Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Monitory studyjne bliskiego pola Tonsil PSM TL15

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Witam Kolegów...
    czy praca nad tymi monitorami padła?
    pozdrawiam

    Skomentuj


      Witaj.
      Nie padla. Wlasnie wrocilem z warsztatu z kolejna wersja prototypu obudowy. Kolejne pomiary, badania, wnioski... Kiedy bedzie gotowy? Nie wiem kiedy, ale pewnie wtedy jak skoncze :)

      Skomentuj


        Przydaloby sie wrzucic jakis update. Ostatnio troche pracowalem nad znalezieniem zlotego srodka dla usuniecia zbednych antyrezonansow. Po wielkiej bataltii i setkach prob okazuje sie, ze jest to mozliwe. Wszyscy, ktorzy bylo dane spotkac sie praktycznie z diablem wcielonym w postaci TL znaja doskonale problemy jakie niesie ze soba to rozwiazanie. Rozwiazaniem problemu lezy w polaczeniu odpowiedniego offsetu z "rozcieciem" tunelu na dwie rozne drogi. Jest tu pewien haczyk, poniewaz miejsce "rozciecia" jest bardzo krytyczne i kosztem jaki placimy za rowne pasmo jest oslabienie pasma ponizej rezonansu cwiercfalowego. Efekt tego jest taki, ze do wyciagniecia odpowiedniej ilosci basu, obudowa monitora moze byc zbyt mala, co zaowocuje nieco szczuplym basem ( zupelnie jak nie z TL ). Mysle, ze to dobra baza do kolejnych prac, lecz z obudowa podlogowa.

        Przedstawie zatem jak to w praktyce wyglada i jak zachowuje sie w pomiarach. Jako tlumienie posluzyl material przypominajacy welne, jakies wypelnienie z poduszki. Przekroj tunelu jest staly na calej dlugosci.


        Widzimy tutaj kszalt tunelu, oraz rozciecie przegrody, ktore znajduje sie blizej wyjscia niz glosnika. Patrza na pomiary widac jak silne jest tlumienie harmonicznych. W pasmie tunelu zostaje nam wlasciwe tylko rezonans cwiecfalowy. Nalezy rowniez podkreslic, ze jest tutaj duzy offset, ktory w normalnych warunkach spowodowalby powstanie wysokiego piku harmonicznych, ktory wlazilby nam w pasmie sredniotonowym na sume glosnika i tunelu. Widac rowniez nieduze podniesienie pasma w zakresie 100-300hz, ktore moze wydawac sie podbiciem, lecz wyglada to tak, poniewaz nie wprowadzilem tutaj korekcji dyfrakcji dla wielkosci obudowy.

        Po wprowadzeniu korekcji rzeczywista suma wyglada tak:

        Dopiero teraz nalezaloby dolaczyc do tego pomiaru, pomiar bramkowany aby uzyskac faktycznie pasmo odpowiadajace pasmu z komory bezechowej. Tego nie bede tutaj dodawal, poniewaz nie jest to w tym momencie istotne. Przyda sie przy projektowaniu zwrotnicy.
        Dodac mozna ze pasmo jest doskonale rowne. Wygladzanie jest tutaj na poziomie 1/24dB na oktawe, zatem niemal bez zadnego wygladania.

        Teraz pokaze, co sie dzieje, kiedy ostatnia przegroda zostanie nieco przedluzona. Zdjecie obudowy przedstawia glosnik na poczatku tunelu, lecz pomiar byl robiony w offsecie, takim jak powyzsze zdjecie. Pomiar bez korekcji dyfrakcji.

        Wykresy chyba nie wymagaja komentarza ale cos skrobne. Wlasciwie mozna powiedziec, ze suma i tak jest rowna, i miesci sie w normie. Widac, ze ta wersja obudowy ma nieznacznie wiecej niskiego basu i aby uzyskac podobny poziom z pierwszego modelu, trzeba by bylo wydluzyc tunel, co wiaze sie z powiekszeniem obudowy. Zadne zmiany ksztaltu ( taper ) nie daja tutaj zadnych realnych zmian, jedynie zmiana dlugosci bedzie na plus.

        ---------- Post dodany o 00:49 ---------- Poprzedni post o 00:31 ----------

        Kolejna proba, bylo przedluzenie tunelu, zachowujac rozciecie w koncowej jego czesci lecz wykorzystujac ta sama pojemnosc obudowy. Niestety przekroj musi sie zmniejszyc co tez negatywnie wplywa na rezultaty.
        Zobaczmy jednak jakie sa wyniki, rowniez z korekcja dyfrakcji.


        Przy dosc nieduzej ilosci materialu tlumiacego ponownie osiagamy doskonale wlasciwosci tlumiace rezonanse harmoniczne, szczegolnie jesli wezmiemy pod uwage, ze jest to obudowa z offsetem.
        Wyniki jakie tutaj prezentuje daja efekty, jakich poki co nie znalazlem w zadnych innych obudowa TL, przynajmniej nie tych, ktore pomiary sa udostepnione. Mozna powiedziec, ze skonstruowanie TL w zupelnie innym podejsciu od tradycyjnego jest mozliwe oraz daje pewne wymierne korzysci ( bardzo rowne pasmo ), ktore bez watpienia powinny znalesc aprobate w swiatku precyzyjnych monitorow studyjnych lecz nie tylko. Chyba kazdy oczekuje od zestawu glosnikowego wyrownanego pasma, bez rezonansow.

        Skomentuj


          ciekawe jakby ten głośnik spisywał się w roli średniotonowego. Ucięty od dołu poniżej 400Hz Czy ten dołek na 1500Hz jest wynikiem działania linii czy to właściwość głosnika?

          Skomentuj


            Pomiary bliskiego pola sa poprawne tylko do pewnej czestotliwosci. Powiedzmy ze w tym wypadku do okolo 500-600hz. Z tego powodu dolek na charce przy okolo 1500hz nie jest w rzeczywistosci przy pomiarach z dalekiego pola. Takie pomiary rowniez wrzuce pozniej. Czy glosnik nadaje sie na sredniotonowy? Mysle, ze tak ale jego realne pasmo jest do okolo 2.5-3khz, wiec malo jak na typowy glosnik sredniotonowy. Niemniej duzo sluchalem roznej muzyki traktujac go jak glosnik szerokopasmowy bez zwrotnicy i radzi sobie nawet niezle.

            ---------- Post dodany o 16:41 ---------- Poprzedni post o 14:14 ----------

            Ostatnio wykonalem troche pomiarow 3 roznych obudow. Celem bylo sprawdzenie powstawania dziur w pasmie w zakresie antyrezonansow TL. Poniewaz wymiary scianek przednich obudow byly rozne, to widac wyraznie zmiany spowodowane dyfrakcja, ale najwazniejsze jest dla mnie zachowanie pasma powyzej 300hz. Okazalo sie ze jedna z konstrukcji obudowy TL, z wyjsciem tunelu na przedniej sciance posiada wyrazna zapadlosc na charakterystyce. W przypadku obudowy TL z wyjsciem tunelu na tylnej sciance obudowy, pasmo jest wlasciwie tak rowne jak dla bazowej obudowy zamknietej.

            Oto pomiary z legenda ponizej:


            Dla zobrazowania roznic w ksztalcie obudow wrzucam marne zdjecia wykonane podczas pomiarow.

            [img=http://imageshack.us/a/img12/7403/20120923190811.th.jpg]
            [img=http://imageshack.us/a/img11/9291/20120923180643.th.jpg]
            [img=http://imageshack.us/a/img222/9590/20120923190955.th.jpg]

            I maly bonus. Ktos chytrze i podstepnie umiescil na zdjeciu moja skromna osobe w pozycji konsternacji i zamyslenia
            [img=http://imageshack.us/a/img837/8746/20120923154631.th.jpg]
            [img=http://imageshack.us/a/img513/2048/20120923160431.th.jpg]

            ---------- Post dodany o 00:20 ---------- Poprzedni post o 16:41 ----------

            Z powyzych przykladow mozna by bylo wysnuc teorie, ze monitor z wyjsciem tunelu na przedniej sciance to klozet i zrodlo samych problemow. Prawde mowiac jest w tym duzo prawdy, ale okazuje sie, ze mozna cos i tutaj zdzialac. Przedstawie aktualna wersje monitora jaka mam na testach. Tunel jest stosunkowo krotki, ze sporym offsetem oraz rozcieciem jednej z przegrod. Po zsumowaniu odpowiedzi portu i glosnika uzyskujemy bardzo ladne pasmo, do ktorego nie mozna sie przyczepic.



            Warto zwrocic uwage na rezonans cwiercfalowy. Bez wzgledu czy wytlumienie jest czy nie, lezy w dokladnie tym samym miejscu.

            Skomentuj


              Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
              Po zsumowaniu odpowiedzi portu i glosnika uzyskujemy bardzo ladne pasmo, do ktorego nie mozna sie przyczepic.
              No nie wiem... Trochę kiepski wynik okolo 80Hz zejście, jak na TLke to trochę mało.

              Nie na temat...
              Zostawiasz tego "rozpierdaska"???

              Skomentuj


                Co rozumiesz pod zwrotem "jak na tLke to malo" ? :) obudowa jak kazda inna. W tej pojemnosci z basrefleksu tez za wiele nie wycisniesz, po prostu taki glosnik. Ale luzik, mam jeszcze w zanadzu inne sztuczki na rozciagniecie pasma.
                Generalnie i prawde mowiac ten projekt jest bardzo trudny, poniewaz wymaga przeanalizowania doslownie kazdej opcji. Wiekszosc uzytkownikow ma wymagania takie, aby glosniki mogly stac blisko sciany, co z gory narzuca konkretne rozwiazania. Jak juz uda sie osiagnac dobry efekty, to okazuje sie ze inna rzecz ulega pogorszeniu. Idealnie byloby dac tunel na przod, ale zagiecie tunelu w taki sposob aby jego wyjscie bylo na przedniej sciance skazuje nas na walke z kompletnie innym zwierzakiem. Jednoczesnie musze caly czas miec na glowie ustawienie glosnikow na przedniej sciance, tak aby przy sklejaniu zwrotnicy wszystko gralo jak nalezy. Jesli do tego dochodza sprawy pogodzenia offsetu, ktore z gory narzucaja miejsce glosnika w obudowie, to problemy zamiast sie rozwiazywac, zaczynaja sie pietrzyc i mnozyc.

                Ogolnie jestem zdania, ze male glosniki powinny grac jak male, a duze jak duze. Wyciaganie zbyt duzego zejscia z malych wooferow wcale nie sluszy im dobrze, od bardzo niskich tonow sa duze glosniki i subwoofery :)

                Skomentuj


                  A próbowałeś już wyjście tunelu robić na górnej ściance? Wraz z głośńkiem na początku tunelu prawie bez offsetu. Coś takiego:

                  Skomentuj


                    Nie probowalem ale myslalem o takiej opcji poniewaz dostrzegam tutaj tylko jedna zaleta, choc bardzo wazna. Takie umiejscowienie tunelu mogloby sprzyjac niwelowaniu dziury antyrezonansu. Nalezaloby jednak obliczac optymalna odleglosc od sciany, tak aby uzyskac najlepsze wlasciwosci. To fajne rozwiazanie ale malo uniwersalne. Mozna by bylo taka obudowa przystawic pod sciane i napewno spowodowaloby to podbicie basu, na ile? Tego nie wiem.

                    Skomentuj


                      Tak przysunięcie do ściany spowoduje podbicie basu zapewne. Mam dla ciebie jeszcze jedną konfigurację do wypróbowania:

                      Skomentuj


                        W takiej konfiguracji nie ma mozliwosci zastosowania rozciecia, trzeba stosowac poziome przegrody. Taka opcje zamierzam teraz przetestowa lecz z tunelem na przedniej sciance.

                        Skomentuj


                          Nie na temat...
                          Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
                          nie ma mozliwosci zastosowania rozciecia
                          Pewnie, że nie ma możliwości zastosowania rozcięcia. Bo tam jest wycięcie. :)
                          (Mamy sporo podobnych słów i wszystkie znaczą trochę co innego: rozciąć, odciąć, obciąć, naciąć, ściąć, zaciąć, dociąć, przyciąć, podciąć, przeciąć, wyciąć i pewnie parę innych, ale wiadomo, w czym rzecz.)

                          Skomentuj


                            Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
                            W takiej konfiguracji nie ma mozliwosci zastosowania rozciecia, trzeba stosowac poziome przegrody. Taka opcje zamierzam teraz przetestowa lecz z tunelem na przedniej sciance.
                            A to łukowate rozcięcie przegrody jest niezbędnę? Czy to tylko taki eksperyment był, którego nie trzeba zawsze stosować.

                            Nie wiem czy wyjście tunelu nad wysokotonówką to dobry pomysł. Nie będzie to wprowadzało problemów przy projektowaniu zwrotnicy do tego zestawu?

                            Skomentuj


                              Zamieszczone przez gooralesko Zobacz posta
                              A to łukowate rozcięcie przegrody jest niezbędnę? Czy to tylko taki eksperyment był, którego nie trzeba zawsze stosować.
                              W przypadku glosnikow dwudroznych, takie rozciecie przegrody daje duze korzysci w postaci wyrownania pasma sredniotonowego. Prosciej piszac - nie ma dziury na sumie.



                              Zamieszczone przez gooralesko Zobacz posta
                              Nie wiem czy wyjście tunelu nad wysokotonówką to dobry pomysł. Nie będzie to wprowadzało problemów przy projektowaniu zwrotnicy do tego zestawu?
                              Nie ma zadnego problemu. Dziure tunelu wysokotonowka "widzi" jako krawedz obudowy w typowej konstrukcji.

                              Skomentuj


                                Swoją drogą trochę się dziwie, że chce Ci się to robić na tak, nie ukrywajmy, kiepskim głośniku o niepewnej przyszłości bo kto w ogóle produkuje te tonsile jak tonsil po raz nty upadł/rozpadł się. Nie lepiej było dorzucić do projektu te 2 stówki i kupić głośniki które będą dostępne za rok, dwa, pięć, które będą mieć powtarzalne parametry. W skali czasu i pracy jaki pochłania ten projekt ten dodatkowy koszt wydaje się być śmiesznie mały.

                                Skomentuj


                                  Trudno sie z nie zgodzic z tym co piszesz. Z drugiej strony ten projekt dal mi wiele nowych informacji, jakie z pewnoscia zostana wykorzystane w przyszlosci. Szkoda, ze glosnikom Tonsila nie wrozy sie niczego dobrego, nie ma sie co oszukiwac. Dodatkowo przyjdzie czas walki ze zwrotnica i moze sie okazac, ze pewne zalozenia z poczatku moga byc zbyt trudne do zrealizowania, tzn moze nie zbyt trudne, co niespecjalnie korzystne. Co prawda przesluchuje juz wstepne zwrotnice ale to jeszcze za wczesnie zeby o tym pisac. W tym wszystkim najtrudniejsze jest znalezienie najlepszego kompromisu. Uzyskac jakies ladne proporcje obudowy, laczac to jednoczesnie z upchaniem tunelu, oraz taka jego budowe, aby otrzymac jak najmniej znieksztalcone pasmo czestotliwosci. Cala ta zabawa to jedno wielkie balansowanie, przemyslenia nad tym w jakich warunkach moga te kolumny pracowac, jak skomponowac aby uzyskac harmonie i uniwersalnosc zastosowan. Moim zdaniem nie przeszkadzaja temu uzyte przetworniki. Nalezy sobie zdawac sprawe z ich ograniczen, ale przeciez maja one jednak przyzwoity potencjal. To troche jak strojenie samochodu wyscigowego, ktory dopiero po wielokrotnych probach i testach prowadzi sie tak jak tego sobie zyczy kierowca.
                                  Dla mnie to niezla frajda rozbijac kolejne przeciwnosci jakie daja okreslone rozwiazania, poza tym przeciez robie ten projekt przede wszystkim dla siebie, wiec musi byc niemal doskonaly :)

                                  Ten projekt zostanie ukonczony tak czy owak. Napewno powstanie rowniez kolejny lecz kwote graniczna na glosniki ustale na okolo 1000zl. To juz jest suma z jaka mozna troche przebierac, a jakosc kompletu glosnikow bedzie juz naprawde niezlej jakosci. No ale nie wybiegajmy zbyt do przodu, wszystko w swoim czasie...

                                  Skomentuj


                                    Update



                                    Jak Wam sie podoba? Tunel ma tylko 83cm dlugosci i pojemnosc netto ponizej 12 litrow.
                                    Po przemieleniu dziesiatkow tuneli, offsetow, wariantow, wrocilem do chyba najprostszej koncepcji. Mysle, ze uda sie pogodzic ustawienie monitora blisko sciany, z w miare nieduzymi wymiarami, a co najwazniejsze - uzyskac efektywne odtwarzanie niskiego zakresu. Ta wersja tunelu daje bardzo lagodny spadek charakterystyki basu, przez co swietnie integruje sie z room gain pokoju. Pozostaje mi jeszcze lekko dopracowac offset, moze uda sie jeszcze troszke udoskonalic pasmo.
                                    Niestety maly minus jest taki, ze offset glosnika wypada w dosc nieciekawym miejscu, przez co dolozenie glosnika wysokotonowego komplikuje sprawe. Wydaje mi sie, ze trzeba bedzie uzyc koncepcji zamontowania wysokotonowki pod midwooferem, choc nie jest to jeszcze calkowicie przesadzona sprawa. Obawiam sie tylko, ze takie ustawienie pociagnie za soba koniecznosc zastosowania bardziej stromych filtrow niz 6db.

                                    Skomentuj


                                      Zapowiada się całkiem ciekawie :)

                                      Mógłbyś jeszcze zamieścić sumę tych dwóch pomiarów? Może być nawet bez wyrównywania poziomów - chodzi bardziej o poglądowy przebieg sumowania się wykresów.

                                      Obudowa "ślimak", czy standardowe "tam i na zad"? Gdzie masz wylot tunelu? Z przodu?

                                      Skomentuj


                                        A prosze bardzo:



                                        Poziomy sa wyrownane. Mala zapadlosc miedzy 700-800hz w rzeczywistosci nie bedzie wystepowac. Nie nalezy zapominac, ze to sumowanie matematyczne, a w przypadku tej obudowy zrodla sa od siebie oddalone, przez co charakterystyki fazowe beda zupelnie inne, szczegolnie dla juz takich krotkich fal z zakresu 700-800hz. Poza tym to pomiar bliskiego pola, wiec nalezaloby teraz polaczyc go z dalekiego przy okolo 400-500hz.

                                        Skomentuj


                                          Nie no, wiadomo, że na zakres powyżej 500Hz nie ma co patrzeć w tym przypadku - chodziło oczywiście o dolny skraj pasma. No i muszę przyznać, że jest bardzo dobrze.

                                          A coś na temat kształtów wewnątrz obudowy?

                                          Skomentuj

                                          Czaruję...