaczyc co one potrafia i jak ich wyniki maja sie do profesjonalnej aparatury.

W wolnej chwili rzuce okiem na ten projekt i zobacze co da sie poprawic.
Sprobuj 1,5mH 4u7 0,12mH (1om) i 5u6 10u 0,2mH impedancja nie powinna spasc ponizej 5,5oma a kluczowy jest tu kondensator 5u6 i cewka 0,2mH dlatego te wartosci bym zostawil reszte mozna zmieniac dosc dowolnie ksztaltujac sobie charakterystyke i tu juz odsluchy cos wyjasnia. Te glosniki maja straszne charakterystyki stad klopoty ze zwrotka i dlatego taka wydziwniona.
 
irek napisał:
Niedlugo z Takero bierzemy wszystkie programy z sieci i mierzymy kolumny zeby zobaczyc co one potrafia i jak ich wyniki maja sie do profesjonalnej aparatury
można się dołączyć :?:
znaczy coś pomóc, czegoś się nauczyć :?:
 
http://www.akustyk.ayz.pl...php?p=5745#5745

"dokonałem nowych pomiarow zwrotnic killera w moich kolumnach i im wiecej je mierze tym wiecej mam dosc tego killera!!!!!!!"

dolphin123 "z wykresu wyglada na to ze bez zwrotki gra to lepiej niz z killerowa zwrota "

generalnie na wykresie to jakieś "Karpaty" wychodzą ;)
 
Powstaje od paru dni artykuł na temat zwrotek Pana Killera, jeszcze troche i się pojawi.

P.s Nikt nigdny nie zrobił pomiarów jego zwrtonic ja od zawsze twierdziłem że to naciganie ludi nie znających się na koszty, teraz wszystko widać kazdy myślał że Killert robi zwrtoki z gotowych schematów umieszczony ch na froum a teraz widać jak na dłoni że też robi to zupełnie inaczej...
 
piku16 napisał:
a teraz widać jak na dłoni że też robi to zupełnie inaczej...
kalkulator + to co jest na stanie, a Ty co myślałeś? Zresztą o tym nie pierwszy raz na forum. Wykonanie też żenujące, jak na sprzedaż, porównaj do jakiejkolwiek zwroty PawłaS która ma "ręce i nogi".
 
DIGIPROCOMP mylisz pojęcia, niema zwrot Pawła S., zwrotnice projektowali inni uzytkownicy tego forum, w większości irek. Paweł je tylko składa i sprzedaje za psi grosz moim zdaniem ;)
 
Powrót
Góra